NEVIDITELNÝ PES    //   EUROPE'S   //    ZVÍŘETNÍK   //    BYDLENÍ   //    EKONOMIKA   //    VĚDA   //    SCI-FI   //    SWNET
  
Středa 4.10.2000
Svátek má František

 Hledání:
 Výběr z vydání:

FILMOVÁ BÉČKA: Hvězdy nižší svítivosti

FILMOVÁ BÉČKA:Lance Henriksen Ostrý jako břitva

SPORT: Sláva vítězům, klid poraženým

JAZZ: Do Kladna přijeli umělci z Ameriky

Pes CLASSIC 4.10.2000

RODINA A PŘÁTELÉ: Pro změnu dobrá zpráva

PSÍ PŘÍHODY: Stačí chvilka a neštěstí hotovo

MROŽOVINY: Co prozradil Temelín

LITERY: Jak to dělaj holky

NÁŠ RYBNÍK: Vaše glosy k MMF a SB a k demonstracím v Praze

KOMENTÁŘE: Záznam diskuse

MEJLEM: O nebezpečí vlády pevné ruky, o fašistech, komunistech a Špidlově nebezpečnosti, o výtržnostech a ideologii

SLOVENSKO : Operace se podařila, pacient přesto žije

STŘÍPKY: Václav - proč slavený?

PŘÍRODA: Čapí tragédie
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Architektura
Hudba
Literatura
Film
Malířství
Filmová béčka
Společnost
Politika
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura >> Filmová béčka

4.10. FILMOVÁ BÉČKA: Hvězdy nižší svítivosti
Marek Dobeš

My všichni, pro které béčkové filmy neznamenají jen menší náklady, ale také větší fabulační a vůbec celkovou tvůrčí volnost, nejen špatný vkus, ale i potěšení z odvážné originality a zábavné úchylnosti, jsme už zažili ten pocit. Všichni jsme si už někdy říkali: toho chlapa jsem přece někde viděl, ten škleb jsem stoprocentně na někom obdivoval, téhle ženské někdo rozhodně pomáhal z nesnází, nebo, v tom horším případě, o tomhle mostru se mi zdálo. A právě tyhle divácké pocity jsem chtěl kdysi ustálit kdysi v časopise nakladatelství Cinema zvaném Videoplus v rubrice Hvězdy nižší svítivosti. Jsem proto rád, že dnes mohu na Neviditelném psu tento projekt obnovit. Rozrostl se v mezičase (díky příspěvkům do nejrůznějších časopisů od Kinorevue až po Klan) o další báječné muže a ženy na béčkových strojích, doplnil jsem ho o filmografie a všímám si v něm i světa vysokorozpočťáků. A pokud vás tihle herci zaujmou - a vězte, že oddaně sloužit hlásání jejich slávy je pro mne vedle výplaty jediným posláním - doufám, že vám tato rubrika bude sloužit jako určitá rukojeť, informující o nejzákladnější charakteristice všech hvězd nižší váhové kategorie, jejichž filmy jsou u nás dostupné. Od žijících nestorů jako jsou Lance Henriksen, nebo Brion James, přes střední generaci Andrewa Dyce Claye a Marca Singera až po relativní nováčky typu C. Thomase Howella či Edwarda Furlonga. Měli byste se z ní stručně dozvědět, to, o čem se v žádném filmovém periodiku v ucelené podobě nedočtete, protože pro drtivou většinu těchto herců naše časopisy monotónně hlásí, že stanice je nedostupná. Profil Bruce Campbella, Roberta Z'Dara, nebo Jeffreyho Combse byste proto hledali déle než štěchovický poklad. Ani tady sice raději nečekejte podrobné rozbory herecké práce (polovina z nich ji stejně používá jen při zvlášť silném zhnusení vlastní machou), ale klidně se spolehněte třeba na zařazení jejich rolí do souvislostí a malé poodkrytí spletitých kariér, často provázených uměleckými úmrtími a občas i zmrtvýchvstáním.

Stejně jako se prolínají tvůrci Béčka až Zetka s nezávislými produkcemi a ty s kultovními filmy, tak herci úspěšní v této oblasti bez zábran difundují do hlavního proudu. Někteří v něm zůstávají (např. Tommy Lee Jones, Pierce Brosnan), jiní se jej pouze nesměle dotknou, aby vzápětí vyděšeně ucukli a stáhli se zpět do závětří důverně známého teritoria (Jeff Fahey) a další z něj natrvalo přicházejí (Mark Hamill) do nízkorozpočtového pařeniště. Vedle těch, kteří se stali legendami v oboru a často také kanonizátory toho kterého žánru, jako například Donald Pleasance, se podobni lišejníku pevně přilepeném na zvětralé low budgetové skále krčí zdánlivě nevýznamné existence typu Raye Sharkeyho.

Fenomén amerického (především zde umožňuje šířka trhu místo na slunci i těm nejneduživějším) B filmu je pro nás v mnoha ohledech stále ještě nezmapovaná krajina a já (s občasnou pomocí svých kolegů) se proto pokusím s neselhávající zbraní nás všech - videem vytěsnit nápisy hit sunt leones i z těch nejméně dostupných končin béčkových kanibalů, poustevníků a sebevrahů. Dovi na stránce věnované žijící legendě Lance Henriksenovi nebo ve videopůjčovně.

Marek Dobeš

P.S.: Pokud máte nějakou superoblíbenou persónu a myslíte si, že by měla být okamžitě zbožštěna v této rubrice, potom lobbing je povolen.
Další články tohoto autora:
Marek Dobeš

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: