Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 25.4.2002
  Výběr z vydání
 >VOLBY: Jak mají volit zahraniční Češi
 >KONTROLY: Ututlané kontroly a nezávislost NKÚ
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Hřích potratu a zločin odsunu
 >TÉMA: Drogy jsou jenom část sociálni patologie
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Akční filmy ve světle reality
 >PSÍ PŘÍHODY: Zatracenej čokl, ten mi zase dal zabrat
 >POLITIKA: Pavouk byrokracie je matkou korupce
 >ZAHRADA: Co dělat v dubnu (4)
 >TÉMA: K dialogu Češi-Němci a taky Češi-Češi
 >NÁZOR: Francouzská lekce
 >ARMÁDA: Co se v mládí naučíš...
 >INFO: Ropák roku
 >Jsem optimista, říká Zackie Achmat
 >PENÍZE: Jak naletět podvodníkům
 >ZDRAVÍ: Co jsou demence?

  Starší články
 >4.3. MROŽOVINY: Přímý úder s falší
 >27.2. MROŽOVINY: Český klíč k nebesům
 >25.2. MROŽOVINY: Čím tohle moře pořád vře
 >20.2. MROŽOVINY: Čtyřnásobný Titanic
 >18.2. MROŽOVINY: Harry Potter filmově i jinak
 >13.2. MROŽOVINY: Tajemství smrti Jamese Cooka
 >11.2. MROŽOVINY: Gordický uzel Benešových dekretů
 >6.2. MROŽOVINY: 85 let neomezené ponorkové války
 >4.2. MROŽOVINY: Vedlejší kvalifikace - blázen
 >30.1. MROŽOVINY: Patřil celému světu
 >28.1. MROŽOVINY: Zamyšlení nad kolektivní vinou
 >23.1. MROŽOVINY: Osamělý podivín na trůnu
 >21.1. MROŽOVINY: Více o lidské povaze, méně o Haiderovi, nic o Temelínu
 >17.1. MROŽOVINY: Diese Tschechen
 >16.1. MROZOVINY: Existuj, armádo
 >14.1. MROŽOVINY: Opravdu sbohem, armádo?
 >9.1. MROŽOVINY: Hvězdný posel
 >7.1. MROŽOVINY: Angažovaní dramatikové
 >2.1. MROŽOVINY: Rok obratu
 >31.12. MROŽOVINY: Poslední den v roce

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny
 
24.4. MROŽOVINY: Srebrenická etuda na téma násilí
František Novotný
Ať už se dnes jedná o Palestinu, nebo dříve šlo o Afghánistán, Kosovo a Bosnu, nepřestáváme kolem sebe slyšet stále ten stejný pokřik - násilím se nic nevyřeší, násilí jenom plodí další násilí a vždy je třeba jednat. Srebrenica je pak názorným příkladem, kam tyto ideje nenásilí v Bosně vedly, co tam z vychvalované pozice "jednání" vyřešil holandský kontingent OSN.
Komentářů k článku:

22.4. MROŽOVINY: Poslední Viking
František Novotný
Ve čtvrtek večer média oznámila, že skonal Thor Heyerdahl. Ačkoli byl vědec, miliony lidí po celém světě ho znaly jako mořeplavce dobrodruha a každý, kdo sám hleděl k pustému horizontu a cítil na rtech mořskou sůl, ho musel ctít a nemůže přejít jeho smrt, aniž by vzdal hold.
Komentářů k článku:


17.4. MROŽOVINY: Paradox moralistů
František Novotný
Asi před 10 dny Český rozhlas v rámci křesťanského vysílání představil hnutí proti interrupci, minulé úterý pak ČT2 uvedla pořad "Sněží" s námětem klonování. Oba pořady spojuje to, že v nich vystupovali lidé, jimž morální principy velí nepřistoupit na současné zákonné normy. Analýza takových postojů pak vede k překvapivému paradoxu.
Komentářů k článku:


15.4. MROŽOVINY: Méně šťastný z bratří Wrightů
František Novotný
Zítra uplyne 135 let od narození Wilbura Wrighta, leteckého průkopníka, který spolu s bratrem Orvillem zkonstruoval první prakticky použitelné motorové letadlo těžší vzduchu a jako vůbec první člověk na něm překonal vzdálenost více než 250 m.
Komentářů k článku:


10.4. MROŽOVINY: Chlapec, kterému doktor často píchal uši
František Novotný
Americký spisovatel Stephen King se stal králem hororu i na českém knižním trhu. Další dílo z jeho počítače, které se před měsícem objevilo na knižních pultech, může ale zaujmout i ty čtenáře, kteří horor nečtou, neboť kombinuje upřímnou životní zpověď s učebnicí tvůrčího psaní.
Komentářů k článku:


8.4. MROŽOVINY: Ozbrojenci v chrámu
František Novotný
Pod titulky "Palestinci se ukryli v betlémské bazilice" a "Dochází nám jídlo, naříkají vězni z chrámu Zrození páně" informoval český tisk o skutečnosti, že do toho chrámu se uchýlilo 200 ozbrojených teroristů z hnutí Hammás a Al Kajdá. To uvedl italský novinář, jemuž dovolili z chrámu odejít. Shodou okolností tomu bude za pár týdnů rovných 60 let, kdy se v jiném městě a do jiného chrámu také uchýlili "teroristé", jak je označili nacističtí okupanti.
Komentářů k článku:


3.4. MROŽOVINY: Izrael za naftu
František Novotný
Slavnost nekvašených chlebů, která se kryje s našimi Velikonocemi, patří k největším židovským svátkům. Ta letošní je ale tragická, zvrhla se ve skutečnou palestinsko-izraelskou válku, což je konflikt, který, pokud Západ nepřehodnotí svoje postoje, může vést k nedozírným následkům.
Komentářů k článku:


1.4. MROŽOVINY: Velikonočně o smíření
František Novotný
Velikonoční svátky s prastarým mýtem vzkříšení jsou vhodným okamžikem pro zamyšlení nad odpuštěním a smířením, neboť obé musí vzkříšení předcházet. A to nejenom v oblasti náboženské mystiky, ale zřejmě i v oblasti ryze praktické, jako jsou i česko-německé vztahy, neboť ze strany sudetských Němců ono biblické slovo smíření zní neustále.
Komentářů k článku:


27.3. MROŽOVINY: Historia magistra vitae
František Novotný
Historie je učitelkou života, říkali staří latiníci, a proto Mrožoviny, v souladu s tímto rčením, se tu a tam pokoušejí o sondy do historie, třeba v podobě výročních medailónků významných historických osobností. A nejde ani tak o suchá biografická fakta, jako o něco subtilnějšího, co je skryto za nimi.
Komentářů k článku:


25.3. MROŽOVINY: Hollar solí načichlý
František Novotný
Že v 17. století žil český rytec a grafik Václav Hollar, ještě jakž takž víme a mnozí si i vzpomenou na jeho slavné panorama Prahy, které vyryl do mědi v Antverpách a vydal v Merianově dílu "Topographia Bohemiae". Avšak to, že Hollarovy rytiny korábů tvoří nedílnou součást každé odborné publikace o dějinách stavby lodí, je ve vlasti tohoto umělce, jenž zemřel před 325 lety, obecně neznámou skutečností.
Komentářů k článku:


20.3. MROŽOVINY: Obr lidského ducha
František Novotný
Politika a politikové se nám právě teď vnucují od rána do večera, nicméně nejsou ničím jiným než jen pomíjivou pěnou dní. Skutečné hlubiny lidské existence pak mapují úplně jiní lidé, jakým byl i matematik a fyzik sir Isaac Newton. Ačkoli dnes je tomu již 275 let od smrti tohoto obra lidského ducha, nepřestáváme se dívat na svět jeho očima.
Komentářů k článku:


18.3. MROŽOVINY: Inventura pravicového voliče
František Novotný
Do voleb zbývá 88 dní a tak je na čase udělat inventuru českého politického krámu, ocenit nejen zboží za výlohou, ale podívat se i do skladu na tovar s prošlou lhůtou, a nepřehlédnout ani odložené kostýmy, které vyšly z módy.
Komentářů k článku:


13.3. MROŽOVINY: Mír pro Palestinu v nedohlednu
František Novotný
V pondělí si sice západní svět připomněl půlročí teroristického útoku na USA, avšak skutečnost, že tytéž útoky se v Palestině rozhořely do přímé teroristické války, si tentýž západní svět zastírá klapkami "symetrizace", podle níž jsou obě strany stejně vinné, aniž si především představitelé EU chtějí uvědomit, že právě tento pohled konflikt konzervuje a dává prostor k jeho eskalaci.
Komentářů k článku:


11.3. MROŽOVINY: Benešovy dekrety a rok 1945
František Novotný
Ač se Benešovy dekrety staly předmětem vášnivých sporů, samy zůstávají širší veřejnosti neznámy. Polemizujeme o jejich důsledcích, komentujeme je dnešníma očima, aniž bychom brali v potaz dobu jejich vzniku.
Komentářů k článku:


6.3. MROŽOVINY: Zlověstný pták Zeppelin
František Novotný
Kdy už toho zlověstného ptáka Zeppelina vezme čert!, napsal pruský ministr vojenství Schellenberg na okraj návrhu vzducholodi, který mu v roce 1873 už asi podesáté zaslal tehdy pětatřicetiletý hrabě Ferdinand von Zeppelin. O pár desítek let později se jméno muže, od jehož smrti uplyne v pátek rovných 85 let, stalo synonymem létacích strojů, jimiž byla poprvé organizovaně vedena vzdušná válka proti civilistům.
Komentářů k článku: