Středa 17.4.2002
Svátek má Rudolf

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

MROŽOVINY: Paradox moralistů

STÁT: Fígle státní správy 2

POLITIKA: Pátá kolona versus Národní fronta nacionalismu

TÉMA: Blízký východ – laboratoř zítřejší reality (2.)

RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger u elektrikářů

PSÍ PŘÍHODY: Maličkost, ale potěší

POSLOUCHEJTE: Chcete se něco naučit?

ZE SVĚTA: Kábul poválečný, jarní a vyčkávající

MEJLEM: Ohlasy, názory

JAZYK: Co je to Paslovo

ZE SVĚTA: České divadlo v Limě

PROJEKT: Sokoli v srdci velkoměsta - zahájeno!

ZDRAVÍ: Hlavně že je mír a roste podvýživa ...

PETŘÍNSKÁ ROZHLEDNA: Krajka uštrikovaná ze železa

KNIHA: Ostrovy, majáky a mosty
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Film

6.4. FILM: ponorka U-571
(pagi)
Je to už docela dlouho, co jsem na Neviditelném Psu recenzoval film Ponorka (Das Boot, 1981, podle Wofganga Otta). Film Jonathana Mostowa Ponorka U-571 (U-571, 2000) se vrací k tématice války pod hladinou moře, ale jeho přístup je odlišný hned několika způsoby.

26.3. VÝSTAVA: Projekt TXX aneb Z Prahy až na Měsíc
Jiří Wagner
Všechno začalo jednou vesmírnou sondou. Pak následoval úžasný objev mladého Američana a výsledkem je český simulátor, který zájemce přenese z centra Prahy během pár minut až pod povrch Měsíce a ukáže mu záhadné stavby jiné civilizace.

21.2. STAR TREK: 22.2.2002 to vypukne!
Michal Patera
Zahraniční filmy a seriály pro pamětníky nemají na České televizi nijak zvlášť na růžích ustláno. To mohou potvrdit třeba milovníci seriálu Randall a Hopkirk, kteří se svého kousku vysílacího času marně dožadují už několik let. O to významnější je tedy skutečnost, že od 22.2.2002 bude ČT vysílat legendární sci-fi seriál ze 60.let, Star Trek. Proč má právě on tu čest být nejstarším u nás uvedeným převzatým pořadem?

15.2. FILM: Film Harry Potter jako drahá ilustrace
Robert Rameš
Včera se konala premiéra velkofilmu Harry Potter, dlouho očekávaná událost sezóny. Jak to vypadalo v Praze? Jaký je ten film? Recenzí bude jistě hromada, toto je první info.

29.1. FILM: spektákl jménem Společenstvo prstenu
(pagi)
Již dva roky pracuje marketingová mašinerie na tom, čemu se v žargonu říká promotion, a co zas až tak jednoduše do češtiny přeložitelné není - specifická kombinace reklamy, drbů, kontroverzních zpráv, tiskových informací, rozhovorů, uniklých fotografií, soudních sporů a kdoví čeho ještě, něco pracně vymyšlené a zaplacené, něco vzniklé spontánně. Ale vše směřující k tomu, aby o příslušné události vědělo co nejvíce lidí a aby pokud možno všichni z nich toužili být při tom, až to vypukne.

10.1. TÉMA: Vesmírný kult strachu již pominul
František Roček
Asteroid 2001 YB5 objevený teprve před měsícem se v pondělí 7. ledna 2001 ráno kolem osmé hodiny přiblížil těsně k Zemi. Asteroid minul Zemi o pouhých 800 000 kilometrů, což je z hlediska planetek vzdálených stovek miliónů let přiblížení velice těsné. Asteroid je v průměru tři sta metrů velký. Na zlikvidování Země by přitom stačily rozměry tělesa kolem půl kilometru, uvedla televize Prima, podobně se vyjádřila i TV Nova.

13.12. FAN: Legenda televizní sci-fi konečně na českých obrazovkách
Michal Patera
Neočekávané se stalo skutkem. Česká televize se dala po letech neustávajícího naléhání ze strany fanoušků přesvědčit k neobvyklému kroku - zakoupila a chystá do vysílání první seriál Star Trek z roku 1966. A na rovinu, přátelé: tohle není váš pravidelný každotýdenní Voyager.

5.12. FILM: Andrej Tarkovskij
(pagi)
Lidé, kteří se pohybují okolo žánru SF, mají spojeno jeho jméno s filmy Solaris a Stalker. Ti, kdo se zajímají o filmové umění jako celek, vyslovují jeho jméno jedním dechem v seznamu osmi či desíti tvůrců, kteří svými díly ovlivnili světovou kinematografii - tu uměleckou, samozřejmě.

13.11. ROZHOVOR: S tvůrcem očekávaného dokumentu KOCOVINA
Martin Škapík
Rád bych čtenáře Neviditelného Psa pozval na čtvrtek 15.listopadu k druhému programu ČT, kde bude ve 21. 50 promítánt unikátní dokument Sametová Kocovina. Natočil jej pan Robert Buchar (na fotografii), vedoucí katedry a profesor kinematografie na Columbia College v Chicagu, spolu s Davidem Smithem jeho někdejším studentem. Tento dokument je výpovědí známých filmových tvůrců, nejen o postavení filmu před a po listopadu, ale v mnohém, často velmi kriticky, posuzuje staronovou dobu v níž žijeme. Více v exklusivním rozhovoru pro Neviditelného Psa…

29.10. OSOBNOST: Zemřel režisér Jaromil Jireš
(JITA)

24. října zemřel filmový režisér Jaromil Jireš. Pokud by se našel někdo komu toto jméno je neznámé, jistě viděl některý z jeho filmů...


25.10. FILM: Planeta opic
Marek Žilka
Jen to remake nebo je to převyprávění? A jak se liší převyprávění od remake? Nakonec to nejdůležitější: má smysl na nový film Planeta opic chodit?

25.8. FILM: Lara Croft - adventura bez počítačové klávesnice
Jiří Wagner
Film Lara Croft - Tomb Raider není fantasy, horor ani sci-fi, je to plnokrevná adventura. Protože ale divákovi schází počítačová klávesnice na kolenou, je nutno omezit se na označení akční film. Navíc se zápletkou více než prostinkou.

2.8. FILM: Final Fantasy - Esence života

Jaksepatří jízlivá recenze trháku který má dnes u nás filmovou premiéru. Je to sci-fi ilm, ve které nehrají živí herci!

2.8. ŠAMANOVO DOUPĚ: Hlavně, aby to bylo krááásný (Pozdní recenze na TmS)
Jan Kovanic
Konečně mi bylo s rodinkou popatřiti na vyhlášený Tmavomodrý svět. Och, jak pěkný film, jak slibně začínal. Pak se ale něco zlomilo a okouzlení zmizelo.

19.7. FILM: premiéra: Shrek, Fiona a ďáblem posedlá loutka
Roman Paulík
V jedné malé chaloupce v hloubi lesa žil byl jeden velký zlobr, jménem Shrek. Byl celý zelený, uši jako trumpetky a kromě sebe měl rád jenom svou samotu. Občas prohnal nějaké ty drzé vesničany, ale jinak měl svatý klid. Jenže kolem něj - kromě bažin samozřejmě - bylo panství lorda Farquaada, který neměl rád pohádkové bytosti ve svém budoucím království a vymyslel pro ně ghetto - přímo ve Shrekových bažinách.
(článek zároveň vychází ve scifi sekci NP)


15.7. MFF: Dnes naposled
14.7. MFF: Festival zítra končí
13.7. MFF: Jiný svět
10.7. MFF: Den kočky a bouřky
28.6. FILM: Mumie se vrací
12.5. FILM: Jarda Dušek - setkání se spolužákem
11.5. CANNES:Obnovená premiéra Apocalypse Now
3.5. FILM: Mexičan
27.4. FILM: Osvobozování Francie na Žižkově
26.4. FILM: Hannibal
20.4. FILM: Na pokraji slávy
12.4. HUDBA: Hello, Dolly! - sehnal jsem svou lásku
10.4. FILM: Nepřítel před branami
5.4. TELEVIZE: Červený trpaslík - soumrak britcomů u nás?
29.3. FILM: Smlouva s ďáblem
27.3. FILM: Není král jako král
20.3. FILM: Bingo!
8.3. FILM: Po čem ženy touží
1.3. FILM: Pokémon - První film
26.2. FILM: Hele vole, kde mám káru?