Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 9.5.2002
Svátek má Ctibor
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Koho volit?
 >POLITIKA: Komunisté jdou k válu?
 >POLITIKA: Kteří politici jsou "na odstřel"
 >INTERNET: Jak s internetem do škol
 >VĚDA: Robotizovaný špionážní hmyz už není fantazií
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Den Evropy u Zlatého Anděla
 >PSÍ PŘÍHODY: Korespondenční hlídání
 >UPOZORNĚNÍ: Zelené talíře můžete vyhlížet pouze s ručníkem!
 >TÉMA: O stipendistech
 >Aun Schan Su Ťij propuštěna z domácího vězení
 >PENÍZE: Ostrá munice, nebo slepé náboje?
 >SÁZENÍ: Jak to vlastně ve Sportce chodí
 >ZDRAVÍ: Pyodermie
 >MROŽOVINY: Bitva o konvoj PQ-16
 >NÁZOR: Drogy - problém politiků, nikoliv společnosti

  Starší články
 >18.3. MROŽOVINY: Inventura pravicového voliče
 >13.3. MROŽOVINY: Mír pro Palestinu v nedohlednu
 >11.3. MROŽOVINY: Benešovy dekrety a rok 1945
 >6.3. MROŽOVINY: Zlověstný pták Zeppelin
 >4.3. MROŽOVINY: Přímý úder s falší
 >27.2. MROŽOVINY: Český klíč k nebesům
 >25.2. MROŽOVINY: Čím tohle moře pořád vře
 >20.2. MROŽOVINY: Čtyřnásobný Titanic
 >18.2. MROŽOVINY: Harry Potter filmově i jinak
 >13.2. MROŽOVINY: Tajemství smrti Jamese Cooka
 >11.2. MROŽOVINY: Gordický uzel Benešových dekretů
 >6.2. MROŽOVINY: 85 let neomezené ponorkové války
 >4.2. MROŽOVINY: Vedlejší kvalifikace - blázen
 >30.1. MROŽOVINY: Patřil celému světu
 >28.1. MROŽOVINY: Zamyšlení nad kolektivní vinou
 >23.1. MROŽOVINY: Osamělý podivín na trůnu
 >21.1. MROŽOVINY: Více o lidské povaze, méně o Haiderovi, nic o Temelínu
 >17.1. MROŽOVINY: Diese Tschechen
 >16.1. MROZOVINY: Existuj, armádo
 >14.1. MROŽOVINY: Opravdu sbohem, armádo?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny
 
8.5. MROŽOVINY: Bitva o konvoj PQ-16
František Novotný
Od roku 1945 se 8. květen slaví jako Den vítězství, jímž v Evropě skončila 2. světová válka. K nejobyčejnějším hrdinům této války patřili především námořníci spojeneckého obchodního loďstva. Ač civilisté, stávali se právě oni účastníky těch nejtvrdších bojů, jakými byly konvojové bitvy na trasách do Murmansku.
Komentářů k článku:

6.5. MROŽOVINY: Mýtus Jalty
František Novotný
Před 57 lety zněly v těchto dnech na vlnách už zase Čs. rozhlasu zoufalé výzvy o pomoc Pražskému povstání. Americké jednotky generála Pattona stály v Rokycanech a přesto se nehnuly, musely dát přednost sovětské armádě. Tak se zrodil mýtus Jalty, mýtus o předem stanovené demarkační linii mezi Spojenci.
Komentářů k článku:


1.5. MROŽOVINY: Tři ze zákulisí Modré planety
František Novotný
Již čtyřikrát mohli diváci ČT2 sledovat skvělý kus práce, jakým je seriál BBC "Modrá planeta" o světových mořích a o životě v nich. Je natočen se svrchovanou suverenitou, za níž je skryt celoživotní zájem tvůrců seriálů a nadšení jejich spolupracovníků, jak dokládá i příběh tří z nich.
Komentářů k článku:


29.4. MROŽOVINY: Muž v červených ponožkách
František Novotný
Nejen jachtařský svět na sklonku loňského roku šokovala zpráva, že 5. prosince 2001 byl v ústí řeky Amazonky zastřelen piráty sir Peter Blake. Jako vítěz jachtařského závodu kolem světa Whitbread a dvojnásobný držitel Amerického poháru byl nejen nejlepším oceánským jachtařem poslední dekády 20.století a novozélandským národním hrdinou, ale svými "Blakexpeditions" v oblasti ochrany životního prostředí prokázal, že se nejednalo jenom o sebestředného profesionála.
Komentářů k článku:


24.4. MROŽOVINY: Srebrenická etuda na téma násilí
František Novotný
Ať už se dnes jedná o Palestinu, nebo dříve šlo o Afghánistán, Kosovo a Bosnu, nepřestáváme kolem sebe slyšet stále ten stejný pokřik - násilím se nic nevyřeší, násilí jenom plodí další násilí a vždy je třeba jednat. Srebrenica je pak názorným příkladem, kam tyto ideje nenásilí v Bosně vedly, co tam z vychvalované pozice "jednání" vyřešil holandský kontingent OSN.
Komentářů k článku:


22.4. MROŽOVINY: Poslední Viking
František Novotný
Ve čtvrtek večer média oznámila, že skonal Thor Heyerdahl. Ačkoli byl vědec, miliony lidí po celém světě ho znaly jako mořeplavce dobrodruha a každý, kdo sám hleděl k pustému horizontu a cítil na rtech mořskou sůl, ho musel ctít a nemůže přejít jeho smrt, aniž by vzdal hold.
Komentářů k článku:


17.4. MROŽOVINY: Paradox moralistů
František Novotný
Asi před 10 dny Český rozhlas v rámci křesťanského vysílání představil hnutí proti interrupci, minulé úterý pak ČT2 uvedla pořad "Sněží" s námětem klonování. Oba pořady spojuje to, že v nich vystupovali lidé, jimž morální principy velí nepřistoupit na současné zákonné normy. Analýza takových postojů pak vede k překvapivému paradoxu.
Komentářů k článku:


15.4. MROŽOVINY: Méně šťastný z bratří Wrightů
František Novotný
Zítra uplyne 135 let od narození Wilbura Wrighta, leteckého průkopníka, který spolu s bratrem Orvillem zkonstruoval první prakticky použitelné motorové letadlo těžší vzduchu a jako vůbec první člověk na něm překonal vzdálenost více než 250 m.
Komentářů k článku:


10.4. MROŽOVINY: Chlapec, kterému doktor často píchal uši
František Novotný
Americký spisovatel Stephen King se stal králem hororu i na českém knižním trhu. Další dílo z jeho počítače, které se před měsícem objevilo na knižních pultech, může ale zaujmout i ty čtenáře, kteří horor nečtou, neboť kombinuje upřímnou životní zpověď s učebnicí tvůrčího psaní.
Komentářů k článku:


8.4. MROŽOVINY: Ozbrojenci v chrámu
František Novotný
Pod titulky "Palestinci se ukryli v betlémské bazilice" a "Dochází nám jídlo, naříkají vězni z chrámu Zrození páně" informoval český tisk o skutečnosti, že do toho chrámu se uchýlilo 200 ozbrojených teroristů z hnutí Hammás a Al Kajdá. To uvedl italský novinář, jemuž dovolili z chrámu odejít. Shodou okolností tomu bude za pár týdnů rovných 60 let, kdy se v jiném městě a do jiného chrámu také uchýlili "teroristé", jak je označili nacističtí okupanti.
Komentářů k článku:


3.4. MROŽOVINY: Izrael za naftu
František Novotný
Slavnost nekvašených chlebů, která se kryje s našimi Velikonocemi, patří k největším židovským svátkům. Ta letošní je ale tragická, zvrhla se ve skutečnou palestinsko-izraelskou válku, což je konflikt, který, pokud Západ nepřehodnotí svoje postoje, může vést k nedozírným následkům.
Komentářů k článku:


1.4. MROŽOVINY: Velikonočně o smíření
František Novotný
Velikonoční svátky s prastarým mýtem vzkříšení jsou vhodným okamžikem pro zamyšlení nad odpuštěním a smířením, neboť obé musí vzkříšení předcházet. A to nejenom v oblasti náboženské mystiky, ale zřejmě i v oblasti ryze praktické, jako jsou i česko-německé vztahy, neboť ze strany sudetských Němců ono biblické slovo smíření zní neustále.
Komentářů k článku:


27.3. MROŽOVINY: Historia magistra vitae
František Novotný
Historie je učitelkou života, říkali staří latiníci, a proto Mrožoviny, v souladu s tímto rčením, se tu a tam pokoušejí o sondy do historie, třeba v podobě výročních medailónků významných historických osobností. A nejde ani tak o suchá biografická fakta, jako o něco subtilnějšího, co je skryto za nimi.
Komentářů k článku:


25.3. MROŽOVINY: Hollar solí načichlý
František Novotný
Že v 17. století žil český rytec a grafik Václav Hollar, ještě jakž takž víme a mnozí si i vzpomenou na jeho slavné panorama Prahy, které vyryl do mědi v Antverpách a vydal v Merianově dílu "Topographia Bohemiae". Avšak to, že Hollarovy rytiny korábů tvoří nedílnou součást každé odborné publikace o dějinách stavby lodí, je ve vlasti tohoto umělce, jenž zemřel před 325 lety, obecně neznámou skutečností.
Komentářů k článku:


20.3. MROŽOVINY: Obr lidského ducha
František Novotný
Politika a politikové se nám právě teď vnucují od rána do večera, nicméně nejsou ničím jiným než jen pomíjivou pěnou dní. Skutečné hlubiny lidské existence pak mapují úplně jiní lidé, jakým byl i matematik a fyzik sir Isaac Newton. Ačkoli dnes je tomu již 275 let od smrti tohoto obra lidského ducha, nepřestáváme se dívat na svět jeho očima.
Komentářů k článku: