Pátek 2.11.2001
Památka zesnulých

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

BURIANOVO KAFE: Blbost nad chitrost!

ARCHITEKTURA: Mrakodrapy na Pankráci: a proč ne?

NÁZOR: Ještě k projevu prezidenta

CO KDYŽ TO BYLO TAKHLE: Ten nudný Mars

RODINA A PŘÁTELÉ: Hlavolam uliční neboli Past na mamuta

PSÍ PŘÍHODY: Selektivní kulhání

FYZIKA: Jak se zkoumá narušení chirální symetrie

MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

KNIHA:Temný eros

FEJETON: Alternativní svět

VĚDA: Tajemství spánku

KAUZA: Ministři versus soudní poplatky

ROZTRHANÉ DÍTĚ II. : Polopravda horší než celá lež

PENÍZE: Informace za všechny peníze?

POMALÁ VRAŽDA : Zabíjejí JEN psa, zato před očima všech
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví

1.11. ZDRAVÍ: Plán pro případ pandemie chřipky připraven
Mgr. Jiří Široký
MedNet V článku s názvem "Chřipka - průvodce lidstva od nepaměti" se hygienik hl. m. Prahy MUDr. Vladimír Polanecký zaměřuje na problematiku pandemických onemocnění chřipkou. Pandemická onemocnění, jak známo z historie, mívala občas fatální následky - to se sice v případě chřipkové pandemie příliš nepředpokládá, ale je dobré býti připraven. Proto je vládě nyní předkládán Národní plán pro případ pandemie chřipky vyvolané novou variantou chřipkového viru. Tento plán by měl vytvořit podmínky k tomu, aby nepříznivé dopady takovéto mimořádné události byly v ČR co nejnižší.

31.10. ZDRAVÍ: Chřipka - průvodce lidstva od nepaměti
MUDr. Vladimír Polanecký
MedNetChřipka jako stálé vděčné téma sdělovacích prostředků, zvláště v podzimním čase, se stává i námětem společenských a rodinných rozmluv. Opakují se otázky, kdy že se chřipka objeví a zda už tu není. Pak, jak se pozná, a že to očkování je k ničemu, protože jsem ji stejně dostal a kdosi také...

30.10. ZDRAVÍ: Žloutenka, a co s ní?
Mgr. Jiří Široký
MedNetZežloutnutí kůže (často ale jen očního bělma), tmavá moč, světlá stolice, pobolívání v pravém podžebří, trávicí obtíže, bolesti kloubů - to vše mohou být příznaky, které signalizují, že je něco v nepořádku s "nejdůležitější továrnou našeho těla" - játry. Hovorově a nepřesně v tomto případě mluvíme o žloutence. Většinou máme na mysli onemocnění, které se odborně nazývá virová hepatitida.

29.10. ZDRAVÍ: Osteoporóza
Mgr. Jiří Široký
MedNetJe asi poměrně známo, že kosti jsou vynikající stavební materiál (čtyřikrát pevnější než beton a stejně odolné jako hliník). Ač to někdy tak nevypadá, způsobit si zlomeninu vyžaduje opravdu "trochu šikovnosti". Zejména s přibývajícím věkem však dochází k úbytku kostní hmoty a poruše mikroarchitektury kostí. To se pak lze ke zlomenině dopracovat velice snadno. Člověk si jen tak jde a najednou má zlomenou nohu. V těchto případech hovoříme o osteoporóze.

26.10. OHLAS: Pacient versus české zdravotnictví
Adolf Balogh
Velmi mně zaujal dojemný článek Petr Plaňanský 19.10. a následné komentáře kolem problematiky postavení a práv nemocných v České republice. Touto úvahou bych chtěl vyprovokovat další zamyšlení a diskusi k těmto otázkám.

26.10. ZDRAVÍ: Hospic a umělci
MUDr. Olga Wildová
MedNetSdružení čekých umělců grafiků Hollar se rozhodlo podpořit hospicovou myšlenku, která je již realizována ve výstavbě a provozech hospiců v Čechách.

25.10. ZDRAVÍ: Tajemství lupénky
Mgr. Jiří Široký
MedNetLupénka (psoriáza) je geneticky podmíněné nenakažlivé onemocnění kůže, nehtů a často také kloubů. Vyznačuje se zvýšenou a urychlenou obnovou pokožky a její neschopností vyzrát do normální rohoviny. Uvažuje se dokonce o tom, že se jedná o jakousi evoluční snahu o vylepšení funkce pokožky.

24.10. ZDRAVÍ: Podzim a chřipka
MUDr. Olga Wildová
MedNetV České republice ročně onemocní chřipkou v době jejího výskytu průměrně 1 200 000 osob. Asi u 55 000 nemocných dojde ke komplikacím, nejčastěji k zánětům plic, průdušek nebo čelních a nosních dutin. Asi 1 % osob, zejména starších, trpících některým dalším závažným onemocněním, chřipce podlehne. Dle údajů WHO onemocní ročně v každé zemi téměř 10 % populace.

23.10. ZDRAVÍ: Další důvody proč přestat kouřit
MUDr.Olga Wildová
MedNetNepříznivý vliv aktivního i pasivního kouření na lidský organismus je všeobecně znám. Nejčastěji se hovoří o rakovině plic, o chorobách srdce a cév, včetně mozkových cév.

22.10. ZDRAVÍ: Antrax – žhavé téma dneška
Mgr. Jiří Široký, MUDr. Olga Wildov
MedNetV současné době se stává „oblíbeným sportem" rozesílání podezřelých obálek s bílým práškem. Ve většině případů v naší republice se zatím naštěstí jedná o hloupý žert s cukrem. V jiných, závažnějších, případech to je však opravdu původce choroby v podobě klidového stavu mikroba odolného vůči vnějším vlivům – tzv. spora či sporulující forma.

20.10. ZDRAVÍ: Člověk a zvíře - pro 21. století
MUDr. Olga Wildová
MedNetDevátá mezinárodní konference zaměřená na vzájemný vztah člověka a zvířete proběhla v září tohoto roku v Riu de Janeiru, jak jsme již informovali na našich stránkách. Byla nazvána Člověk a zvíře – globální perspektiva pro 21. století a finančně podpořena WHO a Výzkumným ústavem péče a výživy domácích zvířat (Waltham). Záštitu nad konferencí převzala světová asociace IAHAIO (International Association of Human-Animal Interaction Organization).

19.10. TÉMA: Pacient versus české zdravotnictví
Petr Plaňanský

(stav: stabilizovaný, výhled: nejistý)

Nedávno mi zemřel tatínek. Je to pro mě nesmírně bolestná ztráta. Ostatně jako pro každého, kdo přišel o svého blízkého, s nímž měl otevřený a láskyplný vztah. Ztráta je to o to bolestnější, že byla dle mého soudu zbytečná…


18.10. ZDRAVÍ: Grapefruit trochu jinak
MUDr.Olga Wildová
MedNet O významu citrusových plodů ve výživě dnes již nikdo nepochybuje. S dalšími vlastnostmi grapefruitu, tentokráte jeho jadérek byli novináři seznámeni 10. 10. 2001 v Praze. Ukázalo se, dle referujících odborníků - přírodovědce a lékařů - že extrakt z nich je téměř univerzálně použitelný.

17.10. ZDRAVÍ: Méně příjemné metody nákazou AIDS
Mgr. Jiří Široký
MedNet Přijde pacientka k lékaři a vysvětluje, že od záchodového prkénka dostala kapavku. On se na ni podívá, zamyslí se a řekne: "Povím Vám, ale existují i příjemnější způsoby..."

16.10. CHARITA: Bílá pastelka - konečně zase nápad!
Jiří Wagner
V úterý se (nejen) v Praze konala dobročinná akce "Bílá pastelka", určená na pomoc našim nevidomým a slabozrakým spoluobčanům. Díky široké medializaci jsem tedy věděl, že jde po dlouhé době o akci spojenou nejen s dobrými úmysly, ale i s dobrým nápadem!

15.10. ZDRAVÍ: NADMĚRNÁ SPAVOST nesouvisí jen s mouchou Tse-tse
12.10. ZDRAVÍ: Křen selský
11.10. ZDRAVÍ: ZOO v nás
10.10. NÁZOR: Cigareta v klidu?
10.10. ZDRAVÍ: ZOO v nás
9.10. ZDRAVÍ: Marihuana a kokain: nový objev může ovlivnit léčbu závislosti
6.10. ZDRAVÍ: Flavonoidy jsou zdravé, červené víno je jedním z jejich zdrojů
5.10. ZDRAVÍ: Adrenalinové sporty
5.10. ZDRAVÍ: Lípa malolistá (Tilia cordata Mill. )
4.10. ZDRAVÍ: Zamyšlení lékaře pojišťovny nad právě skončenou letní turistickou sezonou
4.10. ZDRAVÍ: Lze se vyhnout Alzheimerově chorobě?
2.10. ZDRAVÍ: Fórum sexuální vitality
2.10. MEDICÍNA: Devitalizace – naděje a sliby
1.10. ZDRAVÍ: Koronární jednotka
29.9. MEDICÍNA: Devitalizace
28.9. ZDRAVÍ: Je žebřiňák rychlejší než škodovka?
27.9. ZDRAVÍ: Sexuální výchova v předškolním věku
26.9. ZDRAVÍ: Sexuální výchova
25.9. ZDRAVÍ: Sexuální život slavných - Král Fárúk I.
24.9. ZDRAVÍ: Devitalizace - zázračná nebo zavrženíhodná metoda?