Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 30.11.2004
Svátek má Ondřej
  Výběr z vydání
 >USA: Výhody a nevýhody přílišných vzdáleností
 >POLEMIKA: Menší slovní útoky
 >ARCHITEKTURA: Pozvánka na křest knihy o prof. Sokolovi
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Smrdutá značka rasismu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Encyklopedie spiknutí
 >POLEMIKA: Šebelkův zvednutý kufr
 >SPOLEČNOST: Manželství, sex a lži
 >PSÍ PŘÍHODY: Učenlivý žák
 >FEJETON: Jak šetří Josef
 >ÚVAHA: Podstata problémů? Naivní konstruktivistický racionalismus!
 >CHTIP: Kladeč lina a Computerový odborník
 >PENÍZE.CZ: Pozor, za dveřmi je exekutor!
 >ÚVAHA: Státní svátek
 >SPOLEČNOST: Ach, vůně domova!
 >PRÁVO: Mediální manipulace vs. fakta v kauze Hučín

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
30.11. ARCHITEKTURA: Pozvánka na křest knihy o prof. Sokolovi
Zdeněk Lukeš

Dnes bych vás rád pozval do knihkupectví Fraktály (Betlémské náměstí v Praze, v přízemí Galerie J. Fragnera) kde se ve čtvrtek 2. prosince v 17 hodin uskuteční křest velmi pěkné knížky. Tu vydalo nakladatelství Triáda. Jsou to paměti významného českého architekta a profesora pražské Umprum Jana Sokola (1904-1987).

Sokol vystudoval pražskou Techniku, poté ještě Akademii výtvarných umění u profesora Josefa Gočára a pak odešel na zkušenou do Francie. Patřil k několika českým projektantům, kteří měli příležitost pracovat u slavného Švýcara Le Corbusiera (o dalším - Vladimíru Karfíkovi - jsem psal zde). Po návratu se Sokol věnoval především soutěžím a tématu sakrálních staveb. Jeho projekty kostelů do Prahy-Strašnic (1935), Zlína (1940), na pražskou Pankrác (1948) atd. mu přinesly velký respekt, bohužel žádný návrh nebyl proveden. Škoda, protože zejména projekt strašnického chrámu je úžasný (viz obrázek pod článkem). Zůstaly jen menší, ale rovněž významné zakázky - např. schrány pro ostatky svatých - relikviář sv. Vojtěcha, dnes uložené ve svatovítském pokladu v katedrále, nebo úprava oltáře v bazilice sv. Jiří (se sochařem Josefem Wagnerem).

Krátce před válkou pracoval Sokol spolu s prof. Janákem a zahradním architektem O. Fierlingerem na návrzích úprav zahrad Pražského hradu a obory Hvězda.

Sokol navrhl také vily - svůj vlastní dům v Praze-Břevnově (1936), kde se mj. v 70. letech uskutečnily pověstné filosofické semináře prof. Patočky (Patočku znal Sokol už z konce 20. let z Paříže, později se stal známý filosof jeho zetěm), nebo dům prof. Pichla v Sibeliově ulici v Praze-Střešovicích z konce 40. let. Oba domy jsou navrženy pod vlivem Le Corbusierovy romantické architektury ze 30. let, druhý je však bohužel nemilosrdně přestavěn (jednu dobu v něm také bydlel Vladimír Železný, ale už předtím byl dům přeměněn).

Od roku 1941, kdy odešel do důchodu prof. Pavel Janák, učil Sokol na Umprum, ale po politických čistkách v roce 1948/9 musel ze školy zase odejít. Věnoval se pak především rekonstrukci památek, např. upravil tzv. Zlatou bránu na jižní straně katedrály sv. Víta, navrhl novou menzu v katedrále atd. Kromě toho projektoval úpravy románského paláce v Olomouci, realizace bohužel příliš nerespektovala jeho původní návrh, nebo pavilon pro Reinerovu barokní fresku v areálu duchcovského zámku. Sám jsem prof. Sokola viděl jen v době, kdy jsme instalovali výstavu Pavla Janáka na Emauzích, tj. před dvaceti lety. Byl velmi nadaným architektem, ale nikdy nevstoupil do komunistické strany, navíc byl katolík, takže se k významným realizacím za minulého režimu nedostal. S jeho vzpomínkami, návrhy i názory na architekturu vás seznámí výše zmíněná knížka, kterou k vydání pečlivě připravil jeho syn, grafik Václav Sokol. Může to být krásný vánoční dárek pro milovníky moderní architektury.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998
Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku