Pátek 21.12.2001
Svátek má Natálie

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

BURIANOVO KAFE: Vánoce bez kapra

TERORIZMUS: Súdánci americké hrozby nechápou

POLITIKA: Evropa pro změnu organická

POLITIKA: Pro Arafata nadešel okamžik pravdy

VTÍPEK: Starej, ale dobrej

RODINA A PŘÁTELÉ: Ruce na kapsy... ale na svý!

PSÍ PŘÍHODY: Trojité sněhové nadělení

HUDEBNÍ RECENZE: Monkey Business - Save The Robots

NOV@ TELEVIZE : JOJ sice vykřikl Železný - ale zabolelo Ruska

COMICS: Serpieriho Morbus Gravis je v prodeji

ZDRAVÍ: Magické jmelí

VÁNOCE: Koleda, koleda...

ČAJNÍK: Vyladění metabolismu

POSTŘEH: Učební obor?

STUDIE: O jednom z možných scénářů reformy penzijního systému (5)
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Literatura

21.12. COMICS: Serpieriho Morbus Gravis je v prodeji
Ondřej Neff
Pražské comicsové nakladatelství Calibre vydalo první svazek šestidílné série legendárního sado-maso-hard-core-techno-biocomicsu od věčně znásilňované hrdince Druuně.

11.12. LITERATURA: při kolika stupních vzplane papír?
(pagi)
Pokud se někoho (alespoň u nás, kde král Celsius vládne) zeptáte, kolik je 451 stupňů Fahrenheita přepočítáno na stupně Celsiovy, těžko se to dozvíte. Když se ale téhož člověka zeptáte, při jaké teplotě vzplane papír, odpoví vám nejspíš bez rozmýšlení. Tak silně působí na čtenáře již pět desetiletí slavný román Raye Bradburyho - poprvé byl časopisecky vydán v roce 1951 v časopise Galaxy pod názvem The Firemen, a letos tedy slaví kulaté výročí.

10.12. HISTORIE: Obnovení Olympijských her
Vojtěch Zamarovský
Vzkříšení Olympie se zbytky toho, co v ní zanechala ničivá zuřivost fanatiků a přírodních živlů, patří mezi největší činy, jimiž se může pochlubit světová archeologie. Přitom se málokde tak jasně a bezprostředně ukázalo, jaký vliv má výzkum minulosti na přítomnost i budoucnost. Dovedeme si dnes představit svět bez vzkříšených olympijských her? Bez rozmachu tělovýchovy a sportu, k němuž daly olympijské hry tak mocný a neodmyslitelný podnět?

Se svolením autora (kterého jistě nemusím nikomu z vás představovat) budeme na pokračování publikovat ukázky z jeho knihy Vzkříšení Olympie jejíž třetí reedice vyjde příští rok.
Zároveň chci na tomto místě poděkovat panu Vojtěchovi za tuto možnost představit vám jako prvním novou 8. kapitolu z jeho knihy. JITA


28.11. SAKRYŠ: Dopravní podnik spolupracuje se Satanem!
Petr Holeček
Cože? To je legrace? Já si zpočátku myslel že ano. Avšak později (po bližším prozkoumání a několika nevěřícných záchvatech kašle) jsem zjistil, že NENÍ. O co jde?

19.11. NOVÁ KNIHA: Utřete tělesné šťávy

Do popravy a do té druhé, radostnější události, zbývaly zhruba dva týdny. Už jsem se nechtěla s Azou vidět. Stále více jsem si připadala jako člen popravčí čety. Naštěstí amatéry nebrali.
(Petra Procházková: Poprava - věc veřejná)


14.11. LITERATURA: Osm (zcela subjektivních) tipů pro nakladatele
Jiří Pehe
Pokud by autor této stati mohl mít jakýkoliv vliv na to, kterých, řekněme osm zahraničních děl by se mělo na knižních pultech v českých překladech objevit co nejdříve, doporučil by čtyři díla krásné literatury (tři z nich z velmi nedávné doby) a čtyři (dnes již většinou klasická) díla politologická.

8.11. AKCE: pohádka mládí se vrací - křtiny nové knihy se starými dobrými kusy
(pagi)
Všechno to začalo Ábíčko - časopis, který sice byl určen pro mládež základní školou povinnou, ale do kterého rádi nahlíželi i ti starší.

2.11. KNIHA:Temný eros
Jaromír Kopeček
S podtitulem "O moci a bezmoci v partnerských vztazích", je kniha Thomase Moora, právě toho Moora, co už dříve psal Knihy o duši a o přátelství a lásce. Snad právě uchlácholen tímto zjištěním, navozujícím pocit autorovy neškodnosti jsem se pustil do tohoto spirituálně-psychoanalytického rozboru díla markýze de Sade.

29.9. ŠAMANOVY NÁVRATY: Počestnost Jana Wericha
Jan Kovanic
Loni v únoru jsem k nedožitým 95. narozeninám Jana Wericha popsal jednu celkem neznámou historku, která se váže i k Jaroslavu Seifertovi, jehož stoletého jubilea jsme vzpomněli nedávno. Dovoluji si ji zopakovat pro nové čtenáře Psa a připomenout i těm starším - bez Jana Wericha by asi Seifert v Čechách po podepsání Charty 77 nevycházel!

27.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Čiré bezpečí Jiřího Ortena
Jan Kovanic
V rachotu současné války, v rozsudcích smrti, vyhlašovaných nad Američany a Židy, poněkud zaniklo nenápadné výročí jednoho velkého českého básníka, který se chtěl jen dotýkat malých oblých věcí, jež nepoznaly hran, ale který v beznaději doby dovedl i zpívat do pochodu.

22.9. BA-SNĚNÍ: Spáč
Lydie Junková
Mrtva je smrt smrt dávných pohádek
Smutná smrt s kosou smrtka v bílém
Smrt moderní smrt pro dvacátý věk
Uhání tryskem Pohlcuje cíle


15.9. POESIE: Býčí zápas v Badajozu
Přebásnila Lydie Junková

Johannes Becher, ze sbírky „Der Gluecksucher und die sieben Lasten“
Přeložila a zkrácenou verzi
připravila Lydie Junková


18.8. LIDÉ: Ambrose G. Bierce - Čapkův předchůdce?
(pagi)
Americká literární fantastika minulého století - to zdaleka není jen Edgar Alan Poe. Ambrose Bierce však u nás není příliš známý, a tak si alespoň v krátkosti připomeňme jeho životní osudy - a malou ukázkou i jeho dílo, které vám možná připomene Karla Čapka. (článek byl publikován ve scifi sekci NP ve čtvrtek 16/8/2001)

11.8. KNIHA: Sen a smrt
Jaromir Kopeček
Aneb "O čem vypovídají sny umírajících" je zajímavě napsaný, příklady i obrázky bohatě ilustrovaný pohled na smrt očima jungovské analytické psychologie. Autorka knihy, Marie-Louise von Franzová, v úvodu píše, že kniha hledá především odpověď na otázku: Co říká nevědomí člověka, tzn. svět jeho instinktů, ke skutečnosti blížící se smrti?

21.7. SCI-FI: Cesty k fantastickému časopisu
Marvin
Fantastický časopis od Aše ke Košicím - to není jen Ikarie, která pravděpodobně napadne většinu z vás, kdo jste se někdy setkali s literární fantastikou, ať už v podobě vědecky a technicky orientované sci-fi nebo v podobě netechnologické fantasy. Následující úvaha vyšla na podzim ve sci-fi sekci Neviditelného Psa, protože ale život běží dál, nabízíme vám její revidovanou verzi.

10.7. LITERATURA: Drama kolem potopené letadlové lodi
5.7. SCI-FI & FANTASY: Kladivo na křesťany
4.7. FANTASY: Meč jako břitva
30.6. FANTASY: Detektivka jako fantasy
27.6. FANTASY: Legenda o magii, lásce a politice
24.6. SCI-FI: Něco k nečtení
22.6. FANTASY: Špica No.1 - díl druhý
20.6. FANTASY: Špica No.1
16.6. FANTASY: Geralt IV.
14.6. SCI-FI: Hrdinka jak z čítanky
13.6. HOROR & SF: CTHULHU DNES
25.5. SCI-FI: Vesmírný guláš
24.5. LITERATURA: Nejhorší letadla světa
22.5. LITERATURA: Pravda a láska zvítězí - ale až jindy
21.5. PRAHA: Žižkov miluje a jásá
19.5. SCI-FI: Že by nám Rhodan nevydržel?
17.5. SCI-FI: Slabší žluté nebezpečí
15.5. SCI-FI: Kopčem a sufražetky
14.5. SCI-FI: Dobrý a ještě saturnský
14.5. PÍSEMNICTVÍ: Nejkrásnější česká kniha roku 2000