Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 9.5.2002
Svátek má Ctibor
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Koho volit?
 >POLITIKA: Komunisté jdou k válu?
 >POLITIKA: Kteří politici jsou "na odstřel"
 >INTERNET: Jak s internetem do škol
 >VĚDA: Robotizovaný špionážní hmyz už není fantazií
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Den Evropy u Zlatého Anděla
 >PSÍ PŘÍHODY: Korespondenční hlídání
 >UPOZORNĚNÍ: Zelené talíře můžete vyhlížet pouze s ručníkem!
 >TÉMA: O stipendistech
 >Aun Schan Su Ťij propuštěna z domácího vězení
 >PENÍZE: Ostrá munice, nebo slepé náboje?
 >SÁZENÍ: Jak to vlastně ve Sportce chodí
 >ZDRAVÍ: Pyodermie
 >MROŽOVINY: Bitva o konvoj PQ-16
 >NÁZOR: Drogy - problém politiků, nikoliv společnosti

  Starší články
 >9.3. PRÁVA DÍTĚTE: Spravedlnost dětem
 >9.3. TÉMA: Znovu týrání zvířat
 >6.3. TÉMA: Češi, Němci a Evropa
 >5.3. NÁZOR: Kojzar by se radoval
 >4.3. TÉMA: Ponechme dětem právo žít
 >2.3. PRÁVO: Zločin a trest?
 >28.2. DIDEROT 2002: Encyklopedie (a má hloupost) za všechny prachy
 >27.2. NÁZOR: Milostí v nemilost
 >26.2. TÉMA: Češi - národ zbabělců?
 >26.2. TÉMA: Vyhasly Benešovy dekrety?
 >26.2. TEMELÍN: Fagánku náš, copak to děláš?
 >20.2. TÉMA: Správní řád v zajetí virtuální reality
 >18.2. ZE ŽIVOTA: Nevinný syn politického vězně trpěl víc než otec
 >18.2. TÉMA: Co může znamenat neschválení nového správního řádu?
 >16.2. INFORMACE: Vojákům a politickým vězňům.
 >5.2. LIDÉ: Dr. Shaikh píše z cely smrti.
 >1.2. PRÁVO: Znovu o vlastnících půdy
 >31.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Svědkové obžaloby
 >28.1. DOKUMENT: Stanovisko k sudetské otázce - 20 bodů
 >28.1. DOKUMENT: Osm karlovarských bodů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo
 
29.4. KAMPELIČKY: Když dva dělají totéž...
Jiří Wagner
Zatímco vymahače dluhů z Matiční ulice soud poslal za mříže, jiným vymahačům peněz náš stát poskytne na úkor daňových poplatníků přilepšení tří set tisíc korun.
Komentářů k článku:

6.4. . ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak se podařilo zkorumpovat ODS? Vždyť to přímo bije do očí!
Jan Kovanic
Milan Šrejber neměl v žádném případě sponzorovat ODS. A když už, tak jen tajně. Neměl se k tomu přiznávat. A když se k tomu přiznal, pak ať se nediví! Před dvěma lety jsme se ženou Ivanou psali o tom, jak vlastně ODS zkorumpoval:
Komentářů k článku:


30.3. PRÁVO: Dva miliony nebo kriminál
Irena Válová
Michal Zítko obdržel složenku na dvoumilionovou pokutu a zřejmě půjde do kriminálu, Article 19 vydala k případu prohlášení na základě monitoru Spolku pro Media Observatory ČR:
Komentářů k článku:


29.3. ÚVAHA: Ať platí bohatí
Stanislav Reiniš
Když jsem dne 26. února uveřejnil ve Psu článek o tom, že Benešovy dekrety by měly být ještě jednou použity a majetek kolaborantů a zrádců až na úroveň okresních nomenklaturních stranických kádrů a estébáků by měl být zabaven, dostal jsem několik velmi zajímavých dopisů.
Komentářů k článku:


27.3. TÉMA: Nejsme v právním státě
Jaromír Morávek
V předsednictvu Svazu vlastníků půdy a soukromých rolníků ČR jsem od jeho založení v r. 1990. Za celé období prošlo mýma rukama tolik majetkoprávní agendy vlastníků půdy, že si mohu dovolit nadpis tohoto článku. Za vším, co bude dále popsáno, stojí nezvratné písemné důkazy a soudní rozhodnutí. Proti obrovské skupině vlastníků půdy a ostatního zemědělského majetku stojí několik tisíc dobře zorganizovaných podnikatelů, ruku v ruce s řadou politiků a dělají si v podstatě s cizím majetkem co chtějí, dokonce více jak si dovolili komunisté v komunistickém státě. Ono se však v podstatě o jiné než bývalé komunisty nejedná. A tak lze směle vzpomenout památný výrok bývalého předsedy KAN Bohdana Dvořáka: "Bývalý komunista je jako bývalý černoch".
Komentářů k článku:


25.3. PRÁVO: Nedostatky shromažďovacího zákona
Valentýn Plzák
První vážný nedostatek návrhu zákona spočívá v tom, že úřad nemá povinnost přijmout oznámení podané v kratší lhůtě, i když by byly splněny závažné důvody, které vedly k tomu, že svolavatel nemohl shromáždění oznámit dříve. Výkon shromažďovacího práva je tak ohrožen v případě nenadálých společenských událostí; lze si totiž snadno představit situaci, kdy vláda tajila svůj záměr (např.privatizaci podniku celostátního významu) a oznámila ho až těsně před uskutečněním, aby se vyhnula projevům nesouhlasu.
Komentářů k článku:


21.3. POLITIKA A ETIKA: Presumpce viny a dnešní morálka (4.)
Miloslav P. Jokl
Třetí faktor: Ztráta majetku
Sudetské obyvatelstvo bylo odsunuto bez majetku (všechny spojenecké země již předtím zkonfiskovaly veškerý německý majetek). Zabavený majetek byl chápán jako určitá forma válečných reparací.
Komentářů k článku:


18.3. BANKY: Podraz na zbylé akcionáře IPB?
Pavel Kuthan st.
Kam až se vyhrotila kauza s bývalou IPB díky nedostatečnému dozoru ČNB a prapodivným auditorským výsledkům souvisejících s jejím hospodařením už jistě každý ví.
Komentářů k článku:


16.3. POLITIKA: Eliško Wagnerová, zasáhněte!
Petr Žantovský
Senát vyhověl presidentu Havlovi a ustavil v pozici ústavního soudce Elišku Wagnerovou, dosavadní předsedkyni Nejvyššího soudu. Kolem tohoto jmenování se vedly četné diskuse. Měly dvojí charakter. Jedni zpochybňovali odbornou způsobilost Wagnerové, druzí její politickou nezávislost. Oba proudy kritiků se shodovaly v tom, že Eliška Wagnerová jakožto protegé Václava Havla posílí presidentovu politickou pozici.
Komentářů k článku:


15.3. BENEŠOVY DEKRETY: Platí, neplatí a podobné hry
Marek Liebscher
Vezměme si hypotetický příklad. K 1. lednu tohoto roku vstoupil v platnost Nový zákon o daních, který zvyšuje celkové daňové zatížení. Tento zákon však v sobě neobsahoval výslovné ukončení platnosti Starého zákona o daních, který platil do konce loňského roku. Který zákon je platný? Předběžně si řekněmě, že platí oba, ale věc je trošku komplikovanější. Starý zákon platí v tom smyslu, že veškeré daňové události do konce roku je nutno posuzovat podle něj, ale od 1.1. už nezakládá žádné daňové skutečnosti. Naproti tomu od 1.1. se vše zdaňuje podle Nového zákona, který však nemá vliv na daňové události roku loňského.
Komentářů k článku:


15.3. MÉDIA: Kodex České televize nesmí podepsat profesionál hodný toho jména
Irena Válová
O expertízu procedury a obsahu Kodexu České televize požádal dnes experta Rady Evropy a experty Mezinárodní a Evropské federace novinářů Spolek pro Media Observatory Česká republika.
Komentářů k článku:


15.3. PETICE: Znění. A jak dopadlo její předání?

předkládáme Petici proti zřízení Institutu dokumentace totality, včetně podpisů více než 160 historiků, archivářů, členů Konfederace politických vězňů a Českého svazu bojovníků za svobodu, kteří se připojují k již zaslaným odborným stanoviskům Ústavu soudobých dějin, České archivní společnosti, Slezského ústavu, Archivní správy aj., protože jsou přesvědčeni, že vytvoření takového úřadu představuje jen dílčí krok, jenž nemůže vést ke skutečnému vyrovnání se české společnosti s komunistickým režimem.
Komentářů k článku:


13.3. ZAMYŠLENÍ: Skandál ministra jasnovidce a nebezpečného úřadu
Pavel Jonák
Déle než dva roky se pozornost médií vrací k postavě JUDr. Václava Jakubíka, jenž se z vězeňského dozorce postupně vypracoval až do postavení náměstka policejního prezidenta, pověřeného řízením neuniformovaných složek policie.
Komentářů k článku:


13.3. MINULOST: Proces odškodnění trvá příliš dlouho
www.infoservis.net
logo Infoservisu „Němci nás za války vyhnali z domu, který spálili a tak jsme bydleli v domě po Židech." vzpomíná jedna z žadatelek o odškodnění.
Komentářů k článku:


11.3. BENEŠOVY DEKRETY: Bylo to nutné?
Stanislav Reiniš
Mám problém s tím, že si pamatuji. Proto mám k česko - německým vztahům svůj specifický vztah. Svůj zápas o osobní přežití podnikám již od začátku třicátých let (1931) a pamatuji si. Žili jsme od roku 1935 ve městě těsně u hranic pozdějšího protektorátu, s určitým množstvím Němců. Někteří mí kamarádi z německých rodin se najednou začali měnit v nácky a dospělí se měnili ve fanatiky. Někteří ne.
Komentářů k článku: