Čtvrtek 6.12.2001
Svátek má Mikuláš

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

TÉMA: Morální degenerace reklamy

SVĚT: Kuvajtský Ramadán.

ŠAMANOVO DOUPĚ: Vydržte to sedm dní!

GENETIKA: Jeden ohromně ctižádostivý projekt

ZAHRANIČÍ: Stárnutí politického radikála.

RODINA A PŘÁTELÉ: Neladovský Mikuláš

PSÍ PŘÍHODY: V milostném příběhu hraju roli bídáka

LIDŠTINY: Je lepší se oběsit než oženit?

ZAJÍMAVOSTI: Střípky z Ameriky.

ENERGIE: Záhadná privatizace energetiky ČR a vysoké školy (1)

PRÁVO: Zatykač není vše

CHAPADLA M$ : Dzurinda udělal z Billa Gatese státní politiku

NÁZOR: Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly

PENÍZE: Tady to podepište a ušetříte na daních!

ZDRAVÍ: Omluví lékař vaše dítě?
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny

5.12. MROŽOVINY: Paradoxy Pearl Harboru
František Novotný
Pozítří uplyne 60 let od japonského útoku na Pearl Harbor. Akce proti americké námořní základně, provedená před vyhlášením války, se stala osudnou - avšak Japonsku. Toto ale není jediný paradox jedné z mediálně nejvděčnějších episod 2. světové války.

3.12. MROŽOVINY: Iracionální pověra feminismu
František Novotný
S periodicitou hodnou lepší věci se v denním tisku objevují sloupky a články autorek nesoucí se na společné vlně - že násilí je čistě mužskou záležitostí a že svět, řízený ženami, by byl světem lásky a míru.

28.11. MROŽOVINY: Příliš křehký pro 20. století
František Novotný
Dnes je tomu 120 let, co se narodil německy píšící spisovatel Stefan Zweig, autor románových biografií o Erasmu Rotterdamském, Kalvínovi a Castelliovi, Balzacovi, Amerigu Vespuccim a Magellanovi. Byl ale příliš křehký, aby snesl hnědý kal, který zalil Německo v 30. letech a posléze uvrhl svět do války.

26.11. MROŽOVINY: Přistěhovalci před branami
František Novotný
Před týdnem referoval denní tisk o přednášce místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly na Jihočeské univerzitě, jejímž námětem byla přistěhovalecká politika v blízké budoucnosti. Podle ministra jenom statisíce přistěhovalců zachrání Česko před vymřením a ekopolitickou krizí.

21.11. MROŽOVINY: Krvavý islám
František Novotný
Je islám mírumilovné náboženství nebo nesnášenlivá víra, vyznačující se násilím? Nehledejme odpověď ani u zastánců, ani u odpůrců koránu, a dejme slovo suchým číslům statistiky, aby nám odpověděla - jednoznačně a průkazně, jaký DNEŠNÍ islám ve vztahu k jiným vyznáním a civilizačním okruhům opravdu je.

19.11. MROŽOVINY: Intelektuálové
František Novotný
Kdo koho pokládá za intelektuála a jaký je vlastně obsah tohoto slova? Jací lidé vytvářejí tuto zvláštní vrstvu západní společnosti, jež si činí nárok, aby udávala tón v oblasti morálky, mravnosti a společenského uspořádání vůbec?

14.11. MROŽOVINY: Chlap jak má být
František Novotný
Zítra tomu bude již dvacet pět let, co zemřel francouzský herec Jean Gabin, patřící od třicátých až po léta šedesátá k světovým hvězdám kinematografie. Jeho filmové postavy, chlapi, jak mají být, nás ale těší stále.

12.11. MROŽOVINY: Islám očima politologa
František Novotný
Představuje islám ohrožení nebo ne? Je Usáma bin Ládin především muslim nebo především terorista? Na tyto navýsost aktuální otázky hledá odpověď kdekdo a kde se dá, mnozí Američané a Evropané i přímo v Koránu, kde ale každý, jako v Bibli, nalezne vždy to, co chce. Proto je přínosnější dát slovo civilizačnímu znalci, politologu S. Huntingtonovi.

7.11. MROŽOVINY: Filmový Harry Potter přichází
František Novotný
Knížky britské autorky J. K. Rowlingové o malém klukovi, který se učí na čaroděje ve škole kouzel, demonstrovaly, že i v době počítačových her lze napsat příběhy, jež dokáží přitáhnout děti ke čtení. O Harrym Potterovi, jak se autorčin knižní hrdina jmenuje, se za čtyři roky prodalo neuvěřitelných 100 milionů knížek, což vyprovokovalo produkci Warner Bros., aby jeho podobu převedla na filmové plátno.

5.11. MROŽOVINY: Prezidentova válka
František Novotný
Tentokrát není námětem komentáře válka amerického prezidenta Bushe proti terorismu, ale útok českého prezidenta Václava Havla proti "většině českých občanů, kteří tak či onak spolupracovali s režimem" (bývalým). Slova padla při prezidentově slavnostního projevu 28. října 2001 a hozenou rukavici pak jménem "většiny českých občanů" pozvedl autentický pravicový publicista Emanuel Mandler.

31.10. MROŽOVINY: Civilizace na rozcestí
František Novotný
Konfrontace s terorismem, do níž byly USA vtaženy, vyvolává i jiné otázky než tu, jež byla námětem pondělních Mrožovin. Přestože úkol vyhladit terorismus a potrestat pachatele útoku na USA je mimo diskusi, stále bude přetrvávat otázka, zda západní civilizace, jejímž smyslem vždy byla expanze, v poslední době technologická a duchovní, si dokáže najít jiné zdůvodnění sebe sama.

29.10. MROŽOVINY: Progresoři lidských práv
František Novotný
Nejobecnějším důsledkem útoku z 11. září 2001 je otázka, zda to nejsou univerzalistické nároky Západu, snaha o "vývoz demokracie", co je příčinou islámského terorismu. Má-li se tedy pátrat po příčinách, které "vyprovokovaly" útok na USA, je nastíněná otázka mnohem oprávněnější než falešná představa islámských Jánošíků, kteří berou bohatým Američanům a dávají chudým Palestincům.

24.10. MROŽOVINY: Bulíci prohnaného sedláka Fencla
František Novotný
Poté co ČT nařkla sociálně demokratického ministra zemědělství Jana Fencla ze spolupráce s StB, prohlásil postižený, že v minulé době ty různé "esenbáky" nerozlišoval a ke všem těm lidem v zelených kamizolách se choval stejně. Je to odpověď prohnaného sedláka, který spoléhá na to, že lidé už zapomněli, jak to za bolševika chodilo, a že bulíků, které věší na nos především mladší generaci, si nikdo nevšimne.

22.10. MROŽOVINY: Poznámky k terorismu
František Novotný
Rozebrat proč existuje terorismus, je námět spíše na celé knihovny než na knížku, natož na článek. Proto pro čtenáře, kteří si v komentářích k Mrožovinám vyžadují odpověď, může následovat pouze pár poznámek.

17.10. MROŽOVINY: Svět už není zábavní park
František Novotný
Nejen extremisté, které teroristický útok na USA vystavil do ofsajdu, ale hlavně "mlčící většina" západních demokracií se po 11. září 2001 bude muset vypořádat s novou situací.

15.10. MROŽOVINY: Obnažené dno extremismu
10.10. MROŽOVINY: Scénář protiteroristické války
8.10. MROŽOVINY: Třináct století konfrontace
3.10. MROŽOVINY: Komandos, rangeři, čindité
1.10. MROŽOVINY: Neodolatelná vůně arabské karty
26.9. MROŽOVINY: Manhattanské mýty
24.9. MROŽOVINY: Dvojí tvář ideologie
19.9. MROŽOVINY: Vojáci víry
17.9. MROŽOVINY: Konec snění
12.9. MROŽOVINY: Operace "Kursk"
10.9. MROŽOVINY: Buďte laskaví na svého místního komunistu
5.9. MROŽOVINY: Svět podle Heyerdahla
3.9. MROŽOVINY: Profesionalizace armády není všelék
29.8. MROŽOVINY: Zrod Hornblowera
27.8. MROŽOVINY: Pilát, Merle, Hemingway
22.8. MROŽOVINY: Osud mořeplavce
20.8. MROŽOVINY: Nebude míru pod olivami
15.8. MROŽOVINY: 12. 8. 1981
13.8. MROŽOVINY: Ruzyně v podobenství starého Mistra
8.8. MROŽOVINY: Polská ponorka Orzel patří do třídy Kilo