NEVIDITELNÝ PES     //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Středa 10.10.2001
Svátek má Marina

 Hledání:
 


 Výběr z vydání:

AKTUALITY: Úder na Afghanistán

PŘÍRODA: Případ globálního oteplování (1)

TEROR: Politici zatajili, že mír je spíše iluzí

KONFLIKT: Balistické rakety Afghánistánu

MROŽOVINY: Scénář protiteroristické války

RODINA A PŘÁTELÉ: Zatracená dvanáctková soustava

PSÍ PŘÍHODY: Není každý den veselo

FOTOMOMENTKA: Samota.

PENÍZE: Americký finanční trh dnes

ARMÁDNÍ DEBILISMUS : Ať nejedí a nespí, vždyť jsou to jen vojáci...

PENÍZE: Dobrý auditor se před ničím nezastaví

UMĚNÍ V SÍTI: Rád bych


PŘÍRODA: Vyznavači temnot

NÁZOR: Cigareta v klidu?

ZDRAVÍ: ZOO v nás
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny

10.10. MROŽOVINY: Scénář protiteroristické války
František Novotný
Nazírat vojenství jen očima Josefa Švejka je typicky české. Když pak dojde ke konfliktu, který začal odvetným úderem USA na talibanský Afghánistán v noci ze 7. na 8. říjen, výsledkem tohoto pivního "rozumu" je strach, zmatek v myslích, mlácení prázdné slámy v komentářích a neschopnost odhadnout vývoj, i když vojenství je věda s obecně platnými zákonitostmi.

8.10. MROŽOVINY: Třináct století konfrontace
František Novotný
Ačkoli válka je vůbec nejhorším kulturním kontaktem, jinak než v neustále se obnovujících konfliktech tento kontakt mezi křesťanským Západem a islámských Východem neprobíhal, jak dokazuje malá inventura dějin.

3.10. MROŽOVINY: Komandos, rangeři, čindité
František Novotný
Nemá smysl vést otevřený boj proti světovému terorizmu tanky, letadly a masovým nasazením běžně vycvičených jednotek - na tom se shodují všichni experti. Naštěstí vhodné speciální jednotky mají v západních armádách dlouhou tradici a po krizi v padesátých letech se koncem sedmdesátých let znovu dočkaly rozkvětu.

1.10. MROŽOVINY: Neodolatelná vůně arabské karty
František Novotný
Od Britů přes nacistické Německo a Sovětský svaz až po Američany - snad žádná velmoc nedokázala odolat, aby při mocenské hře nevynesla ropou vonící "arabskou" kartu. Má-li Západ po teroristickém útoku na USA zpytovat svědomí, pak především v této souvislosti.

26.9. MROŽOVINY: Manhattanské mýty
František Novotný
Každý čin, ať hrdinský nebo obludný, který přesahuje naši představivost, se stává objektem mytizace, někdy až zdrojem paranoidních představ. Platí to i v případě teroristického přepadu USA 11. září 2001.

24.9. MROŽOVINY: Dvojí tvář ideologie
František Novotný
Ač původně definovaná jako nauka o ideách a jejich původu, nabyla později ideologie významu souboru idejí jak náboženských, politických a filozofických deformovaných určitým partikulárním zájmem. Už tento definiční posun svědčí o dvojí tváři každého takového souboru, ať už se jedná o křesťanství, islám nebo komunismus.

19.9. MROŽOVINY: Vojáci víry
František Novotný
Masivní teroristický útok na USA otevírá otázku, jakou roli obecně hraje náboženská víra v páchání organizovaného násilí, odkud se vzalo odhodlání zabíjet lidi ve jménu Boha, když generálně všechna náboženství hlásají lásku a milosrdenství.

17.9. MROŽOVINY: Konec snění
František Novotný
Útok na USA ze dne 11. září 2001 znamená definitivní probuzení z růžového snu o univerzálním světě, v němž všichni věří v tytéž morální principy. Rozplynul se do nenávratna i utopický sen o světě, který se měl pádem komunismu jednou provždy zbavit rozdělení na "oni a my".

12.9. MROŽOVINY: Operace "Kursk"
František Novotný
Tuto sobotu by měla být vyzdvižena ze dna Barentsova moře valná část vraku ruské jaderné ponorky "Kursk". Dostat ze dna moře potopené plavidlo o hmotnosti mnoha tisíc tun vždy představovalo špičkový technický problém a operace "Kursk" názorně demonstruje, kam až podmořská vyprošťovací technika dospěla.

10.9. MROŽOVINY: Buďte laskaví na svého místního komunistu
František Novotný
Pod heslem "Buďte laskaví na svého místního nacistu" se v Česku rozjíždí ironizující reklamní kampaň proti skinům a neonacistům. Bezpochyby jde o počin chvályhodný, nicméně vedle tváře hnědé má extremismus i tvář rudou. Nabízí se tedy otázka, zda se někdy dočkáme i kampaně proti extrémní levici pod obdobně ironizujícím heslem, a když ne, tak proč.

5.9. MROŽOVINY: Svět podle Heyerdahla
František Novotný
Pod názvem "Neznámá země - Svět podle Heyerdahla" uvedla ČT v sobotu 1. září 2001 první část třídílného zeměpisného seriálu s populárním norským badatelem v hlavní roli. Jeho specifický přínos k lidskému poznání, přínos muže, který vlastně svou plavbou na voru Kon-Tiki v roce 1947 založil experimentální archeologii, ale zůstává v seriálu poněkud skryt.

3.9. MROŽOVINY: Profesionalizace armády není všelék
František Novotný
Souhlas s plánem na profesionalizaci české armády jde napříč politickým spektrem a také veřejnost tento bezpochyby pozitivní reformní krok podporuje. Nicméně každá mince má svůj rub a platí to i pro tuto, která tak libě cinká v uších všem, jimž je trnem v oku základní vojenská služba.

29.8. MROŽOVINY: Zrod Hornblowera
František Novotný
Čas prázdnin a dovolených nás vysadil na březích řek, jezer, ale i moří, kde pohled na vzdálené či bližší plachty vyvolává romantické představy. Třeba i tu o kapitánu Hornblowerovi, který se z reka literárního úspěšně stává rekem televizním. Přitom dobrodružství, které vedlo ke vzniku této postavy, bylo stejně napínavé jako ta, jež mu autor na stránkách svých knih připsal.

27.8. MROŽOVINY: Pilát, Merle, Hemingway
František Novotný
Podle Matta Ridleye (Původ ctnosti) jsou lidé a šimpanzi oproti jiným živočichům výjimeční svou závislostí na skupinové teritorialitě a agresi vůči cizím skupinám. Násilí a zlo, jež z toho plyne, v současnosti např. v Makedonii a v Izraeli, představuje pak (pro lidi) věkovitý morální problém, nad nímž si "myl ruce" již biblický Pilát a jehož modelováním se světová literatura 20. století zabývala především.

22.8. MROŽOVINY: Osud mořeplavce
František Novotný
Ač šlechtic rodem, byl demokrat duchem. Přestože jako voják prokázal odvahu, nepadl v bitvě, ale na poli vědeckého poznání. Datum smrti je neznámé, avšak dnes je tomu přesně 260 let, co se narodil Jean Francois hrabě La Pérouse de Galeup, francouzský mořeplavec a badatel, jenž i se dvěma loděmi záhadně zmizel v Pacifiku roku 1788.

20.8. MROŽOVINY: Nebude míru pod olivami
15.8. MROŽOVINY: 12. 8. 1981
13.8. MROŽOVINY: Ruzyně v podobenství starého Mistra
8.8. MROŽOVINY: Polská ponorka Orzel patří do třídy Kilo
6.8. MROŽOVINY: Fenomén výchovy podle Stephensona
1.8. MROŽOVINY: Cesta na Jadran zarubaná
30.7. MROŽOVINY: Čtyři psychické potenciály mužnosti
25.7. MROŽOVINY: První z třiceti
23.7. MROŽOVINY: Blitzkrieg v Rusku
18.7. MROŽOVINY: Zelená kniha EU o energii
16.7. MROŽOVINY: Hornblowerovské kompendium I
11.7. MROŽOVINY: Jedno z opomenutých jmen
9.7. MROŽOVINY: Čím více se do h...a šlape, tím více smrdí.
4.7. MROŽOVINY: Německý odsun patří historii
2.7. MROŽOVINY: Pro a proti známkování
27.6. MROŽOVINY: Byl Hornblower vrah?
25.6. MROŽOVINY: Výročí komunistického zločinu proti míru
20.6. MROŽOVINY: Tři z deseti
18.6. MROŽOVINY: Mystérium oceánu
13.6. MROŽOVINY: Epilog havajské katastrofy