Čtvrtek 6.12.2001
Svátek má Mikuláš

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

TÉMA: Morální degenerace reklamy

SVĚT: Kuvajtský Ramadán.

ŠAMANOVO DOUPĚ: Vydržte to sedm dní!

GENETIKA: Jeden ohromně ctižádostivý projekt

ZAHRANIČÍ: Stárnutí politického radikála.

RODINA A PŘÁTELÉ: Neladovský Mikuláš

PSÍ PŘÍHODY: V milostném příběhu hraju roli bídáka

LIDŠTINY: Je lepší se oběsit než oženit?

ZAJÍMAVOSTI: Střípky z Ameriky.

ENERGIE: Záhadná privatizace energetiky ČR a vysoké školy (1)

PRÁVO: Zatykač není vše

CHAPADLA M$ : Dzurinda udělal z Billa Gatese státní politiku

NÁZOR: Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly

PENÍZE: Tady to podepište a ušetříte na daních!

ZDRAVÍ: Omluví lékař vaše dítě?
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě

6.12. ŠAMANOVO DOUPĚ: Vydržte to sedm dní!
Jan Kovanic
Minulý víkend zase v izraelských městech létaly vzduchem ohořelé kusy lidského masa. Arabská média to i nadále označují za "legitimní boj proti izraelskému agresorovi", který nechce splnit základní požadavky Palestinců: Vlastní stát, návrat uprchlíků na území Izraele a východní Jeruzalém jako hlavní město tohoto státu. Samostatný palestinský stát mohl existovat už více než před rokem. Kdyby Palestinci nekladli požadavky, které se pokládají poražené zemi - a to ještě Izrael není.

4.12. ŠAMANOVO DOUPĚ: Česká Energetická Záhada
Jan Kovanic
Vláda se chystá prodat svůj většinový balík akcií ČEZ. Obecně lze privatizaci zcela jistě pochválit. Ale tato vyvolává řadu otázek. Přiznám se, že čím víc o ní vím, tím je pro mne záhadnější.

1.12. ŠAMANOVY NÁVRATY: Komunistické lži o "vzdělání a kultuře pro všechny"
Jan Kovanic
Komunisté se chystají do předvolební ofenzívy. Před minulými parlamentními volbami neomarxista Ransdorf napsal: "Pro mne představovala komunistická strana skutečnost, že děti měly bezstarostné dětství, že se nikdo nemusel ptát, co mu hrozí zítra, že tu nebyl hlad a existenční nejistota, že tu bylo vzdělání a kultura pro všechny, že tu byly zdravotní a sociální jistoty solidní úrovně." Další volby se blíží a proto opakuji svůj seriál z volebního roku 1998. Jaké bylo to "vzdělání a kultura pro všechny"? Byl hrozný tento stát, když musel si se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat!

29.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Katastrofa prezidentská
Jan Kovanic
V úterý jsem tu psal o možných dvou volebních katastrofách, dnes přiřadím další, kterou čuji na obzoru. Kdo, kdy a jak na Havlovo místo?

27.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Meteoroid se blíží
Jan Kovanic
Bez existence volebního zákona do Poslanecké sněmovny jsme v situaci posádky kosmické stanice, která si celkem pohodlně žije ve svém mikroklimatu. Ale nemáme ani skafandry ani záchranný modul. Vždyť je nepotřebujeme! Jenže meteoroid může udeřit nečekaně. A termín výměny posádek i voleb se blíží. A my nadáváme na nedostatek klikvového kompotu.

24.11. ŠAMANOVY NÁVRATY: Komunistické lži o "bezstarostném dětství"
Jan Kovanic
"KSČM je vážnou hrozbou pro demokracii, základní lidská práva a pro každého z nás," napsal před minulými senátními volbami kněz V.V. Protivínský z Rakvic. Břeclavská KSČM na něj za to podala trestní oznámení za trestný čin hanobení národa, rasy a přesvědčení. Přičemž současní komunisté ve svých předvolebních materiálech žádají "změnu režimu". Což není přesvědčení, ale výzva ke zločinu! Komunisté kdysi cestou k moci vraždili. Dnes zatím jenom lžou o minulosti - třeba o "bezstarostném dětství". Opakuji proto svůj seriál z volebního roku 1998:

22.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Zničit pacholka Železného II
Jan Kovanic
V dubnu jsem napsal: "Jestliže pravidla nedodržuje Železný, měl by je bedlivě dodržovat stát, aby nebyl pacholkem on. Doufám že bude, doufám, že v policejním a pacholském státě snad nežijeme." Ale zdá se mi dnes, že žijeme! Alespoň to tak vypadá, že televizní mág Vladimír Železný je oběť, o jejíž vině je rozhodnuto předem. Zdá se, že Česká republika je v moci politických stran, policie a médií. A novináři jsou ochránci demokracie, ale i inženýři lidských duší a prodejná prasata.

20.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Vy kluci sakramentský!
Jan Kovanic
Pietní akt, kterého se na Albertově zúčastnilo 4.000 studentů, proběhl důstojně a v klidu. Ale ve městě se shromažďovaly hloučky studentů, zpívaly československou hymnu a národní písně, nadávaly vládnoucí totalitě a volali slávu Československu. Došlo ke srážkám s policisty. Bouřilo to na Karlově náměstí, dnešním Palachově náměstí a na Národní třídě. V listopadu 1939.

17.11. 17.11. ŠAMANOVY NÁVRATY: O přesahování
Jan Kovanic
K výročí sametovky jsem vybral starší text, který jsme psali se ženou Ivanou na podzim roku 1988 pro Technický magazín. (Tehdy nevyšel.) Bylo to v době národních podniků, naprosté neexistence demokracie a prvních masivnějších demonstrací proti režimu reálného socialismu. Myslím, že naše společnost od té doby trochu popošla. Ale stále jsme ještě na cestě.

15.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo byl okraden německými podniky, měl by se přihlásit
Jan Kovanic
Koncem roku 2001 končí i většina odškodňovacích programů pro oběti dávné války. Dnes píšu o kompenzaci majetku, o který přišli lidé přičiněním německých podniků v letech 1933-1945. Týká se to i našich krajanů, kteří nemají české státní občanství. Ať už žijí v Austrálii, Mexiku či na Slovensku. I jejich dědiců. Neotálejte! Máte poslední možnost získat alespoň částečnou kompenzaci! (Na závěr článku je připojen přehled všech odškodňovacích programů za nacistické bezpráví, které v ČR probíhají.)

13.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Oblbováci
Jan Kovanic
V říjnu 1973 o největším židovském svátku Jom kipur začaly spojené arabské síly útok na stát Izrael s úmyslem zničit ho a nahnat Židy do moře. Tehdy nás ČTK oblbovala: "K válce došlo v důsledku agresivní a teroristické izraelské politiky." (Přeloženo - stát Izrael odmítl kapitulovat a nechat zmasakrovat své občany.) Jako by to psal sám bin Ládínek!

12.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Komunistický manifest očima TGM
Jan Kovanic
Poslanec Ransdorf chválil v nedělní Sedmičce na Nově Marxův Komunistický manifest. Možná bude užitečné připomenout, jak viděl "praktické požadavky Manifestu" Tomáš Garrigue Masaryk v Otázce sociální v roce 1898:

10.11. ŠAMANOVY NÁVRATY: K antropickému principu

Dnes se v pražském Technickém muzeu koná Minicon. Asi tam nebudu, a tak alespoň co pozdrav zasílám jeden obnošený fejeton z Technického magazínu z roku 1988: "Je pozoruhodné, jak málo se dnes píše o mimozemšťanech."

8.11. ŠAMANOVY NÁVRATY: O předbíhání vědy
Jan Kovanic
V úterý jsem tu chválil "technokracii". Pro dnešek jsem vybral starší text, vyzdvihující vědu. Psal jsem ho ještě v době reálného socialismu na jaře roku 1989 pro Technický magazín. Ach, jak přehledný byl tenkrát svět, kde blbci vládli a inteligenti se museli přetvařovat. Ach, jak sladký byl věk nevrlých prodavaček v Zelenině, veksláků a nedostatku toaletního papíru! Ach, jak umně se musely vykružovat jinotaje (krejčím byl Biľak...:). Stejně to tehdy nevyšlo. Avšak uspokojilo mě, že ten fejeton byl nakonec realizován v praxi...

6.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Chvála "technokracie"
Jan Kovanic
Prezident Václav Havel ve svém projevu ke státnímu svátku 28. října hovořil o nedokonalém vyrovnávání se s naší komunistickou minulostí. Ono je to těžké, když někdy hrdinové minulosti byli zároveň komunistickými agitátory (jako Šverma) anebo to nejdříve byli "komunističtí gangsteři" a teprve potom hrdinové odboje (jako Jiří Ruml). Někdo byl kdysi mravním svědomím národa, zatímco dnes spíše působí dojmem zapšklého moralisty a monarchisty, kterému vadí "technokratický vztah ke světu" (Václav Havel). A přitom bylo co pochválit.

3.11. KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ: Co se stavu učitelského týče
1.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Sociální přídavky - naše spása
31.10. KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ: Proč jsem občanem?
30.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Buďte humanisté, válčete!
27.10. T. G. MASARYK: Nová Evropa
25.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Studentský guláš, aneb báseň za dvě miliardy
23.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Permanentní stávka Českých drah
20.10. ŠAMANOVY NÁVRATY: Čekání na rozpočet
18.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Měsíční prach
16.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Á, Bé, Cé, Dé..., transport jede
13.10. ŠAMANOVY NÁVRATY: Falkonův nálet na Temelín
11.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Houby rostou
9.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Kéž bychom byli!
6.10. ŠAMANOVY NÁVRATY: Jak dopadlo citlivé vážení možných širších dopadů našich gest
4.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: To sklo se nerozbije
2.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ať žije imperializmus
29.9. ŠAMANOVY NÁVRATY: Počestnost Jana Wericha
27.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Čiré bezpečí Jiřího Ortena
25.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč bojujeme
22.9. ŠAMANOVA LISTÁRNA: ...a možná i střelbou