Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 23.7.2005
Svátek má Libor
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Zavedení zdravotních knížek...
 >POLITIKA: Politici nezklamali - nejsou prostě lepší ani horší než ostatní
 >SPOLEČNOST: Omezte, ale nerušte povinnost vydávání paragonů
 >POLITICKÝ CIRKUS: Rozsévači strachu
 >MOBY DICK: Textárenské zločiny
 >ZÁBAVA: Energické dementi
 >ESEJ: O smyslu života
 >HISTORIE: "Námořní bitvu" na Bajkale vyhráli Češi
 >BODYPAINTNG: Světový festival (3.)
 >FILM: Sin City
 >CHTIP: Blondýnky
 >VÍKENDOVINY: Slast ve Slastičárně
 >GLOSA: Další Velký bratr
 >SPOLEČNOST: Pár otázek před důchodem
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Lidské vztahy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
23.7. SPOLEČNOST: Zavedení zdravotních knížek...
Jiří Kilian

Ministryně zdravotnictví sděluje v LN 22.07.2005 mimo jiné že:

"Možná je pět korun opravdu málo. Ale v současnosti jde o maximum, co na to pojišťovny mohou dát. A je to aspoň něco. Stručný písemný záznam přitom každý lékař jistě zvládne jaksi mimochodem a ještě poslouchá babičku, kde všude ji "loupe". Takže argument, že jej to zdrží od vyšetřování dalších pacientů, nemůže být míněn úplně poctivě. "

Tím se dopouští bezprecedentního ponížení lékařského stavu a pokud pouze neprojikuje obavy vlastního svědomí do nás ostatních, ale má takové představy či dokonce poznatky o způsobech práce lékařů, určuje sama svou pochybnou roli v čele resortu už tím, jak pohrdlivě se o práci lékařů vyjádřila.

Vypsat záznam o zdraví a nemocech tak, aby sloužil tomu, co ministryně předpokládá, tedy využití pro poskytování zdravotní péče, to jednak znamená přistoupit k tomu s převelikou pečlivostí a ne napůl oka a napůl ucha, jak ministryně zdravotnictví uvádí, jednak je to i věc odpovědnosti. Jen vzpomeňme, jaké zlo vzešlo z omylu strany, na které byla poškozená ledvina.

Argument, že pojišťovny nemají více než pět korun, není přeci imperativem pro povinnost v jakémsi veřejném zájmu vypisovat papírové knížky, jejichž smysl je přinejmenším pochybný. Zato je takové byrokratické opatření jen a jen projevem komunistických atavismů v přesvědčeních, že kusem papíru se zdolá náskok Ameriky, kterou chceme dohnat a předehnat a myslíme to poctivě, upřímně a ještě přidáme něco o lidských právech.

Ukazuje se, že snaha socialistů odstranit anarchii trhu skrze společenské plánování vede k nárůstu byrokratické moci, nesvobodě a ekonomické stagnaci.

Jestli na něco nemají, ať to nežádají. Snad už nežijeme v době, v níž direkce ze zasedání CZV KSČ třeba někde v Plzni byla více než zákon.

Očekávám, že ČLK vydá k projevenému postoji ministryně zdravotnictví patřičné stanovisko. Taková věc by dokonce zasloužila pojednání Čestnou radou a Etickou komisí. Vyjádření ministryně zdravotnictví o způsobech práce lékaře je nejen smyšlené, ale i pohrdlivé a byl jím ponížen lékařský stav.

Článek ministryně zdravotnictví v Lidových novinách je jedním z nejhorších výroků představitele resortu od doby, kdy táž ministryně vyjádřila pochyby o schopnosti lékařů nějak tak, že by si v té nějaké jedné nemocnici nenechala ani ostříhat nehty

MUDr. Jiří Kilian


Další články tohoto autora:
Jiří Kilian

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku