Čtvrtek 6.12.2001
Svátek má Mikuláš

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

TÉMA: Morální degenerace reklamy

SVĚT: Kuvajtský Ramadán.

ŠAMANOVO DOUPĚ: Vydržte to sedm dní!

GENETIKA: Jeden ohromně ctižádostivý projekt

ZAHRANIČÍ: Stárnutí politického radikála.

RODINA A PŘÁTELÉ: Neladovský Mikuláš

PSÍ PŘÍHODY: V milostném příběhu hraju roli bídáka

LIDŠTINY: Je lepší se oběsit než oženit?

ZAJÍMAVOSTI: Střípky z Ameriky.

ENERGIE: Záhadná privatizace energetiky ČR a vysoké školy (1)

PRÁVO: Zatykač není vše

CHAPADLA M$ : Dzurinda udělal z Billa Gatese státní politiku

NÁZOR: Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly

PENÍZE: Tady to podepište a ušetříte na daních!

ZDRAVÍ: Omluví lékař vaše dítě?
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média

6.12. TÉMA: Morální degenerace reklamy
Benjamin Kuras
Styl reklamy je dost dobrý barometr duševního a morálního stavu společnosti. Výrobci si dnes dělají podrobný průzkum trhu, včetně nálady, charakterových vlastností, úrovně vzdělání, zájmů, názorů a tužeb svého potenciálního zákaznického okruhu. Takže asi vědí, jakým stylem komu co nabízet. Psychologicky to totiž souvisí s tím, že většina z nás kupuje některé konkrétní výrobky proto, že odpovídají naší povaze nebo náladě, že v nás posilují náš self-image - představu, jakou máme o sobě nebo jakou chceme, aby o nás měli druzí. Bývaly doby, kdy televizní reklamní spoty nejen bavily, nýbrž i povznášely. Kdy výrobci toužili, aby zákazníci jejich značky ztotožňovali s dobrem, odvahou, spolehlivostí, spravedlností, statečností, péčí, laskavostí, dobrou náladou, a krásou nejen tělesnou. nýbrž i povahovou.

4.12. TÉMA: Svoboda tisku?
Jaroslav Teplý
O sporu mezi americkým podnikatelem Lauderem a jeho společností CME a jeho původně zaměstnancem a partnerem V. Železným o televisi NOVA se v tisku hodně psalo a píše. Železný byl pro Laudera nepostradatelným partnerem, protože byl nositelem licence k televisnímu vysílání, kterým nemohl být cizí státní příslušník či společnost.

29.11. MÉDIA: Král sádrových trpaslíků a opozice
Jiří Pehe
Když se ocitnete v České republice v roce 2001, stanete v zemi, která jako by byla v mnoha směrech duchovním prodloužením zástupů pestrobarevných trpaslíků ze sádry, kterými jsou zamořena příhraniční tržiště. Atmosférou provincialismu, mediálním i kulturním bulvárem a postkomunistickým politickým kýčem je v Čechách zamořeno kdeco. Říši duševního trpaslictví však suverénně vládne největší soukromá televizní stanice a její ředitel.

27.11. MÉDIA: Novináři a vydavatelé v Evropě poprvé jednotně - proti Evropské unii
Irena Válová
Poprvé v historii se spojili evropští novináři, vydavatelé, provozovatelé soukromých televizí a rádii, unie veřejnoprávních vysilatelů (EBU), ale také například britská obdoba Komise pro etiku - Komise stížností na tisk. Důvodem je návrh direktivy EU "Zneužití trhu", který by v jeho současné podobě zcela zlikvidoval ekonomické zpravodajství.

26.11. MEJLEM: Ohlasy a komentáře
čtenáři

Názor na pořad TV


23.11. MÉDIA: Předvánoční bilancování
Eva Dundáčková
Sobotní rozhlasový duel Jakl - Pajerová přiměl poslankyni za ODS k předvánočnímu přemítání o tom, zač kdo bojoval

22.11. MÉDIA: Kauza Železný a její vize
Květoslav Vícha
Případ generálního ředitele TV Nova - Vladimíra Železného - má stále hodně nejasností. Jak tato kauza dopadne? Pokusil jsem se o několik vizí. V každém případě - přehnaný vstup politiků do kauzy je nebezpečný, neboť znamená ovlivňování nezávislosti policie a soudů.

22.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Zničit pacholka Železného II
Jan Kovanic
V dubnu jsem napsal: "Jestliže pravidla nedodržuje Železný, měl by je bedlivě dodržovat stát, aby nebyl pacholkem on. Doufám že bude, doufám, že v policejním a pacholském státě snad nežijeme." Ale zdá se mi dnes, že žijeme! Alespoň to tak vypadá, že televizní mág Vladimír Železný je oběť, o jejíž vině je rozhodnuto předem. Zdá se, že Česká republika je v moci politických stran, policie a médií. A novináři jsou ochránci demokracie, ale i inženýři lidských duší a prodejná prasata.

22.11. MÉDIA: Co jsou politické tlaky
Prostě Gentleman
Kolem údajných tlaků na vyšetřování Železného záležitostí je s ohledem na politické prostředí předvídatelné rušno a osočení stíhá osočení. Langer kritizoval výroky vyšetřovatele Machaly a jeho šéfa Antla týkající se výroků Antla, že Machala čelil při šetření Železného kauzy blíže neurčeným tlakům. Vyzval Grosse, aby jejich slova prošetřil a pokud se neprokáží, vyvodil patřičné závěry - odchod od policie.
Gentlemanův deníček


22.11. PRÁVO: Nicotný případ, který (ne)vyšel
Irena Válová
"Nemůže být svoboda tisku tam, kde novináři existují v podmínkách korupce, chudoby a strachu," tak zní motto Mezinárodní federace novinářů určené jejím pěti stům tisícům členů - profesionálních novinářů na celém světě.

21.11. MÉDIA: Právo, zášť a posedlost
Prostě Gentleman
Uvrhnutí Železného právníka Rozehnala a snaha posadit do vazby i samotného Železného budilo u řady lidí nadšení. Mnohem podstatnější - aby jeho stíhání bylo právně korektní a aby nešlo o nějakou mstu či nestandardní akci zůstává v pozadí. To, že soud neshledal důvody k použití vazby, velice rozezlilo ty, kterým leží Železný v žaludku.
Gentlemanův deníček


15.11. MEDIA: Nechejme bulvár žít, aneb s čím kdo zachází...
Květoslav Vícha
...s tím někdy schází. Nebo jinak - za své jednání si zodpovídá každý sám. Proto by měl umět "unést" případné následky. Nedivit se, že ho šéf vyrazí z práce, protože se fláká. Nedivit se, když jsem politik, a surfuji po barech, že se o tom píše v novinách, hlavně v bulváru. Prostý občan to má snažší, celebrity náročnější

13.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Oblbováci
Jan Kovanic
V říjnu 1973 o největším židovském svátku Jom kipur začaly spojené arabské síly útok na stát Izrael s úmyslem zničit ho a nahnat Židy do moře. Tehdy nás ČTK oblbovala: "K válce došlo v důsledku agresivní a teroristické izraelské politiky." (Přeloženo - stát Izrael odmítl kapitulovat a nechat zmasakrovat své občany.) Jako by to psal sám bin Ládínek!

8.11. MÉDIA: O děravé paměti našich novinářů
Petr Štěpánek
Martin Komárek (MFD 26. 10.) zřejmě vůbec netuší, že licence k vysílání neuděluje Rada České televize, nýbrž Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Proč by pak také měl vědět, že v tomto orgánu již dávno nezasedá nikdo z těch, kteří v dřevních dobách našeho soukromého vysílání udíleli první licence, včetně té novácké. Jestliže však útočí kvůli chybám minulým na radu současnou, chová se jako potměšilec, který by plísnil Zemanův kabinet za chyby Pithartovy vlády.

8.11. MÉDIA: Televizní kalvárie
Květoslav Vícha
Soukromé televizní stanice trpí u nás dominovým efektem v podobě neustálých problémů se svými investory. Zřejmě moc brzy se chtěly postavit na vlastní nohy a využívat zisk pro sebe, a to se nelíbilo jejich strategickým investorům.

7.11. MÉDIA: Televize s pamětí
5.11. MÉDIA: (Novinářská) velmoc v troskách aneb Mr. Blair a Mr. Bean v Čechách
31.10. KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ: Proč jsem občanem?
31.10. MEDIA: Jednou, dvakrát o teroristovi Attovi
26.10. MÉDIA: Zemanova zbabělá kritika
25.10. MÉDIA: Rychlé Ruce čtou RESPEKT
24.10. OHLAS: K mediálním kampaním
19.10. MEDIÁLNÍ KAMPAŇ: alias PR aneb novinářská smrt - závěrečná II. Část
18.10. MEDIÁLNÍ KAMPAŇ: alias PR aneb novinářská smrt aneb proč nám lžou a kdo?
17.10. KENWORTH: Výkřik šíleného reklamního textaře
17.10. NÁZOR ČTENÁŘE: Neodolatelný šarm policejního prezidenta
16.10. TÉMA: Informační válka dělá z reportérů vojáky
16.10. MÉDIA: Georgi Walkere, kašli na ně, moc Tě prosím!
13.10. MÉDIA: Není obrana?
12.10. TEROR: Bože, chraň nás před odborníky na teroristy!
9.10. MÉDIA: Podivuhodná náhoda na stránkách MF Dnes
9.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Kéž bychom byli!
5.10. MÉDIA: Někteří redaktoři ČT jsou političtí rasisté
1.10. MÉDIA: Zmatení kolem Svobodných Evrop
28.9. MÉDIA: Tři iniciativy jsou znepokojeny