Pátek 1.3.2002
Svátek má Bedřich

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK

POLITIKA: Benešovy dekrety a Německo na rozcestí

POLITIKA: Zahraničně-politická gesta nebo zodpovědnost?

ZE SVĚTA: Výhody stárnutí v Austrálii.

RODINA A PŘÁTELÉ: Jak mě neokradli na stanici Národní

PSÍ PŘÍHODY: Konec světa se blíží

POLITIKA: Nepolitická - nadace, jak dál?

KUPÓNOVKA: Nejpozoruhodnější privatizační číslo

JADERNÁ ENERGIE: DUHOVÁ mlha nad jádrem (2)

PŘÍRODA A ZDRAVÍ: Volíme přírodní léčbu -AROMATEROPEUTICKÁ MASÁŽ (30)

HUDEBNÍ RECENZE: Skvělá hudba se špatným zvukem

O ZEMI I ZEMI: Malá Plzeň - kde to je?

ZDRAVÍ: Která rizika podceňují Češi při cestách do zahraničí

INFOSERVIS: Haag učí Srby pragmatismu

POVÍDKA: Pan Miko
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost

1.3. POLITIKA: Nepolitická - nadace, jak dál?
Richard Tichý
O apolitické politice a "nezávislých osobnostech" slýcháváme v poslední době možná víc, než je zdrávo. Fungování občanského sektoru v ČR je výrazně ovlivněno silnou pozicí nadací , které vytvářejí "neziskový trh"- tedy ne těch, kam se ukládají nezaplacené dluhy politických stran či majetek mediálních magnátů. Náš stát výrazně podpořil nadační sektor - nadace mají jistou moc. Ale moci se dá zneužít...

1.3. KUPÓNOVKA: Nejpozoruhodnější privatizační číslo
František Schilla
Všechno bylo jinak. - Tak lze stručně shrnout jak výchozí specifika, tak i samotný průběh druhé vlny kupónovky oproti vlně první. Zatímco výchozí specifika byla objektivně dána, na samotném průběhu se podílely milióny svobodných aktérů.

1.3. JADERNÁ ENERGIE: DUHOVÁ mlha nad jádrem (2)
Václav Železný
Pravděpodobnostní problematika.

Dále pan Beránek tak trochu žongluje s problematikou pravděpodobnosti havárie. Tak za prvé, není pravda, že součástí bezpečnostních studií nejsou takzvané těžké havárie...


1.3. O ZEMI I ZEMI: Malá Plzeň - kde to je?
Stanislav Reiniš
Rok od roku, století od století se věci ve světě mění. V devatenáctém století bylo vše jiné, tvrdší, méně spravedlivé, méně přátelské. Tak tomu bylo v Evropě, a stejně tak tomu bylo i v Americe.

28.2. SPOLEČNOST: Že prý je moc aut
Václav Vlk
Jak říkala naše babička, kdo do prdele díru má, tak teď do všeho kecá, protože je prý "demográcie "!

28.2. CO KDYŽ: Mýty v zrcadle vědy a fantazie - Zimbabwe = Punt ???
Jita S.
Byla na území dnešní Rhodésie "ta Egypťany opěvovaná divutvorná říše Punt" a bylo Zimbabwe jejím hlavním městem? Nikde jsem se nedočetla, že by právě zde někdo hledal Punt, a tak tato teorie nemá vědecké odpůrce.

PS: Omlouvam se čtenářům, slibované pokračovaní o Palestině a Arafatovi ještě píšu - takže předkládám místo toho něco k pobavení mozku :-).


28.2. DIDEROT 2002: Encyklopedie (a má hloupost) za všechny prachy
Jiří Wagner
Vždycky jsem pokládal lidi, kteří podepíší smlouvu nebo zaplatí nějaké peníze, aniž by dopodrobna prostudovali i tou nejdrobnější perličkou psaný dodateček na tom nejposlednějším listu za hlupáky. Nyní mohu posloužit jako zářný příklad takového idiota já sám.

28.2. JADERNÁ ENERGIE: DUHOVÁ mlha nad jádrem (1)
Václav Železný
Jinak snad ani nelze nazvat článek "Otcové světla na úsvitu věku" pana Beránka z Hnutí DUHA, který se objevil v literárně ekoaktivistickém periodiku Literární noviny v průběhu ledna. Vzhledem k tomu, že problematika Temelína zůstává stále živá, považuji za vhodné reagovat na některé, když to mírně nazvu nepřesné formulace, které se ve zmiňovaném článku vyskytují.

28.2. TÉMA: Jsem zastáncem zlepšení kvality vysokých škol
Miroslav Beneš
V diskusi o zavedení školného na české vysoké školy padají různé argumenty. Socialisté stereotypně opakují, že placené studium diskriminuje studenty ze slabších sociálních vrstev, kterým znemožňuje přístup ke vzdělání, a tím i ke zlepšení vlastní situace. O existenci sociálních stipendií, která problémy těchto studentů standardně řeší, již ale nehovoří.

28.2. PODOBENSTVÍ: Před branami EU aneb Franz Kafka věčně živý
M.Punčochář
Před vstupem do Evropské unie stojí komisař pro přibližování nových kandidátů. Ke komisaři přicházejí zástupci jednoho státu ze střední Evropy a prosí o vstup do Unie. Ale komisař jim odpovídá, že teď je ještě nemůže vpustit. Naši emisaři přemýšlejí a potom se ptají, zda snad budou moci být vpuštěni později. "Možná ano", praví komisař, "teď však ne."

28.2. HISTORIE: Hluboce zakopané dějiny Žižkovy brigády.
Radoslav Res
Během 19. století se osídlovala Slavónie a čeští kolonisté tam byli jako pilní a odborní dělníci vítáni. Porážka Anglie a Francie na Berlínském kongresu přiměla tyto mocnosti podporovat Srbsko. Katoličtí Češi se však ukázali jako hráz rozšiřování Srbství na západ. Za to bylo od strany těchto mocností pomocí Panslavistů osídlování zastaveno.

28.2. EKOLOGIE: Zelenohnědá koalice ohrožuje evropskou integraci
Ivan Brezina
V Melku jsme Vídni ustoupili a nadstandardně nechali přezkoumat vliv Temelína na životní prostředí. Ačkoli se znovu potvrdilo, že vliv bude "nízký, nevýrazný, přijatelný", (a ačkoli komisař pro rozšíření Evropské unie Verheugen označil Temelín za jednu z nejbezpečnějších jaderných elektráren světa), zavázali jsme se investovat stovky milionů do dalších nadbytečných bezpečnostních vylepšení.

28.2. KOMENTÁŘ: Knížák a Romové
Ivan Hoffman
Romští představitelé, ale také zástupci židovských organizací a někteří umělci se domnívají, že ředitelem Národní galerie a členem Rady České televize je rasista. V centru pozornosti je opět Milan Knížák, tentokrát kvůli tomu, co řekl do novin o Romech.

27.2. ZE SVĚTA: Víno ve vodu proměněné.
Petr Schütz
Cenzurování zahraničních učebnic bylo v Kuvajtu běžné již dlouhá léta a cizojazyčné školy se mu podrobovaly. Všechny soukromé školy v Kuvajtu jsou povinny předložit používané učebnice ministerstvu školství k revizi. Ministerstvo knihy převezme a co se úředníkům nelíbí, je začerněno. Některé školy to ministerstvu usnadňují a každoročně ve spolupráci s vydavateli pořádají výstavu učebnic pro ministerské úředníky. Vydavatelé situaci v Kuvajtu dobře znají a patřičně vydání určená pro Kuvajt předem upravují.

27.2. INFO: Papež vymítá.
Aleš Vyhnal
Papež Jan Pavel II. prováděl vymítání během 23 let svého pontifikátu zatím třikrát, naposledy v září minulého roku, kdy vymítal dvacetiletou dívku při veřejné audienci ve Vatikánu. Uvedl to 18. února otec Gabriele Amorth, přední exorcista římskokatolické církve, v rozhovoru pro italský deník La Stampa.

27.2. TISKOVKA: České strany sociálně demokratické
27.2. NÁZOR: Milostí v nemilost
27.2. KAUZA: Knížák versus etnikum?
26.2. TÉMA: Češi - národ zbabělců?
26.2. BIG BEN: Eurobusiness
26.2. TÉMA: Vznik islámského fundamentalismu a státu Izrael
26.2. TÉMA: Vyhasly Benešovy dekrety?
26.2. TÉMA: Sport, ZOH v Salt Lake City a anonymní stát v srdci Evropy
26.2. TEMELÍN: Fagánku náš, copak to děláš?
25.2. TÉMA: Benešovy dekrety
25.2. TÉMA: Proč za vyřčená slova sklidil Zeman tolik křiku?
25.2. SVĚT: Ground Zero pět měsíců poté
23.2. ZÁJMY: Mrožoviny - tentokrát pár slov o autorovi
23.2. TÉMA: Půda a její odpovědný hospodář II. - z pohledu současnosti.
22.2. ASTRONOMICKÉ AKTUALITY: Strašidlo tmy v odpovědích
22.2. TÉMA: Půda a odpovědný hospodář
22.2. KULTURA: Emil Holub
22.2. NÁZOR: Antisociální politika socialistické vlády
21.2. STAR TREK: 22.2.2002 to vypukne!
21.2. ÚVAHA: Antisemitismus je Pandořinou skříňkou civilizace.