Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 9.8.2005
Svátek má Roman
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Pan Euro a jeho smrt
 >DLOUHÁ CESTA 9: Z pouště pryč k opačnému břehu
 >SPOLEČNOST: Média s rebely ruku v ruce
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Je to pravda? Není to pravda?
 >SPOLEČNOST: Bijte děti, kopejte policisty
 >SVĚT: Hanoi Jane zase útočí
 >SPOLEČNOST: Kauza „Rudá ústavní“
 >POLITICKÝ CIRKUS: Hrstka věrných vzdoruje lítici opozice
 >SPOLEČNOST: Kde končí svoboda a začíná úpadek
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Co policajt nesmí
 >PSÍ PŘÍHODY: Je to pravda? Není to pravda?
 >ARCHITEKTURA: Půdou a sklepem projedete bez nebezpečí aneb Znovu paternostery
 >NÁZOR: Vážený pane premiére...
 >ESEJ: O zabíjení kaprů
 >PENÍZE.CZ: Exekuce bez legrace

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
9.8. ARCHITEKTURA: Půdou a sklepem projedete bez nebezpečí aneb Znovu paternostery
Zdeněk Lukeš

Před časem mi napsal mail patnáctiletý David Kabele. Reagoval na můj text na Psu o výtazích a páternosterech (viz zde), koneckonců jeho dopis přikládám:

Dobrý den.

Je mi patnáct let a přečtení Vašeho článku na Neviditelném psu o páternosterech mi vnuklo nápad. Tyto "podivné" zdviže se mi líbily odjakživa, pamatuji si na chvíle strávené čekáním s maminkou na MÚ na Praze 7, které jsem využil k prozkoumáním "nekonečných výtahů", jak jsem jim tenkrát říkal. A také si krásně pamatuji na situaci, kdy jsem jako cca pětiletý "zapomněl" vystoupit a poprvé jsem projel i půdu. Tenkrát jsem měl srdce až v krku...

Ale abych nepsal jen patetické řádky. Po přečtení vašeho článku mne napadlo, že by mohlo být zajímavé vytvořit internetové stránky o této technické raritě, která pomalu mizí z našich veřejných životů. Po zadání hesla "páternoster" do vyhledávačů, mi systém vyplivl pouze několik náhodných odkazů a také odkaz na váš článek. Proto by to jako dosud nezpracované téma mohlo být pro potencionální čtenáře poutavé téma. Jenže to má i druhou stranu mince, bude asi těžké sehnat o Otčenáších nějaké informace o technice, a hlavně o jejich historii.

Cíl stránek by byl jednoduchý; zmapovat všechny fungující (nebo třeba i bývalé, pokud by se nějaké info sehnalo) páternostery v Praze (běhat po celé republice není v mých gymnáziálních silách). U každého výtahu by byl popis vzniku PN, popis historie domu, technické informace, popř. též další zajímavosti. Samozřejmě by nechyběly ani fotografie.

A proto se na Vás, jako architektonického odborníka obracím s žádostí o pomoc. Nejtěžší je pro mne sehnat obecné informace a technické specifikace páternosteru a údaje o jejich historii. Snažil jsem se sehnat nějaké kontakty na stránkách ČVUT, ale nenašel jsem přímo žádný vhodný. Neznáte Vy sám nějakou publikaci o výtazích, nebo přímo páternosterech? Neznáte nějakého odborníka, který by mi potřebné informace poskytl? Nebo byste mi mohl pomoci s daty přímo Vy?

Za jakékoli poznatky, nápady nebo informace Vám budu nesmírně vděčný.

David Kabele

Odborníka ani příslušnou literaturu neznám, tak se obracím na vás, čtenáře. Pište sem do reakcí nebo mně, přepíšu to Davidovi.

Mezitím proběhla tiskem zpráva, že v Lucerně jakousi cizinku přiskřípl výtah a museli ji vyprošťovat hasiči. Podle popisu jde asi o páternoster a zdá se, že dotyčná nerozuměla známému textu (ovšem jen v češtině): Půdou i sklepem projedete bez nebezpečí. Doufám, že to nebude podnět k ukončení provozu těchto podivuhodných zařízení! V Praze, dle podkladů našeho studenta, je jich v provozu zřejmě kolem dvaceti až třiceti a to nejen v prvorepublikových budovách!

.

A přikládám pár obrázků - Davidových a od Jiřího Wagnera, který se laskavě ujal dokumentace tří - v MÚ Praha 1, Praha 7 a na Magistrátu.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

MÚ Praha1 MÚ Praha 1 MÚ Praha 7 Magistrát MÚ Praha 7 MÚ Praha 7Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku