Čtvrtek 22.11.2001
Svátek má Cecílie

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

MÉDIA: Kauza Železný a její vize

ŠAMANOVO DOUPĚ: Zničit pacholka Železného II

SOUTĚŽ: O vstupenky na koncert Vanessy Mae

VZDĚLANÍ HLUPCI : Pochutnáme si také u nás na hot docs ?

ZE ŽIVOTA: Prášek proti relativismu.

RODINA A PŘÁTELÉ: Zimní gumy - bum a bylo po problému

PSÍ PŘÍHODY: Blbstia triumfans

DETEKTIVKA: Smrt v zámku

REPORTÁŽ: We are funny. Yes or no?

SVĚT: Cimrman v Krakově

MÉDIA: Co jsou politické tlaky

ZDRAVÍ: Aspergerův syndrom a internet

FEJETON: Deset indiánů

HUDEBNÍ RECENZE: Reedice Bastardů

PRÁVO: Nicotný případ, který (ne)vyšel
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost

22.11. MÉDIA: Kauza Železný a její vize
Květoslav Vícha
Případ generálního ředitele TV Nova - Vladimíra Železného - má stále hodně nejasností. Jak tato kauza dopadne? Pokusil jsem se o několik vizí. V každém případě - přehnaný vstup politiků do kauzy je nebezpečný, neboť znamená ovlivňování nezávislosti policie a soudů.

22.11. SVĚT: Cimrman v Krakově
pan
Všechno je někdy poprvé. K dobytí severního pólu nebo k pokoření himalájského štítu by se dal přirovnat příjezd pražského Divadla Járy Cimrmana do polského Krakova. Tamní diváci se mohli poprvé seznámit s českými interprety umění tohoto našeho národního hrdiny. Už pět let jim sice informace o českém géniovi předávají herci z Teatru Tradycyjneho, který hraje hry autorské trojice Svěrák-Smoljak-Cimrman v polštině, ale minulý týden poprvé z jeviště divadla zazněla v češtině.

22.11. ZDRAVÍ: Aspergerův syndrom a internet

Aspergerův syndrom je pervazivní postižení ( zasahuje celou osobnost ) na autistickém spektru. Ročně se rodí v ČR okolo 200 dětí s tímto postižením. Vývoj intelektu u těchto dětí ovšem nebývá postižen a mnohé děti jsou velmi nadané. Závažné problémy ovšem nastávají v chápání sociálních situací. Vytvářejí byť rozptýlenou, latentní, velmi křehkou, ale zajímavou kulturu. Internet jim může pomoci.

22.11. PRÁVO: Nicotný případ, který (ne)vyšel
Irena Válová
"Nemůže být svoboda tisku tam, kde novináři existují v podmínkách korupce, chudoby a strachu," tak zní motto Mezinárodní federace novinářů určené jejím pěti stům tisícům členů - profesionálních novinářů na celém světě.

21.11. POLITIKA: Symbolem arogance není Klaus, ale komunisté!
Jiří Wagner
Symbolem arogance jsou komunisté - arogance možná latentní, o to však nebezpečnější. Stačí uvést jen dva příklady z poslední doby - stíhání faráře Protivínského a zamítnutí žaloby na předsedu KSČM Grebeníčka.

21.11. POLITIKA: Volební preference politických stran CVVM
Adéla Seidlová
Vedoucí CVVM vysvětluje metodiku, jak se zjišťují preference politických stran

21.11. SPOLEČNOST: Dívčí válka
Benjamin Kuras
Tak už je konečně nejvyšší čas, aby ženské převzaly vládu nad světem, než jej mužští roztřískají na cimprcampr. A nejvyšší čas, to znamená opravdu nejvyšší čas, ne v hodině jedenácté, ale pár vteřin před dvanáctou, moc víc nám nezbývá.

20.11. TEMELÍN Technika kontra etika
Jiří Tyc
Dalším z příkladů, kde se potkává technika s etikou, je jaderná energetika. Některé země se rozhodly pro využití jaderné energetiky, jiné naopak. Rozhodnutí Rakouska na jedné straně a například Francie na straně druhé je naprosto rozdílné. Nedá se ale říct, které rozhodnutí je z hlediska etiky správnější, soudí autor.

20.11. KURSK: Pojďme si probrat všechna Co když to bylo takhle
(JITA)
Včera jsme se dozvěděli, co k nehodě Kursku říká viceadmirál Mocak. A Teď si můžeme tedy se všemi danými- či předkládanými fakty zahrát logickou hříčku - co když to bylo takhle (předem upozorňuji, že zde uvádím možnosti, které mě momentálně napadají, skutečnost může být jiná a také nemusí a některá ze zde uvedených možných variant může být pravdivá. Která?)

19.11. ZAMYŠLENÍ: K 17. Listopadu 2001
Miroslav Kutílek

Byl 17. listopad, byl sychravý čas…


19.11. CO KDYŽ TO BYLO TAKHLE: Havárie ponorky Kursk
(JITA)
Ještě čtyři hodiny po havárii Kursku někdo vysílal falešná volání jakoby z této ponorky - sdělil to 16.11. 2001 v besedě s korespondentem novin Izvestija Konstantinem Germanskim náčelník štábu Severní flotily viceadmirál Michail Mocak. Byla zaznamenána prý i druhá ponorka v blízkosti Kursku... Vicepremiér Klebanov v sobotu tyto údaje potvrdil.

19.11. SVĚT: Pákistánská domácnost
paj
Podívejme se s Pavlou Jazairiovou do jedné domácnosti v Pákistánu - a to do její ženské části, kam muži nesmějí.

17.11. ŠKOLSTVÍ: Úvaha na téma financování vysokých škol
Václav Fořtík

U příležitosti 17. listopadu se jistě objeví články, diskuse atd. kolem financování VŠ. Dovolím si předložit několik námětů k diskusi, které jsem v médiích příliš nezaznamenal (oproti např. zavedení školného).


16.11. BURIANOVO KAFE: Moje sametová revoluce
Jan Burian

(Burianova stránka) Co se změnilo za posledních deset let? Malá osobní konfrontace - Jan Burian komentuje své přesně deset let staré fejetony.


16.11. ZAMYŠLENÍ: Politika kvality místo politiky rivality...
Ludmila Pachtová
Po přečtení projevu k programové konferenci pana Václava Klause, otištěném dne 7.11.2001 v deníku Mladá fronta DNES, mne napadlo zřetelně jediné. Rivalita, úspěchy a vítězství, avšak prostředky jsou asi irelevantní, škodami vzniklými druhým není čas se zabývat.

Myslím, že strana, která by chtěla přinést změnu, by musela zastávat jiný princip, shrnutelný pod jedno heslo: politika kvality, politika vyjednávání a svobody pro každého.


16.11. FAKTA: Jak dopadl rozsudek?
15.11. ZAJÍMAVOSTI: Střípky z Ameriky
15.11. EKO: Jak zchladit vášně kolem globálního oteplování?
15.11. MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
15.11. ZE ŽIVOTA: (Ne)Důvěřujte profesionálům!
15.11. MEDIA: Nechejme bulvár žít, aneb s čím kdo zachází...
15.11. EKO: Ještě ke sporu o vleky na Ovčárně
14.11. TÉMA: Chtějí naše školy produkovat mnohoučené hlupáky? (2)
14.11. ZE ŽIVOTA: Esej o reklamě
14.11. PRAHA: Staré myšlení na Starém městě.
14.11. SPOLEČNOST: Svět bez mužů
13.11. FLASH: Letecké neštěstí v New York City.
13.11. TÉMA: Chtějí naše školy produkovat mnohoučené hlupáky? (1)
13.11. KOMENTÁŘ: Vyloučení
12.11. AKCE: Nejhezčí Vánoční dárek je nekouřit
12.11. EKO: O sjezdovkách, Jeseníkách, ochraně přírody a jejím smyslu
12.11. EKO: Znovu kauza Jeseníky
10.11. LIDÉ: Mladá žena z kalendáře automobilky
10.11. MEJLEM: Z čtenářské tvorby
9.11. BURIANOVO KAFE: Hlídači slov