Čtvrtek 22.11.2001
Svátek má Cecílie

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

MÉDIA: Kauza Železný a její vize

ŠAMANOVO DOUPĚ: Zničit pacholka Železného II

SOUTĚŽ: O vstupenky na koncert Vanessy Mae

VZDĚLANÍ HLUPCI : Pochutnáme si také u nás na hot docs ?

ZE ŽIVOTA: Prášek proti relativismu.

RODINA A PŘÁTELÉ: Zimní gumy - bum a bylo po problému

PSÍ PŘÍHODY: Blbstia triumfans

DETEKTIVKA: Smrt v zámku

REPORTÁŽ: We are funny. Yes or no?

SVĚT: Cimrman v Krakově

MÉDIA: Co jsou politické tlaky

ZDRAVÍ: Aspergerův syndrom a internet

FEJETON: Deset indiánů

HUDEBNÍ RECENZE: Reedice Bastardů

PRÁVO: Nicotný případ, který (ne)vyšel
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví

21.11. ZDRAVÍ: Českou šikovností proti AIDS
Mgr. Jiří Široký
MedNetV minulých dnech schválil nejvyšší orgán pro schvalování léčiv v USA (FDA - Food and Drug Administration) žádost farmaceutické firmy Gilead Sciences o povolení nového léku určeného k léčbě AIDS. Tento lék se jmenuje Viread. Jeho účinnou látkou je tenofovir. Ve státech EU by měl být schválen v lednu 2002. Hlavním principem jeho účinku je blokování reverzní transkriptázy. To je enzym, který umožňuje množení tzv. RNA virů, mezi které patří i HIV viry. Díky tomu působí jako efektivní protivirové agens, které je schopné v signifikantním množství snížit počet HIV virů u nemocných.

20.11. ZDRAVÍ: Podpoří ministr Fišer devitalizaci?
MUDr.Olga Wildová
MedNetPo informacích z minulého měsíce by se mohlo zdát, že otázka devitalizací (chirurgické léčby rakoviny podvazem cév, které nádor vyživují) je odbornou společností chirurgů definitivně zamítnuta. Z informací předsedy Svazu pacientů ČR ze dne 15. listopadu však vyznělo, že svaz se nevzdává a nadále jedná o prosazení klinického výzkumu v této otázce. Rozhodl se proto jednat přímo s ministrem zdravotnictví ČR.

19.11. ZDRAVÍ: Sexuální život slavných – Král Karel II.
MUDr. Radim Uzel, CSc.
MedNetV historii slavných mužů s nadměrně velikým přirozením se to hemží korunovanými hlavami. Historie této sexuální výbavy sahá až do slavného anglického královského rodu Stuartovců. Charles II. je vskutku osobností, jejíž sexuální výkonnost byla dokonale historicky doložena a velikost penisu dokonce básníky opěvována.

16.11. ZDRAVÍ: Mydlice lékařská
Mgr. Jarmila Skružná
MedNetČeské i latinské jméno rostliny je odvozeno od stejného základu - mýdlo, lat. sapo; Léčivých účinků mydlice využívali lidé již ve starověku. Už před několika tisíci lety ji používali jako mýdlo pro osobní hygienu,ale i např. k praní nezpracované vlny.

15.11. ZDRAVÍ: Jak a komu doporučit hospic
MUDr. Olga Wildová
MedNetO hospicích se dnes mnoho mluví a je pravděpodobné, že dříve nebo později se tato problematika dotkne někoho, na kom nám záleží. Co bychom o podmínkách pro přijetí a vůbec o problematice hospice měli vědět?

14.11. ZDRAVÍ: Jak poznat, že děti něco bolí?
Mgr. Jiří Široký
MedNetV článku Mýty o dětské bolesti jsme poukazovali na to, že dětská bolest nebývá vždy adekvátně tlumena a léčena. Dokonce občas panují jakési představy, že děti vlastně bolest necítí. Problém lze shledávat v tom, že děti neumí svou bolest, její příčiny a intenzitu vyjádřit slovníkem, který by byl pro nás jednoznačně srozumitelný.

13.11. ZDRAVÍ: Sexuální život slavných - Napoleon Bonaparte
MUDr. Radim Uzel, CSc.
MedNetSlavný vojevůdce císaře Napoleon I. bývá většinou jmenován mezi lidmi s malým penisem. Na první pohled je toto zařazení nesmyslné. Vždyť tento věhlasný muž přece proslul četnými milostnými dobrodružstvími. Nicméně pitevní nález doktora Antommarchiho potvrzený ještě svědectvím několika anglických lékařů hovoří jasnou řečí: tělesná výška 5 stop a dva palce (158 cm) a délka penisu jeden palec (2,54 cm).

8.11. ZDRAVÍ: Mýty o dětské bolesti
Mgr. Jiří Široký
MedNetBolest doprovází člověka po celou dobu jeho bytí, a protože je vnímána zpravidla jako nepříjemná záležitost, existuje již odedávna snaha o její zmírnění. Přesto však po dlouhou dobu panovaly (a mnohdy i přetrvávají) mýty o tom, že dítě vlastně bolest necítí, resp. mu nijak zvlášť nevadí. Dokonce ještě před několika desetiletími vycházely publikace, kde se můžeme dočíst alarmující věty stylu: "Dětští pacienti jen zřídka potřebují léky na tlumení bolesti, neboť bolest tolerují velmi dobře".

7.11. ZDRAVÍ: Psychózy: největší břemeno 21.století
Mgr. Jiří Široký
MedNetPsychotická onemocnění byla tématem 4. parlamentního semináře, který se konal 31. 10. 2001. Jak uvedl MUDr. Milan Cabrnoch, místopředseda Výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP, jsou tato onemocnění pokládána za největší celospolečenské břemeno 21. století. Seminář byl pořádán ve spolupráci s Centrem neuropsychiatrických studií, s Psychiatrickým centrem Praha a 3. LF UK.

6.11. ZDRAVÍ: Sexuální život slavných – Petr Iljič Čajkovskij
MUDr. Radim Uzel, CSc.
MedNetJeho dílo v sobě spojuje ruské lidové hudební prvky s technikou evropského romantismu. Složil šest symfonií a deset oper, z nichž nejznámější jsou Piková dáma a Evžen Oněgin. Málo se ví, že měl vřelý vztah k českému hudebnímu životu, několikrát byl v Praze, kde 6. prosince 1888 osobně řídil premiéru Evžena Oněgina. Čajkovskij trpěl celý život navzdory svému nespornému talentu a neobyčejně krásnému zevnějšku psychickou nevyrovnaností a neurastenií.

5.11. ZDRAVÍ: Osteoporóza v číslech
MUDr. Olga Wildová
MedNetOsteoporóza je výsledkem nerovnováhy mezi odbouráváním a novým tvořením kostí. Z mnoha negativně ovlivňujících faktorů je to především nedostatek vápníku, vitaminu D a přiměřeného pohybu.

3.11. MEDICÍNA: Nový název pro chronický únavový syndrom
Stanislava Mužíková
V USA bylo nedávno publikováno závěrečné doporučení Pracovní skupiny pro změnunázvu. Zejména pacienti již dlouho očekávají nový název a doufají, že jim konečně přinese respekt i řádnou péči, kterou jejich tak komplikovaný stav vyžaduje. V původním textu rozšiřovaném po internetu je zahrnut ještě dotazník a některé další informace. Pokud byste chtěli tento dotazník vyplnit a odeslat obraťte se na adresu uvedenou v závěru článku.

1.11. ZDRAVÍ: Plán pro případ pandemie chřipky připraven
Mgr. Jiří Široký
MedNet V článku s názvem "Chřipka - průvodce lidstva od nepaměti" se hygienik hl. m. Prahy MUDr. Vladimír Polanecký zaměřuje na problematiku pandemických onemocnění chřipkou. Pandemická onemocnění, jak známo z historie, mívala občas fatální následky - to se sice v případě chřipkové pandemie příliš nepředpokládá, ale je dobré býti připraven. Proto je vládě nyní předkládán Národní plán pro případ pandemie chřipky vyvolané novou variantou chřipkového viru. Tento plán by měl vytvořit podmínky k tomu, aby nepříznivé dopady takovéto mimořádné události byly v ČR co nejnižší.

31.10. ZDRAVÍ: Chřipka - průvodce lidstva od nepaměti
MUDr. Vladimír Polanecký
MedNetChřipka jako stálé vděčné téma sdělovacích prostředků, zvláště v podzimním čase, se stává i námětem společenských a rodinných rozmluv. Opakují se otázky, kdy že se chřipka objeví a zda už tu není. Pak, jak se pozná, a že to očkování je k ničemu, protože jsem ji stejně dostal a kdosi také...

30.10. ZDRAVÍ: Žloutenka, a co s ní?
Mgr. Jiří Široký
MedNetZežloutnutí kůže (často ale jen očního bělma), tmavá moč, světlá stolice, pobolívání v pravém podžebří, trávicí obtíže, bolesti kloubů - to vše mohou být příznaky, které signalizují, že je něco v nepořádku s "nejdůležitější továrnou našeho těla" - játry. Hovorově a nepřesně v tomto případě mluvíme o žloutence. Většinou máme na mysli onemocnění, které se odborně nazývá virová hepatitida.

29.10. ZDRAVÍ: Osteoporóza
26.10. OHLAS: Pacient versus české zdravotnictví
26.10. ZDRAVÍ: Hospic a umělci
25.10. ZDRAVÍ: Tajemství lupénky
24.10. ZDRAVÍ: Podzim a chřipka
23.10. ZDRAVÍ: Další důvody proč přestat kouřit
22.10. ZDRAVÍ: Antrax – žhavé téma dneška
20.10. ZDRAVÍ: Člověk a zvíře - pro 21. století
19.10. TÉMA: Pacient versus české zdravotnictví
18.10. ZDRAVÍ: Grapefruit trochu jinak
17.10. ZDRAVÍ: Méně příjemné metody nákazou AIDS
16.10. CHARITA: Bílá pastelka - konečně zase nápad!
15.10. ZDRAVÍ: NADMĚRNÁ SPAVOST nesouvisí jen s mouchou Tse-tse
12.10. ZDRAVÍ: Křen selský
11.10. ZDRAVÍ: ZOO v nás
10.10. NÁZOR: Cigareta v klidu?
10.10. ZDRAVÍ: ZOO v nás
9.10. ZDRAVÍ: Marihuana a kokain: nový objev může ovlivnit léčbu závislosti
6.10. ZDRAVÍ: Flavonoidy jsou zdravé, červené víno je jedním z jejich zdrojů
5.10. ZDRAVÍ: Adrenalinové sporty