Úterý 11.12.2001
Svátek má Dana

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

POLITIKA: Bruselský projev

POLITIKA: Klaus -Euroskeptik a demagog

ŠAMAN volá: POZOR! - Odškodnění po 60 letech, tentokrát i pro naše bývalé spoluobčany, žijící mimo území ČR

TÉMA: Ekologická rakovina plic.

LITERATURA: při kolika stupních vzplane papír?

RODINA A PŘÁTELÉ: Invaze revizorů v metru a numerický fenomén

PSÍ PŘÍHODY: Bart a já, jsme to ale dvojka!

POČÍTAČE: Tři pohádky

ARCHITEKTURA: Předvánoční zastavení

ŠKOLA: Hudbou do tajů angličtiny

KOLAPS V BÍLÉM : Recepty se vystavují už i na mrtvoly

ZE SVĚTA: Legální prostituce?

INFORMACE: Benefiční koncert na podporu asociace afghánských žen RAWA

ZDRAVÍ: Je týrané dítě v České republice výjimkou?

HISTORIE: Divné černé bombarďáky
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví

11.12. ZDRAVÍ: Je týrané dítě v České republice výjimkou?
MUDr. Olga Wildová
MedNetPodle odborných odhadů je v České republice týráno nejméně dvacet tisíc dětí. V naprosté většině případů není však tato situace vůbec odhalena a často trvá po celé dětství týraného jedince. Několik desítek dětí ročně dokonce na následky týrání umírá. Nejvíce jsou na životě ohroženy kojenci a batolata. A to nejen proto, že jsou křehčí a zranitelnější, ale hlavně jsou naprosto bezbranné.

10.12. MEDICÍNA: Leksellův gama nůž- devět let poté
Regina Kyliánová
V říjnu roku 1992 byl v Nemocnici Na Homolce uveden do běžného provozu na pracovišti stereotaktické a radiační neurochirurgie Leksellův gama nůž... A reálná zkušenost jedné pacientky...

10.12. ZDRAVÍ: Smrtelné hříchy
Jiří Široký
MedNetPřed několika dny jsem dostal zvláštní knihu. Je psaná na stroji na průklepovém papíře. ( Jaký anachronismus v dobách internetu.) V roce 1980 ji v několika exemplářích opsala pro své přátele paní Olga Havlová.

7.12. ZDRAVÍ: Proč vodníky nebolí žaludek?
Mgr. Jarmila Skružná
MedNetNa březích rybníků a slepých říčních ramen (v případě potřeby na dosah všem vodníkům i vodnicím) se setkáváme s puškvorcem obecným (Acorus calamus L.). Je to vytrvalá bylina, která je nezaměnitelná díky svému silnému aroma. Oddenek puškvorce se pro své blahodárné působení na zažívání nepoužívá jen v medicíně, ale i v likérnictví, kde se přidává do řady žaludečních likérů. Spolu s dalšími rostlinami (hořcem, andělikou, pelyňkem nebo zeměžlučí) tvoří též základ kořenných směsí pro hořké alkoholické nápoje. Výrazně aromatická silice se používá v potravinářství k ochucování žvýkaček, ale i kosmetických přípravků.

6.12. GENETIKA: Jeden ohromně ctižádostivý projekt
Lydie Junková
Genom je dekódován! jásají nadšenci. Jenom nevíme, co jednotlivé sekvence znamenají, mírní euforii odborníci: dědičnost je pouze popsána, nikoli rozluštěna.

6.12. ZDRAVÍ: Omluví lékař vaše dítě?
Jiří Široký
MedNetKaždý z nás je občas tak trochu nachcípán či nemocen. Někdy se to protáhne na dlouhou dobu, někdy to trvá jen krátce. V některých případech se ovšem jen trapně simuluje – však to známe… A zde je kámen úrazu. Takto začíná bludný kruh. Kruh, kdy se škola preventivně dívá na všechny žáky jako na simulanty. Tudíž logicky vyžaduje úřední doklad o tom, že dotyčný byl opravdu, ale opravdu nemocen.

5.12. ZDRAVÍ: A někdo skočil z okna…
Mgr. Jiří Široký
MedNetJe pátek. Svítí sluníčko. Jdu s kamarádem. Před námi vysoký panelák a plno policejních aut. Říkám: „To snad někdo skočil z okna“. Přicházíme blíž. Na zemi plachta z pod které vykukuje pravá pruhovaná ponožka. O kus dál leží osamělá černá polobotka.

4.12. ZDRAVÍ: AIDS v číslech
Mgr. Hana Frycová
MedNetPodle nejnovějších údajů UNAIDS (Joint United Programme on HIV/AIDS) žije na světě 40 miliónů lidí infikovaných HIV. Nejvíc jich je v subsaharské Africe (28,1 miliónů), další v pořadí jsou jižní a jihovýchodní Asie (6,1 miliónů), Jižní Amerika (1,4 mil.), východní Evropa a východní Asie (po 1 miliónu), Severní Amerika (940 tisíc), západní Evropa (560 tisíc), severní a středovýchodní Afrika (440 tisíc) a karibská oblast (420 tisíc). Nejméně nakažených je v australské oblasti - 15 tisíc.

3.12. ZDRAVÍ: Paul Gauguin
MUDr. Radim Uzel
MedNetJeden z nejslavnějších světových malířů se sice narodil v Paříži, ale už jako tříleté dítě se s matkou přestěhoval do Limy v Peru. Po matce totiž v něm z jedné čtvrtiny kolovala krev peruánských Kreolů. Snad to byly právě jihoamerické vlivy, které v něm natrvalo upevnily lásku k nahotě, podle svého vlastního vyznání se celý život cítil nejlépe ve společnosti nahých žen.

30.11. ZDRAVÍ: Proskurník lékařský
Mgr. Kateřina Vnoučkové
MedNetProskurník lékařský (Althaea officinalis L.) patřil k významným léčivým rostlinám už ve starověku. Byl považován za všemocný lék.

29.11. ZDRAVÍ: Promiskuita roste
Jiří Široký, MUDr. Olga Wildová
MedNetV současné době se pozoruje větší lehkomyslnost ve vztahu k sexuální promiskuitě a to i v „osvícené“ západní Evropě. Liberalismus se však v těchto otázkách se nevyplácí.

28.11. ZDRAVÍ: AIDS lze nyní testovat i bez souhlasu!
MUDr. Olga Wildová, Mgr. Jiří Širok
MedNetVe dnech 22.11. –24.11. 2001 se v Poděbradech uskutečnil 10. seminář s mezinárodní účastí, který pořádalo Sdružení "Společně s nadějí proti AIDS a drogám". Jedno z nejzávažnějších sdělení se týkalo dopadu Zákona č. 258/2000 Sb. "O ochraně veřejného zdraví" při řešení problematiky HIV/AIDS.

28.11. ZAJÍMAVOST: Zemřel katan českého národa na antrax?
Zdeněk Slanina
Dnes tolik skloňovaný antrax býval dosti běžnou infekcí...

27.11. ZDRAVÍ: Deprese nebo „blbá nálada“?
Mgr. Jiří Široký
MedNetKaždý občas mívá špatnou náladu. Například když se s ním někdo rozejde, nebo se naopak nechce rozejít... Ta nás obvykle po několika dnech přejde a my se naivně domníváme, že jsme měli „depresi“.

26.11. ZDRAVÍ: Sexuální život slavných – Oscar Wilde
MUDr. Radim Uzel
MedNetAnglický spisovatel irského původu je považován za nejnadanějšího představitele anglické dekadence. Narodil se v Dublinu excentrickým rodičům, jeho matka si velmi přála dceru, proto byl malý Oscar po celé dětství oblékán do dívčích šatů, podobně jako o dvacet let mladší básník Rainer Maria Rilke, který se nedávno vyskytl v naší galerii slavných lidí s malým přirozením.

26.11. MEDICÍNA: Vzdělané ženy a PET
23.11. ZDRAVÍ: Léčba klobásovým jedem
21.11. ZDRAVÍ: Českou šikovností proti AIDS
20.11. ZDRAVÍ: Podpoří ministr Fišer devitalizaci?
19.11. ZDRAVÍ: Sexuální život slavných – Král Karel II.
16.11. ZDRAVÍ: Mydlice lékařská
15.11. ZDRAVÍ: Jak a komu doporučit hospic
14.11. ZDRAVÍ: Jak poznat, že děti něco bolí?
13.11. ZDRAVÍ: Sexuální život slavných - Napoleon Bonaparte
8.11. ZDRAVÍ: Mýty o dětské bolesti
7.11. ZDRAVÍ: Psychózy: největší břemeno 21.století
6.11. ZDRAVÍ: Sexuální život slavných – Petr Iljič Čajkovskij
5.11. ZDRAVÍ: Osteoporóza v číslech
3.11. MEDICÍNA: Nový název pro chronický únavový syndrom
1.11. ZDRAVÍ: Plán pro případ pandemie chřipky připraven
31.10. ZDRAVÍ: Chřipka - průvodce lidstva od nepaměti
30.10. ZDRAVÍ: Žloutenka, a co s ní?
29.10. ZDRAVÍ: Osteoporóza
26.10. OHLAS: Pacient versus české zdravotnictví
26.10. ZDRAVÍ: Hospic a umělci