NEVIDITELNÝ PES    //   EUROPE'S   //    ZVÍŘETNÍK   //    BYDLENÍ   //    EKONOMIKA   //    VĚDA   //    SCI-FI   //    SWNET
  
Čtvrtek 22.6.2000
Svátek má Pavla

 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Doprava
Historie
Mejlem
Ekologie
Internet
Drogy
Telekomunikace
Média
Politika
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice


 Výběr z vydání:

RODINA A PŘÁTELÉ: Ať žije rekreace

PSÍ PŘÍHODY: Dvojí zklamání

ŠAMANOVO DOUPĚ: Korupce v ODS: Vždyť to přímo bije do očí

FILM: Bude zfilmováno Setkání s Ramou?

EKONOMIKA: Causa IPB k soudu ve Štrasburku

MEJLEM: O gaunerovi taxikářovi, o volebním zákoně

JAR: Cullinan - diamantové městečko

TELEKOMUNIKACE: Memobox zdarma II. - Pěkná vypočítavost!

LITERY: Transatlantický Kožený(finančníkovo heimweh)

TEMELÍN: Další argumenty, tentokrát proti

ČR A SVĚT: Jaké jsou alternativy

SLOVENSKO : Svatý právní průjem

POLITIKA: V kauze IPB spolu znovu bojují síly z podzimu 1997

SPIS: Zásadní nesouhlas se zvýšením daně

CHTIP: Znáte mě, paní Jonesová?

 Hledání:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost >> Telekomunikace

22.6. TELEKOMUNIKACE: Memobox zdarma II. - Pěkná vypočítavost!
Jiří Wagner (wag@volny.cz)

Ze všech postav, které kdy vytvořila paní Agatha Christie, nejvíce miluji detektiva Hercula Poirota. Škoda jen, že jsem si na něj nevzpomněl, když jsem psal první příspěvek o službě MEMOBOX, nabízené mi zdarma Telecomem. Hercule Poirot totiž vždy při své práci zdůrazňoval činnost malých šedých buněk kůry mozkové...

Kdybych si na něj vzpomněl, nebyl bych se cítil jako osel. Nejenže jsem nezapojil do činnosti své malé šedé buňky (tedy zapojil, ale naprosto nedostatečně), já jsem se navíc ani v Telecomu nezeptal, zda to, co mi s halasným pokřikem příslušným bezmála výherci jackpotu ve Sportce hodlají zdarma nainstalovat, nezřizují náhodou zdarma taky každému jinému, kdo si o to řekne. Proto všem, kdož se rozčílili nad mojí tupostí, vzkazuji: Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa!

Věc se má následovně: Minulý čtvrtek mi bylo slavnostním tónem, odposlechnutým patrně při promocích v aule Karolina, oznámeno, že jsem šťastlivec, jenž byl hodným strýčkem Telecomem vybrán mezi tisíci zkroušenými poraženými a jemuž bude zdarma zřízena záznamníková služba MEMOBOX. Ano, čul jsem v tom čertovinu, ve svých rozumových vývodech jsem došel dokonce tak daleko, že jsem se logicky dopátral podezření, že o tuto službu není zájem a že se tudíž Telecom takto levně podbízí svým klientům, aby si je trochu zavázal a oni mu neutekli hned při prvním výstřelu liberalizační pistole. Částečně jsem měl pravdu - jistě tam tyto nekalé postranní úmysly jsou také.
Jenže to do očí bijící, to podstatné, to, k čemu by se dobral i prvňáček pomocné školy, to jsem neviděl: Telecomu se budou s každou takto zdarma zřízenou službou peníze jen hrnout! Jen s tím rozdílem, že je nebudu platit já, ale moji přátelé a známí, kteří se mi nedovolají a jimž takový hovor okamžitě spadne na záznamník Telecomu. A jak jsem se dozvěděl, na záznamník se hovor přepojí už asi po čtvrtém zazvonění, takže leckdy bych nestihl telefon včas zvednout, ani kdybych byl doma.
Já bych pak musel (zdarma) volat na záznamník, abych se dozvěděl, kdo že mi to volal, a poté bych musel (už za peníze) volat tomu volajícímu - za předpokladu, že by onen volající vztekle netřísknul telefonem hned, jak by se mu záznamník ozval (stejně by mu to nebylo nic platné, protože impuls by už byl započítán).
Suma sumárum, z jednoho nezvednutého - a tedy nespojeného a tedy zadarmo - telefonu by byly minimálně dva uskutečněné telefonáty. I kdybychom si popovídali jen krátce, Telecom by si bez námahy přišel na 5,20 Kč (a to nemluvím o meziměstských hovorech)!

I zavolal jsem na infolinku Telecomu a slečna, k níž jsem se složitě doklikal přes jedničky a dvojky na číselníku, mi laskavě sdělila, že z pěti variant služby MemoBox jsou dvě skutečně poskytovány zdarma. Rozžhavený vzteky doběla jsem okamžitě ještě nezřízenou službu zrušil. To by tak hrálo, aby moji přátelé museli platit telekomunikačnímu molochu byť jen o korunu víc, než musí! Nehledě na to, že nemám rád, když o mě někdo - oprávněně - mluví jako o hlupákovi, který si nechal zřídit tak vychc... vypočítavou službu, aniž by se snažil aspoň trochu zapřemýšlet.
Vždycky je dobré, zeptat se "Cui bono?" V případě Telecomu to platí dvojnásob.
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner (wag@volny.cz)
Počet přístupů na stránku: