NEVIDITELNÝ PES    //   EUROPE'S   //    ZVÍŘETNÍK   //    BYDLENÍ   //    EKONOMIKA   //    VĚDA   //    SCI-FI   //    SWNET   //    BAZAR   //    PARAGRAF
  
Pátek 2.2.2001
Svátek má Nela / Hromnice

 Hledání:
 Výběr z vydání:

MEJLEM: O kauze Bubeník Pilip, o obnově Kájínkova procesu

BURIANOVO KAFE: Folk je skutečně mrtev?

LOCKERBIE: Americké rozčarování

POLEMIKA: Sčítání lidu jako tragikomedie

VÍZA PRO KANADU: Tak jsme zase střelili kozla

TELEKOMUNIKACE: The ISDN story část druhá: Přeložení

LITERY: Světlý zjev

TREST: Za život podmínku a 3500 korun

MYSLIVCI: Rozhovor se zeleným panáčkem

MYSLIVCI: Názory našich čtenářů (1)

RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem bloudil v ulici U dubu

PSÍ PŘÍHODY: Jak se Rony ztratil

SLOVENSKO : Náhubek pro novináře

CIVILIZACE: Hrozba beze zbraní

SOUDY: Spravedlivé právo! - Spadli jste z višně?
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Doprava
Historie
Mejlem
Ekologie
Internet
Drogy
Telekomunikace
Média
Právo
Politika
Ekonomika
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost >> Telekomunikace

2.2. TELEKOMUNIKACE: The ISDN story část druhá: Přeložení
Lukáš Erben
Někteří z vás si možná vzpomenou, jak nadšený jsem byl ze své ISDN linky kterou mi Telecom zřídil přeměnou v listopadu. Vše proběhlo hladce, rychle a bezproblémově, a já si už myslel, že Telecom se pomalu ale jistě stal moderní a flexibilní firmou.

S ještě čersvými vzpomínkami na tuto bezbolestnou akci jsem se jednoho únorového časného odpoledne vydal do zákaznického centra Telecomu v Dejvicích, bych si nechal svou zánovní ISDN linku převést do svého bytu v ulici Na Petřinách na Praze 6. (Pro ty méně znalé pražské topografie: Petřiny jsou malé sídliště rozkládající se na kopci nad libocí, kousek od Bílé hory, v sousedství lesoparkové obory Hvězda).

Budova Telecomu sice do svého lůna zrovna nezvala (zaváněla spíše pozdním socialismem, než ranným kapitalismem), ale já nic netušíc vstoupil a zamířil napravo do zákaznického centra. Postarší paní, která tu evidentně převážně prodávala mobilní telefony (shodou okolností výhradně Eurotel :-) mi na můj dotaz vysvětlila že sice jsem v zákaznickém centru, ale zřizování a překládky linek že jsou v pátem patře, dveře 220 až 222, napravo od výtahu.

Páté patro vyhlíželo ještě o něco méně vstřícně než přízemí ? kanceláře 220 až 222 tu skutečně byly, všechny pečlivě zavřené a vybavené koulemi místo klik, dveře pečlivě vypolstrované (aby se do nich pokud možno nedalo klepat), opatřené elektronickým bzučákem na otevírání. Klepání kování dvěří č 220 a 221 nepřinášelo kýžené ovoce (ačkoliv tam podle štítků měly pracovat nejméně tři osoby ženského pohlaví), klepání na č 222 už bylo úspěšnější ? po dvou minutách vykoukla paní, které jsem se (zatímco se dovnitř drala nebohá stařenka) zeptal, zda má nějaký formulář na přemístění ISDN linky.

Nic takového nemám, musíte si podat žádost o novou linku, to je jako přemístění stojí to stejněvysvětlila mi a záležitost evidentně považovala za vyřízenou.
To se pletete milostivá, nejen že přemístit linku jde, ale navíc to stojí pouze polovinu? odpověděl jsem, tónem, který nenechal přihlížející na pochybách o mém názoru na její inteligenci.
Problém s formulováním odpovědi vyřešila ladně: Musím se věnovat tady paní, počkejte si A zavřela dveře.

Okolostojící se na mne podezřívavě podívali, a tak jsem na svou obranu dodal, Narozdíl od té paní vím o čem mluvím, bohužel ONA pracuje u TELECOMU. A ozbrojil jsem se trpělivostí.

Věru jsem jí potřeboval, neboť jsem čekal dalších deset minut, během který se v nedalekých dveřích s nápisem Služby Euro ISDN vybavobaly dvě pokuřující zaměstnankyně a přítomnost čekajících zákazníků v zákaznickém centru je evidentně nevzrušovala ? když jsem je chvíli sledoval, byly dokonce natolik ohleduplné, že zavřely dveře do své kanceláře, asi tušily že jsem nekuřák.

Po deseti minutách se vrátila z oběda paní z kanceláře 223, s jejíž pomocí jsem původně vůbec nepočítal a ujmula se mne. Již od prvního okamžiku bylo jasné, že víc o čem je řeč a dokonce se mne ani nesnažila přemluvit k tomu, abych si nechal zřídit novou linku ? prý sice musím vyplnit žádost o novou linku, ale napíše se na ní, že jde o přeložení.

Super, tak přeci jen to dopadne dobře říkám si. Ještě diktuji číslo své ISDN linky ? vše vypadá slibně.
Kam to budeme překládat?? ptá se paní.
Ulice Na Petřinách, číslo 78, říkám na to.
Hmm, ještě to ověřím? Odvětí a vytáčí číslo technické sekce. Haló? To si ty? Jo, potřebovala bych zřídit ISDN linku. Na Petřinách 78. Jo. Cože? Fakt? To je škoda.
Odposlouchávám virtuální monolog a začínám mít divný pocit, že vše nebude tak jednoduché jak jsem zprvu myslel.

Mám pro vás špatné zprávy, Na Petřinách nemáme žádné volné linky. Zvěstuje mi Jób v sukních.

Počkejte, to chcete říct, že na té NOVÉ, DIGITÁLNÍ ústředně, cojste před čtyřmi lety instalovali a do které jste přiváděli ty NOVÉ, OPTICKÉ kabely nemáte volné linky?

Víte, taky se tomu divím, ale při návrhu se zřejmě nepočítalo s rezervami...

Nevěřím jí, musí si dělat legraci. Prosím?

No všechny ty nové linky jsou už obsazené. Trápí nás to na různých lokalitách po celé Praze. Na Petřinách vám nemůžeme zřídit ani ISDN ani HTS, Říká to jako by se nechumelilo, jako by Telecom neměl posledních deset let monopol právě proto, aby zajistil dostupné linky.

Štípu se, jestli to jen není sen To myslíte vážně?

Víte mě to taky přijde divné, když děláme ty velké reklamní kampaně, pak mi sem přijdou lidé že chtějí ISDN a já jim řeknu že mají smůlu. Ale je to tak. Krčí paní rameny.

Nevzdávám se. Aha, a kdy myslíte, že by nějaké linky mohly být, plánujete nové ústředny? Budete zase zakopávat kabely?

Paní pookřeje. No to zrovna ne, ale lidé dnes hodně odhlašují telefony, takže se určitě něco uvolní.

Krev se mi vrací do žil. Za jak dlouho?

No když to půjde dobře, tak už za čtvrt roku

No to je super, jen čtvrt roku, a já byl na prášky z toho, že přeložení bude trvat měsíc. Hmm, a jak to mám udělat, dát si žádost a vy mě vyrozumíte?

Ano, vy si teď dáte žádost o přeložení, my vám odpojíme tu starou linku a až bude nová k dispozici, tak vám ji zapojíme?

Moment, to jako že teď mi odpojíte moje ISDN v Třebotově a v létě mi ho MOŽNÁ zapojíte na Petřinách? To budu několik měsíců bez Internetu?

No mohla bych vám zjistit, zda ta stará nejde odpojit teprve až bude ta nová hotová? Odtuší paní o odchází kamsi do vedlejší místnosti. Vrací se s veselou náladou: Tak to umíme, starou vám odpojíme, až při zapojení té nové.

Osobně z toho zas takovou radost nemám. Stále se z toho šoku nemohu vzpamatovat a tak raději pokládám kontrolní otázku. ?Slyšel jsem že na podzim máte rozjíždět DSL, po jakých linkách to proboha poběží? Po virtuálních??.

No to já nevím, ale co vím, je že třeba v Břevnově děláme tak zvané ztrojené PCM linky ? to když chcete HTS (to je normální telefon), tak vezmeme jednu normální analogovou linku, přidáme tam další modem a z něj vyvedem tři linky do domácností. Na PCMce se ale už s vlastním modemem nepřipojíte. Dodává s kyselým úšklebkem.

Vypadám asi dost zdrceně, protože po chvíli mne chlácholí, Víte, ráda bych nějak pomohla, ale opravdu nevím jak. Vemte si tu smlouvu, promyslete to, a pokud se rozhodnete tak ji přineste vyplněnou. Ono se určitě dřív nebo později něco uvolní.

Opouštím kancelář a jako ve snách sleduji frontu, která se mezitím na chodbě vytvořila (úřednice vedle nejspíše ještě dusí tu nebohou stařenku) ? všechny moje iluze se rozplynuly, ISDN je v nenávratnu, internet od kabelovky je v nedohlednu a TELE 2 je prostě moc drahé. Co mi zbývá? Pazourky a psací stroj.

Lukáš Erben

P.S. Ptám se vás, vlády posledních deseti let a zejména vás ministři dopravy ? k čemu měl Telecom svůj monopol, když v jedenadvacátém století v Praze není možné získat obyčejnou telefonní stanici?! Na co jsme platili nehorázné účty? Aby si firma s monopolem generovala několikamiliardový zisk a při budování nových rozvodů zapoměla na rezervy? Jděte k čertu!

www.gamestar.cz
Další články tohoto autora:
Lukáš Erben

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: