Čtvrtek 22.11.2001
Svátek má Cecílie

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

MÉDIA: Kauza Železný a její vize

ŠAMANOVO DOUPĚ: Zničit pacholka Železného II

SOUTĚŽ: O vstupenky na koncert Vanessy Mae

VZDĚLANÍ HLUPCI : Pochutnáme si také u nás na hot docs ?

ZE ŽIVOTA: Prášek proti relativismu.

RODINA A PŘÁTELÉ: Zimní gumy - bum a bylo po problému

PSÍ PŘÍHODY: Blbstia triumfans

DETEKTIVKA: Smrt v zámku

REPORTÁŽ: We are funny. Yes or no?

SVĚT: Cimrman v Krakově

MÉDIA: Co jsou politické tlaky

ZDRAVÍ: Aspergerův syndrom a internet

FEJETON: Deset indiánů

HUDEBNÍ RECENZE: Reedice Bastardů

PRÁVO: Nicotný případ, který (ne)vyšel
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Slovenská kronika

22.11. VZDĚLANÍ HLUPCI : Pochutnáme si také u nás na hot docs ?
Ĺubomír Sedláčik
Mladí vědci - doktorandi, si ve Francii před několika léty založili protestní hnutí pod názvem "hot docs". Nelíbil se jim zejména chaotický systém jejich uplatnění, jaký jim stát nabízel. V jiné obdobě asi čeká také Slovensko hněv akademické obce. Jak lze věřit v serióznost politiků, kteří na jedné straně paušálně naříkají, že univerzity, zejména ty, které zřídila Mečiarova garnitura, jsou ekonomickou "černou dírou" - na straně druhé ale vědomě cpou peníze daňových poplatníků i do mrtvých oborů ?

21.11. SLOVENSKO : Ultraslováci se rvou, Dzurinda směje, volič aby plakal
Ĺubomír Sedláčik
Slovenskou politickou scénou těchto dní hýbe velký skandál kolem soudního pozastavení registrace odštěpenecké větve radikální Slovenské národní strany, tzv. Pravé SNS. V jejich řadách skončilo nejtvrdší, ještě z dob čs. federace smutně proslulé jádro politiků, jako Víťazoslav Moric. Teď, jen několik dní před volbami do regionálních orgánů, se rozhodnutí Nejvyššího soudu změnilo na časovanou pumu, z tikání které se dzurindisté zajisté potajmu radují.

20.11. SLOVENSKO : Slavný plot na Matiční ulici bude mít bratra
Ĺubomír Sedláčik
Takzvaný "keramický plot" v Matiční ulici v Ústí nad Labem, kde měl chránit nešťastné spořádané občany před bezohlednými, zejména romskými sousedy, vzbudil rozruch po celé Evropě. Jsme zvědavi, kdy upoutá pozornost různých pseudohumanistů a profesionálních ochránců lidských práv dvojník tohoto plotu, který se chystá ve měste Košice. Zajímavé ovšem zůstává, že tam bydlícím romům jaksi - nevadí. Zajisté jsou zticha zejména proto, že nemohoucí úřady je doposud nevystěhovali z lokality, kde zůstávají neprávem.

19.11. SLOVENSKO : Internetová lumpárna
Ĺubomír Sedláčik
Mnoho uživatelů bezplatného internetového providera KIWWI, bude budoucí měsíc šokováno telefonním účtem, který jim dojde v krabici. Jinak řečeno, v asi 300 procentní výši. Vinen je svým podílem nejen poskytovatel služby, který velice neseriózně na změnu upozornil, jen aby se neřeklo. Kořen problému je nutné hledat v nynější politické garnituře Slovenska, které vůčihledě vyhovuje čím méně informovaný občan. Jen tak si lze vysvětlit lhostejnost rádoby moderní a demokratické vlády Mikuláše Dzurindu, k řádění Slovenských (německých) telekomunikací.

16.11. ČESKO - SLOVENSKO : Columbus připlul elektrickým vedením
Ĺubomír Sedláčik
Ve filmové komedii Dívka na koštěti, se pacientka psychiatrické léčebny domnívala, že Kryštof Kolumbus k nim připluje do cely přes vodovodní trubku. Po událostech na smutně proslulém košickém romském sídlišti Luník IX. , jsme si chvíli nebyli jisti, zda také nežijeme někde v prostoru pro duševně nemocné. Obyvatele lokality přispěchal obhajovat Columbus Igboanusi, černošský zahraniční aktivista za lidská práva, působící v Bratislavě. Co vzbudilo jeho zájem tentokrát ? Nic jiného, než že státní orgány "nelidsky" odstřihly dráty stovkám těch, kteří neplatili za elektřinu. To ale ještě není všechno, za co by někomu slušela svěrací kazajka.

14.11. SLOVENSKO : Ivana Kšeftoviče nepochovali ani dzurindisté
Ĺubomír Sedláčik
Komunisté v NDR blahé paměti, ucpali díru v železné oponě rázně : Postavili přes noc smutně proslulou berlínskou zeď. My jsem ale "demokraté". Archiv naší rubriky nás zarazil povážlivě aktuálním článkem, který jsme původně přinesli už koncem roku 1997. Od té doby se změnili jenom některé kulisy a figurky, ale podstata přežívá vládu za vládou : Hranice s bývalým SSSR je pořád zdrojem nejen kriminálního a emigrantského nebezpečí, ale i zejícím jícnem, který vysává ekonomiku státu. Co je důvodem, že nikdo si stále netroufá tento kapající kohoutek opravit ?

13.11. SLOVENSKO : Stalinista vycenil zbytky zubů na minitalibanistu
Ĺubomír Sedláčik
V Čechách mocenské orgány alespoň naznačují snahu o vyrovnání se s totalitní minulostí, i když s nevalným výsledkem. Pokud tedy za něj nepočítáme kupř. údajný "moudrý" výrok Václava Havla "Pryč s komunistickými příšerama", když poprvé v hradní garáži uviděl Tatry 613, čímž svým dílem přispěl k likvidaci slavné značky. Jenže na Slovensku schází i ten chabý náznak antikomunismu. Není tedy divu, že poslední žijící vražedný stalinský prokurátor má neuvěritelnou drzost podat žalobu na ochranu své tzv. cti - a bratislavská prokuratura ji akceptovala !

12.11. SLOVENSKO : Co není přiklincováno...
Ĺubomír Sedláčik
...to zmizí. Tato teoréma v našich zemích pořád platí. Po českém skandálním rozkradení příslušenství obrněných transportérů uprostřed Prahy, se po víkendu mohou i v Bratislavě "pochlubit" strážci zákona gólem do vlastní branky. Z přísně střeženého parkoviska vládních činitelů zmizelo podpředsedovi parlamentu jeho auto. Šumů kolem ochrankářů ústavních činitelů už bylo ale již předtím dost. Snad mezi nimi situaci vylepší nová posila, čerstvý zeť Vladimíra Mečiara.

9.11. SLOVENSKO : Hrůza - zas všechno jen těm Čechům !?
Ĺubomír Sedláčik
Včera se slovenský mediální "magnátek" Pavol Rusko, choval jako podle vtipu, ve kterém když volali občané hasiče k požáru, byli jimi vyzváni, aby "udržovali oheň", dokud nedorazí. Bohužel v udržování hrůzy z Vladimíra Železného si P. Rusko počínal velice nešťastně, hrajíc na notu dávno zapomenutého lumpennacionalismu dob ČSFR. Chceme prý, aby se o slovenském televizním programu zase rozhodovalo v Praze, jako tomu bylo 40 let ? Po hlavičce trefil hřebík ten, kdo řekl, že když nadějný politik Rusko křičí "Zachraňme Slovensko", je třeba tomu vždycky rozumět "Zachraňme Markízu".

8.11. SLOVENSKO : Konečně snad bude moct být i mocnář vůl
Ĺubomír Sedláčik
Historie se prý opakuje ve spirále. Včera poslanci slovenského parlamentu věnovali celý den hádce, zda někdo jako kdysi c.k. střelec Antonín Špelec, už bude moct beztrestně říkat, že "císařpán je vůl". Bratislavský Špelec se jmenuje Krátký a je redaktorem. Zdejší stařičký mocnář R. Schuster ho dal pronásledovat za jeho článek podle paragrafů, které jako protiústavní a odporující svobodě slova, již dávno zrušila i Česká republika. Existuje tedy vůbec prostor na nějakou polemiku ? Zástupci lidu ale dokáží udělat problém i tam, kde zdánlivě není.

7.11. SLOVENSKO : Když ti v obci bouchne plyn...
Ĺubomír Sedláčik
...nemusí to skončit jen leknutím. Nějaký takový text by asi měl Ivan Mládek, kdyby znal případ východoslovenské obce Hrabušice. Její starosta po teroristickém útoku na USA s nepokojem hleděl na stav přestárlých plynových masek v místním skladu civilní ochrany. "Orgánové" po kontrole - zdůrazňujeme pouze namátkové - vytáhli do protiútoku a "troufalci" nyní hrozí až cesta do vězení za údajné šiření poplašné zprávy. Začíná být opravdu zajímavé, jak funkcionáři odshora až dolů hněvlivě reagují na každého, kdo hrozí dokázat faktický rozklad jedné ze základních funkcí státu.

6.11. SLOVENŠTÍ LEPŠÍ LIDÉ : Nevyšetřují spiťáka, ale policisty
Ĺubomír Sedláčik
Přednedávnem jsme na našich stránkách přinesli článek, který rozebíral problematiku poněkud předimenzované imunity našich zákonodárných činitelů. Podnětem k materiálu - jedním z mnoha možných podnětů - byla konkrétní událost, kdy zcela zjevně "špičkou postižený" poslanec Strany maďarské koalice, unikal za volantem policejní hlídce, spílal jí, a z vozu ho dostala až přítomnost televizní kamery. Jak věc dopadla ? Vyšetřováni jsou - policisté...

5.11. SLOVENSKO : Dostane Rudolf Schuster od papeže rozhřešení ?
Ĺubomír Sedláčik
V centru pozornosti slovenských médií je audience Rudolfa Schustera u papeže Jana Pavla II. Nevíme, zdali je její součástí i rozhřešení. Tím pravým spovědníkem bude pro těžce zkoušené Košice, kde hlava státu působila jako primátor, vláda SR. Na stůl ministerky financí totiž již tento týden přijdou materiály, které ve svém důsledku vystaví účet za Schusterovo košické finační řádění - každému občanu státu.

2.11. ROZTRHANÉ DÍTĚ II. : Polopravda horší než celá lež
Ĺubomír Sedláčik
Dne 23.X. jsme v naší rubrice uveřejnili článek pod titulkem "Bartovi příbuzní jsou prý zabijáci". Pojednával o osmiletém bratislavském dítěti, které za plotem uzavřeného objektu téměr osudně pokousali dva strážní rottweileři. Materiál vzbudil bouřlivou polemiku čtenářu. Zejména tzv. pseudohumanisté věc využili na tažení proti vůbec myšlence ochrany majetku nebo sebeobrany. To jsme ale ještě nevěděli, co víme dnes. Senzacechtivé hyeny z TV Markíza v tehdejší reportáži zamlčeli podstatné fakty, které kauzu "neviného ubohého chlapečka", staví do poněkud jiného světla.

1.11. POMALÁ VRAŽDA : Zabíjejí JEN psa, zato před očima všech
Ĺubomír Sedláčik
Nelze nalézt dost silné výrazy, kterými by jsme mohli označit naše mínění o majiteli psa , který doslova před očima šokovaných obyvatelů velkoměsta, pomalu utýrává již dva měsíce německého ovčáka v uzavřeném osobním autě k smrti. Jak bude z článku patrné, výlučně ze sobeckých důvodů se brání jakémukoliv řešení. A zákon jenom bezmocně přihlíží.

30.10. STERILIZACE ROMEK : Někdo si doufejme půjde sednout
29.10. VÝSADY POSLANCE : Potřebujeme tzv. lepší lidi ?
26.10. SADOMASO V PARLAMENTU : Bičuje slovenského ministra Češka ?
25.10. SLOVENSKO : Feministky se dávájí do pohybu
24.10. VÁLKA O TELEVIZI : Železný vyhrál první kolo na body
23.10. ROZTRHANÉ DÍTĚ : Bartovi příbuzní jsou prý zabijáci
22.10. BEZPLATNOST ŠKOL : Vzdělání už jenom solventným ?
19.10. SLOVENSKO : Při vší úctě k premiérovi - člověka svrbí dlaň
18.10. SLOVENSKO : Vážený pane prezidente, zavraždím vás
17.10. BLÁZEN NA EUROZASEDÁNÍ : Komu voperoval dr. Havel mikrofony ?
16.10. PROKAZOVÁNÍ MAJETKU : Hlavy v písku, nebo písek v hlavách ?
15.10. NÁSILNÉ STERILIZACE : Neskutečná drzost generála bez vojska
12.10. ČESKO - SLOVENSKO : Kdo se bojí vlastních občanů ?
11.10. SLOVENSKO : Svatoušci zas nedají pokoj homosexuálům
10.10. ARMÁDNÍ DEBILISMUS : Ať nejedí a nespí, vždyť jsou to jen vojáci...
9.10. SLOVENSKO : Teror začíná u nečistých peněz
8.10. SLOVENSKO : Tisícprvní pokus o romskou jednotu
5.10. ČESKO - SLOVENSKO : Na obzoru definitivní rozchod ?
4.10. RUSKO KONTRA ŽELEZNÝ : Zloděj křičí, chyťte zloděje
3.10. BRUTAL : Báječní politici o létajících strojích