Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 9.5.2002
Svátek má Ctibor
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Koho volit?
 >POLITIKA: Komunisté jdou k válu?
 >POLITIKA: Kteří politici jsou "na odstřel"
 >INTERNET: Jak s internetem do škol
 >VĚDA: Robotizovaný špionážní hmyz už není fantazií
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Den Evropy u Zlatého Anděla
 >PSÍ PŘÍHODY: Korespondenční hlídání
 >UPOZORNĚNÍ: Zelené talíře můžete vyhlížet pouze s ručníkem!
 >TÉMA: O stipendistech
 >Aun Schan Su Ťij propuštěna z domácího vězení
 >PENÍZE: Ostrá munice, nebo slepé náboje?
 >SÁZENÍ: Jak to vlastně ve Sportce chodí
 >ZDRAVÍ: Pyodermie
 >MROŽOVINY: Bitva o konvoj PQ-16
 >NÁZOR: Drogy - problém politiků, nikoliv společnosti

  Starší články
 >4.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Zničit ten mýtus!
 >2.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Viděno z boku
 >30.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Na Karlově mostě
 >28.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Slušní a neslušní komunisté
 >26.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Sousedé
 >23.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Zima ve Skaláku
 >21.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Stalo se po kritice taxikářů
 >19.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Chytrá Koalice
 >16.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ostuda okupace byla vykoupena statečností odboje
 >14.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ohrožování míru konečně odstraněno
 >12.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Andělský zpěv Heleny Vondráčkové
 >9.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Svobodné volby!
 >7.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Naši dobrodinci
 >5.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Pátá kolona
 >2.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak Novákovi o nic nepřišli
 >28.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ukázat klacek a vycenit zuby
 >26.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Nordické lsti
 >23.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Naše skóre
 >21.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Meze snesitelnosti aneb Otroci komunismu
 >19.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ruka trhu a neviditelný návrat komunismu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě
 
9.5. ŠAMANOVO DOUPĚ: Koho volit?
Jan Kovanic
Ne že bych chtěl původně radit, koho volit. Prvotně jsem měl v úmyslu radit jen, koho nevolit: Nevolit komunisty, protože ti mají svůj program postaven na marxistické ideologii. Jejich deklarovaným cílem je "změna režimu." Jenže v průběhu několika dní jsem tu otázku slyšel dvakrát: "Poraďte, koho máme volit!" Benjamin Kuras odpověděl na své úterní besedě v Městské knihovně zhruba takto:
Komentářů k článku:

7.5. ŠAMANOVO DOUPĚ: Armáda, kterou nikdo pak nechtěl
Jan Kovanic
Jak začali toho pátýho shánět lidi do povstání, tak můj otec jako četař v záloze se hlásil dobrovolně v Modřanech. A první co šli udělat, že šli do modřanský školy, kde byl německý lazaret a tam toho velitele přesvědčili, aby složili zbraně a vzdali se - což se jim povedlo. Byli tři a jeden z nich uměl německy. Tak to bylo první, jak přišli ke zbraním. (Vypráví kolega Vláďa.)
Komentářů k článku:


4.5. ŠAMANOVO DOUPĚ: Voláme všechny Čechy
Jan Kovanic
Zítra se u budovy Českého rozhlasu na Vinohradech opět sejde skupinka politiků a pamětníků, tak jako každý rok 5. května v památnou minutu 12:33. Politici asi budou jiní, než ti před dvěma lety, kdy jsem tento svůj článek psal. Ale ti mrtví tam jsou stejní. Díky jim můžeme dnes říci: Nebyli jsme pouze "osvobozeni". Bojovali jsme. Zvítězili jsme!
Komentářů k článku:


2.5. ŠAMANOVO DOUPĚ: Co vidím? Něco ošklivého.
Jan Kovanic
Před časem mě zaujala jedna zaumná reklama. Na bilboardu se v houpací síti rozvaloval nějaký tlustoprd. Tedy, vidět bylo jenom jeho značně nesympatické ochlupacené tlusté torzo. A pod tím sugestivní otázka: Co vidíte? Viděl jsem tlustoprda.
Komentářů k článku:


30.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Hranice Izrael
Jan Kovanic
V neděli o třetí hodině odpolední se sešla na Václaváku u koně asi stovka účastníků demonstrace na podporu Izraele. Pořadatelé vztyčili transparenty s nápisy: "IZRAEL JE EVROPA" a "IZRAEL DO NATO". Pak přistoupil k mikrofonu student Martin, který v krátkém projevu mj. pravil:
Komentářů k článku:


27.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Slovo včas o nepoctivosti našich nepřátelů

Němců a Maďarů, aneb kdo jest reakcionář a kdo jest svobodomyslný
Říká se to tak často: Jen snášenlivost! jen nedrážditi jednu národnost proti druhé! - Dobře, my hotovi jsme uposlechnouti dobré radě. Ale abychom my jen mlčeli a jiní nejhanebnějším způsobem, nedovolenými prostředky, lží atd. nám všemožně škodili: toť by byla zajisté shovívavost slovanská trestu, ne pochvaly hodná. Proto odhalujeme před světem tímto článkem nepoctivosti, jakých si naši nepřátelé ustavičně proti nám drze dovolují.
(Před více než 150 lety napsal známý český nacionalista Karel Havlíček Borovský ).
Komentářů k článku:


25.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Hřích potratu a zločin odsunu
Jan Kovanic
S poválečným odsunem českých Němců je to jako s těmi potraty. Tedy jak se o těchto problémech píše a mluví, jak se "mediálně reprezentují" - a o co ve skutečnosti jde.
Komentářů k článku:


23.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Je jaro
Jan Kovanic
Od začátku dubna vylézají první zelené lístky z větviček našeho přísavníku. Ale teprve před týdnem jsem načapal osamělého mravence, který se producíroval po kuchyňské lince. Není pochyb: Skutečné jaro je tu.
Komentářů k článku:


20.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Svobodné volby 1971 aneb Konec demokracie v Čechách
Jan Kovanic
Hudba léčí a na srdce jsou Poděbrady. Obé platilo i v mrazivém počátku roku 1971 na koleji poděbradské pobočky Fakulty elektrotechnické ČVUT. Zde na pokoji č. 314 jednoho únorového týdne L.P. 1971 vzniklo devět politických stran a začala příprava demokratických voleb. Což nebylo, milé děti, tehdy normální.
Komentářů k článku:


18.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Geroj Zeman
Jan Kovanic
Premiér Miloš Zeman dosáhl v Rusku nesporného úspěchu: Česko je pérvyj v míre stát, kterému Rusko v dohledné době splatí všechny dluhy. Tedy ty, které uznalo a ty, které jsme po něm chtěli. Ale s tím úspěchem je to trochu jako v jednom starém jedovatém antifeministickém vtipu o tchýních. Vyvolává ve mě smíšené pocity.
Komentářů k článku:


16.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: O tom českém nacionalismu
Jan Kovanic
Moje babička Emilie se narodila v Liberci na konci předminulého století v rodině českého řemeslníka. Pradědeček nechal zapsat Emču do české školy, kam docházela několik kilometrů pěšky, ačkoli hned pod okny byla k mání škola německá. Odvážná školačka Ema, když se vracela domů, zvonila na zvonky německých občanů, pak se schovávavala a smála se Němčourům, kteří vybíhali ven a křičeli na ni něco o českých svinských psech. Tak to byl ten rakouský český nacionalismus.
Komentářů k článku:


13.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Sudeťáci nezklamali, Němci potěšili
Jan Kovanic
Říká se, že současný křik proti vlastně "neexistujícímu sudetoněmeckému nebezpečí" rozpoutal hrubián Miloš Zeman. Ale dříve řvali - a desítky let řvali - na straně organizací odsunutých českých Němců různí němečtí a rakouští potentáti - nejvyšší z nich asi bavorský ministerský předseda Edmund Stoiber, kandidát na budoucího německého kancléře. To byly volby ještě v nedohlednu - následující text vyšel ve Psu už před třemi lety. Ale za tehdy napsaným si stojím i dnes - včetně "nekorektního" závěru:
Komentářů k článku:


11.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Churavý prezident
Jan Kovanic
Český prezident Václav Havel se v několika minulých dnech značně namáhal - státní návštěva Itálie, rozhovor s papežem, státní návštěva Malty, to by jistě uondalo i nejednoho turistu. Další prezidentské zdravotní nesnáze se dají čekat. Šamani vědí, že kolem 15. června 2002.
Komentářů k článku:


9.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Němci v Lidicích
Jan Kovanic
První dům vpravo od cesty, když se šlo od Buštěhradu, patřil rodičům Marie Šupíkové. "K nám přišli v noci něco po jedenácté hodině. To už byla obec obklíčena. Vojáci nás z toho domu vyhnali, zřídili si v něm komandanturu a odtud pak řídili celou tu akci." Dnes je na tom místě jen kámen s nápisem "Lidice".
Komentářů k článku:


6.4. . ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak se podařilo zkorumpovat ODS? Vždyť to přímo bije do očí!
Jan Kovanic
Milan Šrejber neměl v žádném případě sponzorovat ODS. A když už, tak jen tajně. Neměl se k tomu přiznávat. A když se k tomu přiznal, pak ať se nediví! Před dvěma lety jsme se ženou Ivanou psali o tom, jak vlastně ODS zkorumpoval:
Komentářů k článku: