Čtvrtek 6.12.2001
Svátek má Mikuláš

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

TÉMA: Morální degenerace reklamy

SVĚT: Kuvajtský Ramadán.

ŠAMANOVO DOUPĚ: Vydržte to sedm dní!

GENETIKA: Jeden ohromně ctižádostivý projekt

ZAHRANIČÍ: Stárnutí politického radikála.

RODINA A PŘÁTELÉ: Neladovský Mikuláš

PSÍ PŘÍHODY: V milostném příběhu hraju roli bídáka

LIDŠTINY: Je lepší se oběsit než oženit?

ZAJÍMAVOSTI: Střípky z Ameriky.

ENERGIE: Záhadná privatizace energetiky ČR a vysoké školy (1)

PRÁVO: Zatykač není vše

CHAPADLA M$ : Dzurinda udělal z Billa Gatese státní politiku

NÁZOR: Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly

PENÍZE: Tady to podepište a ušetříte na daních!

ZDRAVÍ: Omluví lékař vaše dítě?
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Slovenská kronika

6.12. CHAPADLA M$ : Dzurinda udělal z Billa Gatese státní politiku
Ĺubomír Sedláčik
Včera se v Praze setkal slovenský premiér Mikuláš Dzurinda s nejbohatším mužem světa, Billem Gatesem. Politik byl šéfem Microsoftu přímo nadšen. Podepsali dohodu o spolupráci, na základě které by se SR prý měla stát "nejlepším prostředím v Evropě" pro vývoj softwaru. Bohužel, myslící člověk nemohl mít dobrý dojem z do očí bijícího Dzurindova farizejství, se kterým před Američanem slovně horlil za moderní informační technologie, zatímco doma jeho vláda tyto aktivity svými činy doslova dusí.

4.12. SLOVENSKO : Zeleným protiatomově pomohl soud
Ĺubomír Sedláčik
Slovenský Nejvyšší soud rozhodl, že úřad pověřený dozorem nad jadernou bezpečností, musí dodat zdejší odnoži hnutí Greenpeace údaje o rekonstrukci atomové elektrárny V-1 v Jaslovských Bohunicích. V odborných kruzích vyvolalo toto usnesení značné překvapení, mluví se kromě jiného o narušení obchodního tajemství. Po "demonstračně - bojovém" českém Temelíně, je tedy možná na obzoru další precedens, jak nasypat písek do soukolí. Jde totiž hlavně o to, nakolik jsou snahy nejednou již neslavně proslulé organizace Greenpeace, upřimné.

3.12. VOLEBNÍ FIASKO : Proč Slováci hlasovali nohama ?
Ĺubomír Sedláčik
Uplynulou sobotu proběhli v SR historicky první volby do vyšších územních celků. Přišla k nim jenom asi čtvrtina voličů. Nejenom to je důležitým signálem, že občané mají něčeho už dost. Realisté sice předpokládali výrazné zabodování opozice, ale opravdu nikdo nečakal výsledek kupř. z trenčínského kraje, kde ze 45 křesel v místním parlamentu obsadí Mečiarovo HZDS - 45 míst. Nade vším se tyčí hlavní otázka lidí : K čemu nám budou další úřady ?

30.11. SLOVENSKO : Lidem hážou volební kost, za jejich zády je okrádají
Ĺubomír Sedláčik
Zítra ráno se otevřou dveře místností, ve kterých si Slováci vůbec poprvé mají zvolit své zástupce do regionálních samospráv. Značně nízké prognózy účasti voličů nejsou, jak se zamyslíme, náhodným jevem. Za zády občanů se ale dějí ty skutečně závažné věci. Jednou z nich je včerejší zpráva Slovenských telekomunikací, že od ledna se zase bude zdražovat. Nejvíce internetové služby. Národ ale už není tak hloupý, aby neviděl politickou odpovědnost vládnoucích kruhů za své zbídačování.

29.11. SLOVENSKO : Jak si vyrobit falešné...syny
Ĺubomír Sedláčik
Za padělání peněz se věšelo už od dob, kdy oběživo Féničané vymysleli. Výroba nepravých úředních listin také vzkvétala od samých počátků byrokracie. Ale vyrobit si falešné potomky, to je jen tak někdo nepamatuje. Dnes se dovíme, jak si v takovémto případě počínal jistý šikovný Slovák, naco mu to bylo a zejména, zda je vinen pouze samotný zloděj, nebo také ti, kteří jemu a podobným vytvářejí společensko - politické podhoubí.

28.11. SLOVENSKO : Nadějná prezidentka tančí mezi polonahými muži
Ĺubomír Sedláčik
S krásnými ženami ve veřejném životě je to někdy obtížné. Českou soudkyni, která kdysi soutěžila v Miss monokini, chtěli její nerudní kolegové posléze vyloučit ze svých řad. Herečka Magda Vášáryová, kandidující na prezidentku SR, budila rozpaky i svými předchozími erotickými scénami ve filmech. V podobné tradici vykročila už také další adeptka na hlavu státu, podpředsedkyně strany Smer, Monika Beňová. Opravdu je otázkou, zdali je nejlepší možnou vizitkou jí samotné i její strany internetové video na vlastní oficiální webstránce, kde tančí v boxerském ringu mezi polonahými obdivovateli. Vědí vůbec strany, k čemu jim ženy jsou ?

27.11. NĚJAK MNOHO NÁHOD : Lekl se Čech slovenských mocnářů ?
Ĺubomír Sedláčik
Bývalý šéfredaktor Mladé Fronty Dnes, Petr Šabata, stojící nyní v čele slovenského deníku Pravda, musel včera mnoho vysvětlovat. Jeho list totiž nevyšel ráno, ale v nižším nákladu se tiskl až na oběd. Oficiální příčinou byla porucha rotačky. Jenže nejenom rotačky, ale "kupodivu" i internetového serveru. Je pravým důvodem hněv prezidenta Schustera nebo miliardáře Majského nad publikovanými články ?

26.11. PRAVDA O SCHUSTEROVI : Jak se na cizí účet stát otcem vlasti
Ĺubomír Sedláčik
Čtenáři naší rubriky nám někdy vyčítali, že si nevážíme svého prezidenta. Je tomu tak ale nikoliv proto, že by třeba falešně zpíval (i když jeho halasně propagovaná CD deska musela nakonec být pro nezájem zdarma rozdána v dětských domovech), ale zejména za spáleniště, které pod maskou hodného státníka za sebou na ostudu svého města i celé vlasti, zanechával a zanechává. Přinášíme dnes komplexní analýzu, která na faktech názorně ukáže, kdo vlastně na čele slovenského státu stojí.

23.11. DAREBÁCTVÍ : Pravda o prý násilné sterilizaci romek
Ĺubomír Sedláčik
Doufejme že naposledy se dnes vracíme k mezinárodní aféře, kterou rozpoutal jeden ze samozvaných vůdců slovenských romů. Konečně totiž vyšla najevo celá pravda, za kterou by v normálních poměrech šel pan "politik" sedět, až by zčernal.

22.11. VZDĚLANÍ HLUPCI : Pochutnáme si také u nás na hot docs ?
Ĺubomír Sedláčik
Mladí vědci - doktorandi, si ve Francii před několika léty založili protestní hnutí pod názvem "hot docs". Nelíbil se jim zejména chaotický systém jejich uplatnění, jaký jim stát nabízel. V jiné obdobě asi čeká také Slovensko hněv akademické obce. Jak lze věřit v serióznost politiků, kteří na jedné straně paušálně naříkají, že univerzity, zejména ty, které zřídila Mečiarova garnitura, jsou ekonomickou "černou dírou" - na straně druhé ale vědomě cpou peníze daňových poplatníků i do mrtvých oborů ?

21.11. SLOVENSKO : Ultraslováci se rvou, Dzurinda směje, volič aby plakal
Ĺubomír Sedláčik
Slovenskou politickou scénou těchto dní hýbe velký skandál kolem soudního pozastavení registrace odštěpenecké větve radikální Slovenské národní strany, tzv. Pravé SNS. V jejich řadách skončilo nejtvrdší, ještě z dob čs. federace smutně proslulé jádro politiků, jako Víťazoslav Moric. Teď, jen několik dní před volbami do regionálních orgánů, se rozhodnutí Nejvyššího soudu změnilo na časovanou pumu, z tikání které se dzurindisté zajisté potajmu radují.

20.11. SLOVENSKO : Slavný plot na Matiční ulici bude mít bratra
Ĺubomír Sedláčik
Takzvaný "keramický plot" v Matiční ulici v Ústí nad Labem, kde měl chránit nešťastné spořádané občany před bezohlednými, zejména romskými sousedy, vzbudil rozruch po celé Evropě. Jsme zvědavi, kdy upoutá pozornost různých pseudohumanistů a profesionálních ochránců lidských práv dvojník tohoto plotu, který se chystá ve měste Košice. Zajímavé ovšem zůstává, že tam bydlícím romům jaksi - nevadí. Zajisté jsou zticha zejména proto, že nemohoucí úřady je doposud nevystěhovali z lokality, kde zůstávají neprávem.

19.11. SLOVENSKO : Internetová lumpárna
Ĺubomír Sedláčik
Mnoho uživatelů bezplatného internetového providera KIWWI, bude budoucí měsíc šokováno telefonním účtem, který jim dojde v krabici. Jinak řečeno, v asi 300 procentní výši. Vinen je svým podílem nejen poskytovatel služby, který velice neseriózně na změnu upozornil, jen aby se neřeklo. Kořen problému je nutné hledat v nynější politické garnituře Slovenska, které vůčihledě vyhovuje čím méně informovaný občan. Jen tak si lze vysvětlit lhostejnost rádoby moderní a demokratické vlády Mikuláše Dzurindu, k řádění Slovenských (německých) telekomunikací.

16.11. ČESKO - SLOVENSKO : Columbus připlul elektrickým vedením
Ĺubomír Sedláčik
Ve filmové komedii Dívka na koštěti, se pacientka psychiatrické léčebny domnívala, že Kryštof Kolumbus k nim připluje do cely přes vodovodní trubku. Po událostech na smutně proslulém košickém romském sídlišti Luník IX. , jsme si chvíli nebyli jisti, zda také nežijeme někde v prostoru pro duševně nemocné. Obyvatele lokality přispěchal obhajovat Columbus Igboanusi, černošský zahraniční aktivista za lidská práva, působící v Bratislavě. Co vzbudilo jeho zájem tentokrát ? Nic jiného, než že státní orgány "nelidsky" odstřihly dráty stovkám těch, kteří neplatili za elektřinu. To ale ještě není všechno, za co by někomu slušela svěrací kazajka.

14.11. SLOVENSKO : Ivana Kšeftoviče nepochovali ani dzurindisté
Ĺubomír Sedláčik
Komunisté v NDR blahé paměti, ucpali díru v železné oponě rázně : Postavili přes noc smutně proslulou berlínskou zeď. My jsem ale "demokraté". Archiv naší rubriky nás zarazil povážlivě aktuálním článkem, který jsme původně přinesli už koncem roku 1997. Od té doby se změnili jenom některé kulisy a figurky, ale podstata přežívá vládu za vládou : Hranice s bývalým SSSR je pořád zdrojem nejen kriminálního a emigrantského nebezpečí, ale i zejícím jícnem, který vysává ekonomiku státu. Co je důvodem, že nikdo si stále netroufá tento kapající kohoutek opravit ?

13.11. SLOVENSKO : Stalinista vycenil zbytky zubů na minitalibanistu
12.11. SLOVENSKO : Co není přiklincováno...
9.11. SLOVENSKO : Hrůza - zas všechno jen těm Čechům !?
8.11. SLOVENSKO : Konečně snad bude moct být i mocnář vůl
7.11. SLOVENSKO : Když ti v obci bouchne plyn...
6.11. SLOVENŠTÍ LEPŠÍ LIDÉ : Nevyšetřují spiťáka, ale policisty
5.11. SLOVENSKO : Dostane Rudolf Schuster od papeže rozhřešení ?
2.11. ROZTRHANÉ DÍTĚ II. : Polopravda horší než celá lež
1.11. POMALÁ VRAŽDA : Zabíjejí JEN psa, zato před očima všech
30.10. STERILIZACE ROMEK : Někdo si doufejme půjde sednout
29.10. VÝSADY POSLANCE : Potřebujeme tzv. lepší lidi ?
26.10. SADOMASO V PARLAMENTU : Bičuje slovenského ministra Češka ?
25.10. SLOVENSKO : Feministky se dávájí do pohybu
24.10. VÁLKA O TELEVIZI : Železný vyhrál první kolo na body
23.10. ROZTRHANÉ DÍTĚ : Bartovi příbuzní jsou prý zabijáci
22.10. BEZPLATNOST ŠKOL : Vzdělání už jenom solventným ?
19.10. SLOVENSKO : Při vší úctě k premiérovi - člověka svrbí dlaň
18.10. SLOVENSKO : Vážený pane prezidente, zavraždím vás
17.10. BLÁZEN NA EUROZASEDÁNÍ : Komu voperoval dr. Havel mikrofony ?
16.10. PROKAZOVÁNÍ MAJETKU : Hlavy v písku, nebo písek v hlavách ?