Pátek 22.2.2002
Svátek má Petr

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

POLITIKA: Místo "nezávislých" není v parlamentu

BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK

ASTRONOMICKÉ AKTUALITY: Strašidlo tmy v odpovědích

CHTIP: Kdo se má v mužích vyznat?

RODINA A PŘÁTELÉ: Počasí se vymknulo z kloubů

PSÍ PŘÍHODY: Počasí, že by psa nevyhnal

TÉMA: Půda a odpovědný hospodář

SKRBLÍK: Proč vlastně kupovat auto?

Z AUSTRÁLIE: Čím dál lépe a radostněji.

PENÍZE: Burzovní krachy - Tulipánová horečka (1630-37)

MINI POVÍDKA: Vlasy Bereniky

ZDRAVÍ: Synsepalum

PŘÍRODA A ZDRAVÍ: Volíme přírodní léčbu - AROMATERAPIE - dokončení (25)

KULTURA: Emil Holub

NÁZOR: Antisociální politika socialistické vlády
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny

20.2. MROŽOVINY: Čtyřnásobný Titanic
František Novotný
5. února 2002 vyšel v Německu nový román "Račí chůzí", jehož se během prvních 5 dnů prodalo překvapujících 110 tisíc výtisků. Günter Grass, autor levicového zaměření, knihou prolomil tabu, když námětem jsou osudy německých běženců za 2. světové války a ke klíčové scéně patří nejstrašnější lodní katastrofa lidských dějin, kterou ale mají v povědomí toliko námořní historikové.

18.2. MROŽOVINY: Harry Potter filmově i jinak
František Novotný
Po fenoménu literárním se Harry Potter stává fenoménem filmovým. Od minulého čtvrtku také čeští diváci přispívají, aby počet filmových návštěvníků rychle překonal 130 milionů prodaných knih, neboť filmový Potter vůbec není špatný.

13.2. MROŽOVINY: Tajemství smrti Jamese Cooka
František Novotný
Smrt kapitána Cooka Anglický mořeplavec James Cook patřil k lepší, humánní tradici evropského objevování světa. Přesto byl 14. února 1779 zabit domorodci na tehdejších Sandwichových ostrovech. Až do roku 1981 se věřilo, že příčinou osudného konce, od něhož zítra uplyne 223 let, byl nicotný spor o lodní člun.

11.2. MROŽOVINY: Gordický uzel Benešových dekretů
František Novotný
Mediální kampaň kolem Benešových dekretů týkajících se odsunu sudetských Němců, neboť jenom o ně jde, vyprovokovaná rakouskou populistickou stranou "Svobodných", vytvořila z celé záležitosti nepřehledný gordický uzel, do něhož každý vplétá jenom to lano, za které se mu nejlépe tahá.

6.2. MROŽOVINY: 85 let neomezené ponorkové války
František Novotný
Podle rozkazu ze dne 31. ledna 1917 spustilo císařské Německo od prvních únorových dnů neomezenou ponorkovou válku. Znamenala porušení Haagské konvence, zakazující potápění obchodních lodí bez výstrahy, a stala se předobrazem válek budoucích, jež už neměly být vedeny vojáky proti vojákům, ale vojáky proti civilistům.

4.2. MROŽOVINY: Vedlejší kvalifikace - blázen
František Novotný
Jižní oceán, kam se kdysi odvažovali jenom velrybáři a pečlivě připravené expedice badatelů, je dnes běžným "revírem" závodního jachtingu. Nejzuřivějšímí vodami Antarktidy vede i trasa devítiměsíčního etapového závodu kolem zeměkoule Volvo Ocean Race, jenž právě probíhá.

30.1. MROŽOVINY: Patřil celému světu
František Novotný
Pod tímto titulkem americký list "New York Times" uveřejnil 13. dubna 1945 nekrolog presidenta F. D. Roosevelta. O muži, který stál v čele protihitlerovské koalice a jehož stodvacáté výročí narození si dnes připomínáme, nemohla být vyřčena případnější slova.

28.1. MROŽOVINY: Zamyšlení nad kolektivní vinou
František Novotný
Kolektivní vina je dnes termínem veskrze ohavným, na který slušný člověk ani nesmí pomyslit. Je-li někomu pak přišito, že se v intencích tohoto termínu vyjadřuje, jak se to stalo premiéru Zemanovi nejen v německém, ale i v českém tisku za větu o vlastizradě sudetských Němců, je to známkou nejvyššího pobouření. Znamená to snad, že kolektivní vina se stala umělým termínem až na totalitní objednávku?

23.1. MROŽOVINY: Osamělý podivín na trůnu
František Novotný
Jen málokterý panovník v dějinách vytvořil epochu nazvanou svým jménem. Poštěstilo se to také nejbizarnějšímu vládci, jakého kdy Země Koruny české měly, císaři Rudolfu II., od jehož smrti uplynulo v neděli 390 let.

21.1. MROŽOVINY: Více o lidské povaze, méně o Haiderovi, nic o Temelínu
František Novotný
V souvislosti s diplomatickou přestřelkou mezi Vídní a Prahou mnohé komentáře vyjadřují stanovisko, že Rakušané a Češi si nemají co vyčítat. Otázkou ale je, zda toto stanovisko nevypovídá více o komentátorech než o komentované skutečnosti.

17.1. MROŽOVINY: Diese Tschechen
František Novotný
V pondělí 14. 1. 02 český premiér Zeman doporučil Rakušanům, aby se postfašistického politika Heidera a jeho strany "Svobodných" co nejrychleji zbavili. O den později následovala demarše rakouské vlády, žádající o vysvětlení. Aby i krajané v zámoří pochopili, kde má tato diplomatická přestřelka počátek a že tentokrát padla hrubá záplata na ještě hrubší pytel, je třeba uvést, co ze strany pana Heidera předcházelo.

16.1. MROZOVINY: Existuj, armádo
František Novotný
Mezinárodní terorismus a především zářijový útok na USA rozvířil debatu o účelnosti klasických ozbrojených sil. Má smysl v dnešním světě, kde po pádu komunismu bezprostředně nehrozí velmocenský konflikt, vydávat obrovité sumy na jaderné zbraně, strategické letectvo, námořnictvo, mechanizovaná vojska a tankové jednotky, vybudované na pravidlech do dějin odcházejících světových válek?

14.1. MROŽOVINY: Opravdu sbohem, armádo?
František Novotný
V příloze "Orientace" Lidových novin vyšel 5. 1. 01 rozsáhlý článek politologa Pavla Barši. Pod titulkem "Sbohem, armádo" je pak zahrnuta jak kritika vojenské odpovědi USA na teroristický útok z 11. 9. 00, tak názory, které přesně reprezentují současnou intelektuální scénu i s učebnicovými ukázkami jemné manipulace, jež je této scéně vlastní.

9.1. MROŽOVINY: Hvězdný posel
František Novotný
Včera uplynulo rovných 360 let od okamžiku, co v naprosté izolaci po několika letech domácího vězení a pod dozorem inkvizice vydechl naposled muž, který jako první zamířil dalekohled na nebesa a přinesl lidstvu poselství hvězd.

7.1. MROŽOVINY: Angažovaní dramatikové
František Novotný
Letošní novoroční projev prezidenta Václava Havla, pronesený s neobvykle odkrytým hledím, nastoluje otázky po širších souvislostech. Jaký je vztah specifických intelektuálů, jimiž angažovaní dramatikové jsou, k politice? Jaké mají, respektive měli, ambice a nakolik se český prezident vymyká z jejich rámce? Byť i letmo nahozené odpovědi snad čtenářům umožní lépe pochopit člověka na stolci českých prezidentů.

2.1. MROŽOVINY: Rok obratu
31.12. MROŽOVINY: Poslední den v roce
26.12. MROŽOVINY: Jedinečná Marlene
24.12. MROŽOVINY: Pokoj lidem dobré vůle
19.12. MROŽOVINY: Komunismus versus kybernetika
17.12. MROŽOVINY: O Evropě s chladnou hlavou
12.12. MROŽOVINY: Pitva jednoho teroristického útoku
10.12. MROŽOVINY: Šedesát let bitvy o Moskvu
5.12. MROŽOVINY: Paradoxy Pearl Harboru
3.12. MROŽOVINY: Iracionální pověra feminismu
28.11. MROŽOVINY: Příliš křehký pro 20. století
26.11. MROŽOVINY: Přistěhovalci před branami
21.11. MROŽOVINY: Krvavý islám
19.11. MROŽOVINY: Intelektuálové
14.11. MROŽOVINY: Chlap jak má být
12.11. MROŽOVINY: Islám očima politologa
7.11. MROŽOVINY: Filmový Harry Potter přichází
5.11. MROŽOVINY: Prezidentova válka
31.10. MROŽOVINY: Civilizace na rozcestí
29.10. MROŽOVINY: Progresoři lidských práv