Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 23.5.2005
Svátek má Vladimír
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Výhody sdílené svrchovanosti podle Václava Havla
 >MÉDIA: Digitalizace – všechno špatně
 >PRÁVO: Komunistické paradoxy
 >MÉDIA: Pohled do pootevřených dveří ČT
 >MIMOCHODEM: Milé spolužačky
 >ZVĚROKRUH: Blíženci
 >PSÍ PŘÍHODY: Co pes slyší a co ne
 >NÁZOR: Paní Kočičková, omluvte se (ale prasatům)
 >CHTIP: Začátky jsou těžké
 >SVĚT: Kolumbijská tragédie očima současnosti
 >KNIHA: Švýcarská zdravotní péče náš vzor?
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Česká televize otevřela brány svým divákům
 >PENÍZE.CZ: Daně elektronicky: zjednodušme, zlevněme, užívejme
 >POLITIKA: 20 vybraných citací z oficiálních materiálů či akcí KSČM
 >MOBY DICK: Jsou komunisté prasata?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
23.5. KNIHA: Švýcarská zdravotní péče náš vzor?
Irena Zítková

Švýcarsko je velmocí farmaceutického průmyslu, a to se projevuje i ve způsobu léčení. Nechceme-li tamní lékaře podezírat z pro ně “výhodné“ spolupráce s výrobci či lékárníky, pak určitě se dá říci, že plně důvěřují účinku chemických medikamentů v boji těla s chorobou a více či méně na ně spoléhají.

Žádný div, že se časem vytvořila opozice léčitelů, ale i lékařů preferujících jiné, podle jejich názoru neškodlivé prostředky mobilizující v postiženém organizmu síly, jež nemoc překonají nebo alespoň tělu uleví. Patří mezi ně také někdejší česká prozaička Jitka Henryková a její životní partner – oba žijí od r. 1968 trvale ve Švýcarsku.

Nyní, kdy se u nás právě veřejně diskutuje mezi lékaři o nadměrném předepisování různých pilulek na úkor jiných způsobů léčby, vychází její román nazvaný Utkání pokračuje jako na zavolanou. Vyvolá totiž v čtenáři řadu otázek.

Ústřední literární postava Leo Alda, léčitel energií, již dokáže předávat pacientovi a tím mobilizovat jeho vlastní obranné síly, stojí na začátku před švýcarským soudem a rovněž v průběhu románového děje musí čelit vážným útokům (dokonce pasti nalíčené na něj akupunkturou) ze strany zastánců materialistické – jak píše autorka – medicíny, současně však vybojovává úspěšně několik zápasů o životy těžce zraněných pacientů. Za závažné momenty považuji, že jeho metody upoutávají i některé, zejména mladší, lékaře; vedle Leova přítele Honzíka je to v závěru příběhu též chirurg – primář místní nemocnice. Hlavní ženská postava je novinářka Ida, v knize shromažďující fakta, posléze Leem přesvědčená.

Významným prvkem je ve spisovatelčiných románech (jejich výčet je uveden v závěru knihy) vždycky hudba. Její zvláštní moc, tiše podbarvující úkony a zákroky, ale též posilující samotné lékaře, tedy nabíjející a jakoby akumulující v nich tolikrát zmiňovanou energii. Mimochodem – lékaři často bývají amatérskými muzikanty i posluchači a abonenty koncertů klasické hudby.

Mnohé z vyprávěného v této knížce vyvolává reflexe příhod a případů, jichž byl čtenář sám svědkem, tedy k utkání, odehrávajícímu se v jeho mysli. Bezděky se tedy jaksi ztotožňuje s novinářkou: nětkeré choroby a v některém stadiu – možná ano, jiné spíš s otazníkem – jenže kdo ví? Zatím stále ještě známe o procesech, probíhajících v těle, tak málo...

Jitka Henryková: Utkání pokračuje, nakladatelství Papyrus, Vimperk. Stran 260, cena 150 Kč.
Další články tohoto autora:
Irena Zítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku