NEVIDITELNÝ PES    //   EUROPE'S   //    ZVÍŘETNÍK   //    BYDLENÍ   //    EKONOMIKA   //    VĚDA   //    SCI-FI   //    SWNET
  
Pondělí 14.8.2000
Svátek má Alan

 Rubriky:
Svět
Austrálie
USA
Německo
Ukrajina
Kanada
Nikaragua
Holandsko
Čína
Jižní Afrika
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice


 Výběr z vydání:

SEX: Znásilnění podle zákona

POLITIKA: Komentář týdne

DROGY: Petice žádající prezidenta Havla o milost

LITERY: Návyková modloslužba

ZE ŽIVOTA: Zákon namazaného krajíce

MROŽOVINY: Motory z Krásného Března

ŽENY: Chcete poškodit ženy Vytvořte systém pozitivní diskriminace…

SCI-FI: Přijďte se podívat do sci-fi sekce NP!

POLITIKA: Každý může z kola ven

ČÍNA: Zápisky cestovatelovy

SLOVENSKO : Znásilnit chlapa bude už taky trestný

MEJLEM: Nebezpečné focení a pár poznámek o svobodě,jazyku...

ŽIVOT: Jak se telefonuje z auta

BENJAMIN KURAS: Czech Jewry at a Crossroads?

Pes CLASSIC 11.8.2000

 Hledání:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět >> Čína

14.8. ČÍNA: Zápisky cestovatelovy
Pavel Muller
Velikonoce se tady neslaví. Lidi ve firmě o nich vědí, protože například Němci nedělali už v pátek. Musel jsem jim ale stejně dokola vysvětlovat, co to Velikonoce jsou, protože se stále vyptávali. Byl jsem dost vyčerpán, nevím ani už co jsem jim všechno napovídal.

Číňani budou mít obrovské svátky 1. máje, vyhlásili zde volno na CELÝ týden 1.-5.5. 2000. Prý chtějí, aby lidí více cestovali a kupovali, protože obchody jsou přecpané zbožím a málo se prodává.
My s Benziem do práce asi vždy zajdeme protože VY Evropani budete asi otravovat.
Kde bydlím? Je to sestava 2 dvacetipatrových věžáku, jmenuje se to BO NING Garden. Je to střežené, ostatně tak jako všechny "Mansions" tady. Uprostřed je taková jakoby zahrada (tak nějak se to tváří), večer je to osvětlené, jsou tam fontánky a je to docela hezké. U vchodu do Garden je pojízdná branka, kde stojí faktická stráž ve stejnokroji. Vždycky, když zajíždím do Garden, zasalutuje - pořád mi to připadá k smíchu, Benzie, který je tu přes 2 roky, se směje furt. Jsou to totiž směšné postavy - mají vždycky delší rukávy než ruce, a když zasalutují, tak si těmi rukávy málem utrou ksicht.

Když jdu okolo nich pěšmo, řekne vždycky ten mrákotka: Nihao! (dobrý den)
Žádný Číňan nesmí bez jejich doprovodu k nějakému apartmá. Vezli mi taky novou postel. Zaklepali na dveře a začali drmolit něco čínsky. Vůbec jsem nevěděl, o co jde. Když jsi však jeden že stěhováku dál hlavu na stranu, podepřel si ji rukou a začal jakoby chrápat, tak jsem pochopil. Stráž byla u stěhování celou dobu. Už se tady proháním autem. Benzie je na dovolené ve Švýcarsku, přijede asi až za 10 dní. Jeep je strašnej, klepe, vrže, tluče, mručí, prská, ale jede. O airbagu, vnitřně ovládaných zrcátkách, nastavení volantu si můžeš nechat jen zdát. Už jsem nechal řidiče prověřit, kolik bychom za něj dostali, a kolik stojí nový. V tomhle jezdit nehodlám. Objevil jsem právě tady IKEU, tak tam odpoledne skočím pro nějaké věci do bytu.

Několikrát jsem byl i na ambasádě. Je přesně naproti naší kanceláře. Česká má největší vlajku, další vchod je slovenský, ti mají menší. Dvůr mají ale společný.
Po několika dnech jsem se setkal s velvyslancem, a byl jsem také na velmi milé výstavce o Hrabalovi, kde bylo hodně Číňanů, kteří studovali nebo studují česky. Jedná studentka mě docela ohromila hezkou slovenštinou.

V apartmá je kabelová televize, hodně programů, ale hodně z toho taky čínských. Dá se tu dívat jen na CNN, CBCAsia, nějaký Star (asi Honkgong) StarSport (jen asijský fotbal) a HBO. Jenže Číňani mají dost ostrou cenzuru, tak některé filmy HBO pro Čínu nahrazuje volovinami.Moc se na to koukat nedá. Opakuji to stále dokola. Toť zatím vše, co mne napadlo.

Tsai-ťien!

Hanzelka Zikmund Muller
Další články tohoto autora:
Pavel Muller

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: