Středa 17.4.2002
Svátek má Rudolf

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

MROŽOVINY: Paradox moralistů

STÁT: Fígle státní správy 2

POLITIKA: Pátá kolona versus Národní fronta nacionalismu

TÉMA: Blízký východ – laboratoř zítřejší reality (2.)

RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger u elektrikářů

PSÍ PŘÍHODY: Maličkost, ale potěší

POSLOUCHEJTE: Chcete se něco naučit?

ZE SVĚTA: Kábul poválečný, jarní a vyčkávající

MEJLEM: Ohlasy, názory

JAZYK: Co je to Paslovo

ZE SVĚTA: České divadlo v Limě

PROJEKT: Sokoli v srdci velkoměsta - zahájeno!

ZDRAVÍ: Hlavně že je mír a roste podvýživa ...

PETŘÍNSKÁ ROZHLEDNA: Krajka uštrikovaná ze železa

KNIHA: Ostrovy, majáky a mosty
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba

17.4. ZE SVĚTA: České divadlo v Limě
Stanislav Reiniš
Z rukopisu vzpomínek Eduarda Ingriše, hudebního skladatele, dirigenta, textaře a cestovatele.

11.4. HUDEBNÍ RECENZE: Pro naše podnebí neskousnutelná Mlha
Petr Holeček
Velevážený, velmi odborný a náročný hudební týdeník Music Week smekl před touto kombinací post-rocku a hip-hopu klobouk. Tedy údajně…

10.4. HUDEBNÍ RECENZE: Laťka proklatě vysoko
Tadeáš Haager
Ze stejného lůna, z něhož se kdysi zrodil Franta Kocoucek, Donutil, Polívka a jiné opory našeho kulturního bohatství, nyní se klube Radium.nfo. Ačkoliv mi silně rozvinutý pragocentrismus velí tuto kapelu pohřbít, zadupat, pohanit, metat špínu co mi jen síly budou stačit, nejde to, můžu jenom opěvovat a chválit.

4.4. HUDEBNÍ RECENZE: Tak kdo je tady funky ?!?
Tadeáš Haager
Český funk bují. Bohužel často zhoubně. Na naší hudební scéně se zrodil fenomén, který nemá šanci stát se něčím jiným než sezónní záležitostí. Pod vlivem masové poptávky po funku se narychlo splácaly desítky kapel z jedinců, kteří "vlastně vždycky funky hrát chtěli", ale bohužel si to představují tak, že si kytarista vypne booster, začne trochu víc šmrdlat trsátkem a basa se dá víc nahlas.

15.3. HUDEBNÍ RECENZE: Bacha - podprahově vnucovaný ethnovliv!
Petr Holeček
Remixovaná alba, která navazují na originální desku, bychom mohli v dnešní době označit za veskrze nový trend, jenž k nám konečně dorazil nebo za prostě jen tak spontánně hudební, klubovou, elektronickou, ale i rockovou módní vlnu.

14.3. LITERATURA: Hlas byl jeho osudem
Jiří Wagner
Díky bolestem ucha jsem se seznámil se zajímavým lékařem a jeho neméně poutavou knihou. "Paměti lékaře Národního divadla v Praze" jsou velmi zajímavě a laskavě napsané memoáry foniatra předních českých umělců.

12.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Andělský zpěv Heleny Vondráčkové
Jan Kovanic
Přiznám se, že současnou hudební scénu moc nesleduji. Když klofám do klávesnice počítače, který je připojený k síti, mívám při tom puštěné internetové rádio King FM ze Seattlu. Tam hrají takové autory, jako jsou Dvoržak, Fibiš, Smetana či Janeček, tedy většinou hudbu mrtvých mistrů. Jsou ovšem i mistři nemrtví.

1.3. HUDEBNÍ RECENZE: Skvělá hudba se špatným zvukem
Petr Holeček
Tak tu mám zase něco pro rockové nadšence. Dalo by se říct, že je to věc velice specifická, možná i výjimečná. Přesto jí však zasvěcený posluchač bude znát nazpaměť - jde o živák. Ale není to jen tak nějaký živák, je to kouzelný živák! Na dvou přítomných discích se nachází záznam namixovaný ze tří koncertů. Ovšem ne z ledajakých! Jsou to živá show, vystoupení veterána hard rocku (dalo by se říci satanistického) - Glenna Danziga, nezastoupitelného zpěváka, producenta a v druhé řadě pak skladatele filmové hudby. Ovšem ne tak ledajaké! Hudby k hororu…

16.2. HUDEBNÍ RECENZE: Nádech Petra Rajcherta
Petr Holeček
Tvář Petra Rajcherta známe především z televizních seriálů, divadelních prken nebo pohádek, kde hrál většinou nějakého nebojácného prince. Dnes už ovšem také vnímáme jeho tvář jaksi hudebně. Není to nějakým mávnutím kouzelného proutku, Petr Rajchert dlouho zpíval pod značkou Chinaski, ale mediální propagace hudebního vydavatelství, které de facto zpěvákovi nabídlo natočení sólového alba, vykonala své.

8.1. HUDEBNÍ RECENZE: Skinny skákají do výšky
Petr Holeček
Na český hudební trh se opět dostala (pro nás) neznámá skupina, která má však mnohem vyšší ambice a poníženě se ztratí mezi ostatními tituly, které firmy distribuují. Jde o britskou down tempovou formaci Skinny.

3.1. HUDBA: Top ten 2001
Petr Holeček
DESET nejzásadnějších a nejúspěšnějších hudebních alb roku 2001

2.1. HUDBA: Skřivánek z Karlsbadu
Qeen Čiči
íte, že právě teď pravidelně přelétává mezi Švédskem a Českem mladičká sopranistka Tereza Kocourková, která je v necelých 17 letech přirovnávána k největším operním divám obou zemí? V Čechách se po několik let účastnila celonárodní pěvecké soutěže Karlovarský skřivánek a nikdy neobsadila horší než třetí místo.

27.12. HUDEBNÍ RECENZE: Omytí v grunge lázni
Petr Holeček
Britské kvarteto My Vitriol je ještě zajíc. Vždyť se zrodilo celkem nedávno, v roce 1998, a čtyři roky jsou ve světě hudby jako čtyři měsíce v reálném životě. Narození Vitriolů proběhlo jednoduše. Srílanský rodák, nynější zpěvák a autor textů Som Wardner potkal nynějšího bubeníka Ravi Kesavarama na koleji v Londýně.

21.12. HUDEBNÍ RECENZE: Monkey Business - Save The Robots
Tadeaš Haager
Monkey Business, projekt za kterým stojí šedá eminence českého funku, muž s "největšími vlasy v zemi", Roman Holý. Zhruba před rokem se představili masám vzmáhající se české funkové obce albem Why Be In When You Could Be Out. Zatímco jiné české kapely většinou kombinují funky s elektronikou nebo bigbeatem, čistokrevnou funkovou kapelu, bys hledal sebedéle, nenašels.

18.12. SAKRYŠ: Nezabíjejte nám hudbu!
Petr Holeček
Už několik měsíců pozoruji libovůli a diskriminační chování některých větších hudebních vydavatelství. Nálepky typu "Nelze přehrát na PC" nejsou dnes už na obalech cédéček žádnou výjimkou. To dříve, to se občas na bookletu objevila červeně přeškrtnutá zlomená elektrická kytara v kolečku a nápis: "Kopírování zabíjí hudbu" a sami umělci "ze své vůle" apelovali na posluchače, že přepalování hudebních cédéček je přece "nečestné a nesportovní". Dneska si koupíte titul za několik set (částky šplhají stále výše k nepředstavitelné hranici sedmi set, osmi set korun) a nemůžete nosič ani přehrát na svém počítači!

12.12. ROZHOVOR: S Ivanem Myslikovjanem, jedním z nejlepších českých saxofonistů.
11.12. ŠKOLA: Hudbou do tajů angličtiny
11.12. INFORMACE: Benefiční koncert na podporu asociace afghánských žen RAWA
7.12. BEATLES: George zemřel před týdnem, John byl zavražděn před 21 lety
7.12. KULTURA: Můj otřesný zážitek z pořádané akce -Koncert Vanessy Mae
5.12. BEATLES: George Harrison odešel, zůstaly už jen dvě legendy
5.12. HUDEBNÍ RECENZE: Sourozenci poprvé na výběru
30.11. SOUTĚŽ: Vyhodnocení soutěže o lístky na Vanessu
28.11. SOUTĚŽ: O vstupenky na koncert Vanessy Mae
28.11. HUDBA: New music marathon
27.11. HUDEBNÍ RECENZE: Incubus - Morning View
23.11. SOUTĚŽ: Vyhodnocení soutěže o lístky na Vanessu
22.11. HUDEBNÍ RECENZE: Reedice Bastardů
21.11. SOUTĚŽ: O vstupenky na koncert Vanessy Mae
16.11. SOUTĚŽ: Vyhodnocení soutěže o lístky na Vanessu
14.11. SOUTĚŽ: O vstupenky na koncert Vanessy Mae
13.11. HUDEBNÍ RECENZE: Fontanela
12.11. INFO: Vanessa Mae 5.prosince v Paegas Areně
9.11. HUDEBNÍ RECENZE: Máte také chuť?
5.11. HUDEBNÍ RECENZE: Neukočírované nápady