NEVIDITELNÝ PES    //   EUROPE'S   //    ZVÍŘETNÍK   //    BYDLENÍ   //    EKONOMIKA   //    VĚDA   //    SCI-FI   //    SWNET
  
Sobota 16.9.2000
Svátek má Ludmila

 Rubriky:
Svět
Austrálie
USA
Německo
Ukrajina
Kanada
Nikaragua
Holandsko
Čína
Jižní Afrika
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice


 Výběr z vydání:

ISTROCON: Bratislavské scifistické rojení zahájeno

ROPA: Je čas na nová řešení

VÍRA: Jsem špatný katolík a vím proč

SPÁNEK: Zdřímněte si v práci - je to zdravé!

LÉKAŘSTVÍ: Epidémie obezity v Kanadě

AUSTRÁLIE: Západní Slované

LIDÉ: Věda a ženská logika

AKCE: Oktoberfest

POLITIKA: Mediální prohlášení skupiny Jedno globální lidstvo

ZÁKONY: Podvodný sňatek

MMF: Demonstranti s kravkou na špagátě?

NÁŠ RYBNÍK: Petice proti ohni

KOMENTÁŘ: Kasino

Pes CLASSIC 15.9.2000

RODINA A PŘÁTELÉ: Setkání se žebrákem v metru

 Hledání:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět >> Německo

16.9. AKCE: Oktoberfest
Jan Prášek

V sobotu 16. zari, uderem dvanacte hodiny poledni, nacepuje mnichovsky starosta Christian Uhde pred zraky tisicovek nedockavcu z celeho sveta prvni "Maßbier"(litrove pivo) a tim prohlasi nejvetsi "Fest" na svete, u nas znamy jako Slavnosti piva, za zahajeny.

Pocita se s tim, ze tato nejvetsi "Pout" na svete, majici jiz 165-letou tradici, prilaka do Mnichova behem 18 dni sveho trvani na 6,5 milionu navstevniku z celeho sveta. Letos poprve v historii budou slavnosti piva o 3 dny delsi a potrvaji az do 3. rijna, coz je datum "Nemeckeho sjednoceni".

Mnichovsky Oktoberfest se rozprostira na obrovske louce v centru mesta o plose 26 hektaru, ktera ozije vzdy jen jedenkrat rocne prave behem Octoberfestu a na ktere se bude letos tisnit 650 firem pocinaje 6 nejdulezitejsimi mnichovskymi pivovary a konce firmami provozujicimi nejruznejsi atrakce a kolotoce. Jako kazdorocne bude asi nejvetsim lakadlem pro milovniky tekuteho chleba stan firmy "Hofbräu", ktery pojme pres 10 000 sedicich lidi a ve kterem panuje nenapodobitelna atmosfera. Naopak nejmensim zarizenim tohoto druhu bude zastavka u "Eiscafe Clarka", kde bude mit moznost slozit sve utrmacene nohy jen 30 hostu.

Podle odhadu se letos vypije kolem 5 milionu litru piva a sni na 200 000 vurtu. Ceny za jeden Maß se oproti lonsku bohuzel opet zvysily, tentokrat o 6,8 Procent a budou se tak pohybovat mezi 11,20-11,80 DM za Maßbier, coz zastupce pivovaru dementovali vyssimi naklady na provoz toalet kvuli zreknuti se poplatku na damskych toaletach z duvodu zenske diskriminace.

Jak vubec vznikla tradice Oktoberfestu? 12.10. 1810 se konala svatba prince Ludwiga von Bayern a Therezy von Sachsen-Hildbarghausen a velkolepe oslavy trvajici 5 dni ucarovaly obyvatele Mnichova natolik, ze se v nasledujicim roce pokusili tyto oslavy napodobit a tim vznikla tradice Oktoberfestu. Slavilo se na louce v predmesti Mnichova, ktera byla na pocest princezny pojmenovana jako "Theresienwiese"(Therezina louka). "Fest" tesici se stale vetsi a vetsi popularite prerusila jen valka a epidemie cholery v letech 1854-1873.

Na zaver snad rada pro turisty chystajici se do nedalekeho Mnichova: Pivo se cepuje denne od 10.00-22.30., v nedeli od 9.00.-22.30. a obzvlastne vyhodnym dnem Oktoberfestu je utery, coz je Familientag(den rodin) a vsechny atrakce vcetne piva jsou kolem 30% levnejsi.
Další články tohoto autora:
Jan Prášek

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: