Čtvrtek 6.12.2001
Svátek má Mikuláš

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

TÉMA: Morální degenerace reklamy

SVĚT: Kuvajtský Ramadán.

ŠAMANOVO DOUPĚ: Vydržte to sedm dní!

GENETIKA: Jeden ohromně ctižádostivý projekt

ZAHRANIČÍ: Stárnutí politického radikála.

RODINA A PŘÁTELÉ: Neladovský Mikuláš

PSÍ PŘÍHODY: V milostném příběhu hraju roli bídáka

LIDŠTINY: Je lepší se oběsit než oženit?

ZAJÍMAVOSTI: Střípky z Ameriky.

ENERGIE: Záhadná privatizace energetiky ČR a vysoké školy (1)

PRÁVO: Zatykač není vše

CHAPADLA M$ : Dzurinda udělal z Billa Gatese státní politiku

NÁZOR: Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly

PENÍZE: Tady to podepište a ušetříte na daních!

ZDRAVÍ: Omluví lékař vaše dítě?
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství

17.11. ŠKOLSTVÍ: Úvaha na téma financování vysokých škol
Václav Fořtík

U příležitosti 17. listopadu se jistě objeví články, diskuse atd. kolem financování VŠ. Dovolím si předložit několik námětů k diskusi, které jsem v médiích příliš nezaznamenal (oproti např. zavedení školného).


14.11. TÉMA: Chtějí naše školy produkovat mnohoučené hlupáky? (2)
(JITA)
Teď se často diskutuje o našem školství, zde v naši zemi. Jaké je naše vysokoškolské vzdělání, je dostatečně podporováno a na výši? Značí velký počet vysokoškoláků sám o sobě vyspělost a moudrost společnosti? Vyspělost a moudrost ve státní školské politice by se měla spíše odrážet v důrazu, kladeném na základní a střední školství ...

13.11. TÉMA: Chtějí naše školy produkovat mnohoučené hlupáky? (1)
(JITA)
Musím si položit otázku : Je dobře se učit všechno? Jsou samé jedničky zárukou, že nebude dotyčný zametačem? A jsou mnohoučení lidé, vyšlí ze škol, moudří a chytří? A má stát vůbec zájem o vzdělaný celý národ? A jak je možné, že vysokoškoláci věří kreacionismu a jiným hloupostem?

6.11. ŠKOLY: Stávková pohotovost: Nuže, povstaň lide školský!
Anna Koutňáková
Na tiskové konferenci byl předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství ing. Jaroslav Rőssler mediální hvězdou dne, neboť vyhlásil (již podruhé) stávkovou pohotovost, která je závazná pro všechny odborově organizované učitele působící na celém území Čech, Moravy a Slezska.

3.11. KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ: Co se stavu učitelského týče

"...pokud od státu placen jest, nemůže se ovšem říci, že by kvůli němu tak značně přibývalo daní... Špatný stát naschvál učitelům a profesorům dává v poměru k jiným úředníkům malé platy, aby schopnější lidé raději k jiným, vděčnějším stavům a zaměstnáním se obraceli než k učitelství, a tak nemohla se příliš vzmáhati osvěta v národu, která jest úhlavní prostředek proti vládní libovůli." Přinášíme dokončení Havlíčkova sto padesát let aktuálního článku "Proč jsem občanem?":

30.10. ŠKOLSTVÍ: Podzimní festival vysokoškolského dramatu pokračuje
Anna Koutňáková
Na předních českých vysokoškolských scénách uvádí nyní domácí divadelní soubor Zeman & Zeman Theatre svou vlastní nejhranější hru

29.10. ŠKOLSTVÍ: Proč nepodporujeme Olomouckou výzvu
kolektiv autorů

Martin Konvička, Radim Šumbera, Zdeněk Fric - katedra zoologie Biologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích
Vysoké školy jsou chudé a vláda na ně kašle. Tak nějak lze shrnout situaci panující v českém vysokém školství po většinu uplynulého desetiletí, která se vyhrotila v souvislosti s "kauzou dvou miliard" ministrem Zemanem přislíbených anebo možná nepřislíbených. Bez nich se náš vysokoškolský systém údajně zhroutí, což vedlo k bojovému sjednocení akademických obcí, nyní v jednom šiku vyzývajících k "důraznějším protestním akcím".


25.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Studentský guláš, aneb báseň za dvě miliardy
Jan Kovanic
Vláda v přepracovaném rozpočtu pro příští rok někde vyškrábne 2.000.000.000 Kč pro univerzity, jak ji k tomu vyzvali poslanci. Vysoké školy hostí mozky našich nejchytřejších občanů, to nejsou žádní "zašmírovaní ajznboňáci", o kterých jsem psal posledně. Kolik z těch miliard ale místo na mozky padne na břicha - a na čí břicha?

24.10. ŠKOLSTVÍ: Pedagogové mimo mísu
Gentleman
Případ 14leté dívky se skrytou srdeční vadou, která zemřela při hodině tělocviku je znám. Dívka si stěžovala na nevolnost a běžela pomalu. Přísná učitelka jí přidala kolečko a dívka zkolabovala. Podle pedagogů se prý vlastně nic nestalo, protože na tuto neléčitelnou vadu by umřela kdykoli jindy.
Gentlemanův deníček


22.10. ŠKOLSTVÍ: Mistrovství kompromisu a mičurinské experimenty ministra školství Zemana
Anna Koutňáková
Ministerstvo školství ve spolupráci s několika poslanci přepracovalo školský zákon a materiál se nedávno vydal na další pouť do vládního kabinetu. Pokud uspěje návrh ve vládě, bude se jím v prvním čtení zabývat sněmovna ještě letos...

19.10. ŠKOLSTVÍ: Vysokoškolská vzdělanost a chybějící dvě miliardy
Jiří Zlatuška
Cíle programového prohlášení současné vlády deklarují snahu, „aby se česká společnost stala společností vzdělání, spoluúčasti a solidarity a v tomto smyslu se přeměnila v moderní společnost jednadvacátého století“, tvrdí, že „investice do lidského kapitálu či do rozvoje lidského potenciálu vláda považuje za nejúčinnější formu vládních investic“, a slibují investice do vzdělání „vyjádřit i ve svých rozpočtových prioritách tak, aby se naše společnost postupně stávala znalostní společností.“

19.10. ŠKOLSTVÍ: Vysokoškolská vzdělanost a chybějící dvě miliardy
Jiří Zlatuška
Cíle programového prohlášení současné vlády deklarují snahu, „aby se česká společnost stala společností vzdělání, spoluúčasti a solidarity a v tomto smyslu se přeměnila v moderní společnost jednadvacátého století“, tvrdí, že „investice do lidského kapitálu či do rozvoje lidského potenciálu vláda považuje za nejúčinnější formu vládních investic“, a slibují investice do vzdělání „vyjádřit i ve svých rozpočtových prioritách tak, aby se naše společnost postupně stávala znalostní společností.“

19.10. ŠKOLSTVÍ: Mistrovství kompromisu a mičurinské experimenty ministra školství Zemana
Anna Koutňáková
Ministerstvo školství ve spolupráci s několika poslanci přepracovalo školský zákon a materiál se nedávno vydal na další pouť do vládního kabinetu. Pokud uspěje návrh ve vládě, bude se jím v prvním čtení zabývat sněmovna ještě letos. Je až paradoxní, jak snadným tahem dokázal ministr školství de facto vymazat ze školského systému víceletá gymnázia s tichým souhlasem nesmlouvavé opozice stejně jako i zástupců víceletých gymnázií, přestože de iure tyto instituce zůstaly zachovány.

16.10. ŠKOLSTVÍ: Zemanové a vysoké školy.
Pavel Kuthan
Krize vysokých škol, jak se zdá, bude zřejmě zažehnána.Opět pro nesplněné sliby své vlády, tentokrát ministra školství Zemana, odůvodňuje premiér Zeman nutnost zvýšit deficit ve státní rozpočtu.Vždyť není rozdíl mezi 10 a kupříkladu 15 mld. Kč zadlužení státního rozpočtu.S takovým příkladem, kdyby hospodařily české rodiny, žila by již půlka občanů na ulici v chudobě po příkladu bezdomovců.

8.10. ŠKOLNÉ: Celoživotní vzdělávání a vysokoškolské vzdělávání
Zdeněk Sadovský
Úvodem bych chtěl odpovědně prohlásit, že když jsem slyšel poprvé o myšlence platit na vysokých školách školné, dost mě to nadzvedlo ze židle a dost dlouho jsem byl velmi zásadně proti. Možná i proto, že jsem sám vystudoval za socialismu zdarma. V průběhu času jsem vlivem reality změnil názor.

6.10. OHLAS: Pár poznámek k úvodníku o školství.
6.10. OHLAS: KE ŠKOLNÉMU
5.9. ŠKOLSTVÍ: Docházka nebo dojížďka?
3.9. ŠKOLSTVÍ: Škola doma
8.8. ŠKOLSTVÍ: Škola komunikace
26.7. ŠKOLSTVÍ: Národ Komenského?
24.7. ŠKOLSTVÍ: Thatcherová zakroutila školám krk
17.7. ŠKOLSTVÍ: Malý zázrak letošního podzimu - nový školský zákon
9.7. ŠKOLSTVÍ: Selekce na školách a víceletá gymnasia
4.7. ŠKOLSTVÍ: Umění přežít a roztomilý rasismus Eduarda Zemana
3.7. ŠKOLSTVÍ: Předsudky o (ne)uplatnění absolventů vysokých škol
28.6. ŠKOLSTVÍ: Rezignace Pavla Zeleného
27.6. ŠKOLSTVÍ: Tak jsem se zase nedostala…
17.5. ŠKOLSTVÍ: Co se s ním dá dělat
16.5. ŠKOLSTVÍ: Nerovný přístup ke vzdělání? Ano
17.4. ŠKOLSTVÍ: Dopis (váženému) ministrovi
13.4. PŘEDNÁŠKY: Vzdělání na Internetu se již nabízí
10.4. VĚDA: Obrana Rudolfa Zahradníka
28.3. ŠKOLSTVÍ: Drobnohled na gymnázia poněkud rozostřený
27.3. ŠKOLSTVÍ: Ženy a děti napřed