Pátek 1.2.2002
Svátek má Hynek

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK

ZE SVĚTA: Tajemství Coca-Coly odhaleno

HISTORIE: Krvavý kruh

POLITIKA: Nespoléhejme na evropské peníze

RODINA A PŘÁTELÉ: Předčasné jaro vylákalo rozmanitý hmyz

PSÍ PŘÍHODY: Pes a bolení zubů

PŘÍRODA A ZDRAVÍ: Volíme přírodní léčbu - NADVÁHA (10)

ZE ŽIVOTA?: Dokonalí demokraté

FEJETON: Valentinky (jak je využít a jak si je užít)

FEJETON: Běžím

UMĚNÍ: Výtvarný šperk (3) - Gijs Bakker

MÉDIA: PŮJČKA PRO LHÁŘE

POSTŘEH: Klausovky nebo Zemanovky

PRÁVO: Znovu o vlastnících půdy

MEJLEM: Obyčejný týden pracovníka systémové podpory.
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny

30.1. MROŽOVINY: Patřil celému světu
František Novotný
Pod tímto titulkem americký list "New York Times" uveřejnil 13. dubna 1945 nekrolog presidenta F. D. Roosevelta. O muži, který stál v čele protihitlerovské koalice a jehož stodvacáté výročí narození si dnes připomínáme, nemohla být vyřčena případnější slova.

28.1. MROŽOVINY: Zamyšlení nad kolektivní vinou
František Novotný
Kolektivní vina je dnes termínem veskrze ohavným, na který slušný člověk ani nesmí pomyslit. Je-li někomu pak přišito, že se v intencích tohoto termínu vyjadřuje, jak se to stalo premiéru Zemanovi nejen v německém, ale i v českém tisku za větu o vlastizradě sudetských Němců, je to známkou nejvyššího pobouření. Znamená to snad, že kolektivní vina se stala umělým termínem až na totalitní objednávku?

23.1. MROŽOVINY: Osamělý podivín na trůnu
František Novotný
Jen málokterý panovník v dějinách vytvořil epochu nazvanou svým jménem. Poštěstilo se to také nejbizarnějšímu vládci, jakého kdy Země Koruny české měly, císaři Rudolfu II., od jehož smrti uplynulo v neděli 390 let.

21.1. MROŽOVINY: Více o lidské povaze, méně o Haiderovi, nic o Temelínu
František Novotný
V souvislosti s diplomatickou přestřelkou mezi Vídní a Prahou mnohé komentáře vyjadřují stanovisko, že Rakušané a Češi si nemají co vyčítat. Otázkou ale je, zda toto stanovisko nevypovídá více o komentátorech než o komentované skutečnosti.

17.1. MROŽOVINY: Diese Tschechen
František Novotný
V pondělí 14. 1. 02 český premiér Zeman doporučil Rakušanům, aby se postfašistického politika Heidera a jeho strany "Svobodných" co nejrychleji zbavili. O den později následovala demarše rakouské vlády, žádající o vysvětlení. Aby i krajané v zámoří pochopili, kde má tato diplomatická přestřelka počátek a že tentokrát padla hrubá záplata na ještě hrubší pytel, je třeba uvést, co ze strany pana Heidera předcházelo.

16.1. MROZOVINY: Existuj, armádo
František Novotný
Mezinárodní terorismus a především zářijový útok na USA rozvířil debatu o účelnosti klasických ozbrojených sil. Má smysl v dnešním světě, kde po pádu komunismu bezprostředně nehrozí velmocenský konflikt, vydávat obrovité sumy na jaderné zbraně, strategické letectvo, námořnictvo, mechanizovaná vojska a tankové jednotky, vybudované na pravidlech do dějin odcházejících světových válek?

14.1. MROŽOVINY: Opravdu sbohem, armádo?
František Novotný
V příloze "Orientace" Lidových novin vyšel 5. 1. 01 rozsáhlý článek politologa Pavla Barši. Pod titulkem "Sbohem, armádo" je pak zahrnuta jak kritika vojenské odpovědi USA na teroristický útok z 11. 9. 00, tak názory, které přesně reprezentují současnou intelektuální scénu i s učebnicovými ukázkami jemné manipulace, jež je této scéně vlastní.

9.1. MROŽOVINY: Hvězdný posel
František Novotný
Včera uplynulo rovných 360 let od okamžiku, co v naprosté izolaci po několika letech domácího vězení a pod dozorem inkvizice vydechl naposled muž, který jako první zamířil dalekohled na nebesa a přinesl lidstvu poselství hvězd.

7.1. MROŽOVINY: Angažovaní dramatikové
František Novotný
Letošní novoroční projev prezidenta Václava Havla, pronesený s neobvykle odkrytým hledím, nastoluje otázky po širších souvislostech. Jaký je vztah specifických intelektuálů, jimiž angažovaní dramatikové jsou, k politice? Jaké mají, respektive měli, ambice a nakolik se český prezident vymyká z jejich rámce? Byť i letmo nahozené odpovědi snad čtenářům umožní lépe pochopit člověka na stolci českých prezidentů.

2.1. MROŽOVINY: Rok obratu
František Novotný
Ačkoli jsou historické paralely ošidné, nepřestávají se uplatňovat v obdobných situacích obdobné vzorce lidského chování. 11. září 2001 utrpěli Američané tentýž šok jako o 60 let dříve jejich prarodiče při nevyprovokovaném útoku na Pearl Harbor. Bude tedy rok 2002, první rok "války" s terorismem, obdobou válečného roku 1942?

31.12. MROŽOVINY: Poslední den v roce
František Novotný
K různosti lidského pokolení patří i to, že poslední den v roce někteří upřednostňují pohled dopředu a druzí bilancování toho uplynulého. A jenom moudří zvládnou obé.

26.12. MROŽOVINY: Jedinečná Marlene
František Novotný
Patřila k nejkrásnějším ženám 20. století, její famózní nohy se pak staly mýtem samy o sobě. Pokládala se za věčnou a odmítla si připustit, že každý člověk musí zestárnout. Zítra uplyne 100 let od okamžiku, kdy Maria Magdalena Dietrichová, jak znělo její civilní jméno, tento boj proti času zahájila a počala vytvářet legendu o nestárnoucí plavovlasé Venuši.

24.12. MROŽOVINY: Pokoj lidem dobré vůle
František Novotný
Asi se nenajde příliš mnoho lidí, kteří si na Štědrý den udělají čas na internet, natož na Mrožoviny. Přesto k přání klidných vánočních svátků, jež spolu s rodinnou pohodou přeji všem čtenářům, si dovoluji připojit krátkou úvahu na téma toho starobylého vánočního vinšování.

19.12. MROŽOVINY: Komunismus versus kybernetika
František Novotný
Kovanicův článek o vědě za komunismu z minulého týdne sice vyvolal značnou polemiku - ta ale připomínala rozprávku hluchého se slepým. Přitom se jedná o klíčový prvek jak pochopit selhání ideologie, je-li konfrontována s objektivní pravdou vědy. Důkazem jsou peripetie kybernetiky za bolševismu, jež stojí za samostatnou úvahu.

17.12. MROŽOVINY: O Evropě s chladnou hlavou
František Novotný
V podstatě běžný příspěvek do diskuse ke společnému prohlášení Evropského parlamentu, který na jeho půdě pronesl Václav Klaus, vyvolal doma silnou politickou přestřelku. V kouři z mediální palby tohoto souboje se pak rozplynulo jádro věci - spor o charakter Evropské unie, který je nám beztak vzdálen jako Mars - ač za pár let by se mohl dotýkat peněženky každého z nás.

12.12. MROŽOVINY: Pitva jednoho teroristického útoku
10.12. MROŽOVINY: Šedesát let bitvy o Moskvu
5.12. MROŽOVINY: Paradoxy Pearl Harboru
3.12. MROŽOVINY: Iracionální pověra feminismu
28.11. MROŽOVINY: Příliš křehký pro 20. století
26.11. MROŽOVINY: Přistěhovalci před branami
21.11. MROŽOVINY: Krvavý islám
19.11. MROŽOVINY: Intelektuálové
14.11. MROŽOVINY: Chlap jak má být
12.11. MROŽOVINY: Islám očima politologa
7.11. MROŽOVINY: Filmový Harry Potter přichází
5.11. MROŽOVINY: Prezidentova válka
31.10. MROŽOVINY: Civilizace na rozcestí
29.10. MROŽOVINY: Progresoři lidských práv
24.10. MROŽOVINY: Bulíci prohnaného sedláka Fencla
22.10. MROŽOVINY: Poznámky k terorismu
17.10. MROŽOVINY: Svět už není zábavní park
15.10. MROŽOVINY: Obnažené dno extremismu
10.10. MROŽOVINY: Scénář protiteroristické války
8.10. MROŽOVINY: Třináct století konfrontace