NEVIDITELNÝ PES    //   EUROPE'S   //    ZVÍŘETNÍK   //    BYDLENÍ   //    EKONOMIKA   //    VĚDA   //    SCI-FI   //    SWNET
  
Středa 23.8.2000
Svátek má Sandra

 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Architektura
Hudba
Literatura
Film
Malířství
Společnost
Politika
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice


 Výběr z vydání:

POLITIKA: Hlavou i srdcem

MROŽOVINY: Jedno a půl století ocelových rakví

MICROSOFT: Zatěžkávací zkouška zdržovací taktiky Microsoftu

SPOLEČNOST: Lhář, Lhář,Lhář... aneb lži o pozitivní diskriminaci

EKOLOGIE: Čím se zabývají ekologické organizace

LIDÉ: Stanislav Lem o astrologii

PENÍZE: Den daňové svobody zaměstnance 23.8.

ZE ŽIVOTA: S turisty přichází xenofobie

ZDRAVÍ: Tuky na vlnách zdraví a nemoci

VÝTVARNO: Hračky let sedmdesátých znovu ožívají

SLOVENSKO : Špatný příklad pacienta Schustera

MEJLEM: Názor na jadernou energii a na ekonomickou situaci našich podniků

CHTIP: Návštěva jehovistů

Pranýř nepravostí

KRACHY BANK: Někteří jsou si rovnější

 Hledání:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura >> Malířství

23.8. VÝTVARNO: Hračky let sedmdesátých znovu ožívají
František Šebesta

I zavilý nepřítel výstřelků současného umění musí pookřát, když se tváří v tvář setká se svými dětskými panenkami, angličáky, indiány a kovboji nebo třeba plyšovými zvířátky. V Jízdárně Pražského hradu jsou takových dětských pokladů vystaveny stovky.

Nová generace absolventů uměleckých vysokých škol vystupuje s nenápadným společným projektem. Vystavují svoje dětské hračky. Každý ze čtyřiceti vystavujících má k dispozici stejně velkou vitrínu, aby do ní nainstaloval své miláčky.

Setkáte se tu nejenom s houfy nejrůznějších zvířátek, panenek a vojáčků či kolonami nejbizarnějších vozítek, k vidění je například i prapředek dnešních počítačů ZX Spectrum s nezbytným "džojstykem", napojený na černobílou televizi, vlastnoručně vyrobené bubny s blánami z igelitových pytlů, kovbojské oblečení nebo igráček v katovské kápi, gramofonové desky, dětské knížky a mnoho dalšího. V té záplavě se určitě setkáte se i s hračkami, na něž jste už dávno zapomněli.

Projekt výstavy s názvem Zdroje nového stylu je výstavní akcí galerijního sdružení ARTLAB, jež hledá nové souvislosti a úhly pohledu na současné výtvarné umění, a to v nejširším slova smyslu - vystavují zde totiž i architekti.

Vystavena není vlastní tvorba nastupující umělecké generace, ale to, co s ní souvisí - hračky. Návštěvník se tu tak vydává nejen na jakousi nevšední cestu do hlubin umělcovy duše, ale pokud vyrůstal v sedmdesátých a osmdesátých letech, vzpomene si nepochybně na nejednu vlastní "relikvii" - třeba na prvního angličáka.

Co spojuje současné mladé autory? Těžko prozatím říci. Snad to, že jich čím dál tím méně touží pracovat v duchu stylů sice čerstvě aktuálních, ale i tak už vlastně vyšlapaných někým jiným. Také námět se mění. Jak upozorňují organizátoři výstavy na možná až příliš skromně vyvedeném letáku, který dostanete u pokladny spolu se vstupenkou, odstupuje se dnes od velkých témat typu AIDS, homosexualita a feminismus a lidé kolem umění se vracejí k autenticitě obyčejnějšího, ale o to živějšího příběhu. Jejich hračky takovým příběhem nabity jsou.

Výstavu uspořádanou kurátory Janem Kadlecem a Milanem Salákem, kteří si zde také s chutí zaplnili své vitríny, můžete kromě pondělí navštívit do 27. srpna.

Další články tohoto autora:
František Šebesta

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: