Pátek 2.11.2001
Památka zesnulých

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

BURIANOVO KAFE: Blbost nad chitrost!

ARCHITEKTURA: Mrakodrapy na Pankráci: a proč ne?

NÁZOR: Ještě k projevu prezidenta

CO KDYŽ TO BYLO TAKHLE: Ten nudný Mars

RODINA A PŘÁTELÉ: Hlavolam uliční neboli Past na mamuta

PSÍ PŘÍHODY: Selektivní kulhání

FYZIKA: Jak se zkoumá narušení chirální symetrie

MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

KNIHA:Temný eros

FEJETON: Alternativní svět

VĚDA: Tajemství spánku

KAUZA: Ministři versus soudní poplatky

ROZTRHANÉ DÍTĚ II. : Polopravda horší než celá lež

PENÍZE: Informace za všechny peníze?

POMALÁ VRAŽDA : Zabíjejí JEN psa, zato před očima všech
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě

1.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Sociální přídavky - naše spása
Jan Kovanic
Kdepak železnice a doprava, kdepak školy a univerzity. Sociální platby jsou největším balvanem ve státním rozpočtu!

31.10. KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ: Proč jsem občanem?

"Až posavad nejeví se nám stát skoro jinak nežli co nucená společnost, ve které mnozí obtíže nesou proto, aby malý počet dobře a vesele žíti mohl." Právě před 180 lety se narodil Karel Havlíček Borovský. Jeho výročí připomínáme jedním místy až nehorázně současným článkem:

30.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Buďte humanisté, válčete!
Jan Kovanic
Z různých stran prší na adresu USA výzvy, aby přerušily útoky na Taliban. Důvod - při válečných operacích nelze do Afghánistánu před nadcházející zimou dopravit dostatečné množství potravin pro hladovějící. Přitom jediné skutečné humánní řešení, které může uprchlíkům pomoci, je pokračovat a naopak zesílit válečné úsilí!

27.10. T. G. MASARYK: Nová Evropa

"Čechům nestačí ústupek národní autonomie a nestačí jim už ani rakouská federace. Češi mají historické právo na samostatnost svých zemí, mají právo na samostatnost státu, jimi vytvořeného..." "Učení o neodpírání zlu je nesprávné, nepřirozené, pod rouškou humanity nelidské, protože hraje do ruky násilníkům. Opravdu humánní etika vyžaduje, abychom odporovali zlu vždy a všude..." Přečtěte si některé další myšlenky z knihy TGM Nová Evropa (1917):

25.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Studentský guláš, aneb báseň za dvě miliardy
Jan Kovanic
Vláda v přepracovaném rozpočtu pro příští rok někde vyškrábne 2.000.000.000 Kč pro univerzity, jak ji k tomu vyzvali poslanci. Vysoké školy hostí mozky našich nejchytřejších občanů, to nejsou žádní "zašmírovaní ajznboňáci", o kterých jsem psal posledně. Kolik z těch miliard ale místo na mozky padne na břicha - a na čí břicha?

23.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Permanentní stávka Českých drah
Jan Kovanic
Kdyby byly České dráhy soukromou firmou, byly by již dávno v bankrotu. Samozřejmě, je tu "celospolečenská objednávka", ekologie a tak dále. Státní peníze pro stavbu rychlostních koridorů jsou jistě nutné, i pro napravení po desetiletí zanedbávané údržby. Taktéž pro nákup nových souprav, dejme tomu. Ale na provoz by si dráhy už vydělat mohly, ne? Jenže, když ono je jednodušší stávkovat!

20.10. ŠAMANOVY NÁVRATY: Čekání na rozpočet
Jan Kovanic
Před třemi lety připravovala současná vláda svůj první rozpočet, nyní předkládá návrh svého posledního. Její rozpočty byly vždy deficitní. A vždy byl deficit velice nutný. Nejen důchodci a choří volají. Také železniční koridory, zničené silnice, v současnosti též "silové resorty". A letos je nutné zaplatit první miliardy vybrané firmě pro nezbytný Internet do škol... Ono se to za ty tři roky zas až tak moc nezměnilo. Jenom celkový státní dluh nakynul.

18.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Měsíční prach
Jan Kovanic
Kdysi jsem na jedné výstavě viděl něco podobného: Skleněné tuby a v nich na dně vzorky měsíční půdy. Tahleta místa přistání se ale nejmenovala Moře klidu nebo Moře jasu. U těchhle hromádek byly napsány názvy Osvětim, Riga nebo Treblinka.

16.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Á, Bé, Cé, Dé..., transport jede
Jan Kovanic
Adolf Hitler prohlásil 30. ledna 1939 v Říšském sněmu, že výsledkem budoucí světové války bude "zničení židovské rasy v Evropě". Myslel to doslova. Málokdo tomu věřil. 28.listopadu 1941 dal Hitler slib jeruzalemskému velkému muftímu Husseinovi, že jeho cílem je "vyhlazení Židů žijících v arabském prostoru pod ochranou britské moci" - jen co německé armády dorazí přes Kavkaz na Střední východ. Velký muftí mu uvěřil.

13.10. ŠAMANOVY NÁVRATY: Falkonův nálet na Temelín
Jan Kovanic
Tentokrát se nevracím nikam daleko, jen před pouhý půlrok. V dubnu 2001 se poprvé rozhodovalo o řešení ruského dluhu prodejem soukromé firmě. Nakonec to Falkon přece jen dostal. Opět se o něm mluví, padají různá slova, ale opět se zamlčuje, že našimi penězi dotujeme vývoz konkurenční ruské elektřiny do Evropy! Proto si dovoluji zopakovat text z letošního dubna [s několika aktuálními připomínkami]:

11.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Houby rostou
Jan Kovanic
Kdysi, asi tak před lety pětadvaceti, byl pro naší rodinu sběr hub v Krčském lese nejen aktivním odpočinkem a zábavou, ale i existenční nezbytností. Mladý inženýr s mladým inženýrským platem si nemohl vyskakovat ani za sociku s jeho "sociálníma jistotama". Pokud živil mladou rodinku. Jenže houbám, našemu lesnímu masu, se moc růst nechtělo. Zato letos rostou.

9.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Kéž bychom byli!
Jan Kovanic
Předseda izraelské vlády vyzval 4. října západní demokracie, zejména USA, aby "znovu neopakovaly hrozný omyl z roku 1938, kdy evropské demokracie obětovaly kvůli dočasnému řešení Československo". Od doby mnichovské zrady uplynulo 63 let, a tak se už celkem zapomnělo, že jí předcházela masivní německá mediální kampaň, která v očích světové veřejnosti udělala z Čechů krvelačné příšery.

6.10. ŠAMANOVY NÁVRATY: Jak dopadlo citlivé vážení možných širších dopadů našich gest
Jan Kovanic
"Odsouzení fundamentalizmu není odsouzením islámu, ale odsouzením totality." Toto tvrdím i dnes, ale napsal jsem to už před dávnými časy ve své reakci na článek tehdejšího vedoucího sboru poradců předsedy vlády Jiřího Weigla "Salman Rushdie - dobro, zlo a politika", který byl uveřejněn v Mladé frontě Dnes dne 16.9. 1993. Tehdy jsem cosi připodotkl a tehdy to skutečně v MfD vyšlo. Už nevím pod jakým titulkem. Ten dnešní je současným povzdechem.

4.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: To sklo se nerozbije
Jan Kovanic
Všimli jste si toho taky? Vždycky, když je víc než jen dva dny volna, je víkend mnohem klidnější. Tak i u nás. Ve svátek pátek jsme si prohlédli Sovovy mlýny, o slunné sobotě jsme zamířili do ZOO, a v plačtivé neděli jsme jen prošli krátkou nezávaznou procházkou lesíkem nad Řeporyjemi. Zbytek víkendu jsme věnovali zaslouženému odpočinku. A přemýšlení.

2.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ať žije imperializmus
Jan Kovanic
Největším současným nebezpečím je prý "pokračující snaha Západu šířit vlastní kulturu a systém hodnot jako něco univerzálního... Západní arogance může být příčinou vážných střetů, neboť to, co Západ chápe jako univerzalizmus, chápe zbytek světa jako imperializmus." Napsal před několika lety jistý Hungtinton a jistí mudrcové ho dnes všelijak citují a vykládají.

29.9. ŠAMANOVY NÁVRATY: Počestnost Jana Wericha
27.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Čiré bezpečí Jiřího Ortena
25.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč bojujeme
22.9. ŠAMANOVA LISTÁRNA: ...a možná i střelbou
20.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Proti komu bojujeme
18.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Kde jsi byl, když padala letadla?
15.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Mnichov - malý výkladový slovník Ř-Z + bonus
13.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Spojenci dnes i zítra
13.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Mnichov - malý výkladový slovník M-P
11.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Mnichov - malý výkladový slovník A-K
8.9. ŠAMANOVY NÁVRATY: Zpráva z Tanvaldu
6.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Copak je to za souseda
4.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Demokracie je více než antirasismus
1.9. ŠAMANOVY NÁVRATY: Krásné hřiby
28.8. ŠAMANOVY NÁVRATY: Opuštěn
25.8. ŠAMANOVY NÁVRATY: Lidé od Lipna
23.8. ŠAMANŮV DOKUMENT: Kdo ještě může získat odškodnění
23.8. ŠAMANOVY NÁVRATY: Letem Českým Krumlovem
21.8. ŠAMANOVO DOUPĚ: Rozhodná a včasná opatření za zachování a obranu socialismu
18.8. ŠAMANOVO DOUPĚ: A občas někdo vyskočí z okna