Pátek 29.3.2002
Svátek má Taťána

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK

VOLBY: Poznámka z Ameriky

ÚVAHA: Ať platí bohatí

PROJEKT: Sokoli v srdci velkoměsta

POLITIKA: S Posseltem naostro

TÉMA: Odsun nebo vystěhování?

POLITIKA: ODS volí populismus a nacionalismus

ZDRAVÍ: Nejen na pomlázku...

DOPIS: Internet do škol

ZE ŽIVOTA: Na Hradě je veselo.

PENÍZE: Svět karet kreditních

CHTIP: Čtyři pitomci II.

SKRBLÍK: Vydělejte si na volbách!

ŠAMANOVO DOUPĚ: Slušní a neslušní komunisté

BIG BEN: Sudetská lež a pud sebezáchovy
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě

28.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Slušní a neslušní komunisté
Jan Kovanic
Často zde píšu o zločinech komunistického režimu. Často čtenáři toto písání komentují tak, že by se prý měli zavřít všichni bývalí komunisté. Ale protože to bychom museli zavřít i své příbuzné (případně sebe), tak prý raději tolerujeme komunistické zločiny (své zločiny) - čímž pokračujeme v kolaboraci, kterou jsme prováděli za minulého režimu - pokud jsme dostatečného věku.

26.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Sousedé
Jan Kovanic
Českou minulost zdobí mnoho slavných činů. Existují velké události, které si stále připomínáme. Klademe věnce k památníkům známých hrdinů. A je to tak správné. Ale vedle hrdinů známých, existují i hrdinové neznámí. Jejich hrdinství bylo nenápadné, protože i činy, které konali, byly nenápadné. Nenápadné, ale pro mnoho lidí životně důležité.

23.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Zima ve Skaláku
Jan Kovanic
Už je jaro, ale tehdy to byla krásná zimní dovolená. (Pro nejotrlejší sobotní návštěvníky mého doupěte jsem pro dnešek připravil své dávné verše.)

21.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Stalo se po kritice taxikářů
Jan Kovanic
Pro zlepšování kvality služeb jsme přijali řadu opatření, která se uskutečňují průběžně. Jsou mezi nimi intenzívnější kontroly provozu taxíků, výchova řidičů v rámci porad a povinného školení, trestání řidičů porušujících pracovní kázeň...

19.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Chytrá Koalice
Jan Kovanic
Jistě znáte tu pohádku o chytré horákyni. Jak měla přiject/nepřiject, ustrojená/neustrojená, obutá/neobutá, učesaná/neučesaná s darem/nedarem. Tak mi dnes připadá Koalice - strana/nestrana.

16.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ostuda okupace byla vykoupena statečností odboje
Jan Kovanic
Před třiašedesáti lety, 15. března 1939, skončila Hitlerova hra o mírotvorci z Mnichova. Německá vojska okupovala českou část zbylého Česko-Slovenska. V roce 1999 svolaly k tomuto výročí různé organizace odbojářů spolu s generálním štábem a Ministerstvem obrany ČR odborný seminář do budovy MO ČR Na Valech. Dopisovatel Neviditelného psa tam byl taky:

14.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ohrožování míru konečně odstraněno

Ve středu 15. března roku 1938 vydal Adolf Hitler provolání k německému lidu: "Před několika měsíci bylo Německo nuceno vzít v ochranu své soukmenovce, žijící v uzavřených skupinách, proti nesnesitelnému teroristickému režimu Československa a v posledních týdnech se objevily se zvýšenou měrou stejné případy. Každou hodinu se množí volání o pomoc pronásledovaných a postižených."

12.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Andělský zpěv Heleny Vondráčkové
Jan Kovanic
Přiznám se, že současnou hudební scénu moc nesleduji. Když klofám do klávesnice počítače, který je připojený k síti, mívám při tom puštěné internetové rádio King FM ze Seattlu. Tam hrají takové autory, jako jsou Dvoržak, Fibiš, Smetana či Janeček, tedy většinou hudbu mrtvých mistrů. Jsou ovšem i mistři nemrtví.

9.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Svobodné volby!
Jan Kovanic
Před námi jsou další volby. Samozřejmě, že svobodné. Před tuctem let tomu tak bylo po dlouhé době poprvé. Tehdy jsem psal: "Naším cílem jsou teď svobodné volby, každý cíl je však jen bod na cestě. A demokracie je cesta, která přesahuje všechny cíle." [To platí furt, akorát jsem netušil, že jde o "tao":-] K historickému materiálu z roku 1990 přidávám současné komentáře v [závorkách]:

7.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Naši dobrodinci
Jan Kovanic
Budeme se mít dobře. Rodiny s malými dětmi i důchodci. Hloupí i chytří, zdraví i nemocní, prostě všichni občané tohoto ráje na pohled. Všade vůkol se budou rozprostírat nekonečné možnosti kvalitního vzdělání, lékařské péče, bydlení, podpory ve starobě i chudobě. Platy se zvýší a nezaměstnanost sníží.

5.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Pátá kolona
Jan Kovanic
Před 61 lety, 4. března 1941, pronesl Konrád Henlein ve Vídni projev, ve kterém zhodnotil podíl sudetských Němců na zničení Československa:

2.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak Novákovi o nic nepřišli
Jan Kovanic
V červnu 1998 jsem tu psal o některých důsledcích měnové reformy v roce 1953. Tedy o tom, jak komunisti dovedli zemi pět let po změně režimu "zu grund". Opakuji tento svůj text pro nové čtenáře Psa. Vybral jsem ho k nedávno proběhlému nenápadnému výročí "Vítězného února". Komunisté se dodnes zaklínají svou sociálností. Jejich praxe však ukazuje, že okrádali i nemajetné:

28.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ukázat klacek a vycenit zuby
Jan Kovanic
Říkala mi teď nedávno jedna známá, že se děsí výroků, jaké slyší ze strany německých a rakouských "sudeťáků". Vysvětlil jsem jí, že se děsit nemusí, že má být naopak ráda: Podobné výroky totiž od skalních revanšistů zaznívají už desítky let, jenom u nás nebyly po roce 1989 publikovány. Stále bylo veřejnosti předkládáno, že protičeské výpady ze strany odsunutých Němců vlastně ani neexistují. Ale ony existují, a je dobře, že je slyšíme. Je dobře, že je slyší i jiní. Tyto hlasy samy o sobě nepředstavují nějaké fatální nebezpečí. Jsou to jen klacky ležící na cestě, kterou prošly česko-německé vztahy.

26.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Nordické lsti
Jan Kovanic
Členství v Evropské unii nás ochrání před českou vychcaností. Ovšem nepochybuji, že okamžitě přejdeme, jak je jinde v Evropě zvykem, na nordické lsti.

23.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Naše skóre
Jan Kovanic
Němečtí historikové popisují oběti války tak, aby jejich poměr byl pokud možno vyrovnaný. Každá jednotlivá smrt je bolestná, to přece není hokejový zápas! Lživá statistika však dělá z Čechů děsné šelmy, když tak hrozně řádili za míru, a z Němců přiměřené zločince, vždyť byla válka...

21.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Meze snesitelnosti aneb Otroci komunismu
19.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ruka trhu a neviditelný návrat komunismu
16.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Česko-německé vztahy v kontextu evropské historie
14.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Oběti rudého moru
12.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Bylo nás dvacet pět
9.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Vztahy Německa k Česku jsou testem německého evropanství
7.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Sověty + imperialismus = komunismus
5.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Všechny lidské a nelidské bytosti
2.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Češi, Němci a sudetští Němci
31.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Svědkové obžaloby
29.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Naše břevno
28.1. DOKUMENT: Stanovisko k sudetské otázce - 20 bodů
28.1. DOKUMENT: Osm karlovarských bodů
26.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Radostná cesta k socialismu
24.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Rakousko, domov náš
22.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Pravda a láska musí zvítězit i lží a nenávistí
19.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Goebbelsovská kampaň proti Temelínu pokračuje
17.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Zničit pacholka Železného III
15.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Není lepší příležitost, jak zbohatnout
12.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Podivná internacionála