Středa 17.4.2002
Svátek má Rudolf

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

MROŽOVINY: Paradox moralistů

STÁT: Fígle státní správy 2

POLITIKA: Pátá kolona versus Národní fronta nacionalismu

TÉMA: Blízký východ – laboratoř zítřejší reality (2.)

RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger u elektrikářů

PSÍ PŘÍHODY: Maličkost, ale potěší

POSLOUCHEJTE: Chcete se něco naučit?

ZE SVĚTA: Kábul poválečný, jarní a vyčkávající

MEJLEM: Ohlasy, názory

JAZYK: Co je to Paslovo

ZE SVĚTA: České divadlo v Limě

PROJEKT: Sokoli v srdci velkoměsta - zahájeno!

ZDRAVÍ: Hlavně že je mír a roste podvýživa ...

PETŘÍNSKÁ ROZHLEDNA: Krajka uštrikovaná ze železa

KNIHA: Ostrovy, majáky a mosty
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě

16.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: O tom českém nacionalismu
Jan Kovanic
Moje babička Emilie se narodila v Liberci na konci předminulého století v rodině českého řemeslníka. Pradědeček nechal zapsat Emču do české školy, kam docházela několik kilometrů pěšky, ačkoli hned pod okny byla k mání škola německá. Odvážná školačka Ema, když se vracela domů, zvonila na zvonky německých občanů, pak se schovávavala a smála se Němčourům, kteří vybíhali ven a křičeli na ni něco o českých svinských psech. Tak to byl ten rakouský český nacionalismus.

13.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Sudeťáci nezklamali, Němci potěšili
Jan Kovanic
Říká se, že současný křik proti vlastně "neexistujícímu sudetoněmeckému nebezpečí" rozpoutal hrubián Miloš Zeman. Ale dříve řvali - a desítky let řvali - na straně organizací odsunutých českých Němců různí němečtí a rakouští potentáti - nejvyšší z nich asi bavorský ministerský předseda Edmund Stoiber, kandidát na budoucího německého kancléře. To byly volby ještě v nedohlednu - následující text vyšel ve Psu už před třemi lety. Ale za tehdy napsaným si stojím i dnes - včetně "nekorektního" závěru:

11.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Churavý prezident
Jan Kovanic
Český prezident Václav Havel se v několika minulých dnech značně namáhal - státní návštěva Itálie, rozhovor s papežem, státní návštěva Malty, to by jistě uondalo i nejednoho turistu. Další prezidentské zdravotní nesnáze se dají čekat. Šamani vědí, že kolem 15. června 2002.

9.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Němci v Lidicích
Jan Kovanic
První dům vpravo od cesty, když se šlo od Buštěhradu, patřil rodičům Marie Šupíkové. "K nám přišli v noci něco po jedenácté hodině. To už byla obec obklíčena. Vojáci nás z toho domu vyhnali, zřídili si v něm komandanturu a odtud pak řídili celou tu akci." Dnes je na tom místě jen kámen s nápisem "Lidice".

6.4. . ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak se podařilo zkorumpovat ODS? Vždyť to přímo bije do očí!
Jan Kovanic
Milan Šrejber neměl v žádném případě sponzorovat ODS. A když už, tak jen tajně. Neměl se k tomu přiznávat. A když se k tomu přiznal, pak ať se nediví! Před dvěma lety jsme se ženou Ivanou psali o tom, jak vlastně ODS zkorumpoval:

4.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Zničit ten mýtus!
Jan Kovanic
Publicista Bohumil Doležal nás ve svém článku "Procházka českou národní mytologií," který vyšel v Mladé frontě Dnes 23.3. 2002, vyzval, abychom se rozhoupali k tomu, podívat se sami na sebe a na své dějiny kriticky. Naše minulost se pak prý před námi otevře v novém světle. Jaké to světlo je, ilustruji několika komentovanými výroky z uvedeného článku:

2.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Viděno z boku
Jan Kovanic
Ve Vietnamu zuří imperialistická válka monitorovaná bezmocnými pozorovateli OSN. Tábor socialistických států buduje mír. Berlínská zeď odděluje svět práce a sociálních jistot, práva a pořádku od zahnívajících zbytků kapitalistického násilnického zlořádu. Avšak i u nás dosud ještě existují relikty překonané minulosti. V Liberci toho roku napadl sníh už v listopadu.

30.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Na Karlově mostě
Jan Kovanic
A už je tady jaro nenávratně, a s ním začínají krásné procházky přírodou i městem. Pro ty, kteří minulou sobotu neodhodili moje Doupě do koše, mám další své dávné veršíky:

28.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Slušní a neslušní komunisté
Jan Kovanic
Často zde píšu o zločinech komunistického režimu. Často čtenáři toto písání komentují tak, že by se prý měli zavřít všichni bývalí komunisté. Ale protože to bychom museli zavřít i své příbuzné (případně sebe), tak prý raději tolerujeme komunistické zločiny (své zločiny) - čímž pokračujeme v kolaboraci, kterou jsme prováděli za minulého režimu - pokud jsme dostatečného věku.

26.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Sousedé
Jan Kovanic
Českou minulost zdobí mnoho slavných činů. Existují velké události, které si stále připomínáme. Klademe věnce k památníkům známých hrdinů. A je to tak správné. Ale vedle hrdinů známých, existují i hrdinové neznámí. Jejich hrdinství bylo nenápadné, protože i činy, které konali, byly nenápadné. Nenápadné, ale pro mnoho lidí životně důležité.

23.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Zima ve Skaláku
Jan Kovanic
Už je jaro, ale tehdy to byla krásná zimní dovolená. (Pro nejotrlejší sobotní návštěvníky mého doupěte jsem pro dnešek připravil své dávné verše.)

21.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Stalo se po kritice taxikářů
Jan Kovanic
Pro zlepšování kvality služeb jsme přijali řadu opatření, která se uskutečňují průběžně. Jsou mezi nimi intenzívnější kontroly provozu taxíků, výchova řidičů v rámci porad a povinného školení, trestání řidičů porušujících pracovní kázeň...

19.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Chytrá Koalice
Jan Kovanic
Jistě znáte tu pohádku o chytré horákyni. Jak měla přiject/nepřiject, ustrojená/neustrojená, obutá/neobutá, učesaná/neučesaná s darem/nedarem. Tak mi dnes připadá Koalice - strana/nestrana.

16.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ostuda okupace byla vykoupena statečností odboje
Jan Kovanic
Před třiašedesáti lety, 15. března 1939, skončila Hitlerova hra o mírotvorci z Mnichova. Německá vojska okupovala českou část zbylého Česko-Slovenska. V roce 1999 svolaly k tomuto výročí různé organizace odbojářů spolu s generálním štábem a Ministerstvem obrany ČR odborný seminář do budovy MO ČR Na Valech. Dopisovatel Neviditelného psa tam byl taky:

14.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ohrožování míru konečně odstraněno

Ve středu 15. března roku 1938 vydal Adolf Hitler provolání k německému lidu: "Před několika měsíci bylo Německo nuceno vzít v ochranu své soukmenovce, žijící v uzavřených skupinách, proti nesnesitelnému teroristickému režimu Československa a v posledních týdnech se objevily se zvýšenou měrou stejné případy. Každou hodinu se množí volání o pomoc pronásledovaných a postižených."

12.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Andělský zpěv Heleny Vondráčkové
9.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Svobodné volby!
7.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Naši dobrodinci
5.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Pátá kolona
2.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak Novákovi o nic nepřišli
28.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ukázat klacek a vycenit zuby
26.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Nordické lsti
23.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Naše skóre
21.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Meze snesitelnosti aneb Otroci komunismu
19.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ruka trhu a neviditelný návrat komunismu
16.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Česko-německé vztahy v kontextu evropské historie
14.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Oběti rudého moru
12.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Bylo nás dvacet pět
9.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Vztahy Německa k Česku jsou testem německého evropanství
7.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Sověty + imperialismus = komunismus
5.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Všechny lidské a nelidské bytosti
2.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Češi, Němci a sudetští Němci
31.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Svědkové obžaloby
29.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Naše břevno
28.1. DOKUMENT: Stanovisko k sudetské otázce - 20 bodů