NEVIDITELNÝ PES    //   EUROPE'S   //    ZVÍŘETNÍK   //    BYDLENÍ   //    EKONOMIKA   //    VĚDA   //    SCI-FI   //    SWNET
  
Pátek 1.9.2000
Svátek má Linda

 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Doprava
Historie
Mejlem
Ekologie
Internet
Drogy
Telekomunikace
Média
Politika
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice


 Výběr z vydání:

MARIHUANA: Represe, osvěta a svoboda

INTERNET: Vydírání sovětským způsobem

SLOVENSKO : Nad Tatrou se prý už nemá blýskat

Pes CLASSIC 1.9.2000

RODINA A PŘÁTELÉ: Bretagne (5) - Omyly kolem menhirů

PSÍ PŘÍHODY: Znalost předmětů pomáhá v životní orientaci

POLEMIKA: Kdo zaspal století

MEDIA: ČNTS by v kauze navýšení měla přestat uhýbat

POLEMIKA: Stanovisko české národní banky

SPOLEČNOST: Naši kuřáci

LITERY: Cromwell a car

ARMÁDA: Skvělé letadlo, mizerní manažeři

POLEMIKA: Jak pan poslanec Zahradil chce změřit Pána Boha

SLOVENSKO : Šéfpolicajt je dobrej, zločince třeba vyměnit

ŠKOLSTVÍ: Chcete studovat? Tůdle!

 Hledání:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost >> Drogy

1.9. MARIHUANA: Represe, osvěta a svoboda
ČRo 1 - radiožurnál (radiozurnal@rozhlas.cz)

O z v ě n y   p l u s

vysíláno: 26. 8. 2000    autor: Daniel Tácha

Pořad Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Ozvěny plus si můžete poslechnout každou sobotu přibližně v 18.15 hodin (SELČ).

Citujeme z náhodně vybraného článku v deníku Dnes. Datum – 25. srpna:

Dnes: Ke tříletému trestu odnětí svobody s odkladem na zkušební dobu tří let odsoudil krajský soud v Hradci králové Martina Musila (19) z Náchoda. Soud ho uznal vinným, že vyrobil opium z nezralých makovic a usušený extrakt předal Martinu Šnajdrovi (21).

Pro úplnost řekněme, že Šnajdr měl po požití vývaru z makovic zdravotní potíže.
     Jednání Martina Musila charakterizuje současná legislativa jako výrobu drog a dealerství. Jenomže skutečný drogový dealer bude asi těžko vařit opium z nezralých makovic. Podívejme se na jiný případ, je ze stejného dne, také z 25. srpna.

JXD: Dneska – asi v deset hodin – mi volal na číslo koukat.cz mladý muž, že právě přijíždí auto policie k domu jeho rodičů, kteří si pěstují konopí, protože trpí parkinsonovou chorobou. Chtěl vědět, co má dělat, protože se bojí obvinění z trestného činu výroby drog.

Říká novinář Jiří X. Doležal, který se problematikou marihuany systematicky zabývá. I tento mladík či jeho rodiče mohou být odsouzeni k několika letům vězení.
     V dnešních Ozvěnách plus se zabýváme výhradně těmi případy, kdy si někdo pěstuje marihuanu čistě pro svou potřebu a neprodává jí. Takových lidí jsou podle konopného ombudsmana Marka Jehličky stovky. Smůlu mají ti, co jsou udáni.

Jehlička: Pětatřicet případů mladých lidí, jejichž věk se pohybuje od 18 do 20 let. Tito lidé jsou trestně či soudně stíháni obvykle za to, že si vypěstovali naprosto zanedbatelné množství marihuany, což znamená, že to množství je takové, že zjevně nepočítali s nějakou distribucí, Pěstovali si ji pouze pro svou osobní potřebu.

Jenomže novela protidrogového zákona tyto pěstitele marihuany od skutečných výrobců drog nebo drogových dealerů nerozlišuje. To ale nikoho z oficiálních míst příliš nezajímá, policie to nijak neovlivní a navíc je s takto nastavenou právní normou podle mluvčího policejního prezidia Jiřího Suttnera spokojena.

Suttner: Pro nás je ta novela hodnocena jako pozitivní, využíváme ji a má podle nás i pozitivní dopad na drogovou scénu. Snížilo se fungování distribučních sítí organizovaných skupin.

Jenomže, co s těmi, kteří – i když si marihuanu pěstují – mají do organizované skupiny drogových dealerů či výrobců drog hodně daleko? Vzhledem k rozšířenosti marihuany u nás se tak lidé, kteří marihuanu užívají, cítí být poškozeni. Poslechněme si opět J. X. Doležala.

Doležal: Represe se musí zaměřit na prodejce jedů, který zabíjejí lidi – jako pervitin a heroin, a na parchanty, kteří prodávají marihuanu nezletilým. Musí s nimi jednat stejně jako s parchanty, kteří těm nezletilým prodávají alkohol. Ale stíhat kohokoli dospělého za to, že si pěstuje a kouří konopí, je naprosto nelegitimní.

Otázkou však zůstává, zda užívání marihuany, která je v některých zemích legální drogou, naše společnost někdy připustí. Ze nynějšího zákona i ze slov Jiřího Suttnera vyplývá, že ne.

Suttner: Existuje určitá liberalizační lobby, která snižuje závažnost problematiky kolem marihuany. Navíc v 60. a v 70. letech byla marihuana považována za naprosto neškodnou a dokonce se považovala za méně škodlivou než je kouření nebo pití alkoholu, to všechno bylo tehdy podporováno populární hudbou, filmem, zábavou. Tyto činnosti stavěly marihuanu jaksi do pozice sociálně přijatelné drogy. My ale víme, a většina výzkumů to dnes potvrzuje, že marihuana může být návyková, má na uživatele negativní mentální, emocionální i fyzický dopad. Marihuana mění chemii v mozku a má vliv na veškerou činnost, která vyžaduje mentální i fyzickou koordinovanost.

Stejné průvodní znaky nalezneme i u alkoholu. Je tu však jeden zásadní rozdíl. Poslechněme si opět Jiří X. Doležala.

Doležal: Jednadvacetiletý pan Berka si vypěstoval šest kytek na zahrádce a byl v podmínce, protože si před tím přepsal datum na neschopence, něco za co měl jít na tři dny zametat do parku… No ale vypěstoval si pár kytek a několik jeho dospělých přátel, vrstevníků, tu trávu u něj několikrát kouřilo, no a on prostě sedí.

Pan Berka sice zákon porušil, diskutabilní ovšem je, zda trest, který následoval, byl adekvátní.

Doležal: Tady je ve vězení kluk za to, že si vypěstoval šest nějakejch kopřiv. Jednadvacetiletej kluk několik měsíců sedí v kriminále a jeho přítelkyně z toho má opravdu těžký neurotický poruchy. Tady jsou prokazatelně zničený lidský životy.

Zákon však hovoří jasně. Marihuana je zakázaná. Přesto je skutečně rozumné zavírat do vězení mladé lidi, kteří si ji nedojeli vyzkoušet například do Nizozemí?

Suttner: Já si nemyslím, že každý, kdo dělá takovéto pokusy, by měl být odsouzen na nějaká léta odnětí svobody, ale určitě soudci dokáží najít spoustu dalších přiměřených alternativních trestů, sankcí, které by vedly spíše k tomu, aby všichni věděli, že tento problém tady byl a že ta společnost ho nehodlá tolerovat, ale že ta společnost se nehodlá mstít, ale problém řešit…A někdy to bohužel jako msta společnosti proti tomu jednotlivci skutečně vypadá.

Vzhledem k současné legislativě však prozatím nemůže být ani řeč o tom, že by se společnost stavěla tolerantněji k marihuaně, nicméně pokud už tady máme takový zákon, záleží a bude záležet zejména na státních zástupcích a soudcích, jakým způsobem se postaví k případům lidí, kteří si marihuanu pěstují pro svou potřebu či lidí, kteří ji užívají kvůli svým zdravotním problémům. Vzhledem ke tříletému trestu pro mladíka, který se rozhodl získat opium z nezralých makovic, je jisté, že ale bude ještě chvíli trvat než se společnost naučí tyto případy rozlišovat.


Byli bychom rádi, kdybyste nás vy, čtenáři Neviditelného psa, obdarovávali svými postřehy k našim již hotovým Ozvěnám plus či tipy na ty budoucí. Náš e-mail: dtacha@rozhlas.cz. Autoři Ozvěn plus: Daniel Tácha, Roman Chlupatý

ČRo 1 – Radiožurnál
Časová znamení celého světa
Fotografie z přímého přenosu Křesťanského týdeníku
Hlasujte a poslouchejte – Formule POP (35. týden)
Český rozhlas
www.rozhlas.cz
Olympiáda není jenom Sydney…
S větrem v lopatkách
Třikrát a Dust!Další články tohoto autora:
ČRo 1 - radiožurnál (radiozurnal@rozhlas.cz)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: