NEVIDITELNÝ PES    //   EUROPE'S   //    ZVÍŘETNÍK   //    BYDLENÍ   //    EKONOMIKA   //    VĚDA   //    SCI-FI   //    SWNET   //    BAZAR
  
Čtvrtek 21.12.2000
Svátek má Natálie

 Hledání:
 Výběr z vydání:

ŠAMANOVO DOUPĚ: Znamení hvězdy

SLOVENSKO : Nejlepší komik na bratislavském hradě

RECESE: Vývoj debaty, podpořené konzumaci alkoholu

MICKEY MOUSE: Jak je to v Disneyworldu

DOKUMENT: Co je to Rada České televize?

LITERATURA: Swiftova Utopia umístěná do Liliputu

RODINA A PŘÁTELÉ: Prahou grog za grogem

PSÍ PŘÍHODY: Psi vidí dobře, hvězdy ale vůbec ne

AUSTRÁLIE: Obrana kontinentu

SPOLEČNOST: Transgender a transsexuál

RECENZE: Oslava předchůdce Goyi či Dalího...

DOPRAVA: Klempířská sezóna

KOMENTÁŘ: Veřejné mínění

PENÍZE: Nemáte na to? Přijďte, rádi vás obsloužíme!

SLOVENSKO : Únos státníků, nebo maskování pirátů ?
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Architektura
Hudba
Literatura
Film
Malířství
Filmová béčka
Společnost
Politika
Ekonomika
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura >> Malířství

21.12. RECENZE: Oslava předchůdce Goyi či Dalího..., (pagi)

Jeroen van Aken se narodil v polovině patnáctého století a zemřel v roce 1516. Zatímco data jeho narození a úmrtí zůstanou asi navždy nejistá, jeho dílo určitě zůstane základem moderního umění - tam ho ovšem musíme hledat pod jménem Hieronymus Bosch. Ve své tvorbě dokázal kombinovat náboženské motivy, exaktní přírodovědné prvky i fantastické vize.

Je to už řadu let, kdy u nás vznikla Nadace Hieronymus, manifestace skupinky lidí, kteří obdivují umění tohoto velkého tvůrce. A protože samozřejmě tato skupinka byla prorostlá s muzejním prostředím, setkali se před časem s podivuhodným obrazem. Boschův Dvanáctiletý Ježíš v chrámu se po světě pohybuje v osmi až deseti kopiích z umělcovy dílny, snad proto, aby tím nahradil smutnou skutečnost, že originál není k nalezení. Jedna z oněch kopií se nachází i u nás, na zámku v Opočně.

A byla to právě restaurátorská práce na tomto obraze, která okolo něj rozvířila řadu otazníků - ovšem otazníků v dobrém. Dílo kopisty bývá přímočaré, veškerá tvůrčí muka si již odskákal autor na originále. Jenže tahle kopie... tahle kopie měla ve spodních vrstvách zamalovanou postavu navíc, Ježíš sám byl několikrát přemalováván a celý obraz vůbec svědčil o dlouhodobém úsilí a hledání výrazu. Lovci senzací ale odejdou neuspokojeni - dendrochronologická analýza podkladové desky určila jako nečasnější datum vzniku malby rok 1539, a zdá se, že této metodě můžeme celkem věřit. Přesto se jedná o podivuhodné dílo z okruhu školy Hieronyma Bosche, a pravděpodobně o druhou nejhodnotnější kopií zmizelého obrazu - za tou první si musíte zajít do pařížského Louvre.

Právě díky Nadaci Hieronymus vzniklo pozoruhodné dílo - hommage á bosch (neumím tu správnou obrácenou čárku nad a, omlouvám se...). Dvojjazyčně (česky a anglicky) dává nahlédnout pod pokličku restaurátorského snažení, ale také nabízí podrobnosti o osudech tohoto obrazu a o souvislostech, které byly dohledány při historických rozborech okolností vzniku díla. Barevné litografie dokumentují původní stav obrazu i jeho novou podobu, můžete se seznámit s různými detaily obrazu a jejich vztahu k ostatním kopiím.

Kromě toho je v knize podobně popsán další zajímavý objekt - spíše artefakt než obraz - který má kořeny v Boschově umělecké škole. Jedná se o dřevěný vypouklý ozdobný štít, na němž je bohatá kompozice na téma žernovu osličího zarámována nápisem ve španělštině  Svatý Jakube, vítězi nad Maury, ochraňuj mne před nepřítelem.

Kniha je vynikající reprezentativní a odbornou publikací s grafickou úpravou, která odpovídá úctě jejích tvůrců vůči uměleckému dědictví minulosti. Vždyť byla vydána nadšenými znalci pro stejně nadšené odborníky. Není to odpočinkové čtení a vyžaduje určitou úroveň znalostí. Proto také není v běžné distribuci a zájemci o ni si mohou napsat o podrobnosti na adresu jednoho ze spoluautorů:

Bohumil Vurm
POB 370
111 21 Praha 1
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: