Čtvrtek 7.3.2002
Svátek má Tomáš

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

SCI-FI: Tušení doktora Součka

POLITIKA: Šílený předvolební kvapík

TÉMA: Křivá daň

PROBLÉM: Dekrety presidenta republiky - právní analýza (2)

FÍGLE: Státní správa porušuje zákon

RODINA A PŘÁTELÉ: Byl Ludvík Souček český doktor Mengele?

PSÍ PŘÍHODY: I cesta je cíl

ŠAMANOVO DOUPĚ: Naši dobrodinci

TÉMA: Zaveďme regresívní daň!

REKLAMA: Chytrá, blbá a... záhadně krásná

K DISKUSI: Obchodování e-mailem s doménami

K DISKUSI: První desetiletí nového století aneb Už jsme si zvykli?

SAKRYŠ: Okamžiky, šmátrejte nám v hlavě!

PENÍZE: Jak regulovat penzijní fondy?

KOMENTÁŘ: Vlastenectví a byznys
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny

6.3. MROŽOVINY: Zlověstný pták Zeppelin
František Novotný
Kdy už toho zlověstného ptáka Zeppelina vezme čert!, napsal pruský ministr vojenství Schellenberg na okraj návrhu vzducholodi, který mu v roce 1873 už asi podesáté zaslal tehdy pětatřicetiletý hrabě Ferdinand von Zeppelin. O pár desítek let později se jméno muže, od jehož smrti uplyne v pátek rovných 85 let, stalo synonymem létacích strojů, jimiž byla poprvé organizovaně vedena vzdušná válka proti civilistům.

4.3. MROŽOVINY: Přímý úder s falší
František Novotný
26. a 27. února 2002 uveřejnily Lidové noviny články Petrušky Šustrové "Viktor Orbán má pravdu" a "Deník Právo dal přednost před informováním čiré propagandě" v rubrice "Přímý úder". V obou statích, stavících se za zrušení Benešových dekretů, používá ale autorka tutéž podpásovou argumentaci a přinejmenším tutéž účelovou manipulaci s fakty, již předhazuje svým oponentům.

27.2. MROŽOVINY: Český klíč k nebesům
František Novotný
V sobotu uplyne 75 let od smrti ing. Jana Kašpara, českého aviatika, který 16. dubna 1910 uskutečnil první památný let nad domácí půdou. Svým přespolním letem z Pardubic do Prahy o rok později vyvolal národní nadšení a vysloužil si čestný titul PRVNÍ LÉTAJÍCÍ ČECH.

25.2. MROŽOVINY: Čím tohle moře pořád vře
František Novotný
Shodou okolností se k tomuto jubilejnímu 350. článku Mrožovin hodí jako titulek variace části jejich mota. "Teď o botách si promluvme, o králích, vosku pečetním, proč kapusta je chlupatá, proč tohle moře pořád vře, zda křídla mají prasata," říká Mrož v básní "Mrož a tesař" z Carollovy knížky o Alence. Lépe než proč je ptát se ČÍM vře ono evropské "moře", pod nímž svými nedávnými výroky o Palestincích zatopil premiér Zeman.

20.2. MROŽOVINY: Čtyřnásobný Titanic
František Novotný
5. února 2002 vyšel v Německu nový román "Račí chůzí", jehož se během prvních 5 dnů prodalo překvapujících 110 tisíc výtisků. Günter Grass, autor levicového zaměření, knihou prolomil tabu, když námětem jsou osudy německých běženců za 2. světové války a ke klíčové scéně patří nejstrašnější lodní katastrofa lidských dějin, kterou ale mají v povědomí toliko námořní historikové.

18.2. MROŽOVINY: Harry Potter filmově i jinak
František Novotný
Po fenoménu literárním se Harry Potter stává fenoménem filmovým. Od minulého čtvrtku také čeští diváci přispívají, aby počet filmových návštěvníků rychle překonal 130 milionů prodaných knih, neboť filmový Potter vůbec není špatný.

13.2. MROŽOVINY: Tajemství smrti Jamese Cooka
František Novotný
Smrt kapitána Cooka Anglický mořeplavec James Cook patřil k lepší, humánní tradici evropského objevování světa. Přesto byl 14. února 1779 zabit domorodci na tehdejších Sandwichových ostrovech. Až do roku 1981 se věřilo, že příčinou osudného konce, od něhož zítra uplyne 223 let, byl nicotný spor o lodní člun.

11.2. MROŽOVINY: Gordický uzel Benešových dekretů
František Novotný
Mediální kampaň kolem Benešových dekretů týkajících se odsunu sudetských Němců, neboť jenom o ně jde, vyprovokovaná rakouskou populistickou stranou "Svobodných", vytvořila z celé záležitosti nepřehledný gordický uzel, do něhož každý vplétá jenom to lano, za které se mu nejlépe tahá.

6.2. MROŽOVINY: 85 let neomezené ponorkové války
František Novotný
Podle rozkazu ze dne 31. ledna 1917 spustilo císařské Německo od prvních únorových dnů neomezenou ponorkovou válku. Znamenala porušení Haagské konvence, zakazující potápění obchodních lodí bez výstrahy, a stala se předobrazem válek budoucích, jež už neměly být vedeny vojáky proti vojákům, ale vojáky proti civilistům.

4.2. MROŽOVINY: Vedlejší kvalifikace - blázen
František Novotný
Jižní oceán, kam se kdysi odvažovali jenom velrybáři a pečlivě připravené expedice badatelů, je dnes běžným "revírem" závodního jachtingu. Nejzuřivějšímí vodami Antarktidy vede i trasa devítiměsíčního etapového závodu kolem zeměkoule Volvo Ocean Race, jenž právě probíhá.

30.1. MROŽOVINY: Patřil celému světu
František Novotný
Pod tímto titulkem americký list "New York Times" uveřejnil 13. dubna 1945 nekrolog presidenta F. D. Roosevelta. O muži, který stál v čele protihitlerovské koalice a jehož stodvacáté výročí narození si dnes připomínáme, nemohla být vyřčena případnější slova.

28.1. MROŽOVINY: Zamyšlení nad kolektivní vinou
František Novotný
Kolektivní vina je dnes termínem veskrze ohavným, na který slušný člověk ani nesmí pomyslit. Je-li někomu pak přišito, že se v intencích tohoto termínu vyjadřuje, jak se to stalo premiéru Zemanovi nejen v německém, ale i v českém tisku za větu o vlastizradě sudetských Němců, je to známkou nejvyššího pobouření. Znamená to snad, že kolektivní vina se stala umělým termínem až na totalitní objednávku?

23.1. MROŽOVINY: Osamělý podivín na trůnu
František Novotný
Jen málokterý panovník v dějinách vytvořil epochu nazvanou svým jménem. Poštěstilo se to také nejbizarnějšímu vládci, jakého kdy Země Koruny české měly, císaři Rudolfu II., od jehož smrti uplynulo v neděli 390 let.

21.1. MROŽOVINY: Více o lidské povaze, méně o Haiderovi, nic o Temelínu
František Novotný
V souvislosti s diplomatickou přestřelkou mezi Vídní a Prahou mnohé komentáře vyjadřují stanovisko, že Rakušané a Češi si nemají co vyčítat. Otázkou ale je, zda toto stanovisko nevypovídá více o komentátorech než o komentované skutečnosti.

17.1. MROŽOVINY: Diese Tschechen
František Novotný
V pondělí 14. 1. 02 český premiér Zeman doporučil Rakušanům, aby se postfašistického politika Heidera a jeho strany "Svobodných" co nejrychleji zbavili. O den později následovala demarše rakouské vlády, žádající o vysvětlení. Aby i krajané v zámoří pochopili, kde má tato diplomatická přestřelka počátek a že tentokrát padla hrubá záplata na ještě hrubší pytel, je třeba uvést, co ze strany pana Heidera předcházelo.

16.1. MROZOVINY: Existuj, armádo
14.1. MROŽOVINY: Opravdu sbohem, armádo?
9.1. MROŽOVINY: Hvězdný posel
7.1. MROŽOVINY: Angažovaní dramatikové
2.1. MROŽOVINY: Rok obratu
31.12. MROŽOVINY: Poslední den v roce
26.12. MROŽOVINY: Jedinečná Marlene
24.12. MROŽOVINY: Pokoj lidem dobré vůle
19.12. MROŽOVINY: Komunismus versus kybernetika
17.12. MROŽOVINY: O Evropě s chladnou hlavou
12.12. MROŽOVINY: Pitva jednoho teroristického útoku
10.12. MROŽOVINY: Šedesát let bitvy o Moskvu
5.12. MROŽOVINY: Paradoxy Pearl Harboru
3.12. MROŽOVINY: Iracionální pověra feminismu
28.11. MROŽOVINY: Příliš křehký pro 20. století
26.11. MROŽOVINY: Přistěhovalci před branami
21.11. MROŽOVINY: Krvavý islám
19.11. MROŽOVINY: Intelektuálové
14.11. MROŽOVINY: Chlap jak má být
12.11. MROŽOVINY: Islám očima politologa