NEVIDITELNÝ PES     //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Středa 10.10.2001
Svátek má Marina

 Hledání:
 


 Výběr z vydání:

AKTUALITY: Úder na Afghanistán

PŘÍRODA: Případ globálního oteplování (1)

TEROR: Politici zatajili, že mír je spíše iluzí

KONFLIKT: Balistické rakety Afghánistánu

MROŽOVINY: Scénář protiteroristické války

RODINA A PŘÁTELÉ: Zatracená dvanáctková soustava

PSÍ PŘÍHODY: Není každý den veselo

FOTOMOMENTKA: Samota.

PENÍZE: Americký finanční trh dnes

ARMÁDNÍ DEBILISMUS : Ať nejedí a nespí, vždyť jsou to jen vojáci...

PENÍZE: Dobrý auditor se před ničím nezastaví

UMĚNÍ V SÍTI: Rád bych


PŘÍRODA: Vyznavači temnot

NÁZOR: Cigareta v klidu?

ZDRAVÍ: ZOO v nás
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Slovenská kronika

10.10. ARMÁDNÍ DEBILISMUS : Ať nejedí a nespí, vždyť jsou to jen vojáci...
Ĺubomír Sedláčik
Bratislavští vojenští a političtí činitelé se v těchto vypjatých dnech předhánějí v ujišťování, jak dokonale jsou slovenské ozbrojené síly připraveny na zvládnutí jakéhokoliv teroristického či jiného ohrožení státu. Jak zoufale jiná je ale často realita za dveřmi kanceláří, odhalují denně novináři. Včera se hlavní elektronická média obsáhle věnovala pobuřujícím existenčním podmínkám, ve kterých žijí vojáci základní služby, povoláni jako posily na nyní "horkou" hranici s Ukrajinou. Reakce jednoho z velitelských "gumáků" na kritiku, byla příznačná : "Vždyť jsou to vojáci..."

9.10. SLOVENSKO : Teror začíná u nečistých peněz
Ĺubomír Sedláčik
Dnes přinášíme našim čtenářům velmi fundovaný materiál renomovaného slovenského publicisty, který rozebírá kromě jiného i problém zcela zjevných indicí podezřelého velkopodnikání. Tohoto komentáře, kritizujícího ekonomickou skupinu disponující mnoha miliardami, se leklo i vedení jindy odvážného Rádia Twist kde nedávno odzněl a dodatečně se za jeho odvysílání dotknutým omluvilo. Zamysleme se ale, zda neexistence důkazu musí být automaticky i důkazem neexistence něčeho.

8.10. SLOVENSKO : Tisícprvní pokus o romskou jednotu
Ĺubomír Sedláčik
Parodická listárna Moby Dicka, kterou na titulní stránce našeho deníku publikujeme, má svou oblibu asi proto, že výmysly fiktivních manažérů Mgr. Tlučhubu, Ing. Běsného Kokota a dalších, někdy až nápadně připomínají realitu. Jako vystřižený z tohoto seriálu nám připadal název "Rada mimovládnych organizácií rómskeho spoločenstva parlamentu Rómov SR". Krkolomné jméno skrývá iniciativu, která připomína proklamace blahé paměti Nikity Chruščova, tvrdícího, že v SSSR bude komunismus v roce 1980. Dost ale ironie : Není nic žertovného na tom, že vyhlídky na dialog s romskou menšinou nijak nestoupají - není totiž v podstatě s kým.

5.10. ČESKO - SLOVENSKO : Na obzoru definitivní rozchod ?
Ĺubomír Sedláčik
Včera bylo hlavní témou pražské návštěvy předsedy slovenského parlamentu Jozefa Migaša, hrozící minimálně "technické" přitvrzení vztahů ČR a SR. Hlasy volající po omezeních doposud velmi volních pohraničních vztahů, zaznívají již delší dobu zejména z ministerstev vnitra a zahraničí ČR. Lze chápat, že kupř. chystaná integrace obou států do Evropské unie musí něco změnit. Jen je třeba dát pozor, aby se život běžného občana nestal někdy zcela zbytečně složitějším než doposud, jak to nastalo už při dělení čs. federace.

4.10. RUSKO KONTRA ŽELEZNÝ : Zloděj křičí, chyťte zloděje
Ĺubomír Sedláčik
V těchto dnech se takříkajíc na život a na smrt pochytili dva samorostlí televizní podnikatelé z protilehlých břehů řeky Moravy. Vladimír Železný, kterého doma právem pronásledují jako Českého Bratříka, by rád vysílal na Slovensku. Šéf zdejší TV Markíza, Pavol Rusko, se lekl první reálné konkurence na obzoru, a svou obrazovku teď zneužívá na nevybíravou kampaň proti sokovi. Jenže sám má tolik "za ušima", že jeho svaté rozhořčení nad morálním profilem V. Železného je nebetyčnou drzostí. Kolik neinformovaných lidí mu ji "sežere" ?

3.10. BRUTAL : Báječní politici o létajících strojích
Ĺubomír Sedláčik
Ve starším komediálním filmu "Báječní muži na létajících strojích" ukazujícím aviatické závody konané začátkem 20. století, vystupoval jeden Němec, který se učil létat podle brožurky. Přišel ke svému monstru z plátna a překližky, vytáhl manuál a četl si nahlas první bod : "Vsednout do stroje !". Což neprodleně učinil. Včera se nám zdálo, že v podobném amatérském vztahu k vojensko - politické problematice, nebo co hůř, k řízení celé krajiny, se jeví i profesionalita premiéra Dzurindu. Se státním tajemníkem se rozcházeli v názoru, kolik stihaček nás vlastně střeží. Jaké jsou jejich kvality a další otázky, to raději pánové ani nerozebírali. I bez toho byli občané zas ohlupováni až dost.

2.10. HEREC MINISTR : Jak jsem se stal satirikem
Ĺubomír Sedláčik
Ministr kultury SR, známý herec-milovník Milan Kňažko, ovlivňuje dokonce tvůrčí dráhu jemu zcela vzdálených lidí. I střízlivý komentátor se mění pod jeho vlivem na satirika a vůbec k tomu nepotřebuje mnoho : Stačí jen popsat stále bizarnější nápady ochotnického politika. K nejnovějším patří fušování do řemesla také zcela málo oblíbené slovenské ministerky financí. "Brutální Brigita" již není jediná, která vymýšlí nové daně jako na běžícím pásu. Daň pro média, určená v podstatě za to, že ubohý občan přišel na svět - to tady ještě nebylo.

1.10. TEROR : Na papíře jsou Slováci připraveni zase dobře
Ĺubomír Sedláčik
Včera se v televizní debatě opět "předvedl" vůdce ambiciózní nové strany Smer, poslanec Robert Fico. Nepotřeboval k tomu mnoho. Stačilo, když ministrovi vnitra Ivanovi Šimkovi, který důležitě vyjmenovával protiteroristické aktivity vlády, kladl zcela jednoduché otázky. Že jsme souhlasili v Bruselu s rezolucí Evropské unie ? Dobře - ale co by dokázali hasiči se stávající výbavou, kdyby hořela více než 20 poschodová budova ? Politický souhlas s "eurozatykačem" je také hezký - co však dokáže hrstka policistů na hranici s Ukrajinou proti vlnám nelegálních afghánských migrantů ? Atakdále...

27.9. SLOVENSKO : Atomový rozruch samorostlého ministra
Ĺubomír Sedláčik
Včera se o nečekaný rozruch ve vládě SR postaral ne poprvé, poněkud samorostlý ministr spravedlivosti Ján Čarnogurský. Po jeho vetu, vysloveném proti odsouhlasení dohody o příspěvku z EU na likvidaci jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice, musela koalice mimořádně zasednout. Kdo byl nadšen náhlým realismem politika, který si uvědomil, že i poklonkování eurokratům, kteří chtějí vidět elektrárnu zavřenou, má své meze, toho asi sklameme. Nejde o víc, než demagogické zamávaní vlajkou, které ale alespoň odkrylo smrdutou hladinu tohoto rybníka. České zkušenosti nás mohou teď vést.

26.9. SLOVENSKO : Válka novinářů o krajec chleba
Ĺubomír Sedláčik
Nejen politická, ale i novinářská obec na Slovensku je silně polarizovaná. Jak politicky, tak zejména ekonomicky. Jeden z prvků této neslavné situace, vztah vládní garnitury k tiskové agentuře, může dobře posloužit taktéž na ilustraci nekoncepčního a neodborného přístupu kabinetu k masmediím. Samo za sebe mluví přirovnání, že státní tiskovou agenturou v Evropě disponují dnes pouze Miloševič, Lukašenko a - Dzurinda. S černým humorem lze konstatovat, že ten první z nich už sedí v base. Jenže co z toho vzejde čtenářům a divákům ?

25.9. SLOVENSKO : Reálná hrozba krachu veřejného sektoru
Ĺubomír Sedláčik
Mediálně samozřejmě mnohem méně efektní než teroristický útok na USA, je nachylování a reálně hrozící zřícení veřejného sektoru na Slovensku. Včera jsme si vyslechli z úst ne už spekulujících komentátorů, ale povolaného státního úředníka, opravdu alarmující fakta. Lze z nich odpovědně dovodit, že státní mechanismus Slovenské republiky mele z posledního, žije z podstaty a pracuje už pouze za cenu hrubého porušování zákonů a norem, včetně bezpečnostních.

21.9. SLOVENSKO : Klikaření nejopravdovějších Slováků
Ĺubomír Sedláčik
"Nejroduvěrnější" Slováci, členové nejednou až extrémně nacionalistické Slovenské národní strany, se již delší dobu starají o obveselování voličstva svými výčiny. Po neustále se kymácejícím expředsedovi Jánovi Slotovi, který zahalen v oblaku slivovice kupř. posílal tanky na Budapešť, nyní dělá rozruch jeho nástupkyně Anna Malíková. Stará "hard" stranická garda už stratila trpělivost a jde zakládat "Pravou SNS". Nedopadne to podobně jako v Irsku, kde se Irská republikánská armáda zdála největším radikálům málo revoluční, a jejich "Pravá IRA" rozsévá hrůzu a anarchii ?

20.9. SLOVENSKO : Hledání teroristů v kupě sena
Ĺubomír Sedláčik
Desítky tisíc nynějších uprchlíků z Afganistanu, rozhýbalo k jisté činnosti i slovenské úřady. Včera vyšlo vládní nařízení o prověrkách každého z nich, aby se včas podchytili mezi nima případní infiltrovaní teroristé. Kdyby ale opravdu k něčemu došlo, řadový občan nemůže sdílet mediální optimismus oficiálních míst. Těžko lze jedním dechem přiznávat, že kupř. z krytů jsou teď diskotéky, nebo že plynové plynové masky mají i přes 20 let - a současně tvrdit, že o naše lidi je dobře postaráno.

19.9. SLOVENSKO : Nejen lékařům už došla trpělivost
Ĺubomír Sedláčik
Dnes se pomoci soukromného lékaře na Slovensku nikdo nedočká. "Náhodou" mají všichni celodenní školení o bezpečnosti práce. Touto maskovanou stávkou vyjádřují svůj protest vůči soustavnému narůstání dluhů ze strany státu. Na základě faktů lze odpovedně dojít k závěru, že vládní garnitura doposud hrubě zneužívala humanismus mužů a žen v bílém, který jim nedovoluje zastavení práce. Když ale vidí, jak vláda ucpává jednu díru druhou, není divu, že trpělivost končí.

18.9. SLOVENSKO : Spravedlivé rozhořčení nad spravedlivým rozhořčováním
Ĺubomír Sedláčik
Ľubomír Lintner, místopředseda drzé "televizní" strany ANO, založené bossem TV Markíza Pavlem Ruskem, se včera "spravedlivě rozhořčil" nad podporou terorismu. Kopl si ale natolik nešťastným způsobem, že může přijít i o palec. Pokusil se argumentovat proti Mečiarovu HZDS vytažením starého kostlivce ze skříně, v podobě tehdejší vládou prý organizovaného teroru, únosu syna exprezidenta Kováča. Nezbýva než se divit, jak křečovitě se pokoušejí někteří političtí zoufalci, naprojektovat svou agendu na nálady, vyvolané tragedií v USA.

17.9. SLOVENSKO : Objevení Volfova čísla
14.9. PREMIÉR DZURINDA : Darmožroutům poslal letadlo, pro studenty do USA ...
13.9. SLOVENSKO : Hyena v poslanecké lavici
12.9. SLOVENSKO : Může být i to nejhorší k něčemu dobré ?
11.9. SLOVENSKO : Co jsme si, to jsme si, Bůh je vysoko
10.9. SLOVENSKO : Utekl do Prahy před mafií, teď utíká před voliči
7.9. SLOVENSKO : Herec a ministr Milan Kňažko v podezření z výpalnictví
6.9. SLOVENSKO : Školám hrozí hlad a zima
5.9. SLOVENSKO : Ne každý chce platit i feministky a ekoextrémisty
4.9. PRVNÍ DÁMA SR : Státem dotovaná, čili - veřejná žena ?
3.9. SLOVENSKO : Jak si vedou kteří komunisté
30.8. SLOVENSKO : Lékařská revoluce na výročí Povstání
29.8. ALPINISTA : Jede to s ním z kopce, tak nepoleze na horu ?
28.8. SLOVENSKO : Českého pytláka nepověsíme, ale posedí si, až zčerná
24.8. SLOVENSKO : Jak nám stařičkého mocnáře nesežral kajman
23.8. SLOVENSKO : Kakoj chaos v hlavách odborářů
22.8. SLOVENSKO : Pokémon se žení, v televizi neoslavují
21.8. SLOVENSKO : Stát bohatý - občan chudý, nebo naopak ?
17.8. SLOVENSKO : Herci zas amatérskými politiky
16.8. SLOVENSKO : Co není tajné, to - BYLO veřejné ?