Středa 17.4.2002
Svátek má Rudolf

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

MROŽOVINY: Paradox moralistů

STÁT: Fígle státní správy 2

POLITIKA: Pátá kolona versus Národní fronta nacionalismu

TÉMA: Blízký východ – laboratoř zítřejší reality (2.)

RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger u elektrikářů

PSÍ PŘÍHODY: Maličkost, ale potěší

POSLOUCHEJTE: Chcete se něco naučit?

ZE SVĚTA: Kábul poválečný, jarní a vyčkávající

MEJLEM: Ohlasy, názory

JAZYK: Co je to Paslovo

ZE SVĚTA: České divadlo v Limě

PROJEKT: Sokoli v srdci velkoměsta - zahájeno!

ZDRAVÍ: Hlavně že je mír a roste podvýživa ...

PETŘÍNSKÁ ROZHLEDNA: Krajka uštrikovaná ze železa

KNIHA: Ostrovy, majáky a mosty
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny

17.4. MROŽOVINY: Paradox moralistů
František Novotný
Asi před 10 dny Český rozhlas v rámci křesťanského vysílání představil hnutí proti interrupci, minulé úterý pak ČT2 uvedla pořad "Sněží" s námětem klonování. Oba pořady spojuje to, že v nich vystupovali lidé, jimž morální principy velí nepřistoupit na současné zákonné normy. Analýza takových postojů pak vede k překvapivému paradoxu.

15.4. MROŽOVINY: Méně šťastný z bratří Wrightů
František Novotný
Zítra uplyne 135 let od narození Wilbura Wrighta, leteckého průkopníka, který spolu s bratrem Orvillem zkonstruoval první prakticky použitelné motorové letadlo těžší vzduchu a jako vůbec první člověk na něm překonal vzdálenost více než 250 m.

10.4. MROŽOVINY: Chlapec, kterému doktor často píchal uši
František Novotný
Americký spisovatel Stephen King se stal králem hororu i na českém knižním trhu. Další dílo z jeho počítače, které se před měsícem objevilo na knižních pultech, může ale zaujmout i ty čtenáře, kteří horor nečtou, neboť kombinuje upřímnou životní zpověď s učebnicí tvůrčího psaní.

8.4. MROŽOVINY: Ozbrojenci v chrámu
František Novotný
Pod titulky "Palestinci se ukryli v betlémské bazilice" a "Dochází nám jídlo, naříkají vězni z chrámu Zrození páně" informoval český tisk o skutečnosti, že do toho chrámu se uchýlilo 200 ozbrojených teroristů z hnutí Hammás a Al Kajdá. To uvedl italský novinář, jemuž dovolili z chrámu odejít. Shodou okolností tomu bude za pár týdnů rovných 60 let, kdy se v jiném městě a do jiného chrámu také uchýlili "teroristé", jak je označili nacističtí okupanti.

3.4. MROŽOVINY: Izrael za naftu
František Novotný
Slavnost nekvašených chlebů, která se kryje s našimi Velikonocemi, patří k největším židovským svátkům. Ta letošní je ale tragická, zvrhla se ve skutečnou palestinsko-izraelskou válku, což je konflikt, který, pokud Západ nepřehodnotí svoje postoje, může vést k nedozírným následkům.

1.4. MROŽOVINY: Velikonočně o smíření
František Novotný
Velikonoční svátky s prastarým mýtem vzkříšení jsou vhodným okamžikem pro zamyšlení nad odpuštěním a smířením, neboť obé musí vzkříšení předcházet. A to nejenom v oblasti náboženské mystiky, ale zřejmě i v oblasti ryze praktické, jako jsou i česko-německé vztahy, neboť ze strany sudetských Němců ono biblické slovo smíření zní neustále.

27.3. MROŽOVINY: Historia magistra vitae
František Novotný
Historie je učitelkou života, říkali staří latiníci, a proto Mrožoviny, v souladu s tímto rčením, se tu a tam pokoušejí o sondy do historie, třeba v podobě výročních medailónků významných historických osobností. A nejde ani tak o suchá biografická fakta, jako o něco subtilnějšího, co je skryto za nimi.

25.3. MROŽOVINY: Hollar solí načichlý
František Novotný
Že v 17. století žil český rytec a grafik Václav Hollar, ještě jakž takž víme a mnozí si i vzpomenou na jeho slavné panorama Prahy, které vyryl do mědi v Antverpách a vydal v Merianově dílu "Topographia Bohemiae". Avšak to, že Hollarovy rytiny korábů tvoří nedílnou součást každé odborné publikace o dějinách stavby lodí, je ve vlasti tohoto umělce, jenž zemřel před 325 lety, obecně neznámou skutečností.

20.3. MROŽOVINY: Obr lidského ducha
František Novotný
Politika a politikové se nám právě teď vnucují od rána do večera, nicméně nejsou ničím jiným než jen pomíjivou pěnou dní. Skutečné hlubiny lidské existence pak mapují úplně jiní lidé, jakým byl i matematik a fyzik sir Isaac Newton. Ačkoli dnes je tomu již 275 let od smrti tohoto obra lidského ducha, nepřestáváme se dívat na svět jeho očima.

18.3. MROŽOVINY: Inventura pravicového voliče
František Novotný
Do voleb zbývá 88 dní a tak je na čase udělat inventuru českého politického krámu, ocenit nejen zboží za výlohou, ale podívat se i do skladu na tovar s prošlou lhůtou, a nepřehlédnout ani odložené kostýmy, které vyšly z módy.

13.3. MROŽOVINY: Mír pro Palestinu v nedohlednu
František Novotný
V pondělí si sice západní svět připomněl půlročí teroristického útoku na USA, avšak skutečnost, že tytéž útoky se v Palestině rozhořely do přímé teroristické války, si tentýž západní svět zastírá klapkami "symetrizace", podle níž jsou obě strany stejně vinné, aniž si především představitelé EU chtějí uvědomit, že právě tento pohled konflikt konzervuje a dává prostor k jeho eskalaci.

11.3. MROŽOVINY: Benešovy dekrety a rok 1945
František Novotný
Ač se Benešovy dekrety staly předmětem vášnivých sporů, samy zůstávají širší veřejnosti neznámy. Polemizujeme o jejich důsledcích, komentujeme je dnešníma očima, aniž bychom brali v potaz dobu jejich vzniku.

6.3. MROŽOVINY: Zlověstný pták Zeppelin
František Novotný
Kdy už toho zlověstného ptáka Zeppelina vezme čert!, napsal pruský ministr vojenství Schellenberg na okraj návrhu vzducholodi, který mu v roce 1873 už asi podesáté zaslal tehdy pětatřicetiletý hrabě Ferdinand von Zeppelin. O pár desítek let později se jméno muže, od jehož smrti uplyne v pátek rovných 85 let, stalo synonymem létacích strojů, jimiž byla poprvé organizovaně vedena vzdušná válka proti civilistům.

4.3. MROŽOVINY: Přímý úder s falší
František Novotný
26. a 27. února 2002 uveřejnily Lidové noviny články Petrušky Šustrové "Viktor Orbán má pravdu" a "Deník Právo dal přednost před informováním čiré propagandě" v rubrice "Přímý úder". V obou statích, stavících se za zrušení Benešových dekretů, používá ale autorka tutéž podpásovou argumentaci a přinejmenším tutéž účelovou manipulaci s fakty, již předhazuje svým oponentům.

27.2. MROŽOVINY: Český klíč k nebesům
František Novotný
V sobotu uplyne 75 let od smrti ing. Jana Kašpara, českého aviatika, který 16. dubna 1910 uskutečnil první památný let nad domácí půdou. Svým přespolním letem z Pardubic do Prahy o rok později vyvolal národní nadšení a vysloužil si čestný titul PRVNÍ LÉTAJÍCÍ ČECH.

25.2. MROŽOVINY: Čím tohle moře pořád vře
20.2. MROŽOVINY: Čtyřnásobný Titanic
18.2. MROŽOVINY: Harry Potter filmově i jinak
13.2. MROŽOVINY: Tajemství smrti Jamese Cooka
11.2. MROŽOVINY: Gordický uzel Benešových dekretů
6.2. MROŽOVINY: 85 let neomezené ponorkové války
4.2. MROŽOVINY: Vedlejší kvalifikace - blázen
30.1. MROŽOVINY: Patřil celému světu
28.1. MROŽOVINY: Zamyšlení nad kolektivní vinou
23.1. MROŽOVINY: Osamělý podivín na trůnu
21.1. MROŽOVINY: Více o lidské povaze, méně o Haiderovi, nic o Temelínu
17.1. MROŽOVINY: Diese Tschechen
16.1. MROZOVINY: Existuj, armádo
14.1. MROŽOVINY: Opravdu sbohem, armádo?
9.1. MROŽOVINY: Hvězdný posel
7.1. MROŽOVINY: Angažovaní dramatikové
2.1. MROŽOVINY: Rok obratu
31.12. MROŽOVINY: Poslední den v roce
26.12. MROŽOVINY: Jedinečná Marlene
24.12. MROŽOVINY: Pokoj lidem dobré vůle