Čtvrtek 21.2.2002
Svátek má Lenka

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

ŠAMANOVO DOUPĚ: Meze snesitelnosti aneb Otroci komunismu

POLITIKA: Komu vadí nezávislí v politice

MÉDIA: Nebezpečný Zeman

STAR TREK: 22.2.2002 to vypukne!

RODINA A PŘÁTELÉ: Večer plný Zavináčů

PSÍ PŘÍHODY: Záhadná rána

ÚVAHA: Antisemitismus je Pandořinou skříňkou civilizace.

CHTIP: Hypnotizér

FEJETON: Židle

ZDRAVÍ: Alkoholismus

PŘÍRODA A ZDRAVÍ: Volíme přírodní léčbu - AROMATERAPIE (24)

TÉMA: Rovná daň

KUPÓNOVKA: Nejpitomější reklama s nejlogičtější pointou

SKRBLÍK: Předplacené karty na mobily - ušetřete až 40%!

PENÍZE: Rekordní rok stavebního spoření
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Literatura

12.2. ESEJ O KNIZE: Emoce... ty naše mršky jedny!(dokončení)
Jita S.
Dokončení povídání o emocích a představení knihy Hra o štěstí Miroslava Plzákav ukázce jedné modelové situace.

11.2. ESEJ O KNIZE: Emoce... ty naše mršky jedny!(část 1.)
Jita S.
Kniha o emocích, kterou vám představuji formou takového malého esejíčku, se jmenuje Hra o lidské štěstí a jejím autorem je Miroslav Plzák. Ovšem nečekejte, že autor zde bude rozebírat partnerská a sexuální témata, tato kniha je v jeho tvorbě výjimečná a jediná. Podává náznak vysvětlení na těžkou otázku - Co jsou to emoce? Zároveň nás přesvědčí, že jdou zvládat rozumem (tedy někdy :-). Co jsou to tedy emoce? Ne, nebojte se, moc vám z knížky neprozradím jen naznačím a uvedu vás do problému.

8.1. KNIHA: Podivné praktiky pokoutních publicistů
Antonín Hrbek
Každý z nás si již sice pomalu zvykl na to, že “vymknuta z kloubů doba šílí”, ale přesto se vždy naleznou jedinci, kteří se postarají o další zpestření. Na přelomu roku vydala šéfredaktorka společensko-erotického bulvárního časopisu Flirt Radka Štefaňáková s “kolektivem” autorů v nakladatelství Hart publikaci: KDO je KDO - 100 nejmocnějších osobností českého šoubyznysu.

3.1. TÉMA: Náš Rushdie - Joanne Kathleen Rowlingová
Petr Valášek
Jak jsme se před lety my, stoupenci, členové a tvůrci křesťansko-atlantické kultury rozohňovali nad Chomejního fatwou proti Rushdiemu, autoru Satanských veršů! Jakže, trest smrti za literaturu? Cenzura, hanebnost, porušení svobody slova, zločin proti lidskosti, volali jsme. Někteří z nás i knihu proti Alláhovi četli a neshledali na ní žádných morálních závad. Odsudek krutého islámského režimu neměl oponentů. Na prahu nového skvělého milénia jsme se i my svého Rushdieho dočkali.

3.1. SEX BAJKÝDKA: Vyhnáni z ráje
Marek Hofman
Předkládám vám první z rozpustilých Bajkýdek, které Marek sepisuje, inspirován obrázky japonského výtvarníka Jú Dží Sato (jelikož mám rozbitý scaner a Marek jej vůbec nevlastní, tudíž obrázky zatím neuvitíte - omlouvám se JITA)

3.1. KNIHA: Nadprůměrná modla špatných věrozvěstů
Michal Zítko
Dvojrecenze knih - Ayn Rand: Zdroj, Jiří Kinkor: Hayekova cesta do otroctví
Úkolem dobrého nakladatelského redaktora, a v americké nakladatelské hierarchii ještě před ním literárního agenta, odjakživa bylo a je zachraňovat spisovatele před ním samotným. Být jeho prvním čtenářem i kritikem; chválit ho, je-li za co, a upozornit ho, když se řítí do hlubin vlastního velikášství, ztrácí-li soudnost a směr


27.12. RECENZE: Ponecháni napospas
(pagi)
Když najednou na zem začnou padat šaty, ve kterých ještě před chvílí seděl váš společník, když lopatička vašeho dítěte mžikem osiří spolu s jeho tričkem a trenýrkami - máte o čem přemýšlet. A nakonec usoudíte, že začala Apokalypsa. Bůh si k sobě vzal své věrné. A vy nevíte, jestli je lepší být odveden nebo zůstat - navíc je vaše přesvědčení o vaší víře konfrontováno s názorem starého pána, který to evidentně posoudil jinak.

21.12. COMICS: Serpieriho Morbus Gravis je v prodeji
Ondřej Neff
Pražské comicsové nakladatelství Calibre vydalo první svazek šestidílné série legendárního sado-maso-hard-core-techno-biocomicsu od věčně znásilňované hrdince Druuně.

11.12. LITERATURA: při kolika stupních vzplane papír?
(pagi)
Pokud se někoho (alespoň u nás, kde král Celsius vládne) zeptáte, kolik je 451 stupňů Fahrenheita přepočítáno na stupně Celsiovy, těžko se to dozvíte. Když se ale téhož člověka zeptáte, při jaké teplotě vzplane papír, odpoví vám nejspíš bez rozmýšlení. Tak silně působí na čtenáře již pět desetiletí slavný román Raye Bradburyho - poprvé byl časopisecky vydán v roce 1951 v časopise Galaxy pod názvem The Firemen, a letos tedy slaví kulaté výročí.

10.12. HISTORIE: Obnovení Olympijských her
Vojtěch Zamarovský
Vzkříšení Olympie se zbytky toho, co v ní zanechala ničivá zuřivost fanatiků a přírodních živlů, patří mezi největší činy, jimiž se může pochlubit světová archeologie. Přitom se málokde tak jasně a bezprostředně ukázalo, jaký vliv má výzkum minulosti na přítomnost i budoucnost. Dovedeme si dnes představit svět bez vzkříšených olympijských her? Bez rozmachu tělovýchovy a sportu, k němuž daly olympijské hry tak mocný a neodmyslitelný podnět?

Se svolením autora (kterého jistě nemusím nikomu z vás představovat) budeme na pokračování publikovat ukázky z jeho knihy Vzkříšení Olympie jejíž třetí reedice vyjde příští rok.
Zároveň chci na tomto místě poděkovat panu Vojtěchovi za tuto možnost představit vám jako prvním novou 8. kapitolu z jeho knihy. JITA


28.11. SAKRYŠ: Dopravní podnik spolupracuje se Satanem!
Petr Holeček
Cože? To je legrace? Já si zpočátku myslel že ano. Avšak později (po bližším prozkoumání a několika nevěřícných záchvatech kašle) jsem zjistil, že NENÍ. O co jde?

19.11. NOVÁ KNIHA: Utřete tělesné šťávy

Do popravy a do té druhé, radostnější události, zbývaly zhruba dva týdny. Už jsem se nechtěla s Azou vidět. Stále více jsem si připadala jako člen popravčí čety. Naštěstí amatéry nebrali.
(Petra Procházková: Poprava - věc veřejná)


14.11. LITERATURA: Osm (zcela subjektivních) tipů pro nakladatele
Jiří Pehe
Pokud by autor této stati mohl mít jakýkoliv vliv na to, kterých, řekněme osm zahraničních děl by se mělo na knižních pultech v českých překladech objevit co nejdříve, doporučil by čtyři díla krásné literatury (tři z nich z velmi nedávné doby) a čtyři (dnes již většinou klasická) díla politologická.

8.11. AKCE: pohádka mládí se vrací - křtiny nové knihy se starými dobrými kusy
(pagi)
Všechno to začalo Ábíčko - časopis, který sice byl určen pro mládež základní školou povinnou, ale do kterého rádi nahlíželi i ti starší.

2.11. KNIHA:Temný eros
Jaromír Kopeček
S podtitulem "O moci a bezmoci v partnerských vztazích", je kniha Thomase Moora, právě toho Moora, co už dříve psal Knihy o duši a o přátelství a lásce. Snad právě uchlácholen tímto zjištěním, navozujícím pocit autorovy neškodnosti jsem se pustil do tohoto spirituálně-psychoanalytického rozboru díla markýze de Sade.

29.9. ŠAMANOVY NÁVRATY: Počestnost Jana Wericha
27.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Čiré bezpečí Jiřího Ortena
22.9. BA-SNĚNÍ: Spáč
15.9. POESIE: Býčí zápas v Badajozu
18.8. LIDÉ: Ambrose G. Bierce - Čapkův předchůdce?
11.8. KNIHA: Sen a smrt
21.7. SCI-FI: Cesty k fantastickému časopisu
10.7. LITERATURA: Drama kolem potopené letadlové lodi
5.7. SCI-FI & FANTASY: Kladivo na křesťany
4.7. FANTASY: Meč jako břitva
30.6. FANTASY: Detektivka jako fantasy
27.6. FANTASY: Legenda o magii, lásce a politice
24.6. SCI-FI: Něco k nečtení
22.6. FANTASY: Špica No.1 - díl druhý
20.6. FANTASY: Špica No.1
16.6. FANTASY: Geralt IV.
14.6. SCI-FI: Hrdinka jak z čítanky
13.6. HOROR & SF: CTHULHU DNES
25.5. SCI-FI: Vesmírný guláš
24.5. LITERATURA: Nejhorší letadla světa