Pátek 22.2.2002
Svátek má Petr

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

POLITIKA: Místo "nezávislých" není v parlamentu

BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK

ASTRONOMICKÉ AKTUALITY: Strašidlo tmy v odpovědích

CHTIP: Kdo se má v mužích vyznat?

RODINA A PŘÁTELÉ: Počasí se vymknulo z kloubů

PSÍ PŘÍHODY: Počasí, že by psa nevyhnal

TÉMA: Půda a odpovědný hospodář

SKRBLÍK: Proč vlastně kupovat auto?

Z AUSTRÁLIE: Čím dál lépe a radostněji.

PENÍZE: Burzovní krachy - Tulipánová horečka (1630-37)

MINI POVÍDKA: Vlasy Bereniky

ZDRAVÍ: Synsepalum

PŘÍRODA A ZDRAVÍ: Volíme přírodní léčbu - AROMATERAPIE - dokončení (25)

KULTURA: Emil Holub

NÁZOR: Antisociální politika socialistické vlády
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost

22.2. ASTRONOMICKÉ AKTUALITY: Strašidlo tmy v odpovědích
Luděk Vašta
Minulý pátek zde byl zveřejněn článek Strašidlo tmy. Dovolil bych si zde okomentovat některé připomínky čtenářů. Ale nejdříve bych chtěl za všechny poděkovat. Protože i ty nesouhlasné ukazují, jak lidé uvažují, čeho se obávají, případně co jsem vyjádřil nesrozumitelně. Líbil se mi i názor na obranu hulvátů, i když na druhou stranu hrubá slova nejsou argumentem, spíš naopak odrazují, aby takové názory člověk vůbec četl a bral vážně.

22.2. TÉMA: Půda a odpovědný hospodář
Jaromír S. Morávek
V České republice ubíhá již třináctý rok od zásadních politických změn, jedenáctý rok od účinnosti zákona o půdě a desátý rok od účinnosti transformačního zákona. Těžko posoudit, zda jsou tato období postačující, aby jednak došlo k zásadnímu zlomu v uvažování a vztahu k zemědělské půdě, jednak se začal naplňovat obsah vlastnických práv. Stav, který se vyvinul za účasti státu, je v oblasti půdní držby a podnikání na půdě zcela tristní, nekoresponduje vůbec s mírou proklamovaného stupně demokracie.

22.2. KULTURA: Emil Holub
-dw-
Ve čtvrtek 21. února si připomínáme 100. výročí úmrtí významného českého cestovatele Dr. Emila Holuba. V Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur na Betlémském náměstí v Praze 1 bude od 21. února do 2. června probíhat výstava nazvaná Emil Holub a Afričané, která je zaměřena na názory dr. Emila Holuba o Afričanech a na jeho představy o budoucím uspořádání Afriky. Pokusí se tak představit veřejnosti Dr. Holuba z jiné stránky než jen jako cestovatele a sběratele.

22.2. NÁZOR: Antisociální politika socialistické vlády
David Šeich
Všechny děti v České republice dostaly nedávno dárek a to vskutku valentýnský. Poslaneckou sněmovnou prošel v prvním čtení návrh vlády ČSSD na poskytování dětských přídavků pro všechny děti - tedy plošně.

21.2. STAR TREK: 22.2.2002 to vypukne!
Michal Patera
Zahraniční filmy a seriály pro pamětníky nemají na České televizi nijak zvlášť na růžích ustláno. To mohou potvrdit třeba milovníci seriálu Randall a Hopkirk, kteří se svého kousku vysílacího času marně dožadují už několik let. O to významnější je tedy skutečnost, že od 22.2.2002 bude ČT vysílat legendární sci-fi seriál ze 60.let, Star Trek. Proč má právě on tu čest být nejstarším u nás uvedeným převzatým pořadem?

21.2. ÚVAHA: Antisemitismus je Pandořinou skříňkou civilizace.
Zdeněk Švácha
Generální tajemník rakouských Svobodných Peter Sichrovsky obvinil Českou republiku s antižidovských kroků. Jeho prohlášení je o to závažnější, že je sám Židem. Na scéně se tak opět objevila nejtřeskutější politická karta - obvinění z antisemitismu.

21.2. TÉMA: Rovná daň
Jan Kubalčík
Návrh ODS na zavedení rovné daně je konečně příležitostí vrátit politickou diskusi tam kam patří - do sféry střetu idejí. V tomto smyslu tento krok velmi vítám. Pro začátek se pokusím vymezit pozice tří základních politicko-filosofických proudů: liberalismu, konzervatismu a socialismu.

21.2. KUPÓNOVKA: Nejpitomější reklama s nejlogičtější pointou
František Schilla
"Původně jsem chtěl svěřit investiční body privatizačnímu fondu, jsem však znechucen úrovní reklamy většiny fondů. Jejich reklamu považuji za natolik pitomou, že budu schválně investovat samostatně přímo do podniků." - Zhruba toto veřejně prohlásil prezident Havel během předkola druhé vlny kupónovky. Bylo to jednoznačné a důrazné slovo, za které mu mnoho lidí bylo jistě vděčno.

20.2. KOMENTÁŘ: Drobné dárky
Ivan Hoffman
Pro politiky a finančníky je pražské zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky historií. Zajímavým námětem je ovšem tato událost pro Nejvyšší kontrolní úřad.

20.2. TÉMA: Správní řád v zajetí virtuální reality
Jiří Kaucký
Jakkoliv se již jedná o čistě akademickou debatu, cítím jako jeden z tvůrců návrhu nového správního řádu potřebu vyjádřit se k některým argumentům, které na adresu tohoto návrhu zaznívaly. Domnívám se, že poměrně ilustrativní mohou být odpovědi na otázky, které Ministerstvu vnitra zaslal týdeník Respekt. Bohužel pak neměl dostatek místa pro jejich otištění.

19.2. MÓDA: Technologická hudba budoucnosti?
George Švehla
Již jste se zeptali sami sebe kam dát všechny ty přenosné elektronické hračičky? Tedy aspoň ti kteří propadli informační technologii (IT) a bez mobilu, PDA (Personal Digital Assistant) a nebo MP3 přehrávače jsou jako bezrucí. O tuto formu závisláků se postaral módní návrhář Scott Jordan a nabízí jim fungl novou vestu "Scott eVest".

18.2. ZE SVĚTA: Ve stopách Prorokových.
Petr Schütz
Smrt afgánského ministra v rukou rozzuřených poutníků na kábulském letišti poněkud nešťastným způsobem připomněla, že nastal čas každoroční nejmasovější náboženské události současného světa.

18.2. ZE ŽIVOTA: Nevinný syn politického vězně trpěl víc než otec
Jaroslav Kulovaný
Příběhy píše sám život. Nemusejí se vymýšlet. Právě jsem strávil pár dní v nemocnici. Stačilo jen poslouchat vyprávění souseda a vše si zapsat. Můj bolavý palec se stal během chvilky úplnou banalitou. Tiše, vyprávění začíná.

18.2. TÉMA: Co může znamenat neschválení nového správního řádu?
Josef Vedral
Poslanecká sněmovna v pátek 15.2. rozdílem 4 hlasů nepřijala vládní návrh nového správního řádu, který měl nahradit zastaralou a v mnoha směrech nevyhovující právní úpravu platnou již od r. 1967. Jen málokdo si asi v té chvíli uvědomil, co toto rozhodnutí znamená.

18.2. VĚDA: Objeveno nejstarší město světa
Ivo Budil
Světoví archeologové se činili - objevili nejstarší město lidské civilizace. Svým stářím jde o město skutečně výjimečné. Mělo vzkvétat před více než devíti tisíciletími.

16.2. INFORMACE: Vojákům a politickým vězňům.
16.2. MALÁ ÚVAHA: Koho volit?
15.2. EKOLOGIE: Klaus v porcelánu ekologie
15.2. ASTRONOMICKÉ TÉMA: Strašidlo tmy
15.2. MEJLEM:Ohlasy a názory čtenářů
15.2. KUPÓNOVKA: Odpadávání neúspěšných fondů
14.2. TEMELÍN: Novinářská plácanina
14.2. ŽIVOT: O vztahu Švédů k alkoholu v soukromí i v politice
14.2. TÉMA: Další pilíř penzijní reformy?
14.2. SVĚT: Afgánské ženy
13.2. TÉMA: Geneticky modifikované potraviny - panika není na místě
13.2. SPORT: Namazat správně lyže pro závod je skutečně věda
13.2. MEJLEM: Ohlasy a názory
12.2. SVĚT: Etické investování
12.2. K DISKUSI: Jak mnoho potřebujeme nulovou daň na letecký benzín?
12.2. ESEJ O KNIZE: Emoce... ty naše mršky jedny!(dokončení)
12.2. PRAHA 1: Ze svatební síně rovnou na nákup sado/maso propriet
12.2. ÚVAHA: Není Evropan jako Evropan.
12.2. TÉMA: Stávka tramvajáků
11.2. PRAHA: Masopust aneb Nad Žižkovem slunce nezhasíná