Pátek 2.11.2001
Památka zesnulých

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

BURIANOVO KAFE: Blbost nad chitrost!

ARCHITEKTURA: Mrakodrapy na Pankráci: a proč ne?

NÁZOR: Ještě k projevu prezidenta

CO KDYŽ TO BYLO TAKHLE: Ten nudný Mars

RODINA A PŘÁTELÉ: Hlavolam uliční neboli Past na mamuta

PSÍ PŘÍHODY: Selektivní kulhání

FYZIKA: Jak se zkoumá narušení chirální symetrie

MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

KNIHA:Temný eros

FEJETON: Alternativní svět

VĚDA: Tajemství spánku

KAUZA: Ministři versus soudní poplatky

ROZTRHANÉ DÍTĚ II. : Polopravda horší než celá lež

PENÍZE: Informace za všechny peníze?

POMALÁ VRAŽDA : Zabíjejí JEN psa, zato před očima všech
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny

31.10. MROŽOVINY: Civilizace na rozcestí
František Novotný
Konfrontace s terorismem, do níž byly USA vtaženy, vyvolává i jiné otázky než tu, jež byla námětem pondělních Mrožovin. Přestože úkol vyhladit terorismus a potrestat pachatele útoku na USA je mimo diskusi, stále bude přetrvávat otázka, zda západní civilizace, jejímž smyslem vždy byla expanze, v poslední době technologická a duchovní, si dokáže najít jiné zdůvodnění sebe sama.

29.10. MROŽOVINY: Progresoři lidských práv
František Novotný
Nejobecnějším důsledkem útoku z 11. září 2001 je otázka, zda to nejsou univerzalistické nároky Západu, snaha o "vývoz demokracie", co je příčinou islámského terorismu. Má-li se tedy pátrat po příčinách, které "vyprovokovaly" útok na USA, je nastíněná otázka mnohem oprávněnější než falešná představa islámských Jánošíků, kteří berou bohatým Američanům a dávají chudým Palestincům.

24.10. MROŽOVINY: Bulíci prohnaného sedláka Fencla
František Novotný
Poté co ČT nařkla sociálně demokratického ministra zemědělství Jana Fencla ze spolupráce s StB, prohlásil postižený, že v minulé době ty různé "esenbáky" nerozlišoval a ke všem těm lidem v zelených kamizolách se choval stejně. Je to odpověď prohnaného sedláka, který spoléhá na to, že lidé už zapomněli, jak to za bolševika chodilo, a že bulíků, které věší na nos především mladší generaci, si nikdo nevšimne.

22.10. MROŽOVINY: Poznámky k terorismu
František Novotný
Rozebrat proč existuje terorismus, je námět spíše na celé knihovny než na knížku, natož na článek. Proto pro čtenáře, kteří si v komentářích k Mrožovinám vyžadují odpověď, může následovat pouze pár poznámek.

17.10. MROŽOVINY: Svět už není zábavní park
František Novotný
Nejen extremisté, které teroristický útok na USA vystavil do ofsajdu, ale hlavně "mlčící většina" západních demokracií se po 11. září 2001 bude muset vypořádat s novou situací.

15.10. MROŽOVINY: Obnažené dno extremismu
František Novotný
Čin islámských teroristů z 11. září 2001 obnažil samé dno světového extremistického rybníku, v němž spočívají vraky nacismu a komunismu, k jehož dnešnímu obsahu patří především antiglobalisté a jehož klidnou hladinu představují ekologisté. Všechny tyto fanatiky svírala a svírá tatáž hráz - utkvělá představa, že jsou výlučnými vlastníky a věrozvěsty zjevené pravdy.

10.10. MROŽOVINY: Scénář protiteroristické války
František Novotný
Nazírat vojenství jen očima Josefa Švejka je typicky české. Když pak dojde ke konfliktu, který začal odvetným úderem USA na talibanský Afghánistán v noci ze 7. na 8. říjen, výsledkem tohoto pivního "rozumu" je strach, zmatek v myslích, mlácení prázdné slámy v komentářích a neschopnost odhadnout vývoj, i když vojenství je věda s obecně platnými zákonitostmi.

8.10. MROŽOVINY: Třináct století konfrontace
František Novotný
Ačkoli válka je vůbec nejhorším kulturním kontaktem, jinak než v neustále se obnovujících konfliktech tento kontakt mezi křesťanským Západem a islámských Východem neprobíhal, jak dokazuje malá inventura dějin.

3.10. MROŽOVINY: Komandos, rangeři, čindité
František Novotný
Nemá smysl vést otevřený boj proti světovému terorizmu tanky, letadly a masovým nasazením běžně vycvičených jednotek - na tom se shodují všichni experti. Naštěstí vhodné speciální jednotky mají v západních armádách dlouhou tradici a po krizi v padesátých letech se koncem sedmdesátých let znovu dočkaly rozkvětu.

1.10. MROŽOVINY: Neodolatelná vůně arabské karty
František Novotný
Od Britů přes nacistické Německo a Sovětský svaz až po Američany - snad žádná velmoc nedokázala odolat, aby při mocenské hře nevynesla ropou vonící "arabskou" kartu. Má-li Západ po teroristickém útoku na USA zpytovat svědomí, pak především v této souvislosti.

26.9. MROŽOVINY: Manhattanské mýty
František Novotný
Každý čin, ať hrdinský nebo obludný, který přesahuje naši představivost, se stává objektem mytizace, někdy až zdrojem paranoidních představ. Platí to i v případě teroristického přepadu USA 11. září 2001.

24.9. MROŽOVINY: Dvojí tvář ideologie
František Novotný
Ač původně definovaná jako nauka o ideách a jejich původu, nabyla později ideologie významu souboru idejí jak náboženských, politických a filozofických deformovaných určitým partikulárním zájmem. Už tento definiční posun svědčí o dvojí tváři každého takového souboru, ať už se jedná o křesťanství, islám nebo komunismus.

19.9. MROŽOVINY: Vojáci víry
František Novotný
Masivní teroristický útok na USA otevírá otázku, jakou roli obecně hraje náboženská víra v páchání organizovaného násilí, odkud se vzalo odhodlání zabíjet lidi ve jménu Boha, když generálně všechna náboženství hlásají lásku a milosrdenství.

17.9. MROŽOVINY: Konec snění
František Novotný
Útok na USA ze dne 11. září 2001 znamená definitivní probuzení z růžového snu o univerzálním světě, v němž všichni věří v tytéž morální principy. Rozplynul se do nenávratna i utopický sen o světě, který se měl pádem komunismu jednou provždy zbavit rozdělení na "oni a my".

12.9. MROŽOVINY: Operace "Kursk"
František Novotný
Tuto sobotu by měla být vyzdvižena ze dna Barentsova moře valná část vraku ruské jaderné ponorky "Kursk". Dostat ze dna moře potopené plavidlo o hmotnosti mnoha tisíc tun vždy představovalo špičkový technický problém a operace "Kursk" názorně demonstruje, kam až podmořská vyprošťovací technika dospěla.

10.9. MROŽOVINY: Buďte laskaví na svého místního komunistu
5.9. MROŽOVINY: Svět podle Heyerdahla
3.9. MROŽOVINY: Profesionalizace armády není všelék
29.8. MROŽOVINY: Zrod Hornblowera
27.8. MROŽOVINY: Pilát, Merle, Hemingway
22.8. MROŽOVINY: Osud mořeplavce
20.8. MROŽOVINY: Nebude míru pod olivami
15.8. MROŽOVINY: 12. 8. 1981
13.8. MROŽOVINY: Ruzyně v podobenství starého Mistra
8.8. MROŽOVINY: Polská ponorka Orzel patří do třídy Kilo
6.8. MROŽOVINY: Fenomén výchovy podle Stephensona
1.8. MROŽOVINY: Cesta na Jadran zarubaná
30.7. MROŽOVINY: Čtyři psychické potenciály mužnosti
25.7. MROŽOVINY: První z třiceti
23.7. MROŽOVINY: Blitzkrieg v Rusku
18.7. MROŽOVINY: Zelená kniha EU o energii
16.7. MROŽOVINY: Hornblowerovské kompendium I
11.7. MROŽOVINY: Jedno z opomenutých jmen
9.7. MROŽOVINY: Čím více se do h...a šlape, tím více smrdí.
4.7. MROŽOVINY: Německý odsun patří historii