Úterý 11.12.2001
Svátek má Dana

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

POLITIKA: Bruselský projev

POLITIKA: Klaus -Euroskeptik a demagog

ŠAMAN volá: POZOR! - Odškodnění po 60 letech, tentokrát i pro naše bývalé spoluobčany, žijící mimo území ČR

TÉMA: Ekologická rakovina plic.

LITERATURA: při kolika stupních vzplane papír?

RODINA A PŘÁTELÉ: Invaze revizorů v metru a numerický fenomén

PSÍ PŘÍHODY: Bart a já, jsme to ale dvojka!

POČÍTAČE: Tři pohádky

ARCHITEKTURA: Předvánoční zastavení

ŠKOLA: Hudbou do tajů angličtiny

KOLAPS V BÍLÉM : Recepty se vystavují už i na mrtvoly

ZE SVĚTA: Legální prostituce?

INFORMACE: Benefiční koncert na podporu asociace afghánských žen RAWA

ZDRAVÍ: Je týrané dítě v České republice výjimkou?

HISTORIE: Divné černé bombarďáky
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Izrael

7.12. TERORISMUS: Pojďte si zazpívat o nestrannosti
Barry Rubin
Zazpívám vždy sloku a vy už určitě budete znát refrén písně O laskavé nestrannosti.

Když dojde k teroristickému útoku poté, co k němu dlouho navádí a podporuje ho Jásir Afarat, Palestinská samospráva, její média, její školní učebnice, to, že propouštějí vězně na svobodu (a můžete si k tomu přidat množství dalších argumentů), stane se tak pouze proto, ... poslechněme si refrén!... Že Jásir Arafat nemá žádnou kontrolu nad tím, co se děje na Západním břehu a v Gaze.


6.12. ŠAMANOVO DOUPĚ: Vydržte to sedm dní!
Jan Kovanic
Minulý víkend zase v izraelských městech létaly vzduchem ohořelé kusy lidského masa. Arabská média to i nadále označují za "legitimní boj proti izraelskému agresorovi", který nechce splnit základní požadavky Palestinců: Vlastní stát, návrat uprchlíků na území Izraele a východní Jeruzalém jako hlavní město tohoto státu. Samostatný palestinský stát mohl existovat už více než před rokem. Kdyby Palestinci nekladli požadavky, které se pokládají poražené zemi - a to ještě Izrael není.

6.12. ZAHRANIČÍ: Stárnutí politického radikála.
Zdeněk Švácha
Přelom listopadu a prosince se nese ve znamení rostoucího napětí na Blízkém Východě a v Izraeli se naplno rozjíždí nová teroristická kampaň. Právě ve chvíli, kdy do oblasti přijíždí zmocněnec prezidenta USA, aby se pokusil zastavit hrozící katastrofu. Zároveň mají Spojené státy dosti vlastních starostí s tažením v Afghánistánu a na izraelské problémy mají opravdu málo času. Tak málo, jak už dlouho neměly…Je tato shoda okolností opravdu náhodná?

8.11. OPERACE: TUPÁ DÝKA ...aneb: Okupant v ložnici
Yehuda Lahav
Po zavraždění ministra turistiky Rechavama Zeeviho izraelská armáda vnikla do šesti palestinských měst. Podle v armádě zavedených zvyklostí, kód každé vojenské operace je určován počítačem. Tentokrát počítač zvolil kód „Tupá dýka“. Zdá se, že počítač má přece jenom lidský rozum: přiléhavější jméno určit ani nemohl. Nikdo přesně nevěděl, co je cílem operace.

9.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Kéž bychom byli!
Jan Kovanic
Předseda izraelské vlády vyzval 4. října západní demokracie, zejména USA, aby "znovu neopakovaly hrozný omyl z roku 1938, kdy evropské demokracie obětovaly kvůli dočasnému řešení Československo". Od doby mnichovské zrady uplynulo 63 let, a tak se už celkem zapomnělo, že jí předcházela masivní německá mediální kampaň, která v očích světové veřejnosti udělala z Čechů krvelačné příšery.

20.8. KONFLIKT: Nestandartní příběhy
Yehuda Lahav
Nedávno jsem jistým novinám poslal článek o setkání izraelských a palestinských rodičů, kteří v letech konfliktu ztratili své děti: desetiletý palestinský kluk Muhammad Dura byl zastřelen Izraelci v přestřelce v oblasti Gázy; patnáctiletou Bat-Chen Šahakovou zabil v Tel-Avivu palestinský atentátník-samovrah. Rodiče, jejichž setlání zprostředkovala izraelská novinářka Semadar Periová, našli společnou řeč a vzájemné pochopení. "Doufám, že brzy nadejde čas, když nás budete moci navštívit v našem domově", řekl na rozloučenou Zwika Šahak. "Inš'Allah", odpověděl mu Džamal Dura.

15.8. IZRAEL: Ve válce s terorismem nezvítězí osamělý hráč
Blanka Moravcová
Útok v pizzerii se odehrál v atmosféře aktivního vraždění nebezbečných teroristů izraelskou armádou. Tato skutečnost svádí k názoru, že taková politika opravdu jen podněcuje další terorismus. Jenže ...

14.8. ŠAMANOVO DOUPĚ: Izrael - země ve válce
Jan Kovanic
Izrael je stát ve hranicích, které Židé získali v celé sérii válek. Jeho budoucí rozdělení na dva státy - židovský a palestinský - musí být posvěceno referendem jeho občanů. Palestinské atentáty na civilní cíle mají jasný účinek na veřejné mínění: Žádné mírové jednání před tím, než budou ukončeny atentáty!

8.6. IZRAEL: Stíhací bombardéry a voda
František Roček
V diskusi k volnému seriálu o vraždění v zemi Jehovy se objevují otázky týkající se tamní strategické suroviny - ne ropy, ale vody. Neboť hlavním problémem není životní prostor, ale voda.

7.6. IZRAEL: Poznámka k politické matematice
Blanka Moravcová
Ptám se také, proč zrovna 8 měsíců prolévání krve a 20 znetvořených mrtvol mladých dívek a kluků je nutných k tomu, aby mocní konečně udeřili na režiséra, nikoli na herce, ač v hlavní roli, říká autorka.

6.6. IZRAEL: Osady, smrt a operace Mojžíš
František Roček
Ve svém - jako obvykle - fundovaném článku dochází autor k tomu hlavnímu: rozvíjí vizi, jak by současný konflikt Izraelců a Palestinců mohl dopadnout. Vize vypadá jako sci-fi...

29.5. IZRAEL: Tady nejsou dobří a špatní
Yehuda Lahav
Židé i Palestinci mohou prokázat své historické, politické anebo hospodářské právo na celé území Izraele-Palestíny, takže samotné rozdělení území mohou oba národy považovat za nespravedlivé. Jak z toho? Zastavení násilností + zmrazení výstavby v osadách se proto zdá být v této chvíli nejnadějnějším pozitivním východiskem z nynější situace, soudí autor.

28.5. IZRAEL A PALESTINA: Existuje řešení?
Blanka Moravcová
Svými předchozími dvěma články vyvolala autorka polemickou odezvu v komentářích. Snaží se dojít k formuli, které by přineslo řešení...po desetiletích.

24.5. POLITIKA: Mitchelova zpráva - americké stanovisko k situaci v Izraeli
Vojtěch Kment
Zprávy o eskalaci násilí na území Izraele a Palestiny, během níž zahynulo asi 500 osob, a více než 10.000 jich bylo zraněno, se v médiích točí již osm měsíců.

22.5. IZRAEL: Krev, voda a F-16
František Roček
Exkurz to psychologie extremismu podniká znalec středovýchodní problematiky a pomáhá nám vyzat se v propletenci arabsko-izraelského konfliktu.

21.5. IZRAEL: Jak odměnit terorismus v Izraeli i jinde
16.5. STŘEDNÍ VÝCHOD: Evropský konflikt ve stínu Jeruzaléma a Gazy
14.5. STŘEDNÍ VÝCHOD: Jak to vidí Češka v Izraeli
19.4. IZRAEL: Škoda, že politici často dovedou rozhodnout až po katastrofě
14.3. IZRAEL: Konečně dobrý signál
6.2. IZRAEL: Smrt dvou lékařů
17.1. BLÍZKÝ VÝCHOD: Nepokoji nejvíc utrpěla turistika
2.11. JERUZALÉM: Gilo a Bejt Dzallah oproti sobě
10.10. IZRAEL: Hrůzné dny, 5761