Pátek 29.3.2002
Svátek má Taťána

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK

VOLBY: Poznámka z Ameriky

ÚVAHA: Ať platí bohatí

PROJEKT: Sokoli v srdci velkoměsta

POLITIKA: S Posseltem naostro

TÉMA: Odsun nebo vystěhování?

POLITIKA: ODS volí populismus a nacionalismus

ZDRAVÍ: Nejen na pomlázku...

DOPIS: Internet do škol

ZE ŽIVOTA: Na Hradě je veselo.

PENÍZE: Svět karet kreditních

CHTIP: Čtyři pitomci II.

SKRBLÍK: Vydělejte si na volbách!

ŠAMANOVO DOUPĚ: Slušní a neslušní komunisté

BIG BEN: Sudetská lež a pud sebezáchovy
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny

27.3. MROŽOVINY: Historia magistra vitae
František Novotný
Historie je učitelkou života, říkali staří latiníci, a proto Mrožoviny, v souladu s tímto rčením, se tu a tam pokoušejí o sondy do historie, třeba v podobě výročních medailónků významných historických osobností. A nejde ani tak o suchá biografická fakta, jako o něco subtilnějšího, co je skryto za nimi.

25.3. MROŽOVINY: Hollar solí načichlý
František Novotný
Že v 17. století žil český rytec a grafik Václav Hollar, ještě jakž takž víme a mnozí si i vzpomenou na jeho slavné panorama Prahy, které vyryl do mědi v Antverpách a vydal v Merianově dílu "Topographia Bohemiae". Avšak to, že Hollarovy rytiny korábů tvoří nedílnou součást každé odborné publikace o dějinách stavby lodí, je ve vlasti tohoto umělce, jenž zemřel před 325 lety, obecně neznámou skutečností.

20.3. MROŽOVINY: Obr lidského ducha
František Novotný
Politika a politikové se nám právě teď vnucují od rána do večera, nicméně nejsou ničím jiným než jen pomíjivou pěnou dní. Skutečné hlubiny lidské existence pak mapují úplně jiní lidé, jakým byl i matematik a fyzik sir Isaac Newton. Ačkoli dnes je tomu již 275 let od smrti tohoto obra lidského ducha, nepřestáváme se dívat na svět jeho očima.

18.3. MROŽOVINY: Inventura pravicového voliče
František Novotný
Do voleb zbývá 88 dní a tak je na čase udělat inventuru českého politického krámu, ocenit nejen zboží za výlohou, ale podívat se i do skladu na tovar s prošlou lhůtou, a nepřehlédnout ani odložené kostýmy, které vyšly z módy.

13.3. MROŽOVINY: Mír pro Palestinu v nedohlednu
František Novotný
V pondělí si sice západní svět připomněl půlročí teroristického útoku na USA, avšak skutečnost, že tytéž útoky se v Palestině rozhořely do přímé teroristické války, si tentýž západní svět zastírá klapkami "symetrizace", podle níž jsou obě strany stejně vinné, aniž si především představitelé EU chtějí uvědomit, že právě tento pohled konflikt konzervuje a dává prostor k jeho eskalaci.

11.3. MROŽOVINY: Benešovy dekrety a rok 1945
František Novotný
Ač se Benešovy dekrety staly předmětem vášnivých sporů, samy zůstávají širší veřejnosti neznámy. Polemizujeme o jejich důsledcích, komentujeme je dnešníma očima, aniž bychom brali v potaz dobu jejich vzniku.

6.3. MROŽOVINY: Zlověstný pták Zeppelin
František Novotný
Kdy už toho zlověstného ptáka Zeppelina vezme čert!, napsal pruský ministr vojenství Schellenberg na okraj návrhu vzducholodi, který mu v roce 1873 už asi podesáté zaslal tehdy pětatřicetiletý hrabě Ferdinand von Zeppelin. O pár desítek let později se jméno muže, od jehož smrti uplyne v pátek rovných 85 let, stalo synonymem létacích strojů, jimiž byla poprvé organizovaně vedena vzdušná válka proti civilistům.

4.3. MROŽOVINY: Přímý úder s falší
František Novotný
26. a 27. února 2002 uveřejnily Lidové noviny články Petrušky Šustrové "Viktor Orbán má pravdu" a "Deník Právo dal přednost před informováním čiré propagandě" v rubrice "Přímý úder". V obou statích, stavících se za zrušení Benešových dekretů, používá ale autorka tutéž podpásovou argumentaci a přinejmenším tutéž účelovou manipulaci s fakty, již předhazuje svým oponentům.

27.2. MROŽOVINY: Český klíč k nebesům
František Novotný
V sobotu uplyne 75 let od smrti ing. Jana Kašpara, českého aviatika, který 16. dubna 1910 uskutečnil první památný let nad domácí půdou. Svým přespolním letem z Pardubic do Prahy o rok později vyvolal národní nadšení a vysloužil si čestný titul PRVNÍ LÉTAJÍCÍ ČECH.

25.2. MROŽOVINY: Čím tohle moře pořád vře
František Novotný
Shodou okolností se k tomuto jubilejnímu 350. článku Mrožovin hodí jako titulek variace části jejich mota. "Teď o botách si promluvme, o králích, vosku pečetním, proč kapusta je chlupatá, proč tohle moře pořád vře, zda křídla mají prasata," říká Mrož v básní "Mrož a tesař" z Carollovy knížky o Alence. Lépe než proč je ptát se ČÍM vře ono evropské "moře", pod nímž svými nedávnými výroky o Palestincích zatopil premiér Zeman.

20.2. MROŽOVINY: Čtyřnásobný Titanic
František Novotný
5. února 2002 vyšel v Německu nový román "Račí chůzí", jehož se během prvních 5 dnů prodalo překvapujících 110 tisíc výtisků. Günter Grass, autor levicového zaměření, knihou prolomil tabu, když námětem jsou osudy německých běženců za 2. světové války a ke klíčové scéně patří nejstrašnější lodní katastrofa lidských dějin, kterou ale mají v povědomí toliko námořní historikové.

18.2. MROŽOVINY: Harry Potter filmově i jinak
František Novotný
Po fenoménu literárním se Harry Potter stává fenoménem filmovým. Od minulého čtvrtku také čeští diváci přispívají, aby počet filmových návštěvníků rychle překonal 130 milionů prodaných knih, neboť filmový Potter vůbec není špatný.

13.2. MROŽOVINY: Tajemství smrti Jamese Cooka
František Novotný
Smrt kapitána Cooka Anglický mořeplavec James Cook patřil k lepší, humánní tradici evropského objevování světa. Přesto byl 14. února 1779 zabit domorodci na tehdejších Sandwichových ostrovech. Až do roku 1981 se věřilo, že příčinou osudného konce, od něhož zítra uplyne 223 let, byl nicotný spor o lodní člun.

11.2. MROŽOVINY: Gordický uzel Benešových dekretů
František Novotný
Mediální kampaň kolem Benešových dekretů týkajících se odsunu sudetských Němců, neboť jenom o ně jde, vyprovokovaná rakouskou populistickou stranou "Svobodných", vytvořila z celé záležitosti nepřehledný gordický uzel, do něhož každý vplétá jenom to lano, za které se mu nejlépe tahá.

6.2. MROŽOVINY: 85 let neomezené ponorkové války
František Novotný
Podle rozkazu ze dne 31. ledna 1917 spustilo císařské Německo od prvních únorových dnů neomezenou ponorkovou válku. Znamenala porušení Haagské konvence, zakazující potápění obchodních lodí bez výstrahy, a stala se předobrazem válek budoucích, jež už neměly být vedeny vojáky proti vojákům, ale vojáky proti civilistům.

4.2. MROŽOVINY: Vedlejší kvalifikace - blázen
30.1. MROŽOVINY: Patřil celému světu
28.1. MROŽOVINY: Zamyšlení nad kolektivní vinou
23.1. MROŽOVINY: Osamělý podivín na trůnu
21.1. MROŽOVINY: Více o lidské povaze, méně o Haiderovi, nic o Temelínu
17.1. MROŽOVINY: Diese Tschechen
16.1. MROZOVINY: Existuj, armádo
14.1. MROŽOVINY: Opravdu sbohem, armádo?
9.1. MROŽOVINY: Hvězdný posel
7.1. MROŽOVINY: Angažovaní dramatikové
2.1. MROŽOVINY: Rok obratu
31.12. MROŽOVINY: Poslední den v roce
26.12. MROŽOVINY: Jedinečná Marlene
24.12. MROŽOVINY: Pokoj lidem dobré vůle
19.12. MROŽOVINY: Komunismus versus kybernetika
17.12. MROŽOVINY: O Evropě s chladnou hlavou
12.12. MROŽOVINY: Pitva jednoho teroristického útoku
10.12. MROŽOVINY: Šedesát let bitvy o Moskvu
5.12. MROŽOVINY: Paradoxy Pearl Harboru
3.12. MROŽOVINY: Iracionální pověra feminismu