NEVIDITELNÝ PES    //   EUROPE'S   //    ZVÍŘETNÍK   //    BYDLENÍ   //    EKONOMIKA   //    VĚDA   //    SCI-FI   //    SWNET   //    BAZAR
  
Čtvrtek 14.12.2000
Svátek má Lýdie

 Hledání:
 Výběr z vydání:

TELEKOMUNIKACE: Veselé vánoce, Telecome!

ZÁHADA: Byli u Klausů hackeři?

POLEMIKA: Koniášové

POLEMIKA: Zakázané knihy

OBJEV: Na Hradě je vše OK

RODNÁ ČÍSLA: Klasický pojem v české informatice

PSÍ PŘÍHODY: Bart a atmosféra vánoc

OSKAR: Slyším Vás dobře, ale zálohu Vám nevrátím !

LITERY: Volej národů

RODNÁ ČÍSLA: Přehršel názorů a něco faktů

MEJLEM: O důvodech vydání Mein Kampfu, o vánočních stromečcích

SLOVENSKO : Suterén geologický i morální

RODINA A PŘÁTELÉ: Byl jsem medyjální hvjezdou

ŠAMANOVO DOUPĚ: Pokus o vraždu za 2000

SCI-FI: Bradbury se opět vrací
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Doprava
Historie
Mejlem
Ekologie
Internet
Drogy
Telekomunikace
Média
Politika
Ekonomika
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost >> Telekomunikace

14.12. TELEKOMUNIKACE: Veselé vánoce, Telecome!
Ondřej Neff
Příští pondělí má vláda projednávat návrh usnesení " k návrhu koncepce zabezpečení komunikační infrastruktury informačních systémů veřejné správy (ISVS). Laicky řečeno, jde o síťové propojení orgánů státní správy, lidově ouřadů (což je rozumné). Jakmile k němu dojde a začne fungovat, my občané bychom pak už nemuseli kvůli jedné záležitosti běhat od jednoho aroganta k druhému, od jedné instituce k druhé. A pokud by to mělo být dokonalé, v řadě případech bychom mohli svoje úřední věci vyřizovat po internetu.

Podle původní vládní koncepce tohoto systému vše vypadalo rozumně a férově. Dovolte citovat článek Jiřího Peterky ze serveru Lupa (je v něm mnoho dalších upřesňujících údajů a odkazů): řešení mělo být otevřené, bez vazby na určitou technologii a určitou firmu, přičemž návrh počítal s existencí několika celoplošných komunikačních sítí, takže výběr a následný projekt musí být dán pravidly volné soutěže na základě provedených analýz především s ohledem na ekonomickou efektivitu, spolehlivost, bezpečnost a dostatečnou kapacitu. S koncepcí, kterou sama schválila, si Zemanova vláda hlavu neláme: lidi jsou ovce a nechají si líbit všechno, ví dobře pan Zeman. A tak je ochoten jednat o návrhu vyprodukovaném na ministerstvu dopravy a spojů jehož servilní vazby vůči Telecomu jsou veřejnosti dobře známy. Žádná volná soutěž - zakázku dostane Telecom a basta fidli.

Odůvodnění?
Návrh se tváří, že Telecom je jediný vlastník celoplošné sítě, přičemž stanoví jako podmínku, že jenom vlastník celoplošné sítě může zakázku realizovat. Důkaz kruhem a zakázka, "zlatý padák pro odcházející monopol", jak trefně označuje tento trik Jiří Peterka, je uštrykován. Rozhodnutí se opírá o § 50 zákona 199/1994 sbírky o zadávání veřejných zakázek. Podle něho totiž - pokud jen jediná firma je schopna zakázku realizovat, je oslovena jen jedna jediná firma.

Toto je tak drzá špinavost, že se až tají dech. Vlastnictví a správa sítí, tedy kabelů, ústředen a dalších technických zařízení, je jedna problematika, kdežto výstavba informačního systému je zcela jiná problematika. Telecom v uvozovkách "umí" telefonii, ale zatím neprojevil jediný důkaz toho, že by "uměl" informační systémy. Co znamená "umět informační systémy" ? Je třeba zabezpečit komunikaci mezi dílčími, již existujícími informačními systémy (což není vůbec jednoduché) a pak tyto propojené systémy ochránit před rozmanitými riziky vnějšími a vnitřními. To je vysoce odborná činnost, kterou by se mělo zabývat konsorcium odborných firem a ne telefonní společnost, doposud tyjící z uměle, politicky podporovaného monopolu.

To není vše
Počítejte se mnou: správa jednoho počítače zapojeného do sítě stojí celoročně cca 70 tisíc korun (anglické údaje = 2,5 tisíce liber ročně, takže české ceny jsou nízké). Ve státní správě pracuje asi 120 000 lidí, počet PC se odhaduje na 50 tisíc, takže suma tří miliard je spíš podhodnocená než nadhodnocená - a navíc poroste.

Dá se čekat, co se stane, až vláda Telecomu tuhle tučnou zakázku přiklepne. Telecom záhy zjistí, že na ni nemá, a zvolí si firmu - bez soutěže, bez veřejné kontroly, pěkně potajmu, pod stolem - která se laskavě zadání ujme. Už dnes zasvěcení lidé tipují, kterápak to asi bude. Když si vzpomeneme, jaké finanční kejkle se děly na páně Berkově Úřadu pro státní informační systém kolem "problému Y2K", dovedeme si představit, jak mohutné penězovody by byly trvale v provozu, kdyby se podařilo Zemanově vládě vyvést z dohledu veřejnosti největší zakázku v oboru informačních technologií v České republice, jaká kdy byla a jaká kdy bude. To už by nebyla pouhá nezodpovědnost nebo hloupost. To by byl organizovaný zločin. A nejen to. Právníci se velmi vážně obávají, že touto svévolí vláda poruší platnou asociační dohodu s Evropskou unií a dá se čekat, že některé firmy zažalují toto hrubé porušení zásad volné soutěže. To pochopitelně vážně zasáhne sám Telecom - jeho cena klesne, vždyť, kdo by se hrnul do koupě žalované firmy? A i kdyby nedošlo přímo na žaloby, byl by to jistě zlý signál pro zahraničí, které by definitivně pochopilo, jak Zemanova vláda zamýšlí "deregulaci telekomunikací". Podle názoru konzultačních firem to sníží nebo dokonce zastaví investice do celého sektoru telekomunikací a informačních technologií, tedy do oblasti, kterou každá inteligentní vláda pokládá za klíčovou.

Berkovy peníze na Y2K byly lokální problém, ale tady hrozí mezinárodní ostuda - ba dokonce mezinárodní zločin.
Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: