Čtvrtek 7.3.2002
Svátek má Tomáš

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

SCI-FI: Tušení doktora Součka

POLITIKA: Šílený předvolební kvapík

TÉMA: Křivá daň

PROBLÉM: Dekrety presidenta republiky - právní analýza (2)

FÍGLE: Státní správa porušuje zákon

RODINA A PŘÁTELÉ: Byl Ludvík Souček český doktor Mengele?

PSÍ PŘÍHODY: I cesta je cíl

ŠAMANOVO DOUPĚ: Naši dobrodinci

TÉMA: Zaveďme regresívní daň!

REKLAMA: Chytrá, blbá a... záhadně krásná

K DISKUSI: Obchodování e-mailem s doménami

K DISKUSI: První desetiletí nového století aneb Už jsme si zvykli?

SAKRYŠ: Okamžiky, šmátrejte nám v hlavě!

PENÍZE: Jak regulovat penzijní fondy?

KOMENTÁŘ: Vlastenectví a byznys
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika

7.3. TÉMA: Křivá daň
Antonín Hrbek
Volebním “šlágrem” ODS je návrh na daňovou reformu spočívající v zavedení “rovné daně” z přijmu a to jak právnických, tak i fyzických osob a úpravě daně z přidané hodnoty s tím, že jde o “spravedlivější” daně a o zjednodušení výpočtu daní.

7.3. TÉMA: Zaveďme regresívní daň!
Jiří Nový
Jak naplnit prázdné kapsy státu? Nejdřív musíme zapomenout na progresívní či nedávno navrženou rovnou daň. Musíme opět ukázat, že se nebojíme pokusů a zavedeme regresívní daň...

7.3. PENÍZE: Jak regulovat penzijní fondy?
Tomáš Matoušek, www.penize.cz
Přemýšleli jste někdy o tom, jak bezpečné jsou peníze uložené v penzijních fondech a kdo sleduje činnost penzijních fondů? Neznáte-li odpovědi na tyto otázky, najdete je v tomto díle našeho seriálu o penzijních fondech.

7.3. SKRBLÍK: ČSOB a bankomaty - další změna?

Po uplynutí pěti dnů od platnosti nových poplatků za výběry z bankomatů se Československá obchodní banka rozhodla pro další změny. Tam, kde její klienti nemají možnost využít její bankomat, budou výběry zpoplatňovány místo dvacetipěti korunami 5,- Kč (tj. stejně jako u vlastního).
Čtěte v ekonomické sekci Neviditelného psa...


6.3. PENÍZE: Vezměte od bank maximum
Jan Heřman, www.penize.cz
Úrokové sazby, které banky nabízejí vkladatelům, nejsou žádné terno. Pokud však i vy svěřujete nejraději úspory peněžním domům, vyberte si. Jednotlivé produkty se z hlediska výnosu i likvidity značně liší, dominuje Oranžové konto.

6.3. SKRBLÍK: Bankám platíme za vše - i těm menším (II.)

V předcházejícím článku na podobné téma jsme se věnovali čtyřem největším českým bankám. Nyní nasměrujeme reflektory také na jejich menší soupeřky. Dnes budeme podle stejných pravidel jako minule porovnávat eBanku, GE Capital Bank, Raiffeisenbank a Živnostenskou banku.
Čtěte v ekonomické sekci Neviditelného psa...


5.3. PODVODY PŘES HRANICE: Kouzla se směnkami - část 2.
Zdeněk Jemelík
Článek "Podvody přes hranice", uveřejněný v Profitu a některých internetových listech počátkem února 2002 vyvolal specifickou reakci příslušníků skupiny "pana Bavora". Přestože jsem provozovatele tohoto podezřelého obchodu neidentifikoval a popis jejich činnosti až na některé detaily odpovídá také hříčkám jiných podobných podnikatelských seskupení, poznali se. Kromě toho, že mi někteří začali vyhrožovat a pokoušejí se mě zastrašovat, jiní zveřejnili nesouhlasné ohlasy k článku v Neviditelném Psu.

5.3. PENÍZE: Karty frčí
Dušan Hradil, www.penize.cz
Téměř každý klient banky má svoji platební kartu. Dynamicky se vyvíjí nejen počet vydaných karet a možnosti placení, ale také poplatky. Pojďte s námi na malý exkurz do trendů světa platebních karet.

5.3. SKRBLÍK: Bankám platíme za vše!

V několika málo posledních dnech to rozhodně nevypadá pro drobného bankovního klienta nějak příznivě. Oznámení ČSOB, že již bude zpoplatňovat výběry z bankomatů, nás vedlo k malému zamyšlení i nad ostatními poplatky, které jsou nám ctihodnými bankovními institucemi účtovány za běžné služby.
Čtěte v ekonomické sekci Neviditelného psa...


4.3. ROVNÁ DAŇ: Ano!
Pavel Kohout
Myšlenka rovné daně je nejzajímavějším tématem letošních voleb - a patrně i tématem nejlepším. Odpůrci myšlenky zdanění všech příjmů stejnou procentní sazbou rádi citují dva ekonomické mýty. Za prvé: rovná daň je bezprecedentní experiment, který nikde na světě nebyl vyzkoušen. Za druhé: výrazné snížení maximálních sazeb prospěje bohatým a způsobí propad příjmů státního rozpočtu.

4.3. PENÍZE: Pojištění pro vaše dítě
Jan Heřman, www.penize.cz
Cílem každého pojištění by především mělo být zabezpečit sebe a své blízké proti nepředvídatelným událostem. Nejinak je tomu v případě dětského životního pojištění. V současné době přišly další dvě pojišťovny s tímto produktem. Jak tedy můžete zabezpečit své ratolesti proti nevyzpytatelným obrátkám osudu?

4.3. SKRBLÍK: Zabraňte chudobě ve stáří

Penzijním systémem rozumíme systém financování osob v důchodovém věku, osob, které již nejsou ekonomicky aktivní. V souvislosti s penzijními systémy se hovoří o tzv. pilířích, ze kterých se systém skládá. Připravovaná reforma tohoto systému v České republice rozvíjí diskuzi o této problematice.
Čtěte v ekonomické sekci Neviditelného psa...


1.3. POLITIKA: Nepolitická - nadace, jak dál?
Richard Tichý
O apolitické politice a "nezávislých osobnostech" slýcháváme v poslední době možná víc, než je zdrávo. Fungování občanského sektoru v ČR je výrazně ovlivněno silnou pozicí nadací , které vytvářejí "neziskový trh"- tedy ne těch, kam se ukládají nezaplacené dluhy politických stran či majetek mediálních magnátů. Náš stát výrazně podpořil nadační sektor - nadace mají jistou moc. Ale moci se dá zneužít...

1.3. KUPÓNOVKA: Nejpozoruhodnější privatizační číslo
František Schilla
Všechno bylo jinak. - Tak lze stručně shrnout jak výchozí specifika, tak i samotný průběh druhé vlny kupónovky oproti vlně první. Zatímco výchozí specifika byla objektivně dána, na samotném průběhu se podílely milióny svobodných aktérů.

28.2. EKONOMIKA: Rovná daň netrestá, ale motivuje
Martin Kocourek
Daňová reforma v podání ODS tak přinese snížení, zpřehlednění a zjednodušení daní. Díky zbytečnosti (úsporám) na domácí daňové optimalizace se také - paradoxně - zachovají minimálně stávající daňové příjmy, vysvětluje autor, poslanec za ODS.

28.2. SKRBLÍK: Půjčky mladým na bydlení - pomůže jim to vůbec?
27.2. TUNELOVÁNÍ: Triky hospodářské mafie
27.2. SKRBLÍK: Bezplatným výběrům z bankomatu odzvoněno
26.2. SKRBLÍK: Bydli, mlč a plať!
25.2. SKRBLÍK: Mladý vědec? Spíš sociální případ!
25.2. PENÍZE: Jak se pojistit na zimní dovolenou
22.2. SKRBLÍK: Proč vlastně kupovat auto?
22.2. PENÍZE: Burzovní krachy - Tulipánová horečka (1630-37)
21.2. KUPÓNOVKA: Nejpitomější reklama s nejlogičtější pointou
21.2. SKRBLÍK: Předplacené karty na mobily - ušetřete až 40%!
21.2. PENÍZE: Rekordní rok stavebního spoření
20.2. PENÍZE: A co mé zlaté zuby
20.2. SKRBLÍK: Nezdaněná výhodná investice!
19.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ruka trhu a neviditelný návrat komunismu
19.2. PENZE: Liberální důchodová reforma
18.2. SKRBLÍK: Úvěrové registry - jsou vaše údaje v bezpečí?
18.2. PENÍZE: Pomsta stálým zákazníkům?
15.2. PENÍZE: Vyberte si svého brokera
15.2. SKRBLÍK: Novela bankovního zákona. Konec praní špinavých peněz v Čechách?
15.2. KUPÓNOVKA: Odpadávání neúspěšných fondů