NEVIDITELNÝ PES    //   EUROPE'S   //    ZVÍŘETNÍK   //    BYDLENÍ   //    EKONOMIKA   //    VĚDA   //    SCI-FI   //    SWNET
  
Pátek 6.10.2000
Svátek má Hanuš

 Hledání:
 Výběr z vydání:

POLITIKA: Teorii spiknutí věří hlavně spiklenci

FYZIKA: Proč bouchnul Černobyl?

MÉDIA: Konec nejlepšího českého rádia

ŠVÉDSKO: Račí slavnosti ve Švédsku

CHTIP: Pošli ženskou!

Pes CLASSIC 6.10.2000

RODINA A PŘÁTELÉ: Zmatky kolem pohlaví

PSÍ PŘÍHODY: Bartův příspěvek ke zkrášlení domova

LITERY: Na rubu legrace

SLOVENSKO : Policie si půjčí od Havla koloběžku

RECENZE: Velmistr světové sci-fi R. A. Heinlein - Rudá planeta

MEJLEM: O ničení památek a výtržnostech v Lumírovce, o blokádě našich hraničních přechodů, o významu protestu pro historickou změnu

POLEMIKA: Necháme do nich střílet?

DOKUMENT: Titul pro Hnutí Duha

ŠAMANOVO DOUPĚ: Jiná demonstrace
 Rubriky:
Svět
Austrálie
USA
Německo
Ukrajina
Kanada
Nikaragua
Holandsko
Čína
Jižní Afrika
Švédsko
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět >> Švédsko

6.10. ŠVÉDSKO: Račí slavnosti ve Švédsku
Svatava Nigutová
Chytání raků a lov losů jsou dvě věci, které prý dokáží udělat ze Švédů smrtelné nepřátele. A právě sezóna chytání raků je teď v plném proudu po celém Švédsku. Po svátku letního slunovratu v červnu je Den raků druhým největším svátkem léta a většinou předznamenává jeho konec a začátek podzimu. Klasické švédské račí oslavy mají kořeny v minulém století, kdy jedním z důvodů, proč se stal tento svátek tak oblíbeným, byla touha po návratu k přírodě a romantickým posezením u stolu pod širým nebem. Ještě na začátku tohoto století se s lovem a konzumaci raků muselo čekat na 8.srpen, který byl v celém království označen za Den račí premiéry. O oblibě račích slavnosti svědčí fakt, že Švédsko konzumuje nejvíc raků pro capita na světě ročně se do Švédská doveze 2500 tun raků a 50 tun Švédové vyloví ve vlastních vodách, tzn spotřebu téměř půl kg na člověka ročně!! Většina raků ve švédských vodách pochází že severozápadu USA. Signální rak je dnes nejrozšířenějším druhém raka v Evropě a tvoří 90% račí populace ve švédských řekách. Původní švédský rak říční se dnes vidí jen velmi sporadicky, k jeho velkému úhynu došlo při nakažení račím mořem. V polovině 60tych let se objevil návrh na implantaci raka signálního do švédských vod. Hlavním kladem byla jeho odolnost vůči račímu moru. V červnu 1969 přistáli v Malmö první sádky - do Švédská se dovezlo přes 60 000 kusů, poté byl import živých raků zakázán. Zjistilo se totiž, že právě rak signální přenáší morovou nákazu, proti níž je sám imunní, na zbývající populace raka říčního. Neporušené kolonie raka říčního byly zachráněny na dvou největších švédských ostrovech Gotlandu a Ölandu, kde je výsadka signálních raků od r. 1989 zakázána. Rak říční se stal švédským symbolem a objevuje se dokonce na nových švédských pásech.

Pro labužníky zůstává rak říční velkou pochoutkou, za kterou jsou ochotni zaplatit cenu, jež mnohdy více než dvakrát převyšuje cenu za raky importované. Na švédský trh se dováží račí převážně z Turecká a že Spojených státu, ale také z Činy a že Španělská. Kilo raků pořídíte od 50 švédských korun za kg.

Na račí slavnosti s již téměř stoletou tradici jsem se jela podívat do Tidaholmu, malého městečka ve středním Švédsku. Komuna zde spolu s charitní organizací Lions Club připravuje na jeden den v roce, zpravidla druhý týden v srpnu, speciální povolené chytání raků pro všechny děti do 15 let. Program dne raků se připravuje pečlivě už několik týdnu předem, většina bodů je již tradiční volba račí královny mezi dívkami do 16-ti let, pojídání vařených raků na místním náměstí, udělování stipednii nejlepším studentům či koncert místního orchestru. Hlavním bodem je ovšem kräftfiske čili chytání raků podél řeky Tidan už dva dny předem stanují děti, aby si zajistili dobře území. V den Dé se pak od rána připravuje rybářské náčiní a návnady lovit se ovšem může začít až po páté hodině odpoledne tehdy dá z terasy hotelu Vattumannen znamení všem malým rybářům račí královna a už padají koše do vody. Menší děti loví pod dozorem tatínku - za několik minut se v kbelících mrskají první račí.

Rolf Andersson, člen Lions Clubu od r. 1974, vypráví:

Tato tradice se v Tidaholmu udržuje už od dvacátých let tohoto století, vážně ohrožena ovšem byla v šedesátých letech, kdy raky v celém Švédsku zachvátil mor a račí na mnoha místech úplně vyhynuli. Lions Club to ovšem tak nenechal a implantoval do řeky americké signální raky. Uměla výsadka byla prováděna ještě pět dalších let, nyní už je ovšem račí kolonie v řece početná a obnovuje se sama.

Na konci léta nesmí račí chybět na žádném švédském stole typický recept na jejich přípravu vypadá následovně: Na 1 kg raků (25-30 kusů) svaříme 2,5 litry vody s 1 dl soli, přidáme kopr, 2 kostky cukru. Zkontrolujte, zda račí žijí! uvádí kuchařka, a dobře je propláchněte. Raky ponořujte do vařící vody po 6 kusech, nechte vařit 1 min. Všechny raky vaříme 8 min a pak dáme vychladnout. Nejlepší chutí dosáhnete, když uvařené raky necháte stát v chladu 10-12 hodin. Podle jednoho starého receptů se má do vývaru dokonce přidat i jedna láhev plzeňského. Tak tedy - dobrou chuť!

Svatava Nigutová
Další články tohoto autora:
Svatava Nigutová

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: