Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 3.7.2002
Svátek má Radomír
  Výběr z vydání
 >MROŽOVINY: Americké kořeny sovětského tanku T-34
 >LETECTVÍ: Odvážnému nezmarovi štěstí nakonec přálo!
 >EKONOMIKA: Sníží ČNB v červenci sazby?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Auto je jako já
 >PSÍ PŘÍHODY: Když pes nežere
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (7)
 >ZDRAVÍ: Co je to globesita?
 >HISTORIE: Divadlo v kotcích
 >PROJEKT: Za čápy na Sibiř
 >POSTŘEH: O kině
 >ZAHRADA: Co dělat v červenci (3)
 >ZDRAVÍ: Poruchy erekce
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Prezident si balí kufry
 >TÉMA: Školství a výzkum v programu rodící se vlády
 >TÉMA: Elektrárna Dukovany - příklad precizní technologie

  Starší články
 >13.6. POLITIKA: Někdy se musíme chovat egoisticky, tvrdí Jan Zahradil
 >12.6. Tak tohle je předvolební slib!
 >11.6. Svíčkovou, nebo vepřo-knedlo-zelo?
 >10.6. Poslední střet před volbami, jaký byl?
 >7.6. Poslední střet před volbami
 >6.6. Hra o vládu zákona
 >5.6. Jakou budeme mít vládu
 >4.6. Památník obětem komunismu v Praze
 >15.5. Ruce pryč od obecné prospěšnosti
 >14.5. Tři náhledy na jeden normální jev
 >13.5. Válka u Karlových Varů
 >10.5. Gripeny budou za cenu neshody
 >9.5. Proč nemohou krajané důstojně volit
 >8.5. Gripeny odletěly do třetího čtení
 >7.5. Internet do škol? Internet do...
 >6.5. Francie se probudila, Chirac dostal 82 procent hlasů
 >3.5. Osamělá demonstrace
 >2.5. Prvomájové přání
 >1.5. Volební numenorologie
 >30.4. No konečně, že to ale trvalo!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus
 
3.7. Optimismus s výhradou nejistoty
(eff)
Výhradou je třeba doprovodit sám pojem "optimismus" ve spojení s ustavením koaliční vlády sociálních demokratů s Dvojplošníkem - byla by to vskutku dobrá vláda? Ale dejme tomu, že by to byla lepší vláda, než vláda menšinová sedící na lopatě komunistů (nebo ODS?), a pak tedy je třeba označit za optimistické dnešní prohlášení prezidenta Havla.
Komentářů k článku:

2.7. Kdo je cvok, ať investuje v České republice
(eff)
Situace dospěla do toho stádia, že nejlépe informovaní novologové (to je vědní obor na rozhraní seriózního bádání a ptakopravectví) píší do novin články o tom, jak nechápou vlastnickou strukturu TV Nova a spolků s ní spojených. A v jejich elaborátech se objevují přinejmenším dva koláče s rozdělením miliard a procent, které se vzájemně liší tak, jako nebe a dudy. Co je nebe a co jsou dudy záleží na tom, jak je kdo v koláči umístěn.
Komentářů k článku:


1.7. Hovory o programu, nebo vládnutí do foroty?
(eff)
Jednání v Lidovém domě se protáhla o další týden. Protahují z toho obličeje i voliči, protahují obličeje občané? Vzhledem k tomu, že výsledek letošních voleb vyplynul do značné míry z občanské lhostejnosti, nikoli z občanského zájmu, nedá se čekat, že by se občané dychtivě upínali k příštímu dni s prosbou "Bože, kéž se dohodnou".
Komentářů k článku:


28.6. My tě, Špidlíku, naučíme, co je to demokracie
(eff)
Jeden z pěti, ve skutečnosti jeden z deseti voličů, to je komunistický výsledek - po zaokrouhlení - po posledních volbách, ke kterých - opět po zaokrouhlení- přišla jen půlka voličů. Statistické cifry zamlžují skutečnost: komunisté historickou bitvu prohráli, ocelový kruh jejich diktatury pukl, a třebaže radostně vykřikují "my tě, Špidlíku, naučíme, co je to demokracie", jsou ve skutečnosti bezmocní: nemají za sebou tanky, už nemají armádu fízlů, už nemají kriminály a mučírny. Už nemohou poroučet větru, dešti, už mohou jen škodit v reálném životě, a to dnes hrozí.
Komentářů k článku:


27.6. Pustili Milana Šrejbera, máme plivat nebo tleskat?
(eff)
Na základě stížnosti ministra spravednosti Jaroslava Bureše z letošního března dal Nejvyšší soud propustit Milana Šrejbera. Ten vyfasoval pět let za "zneužití informací v obchodním styku". Mnoho zasvěcených lidí tehdy tvrdilo, že jde o politický proces - že sociální demokracie potřebovala před volbami chytit do tenat akce Čisté ruce pořádnou rybu.
Komentářů k článku:


26.6. Jsme ve stádiu mezivládí
(eff)
Vláda Miloše Zemana spěje k závěru svého vládění a Vladimír Špidla stejně zvolna a plynule spěje k uzavření koaliční dohody. Řeči o "nepřirozenosti vztahu" jsou zbytečné a marné: jak sociální demokracie, tak Dvojplošník (lidovci+US) jasně a jednoznačně oznámili voličům, co mají v úmyslu, a voliči jasně a jednoznačně volili koho volili s výsledkem, jaký známe. Jak soc-dem, tak Dvojplošník mají plnohodnotný mandát k jednání a uzavření dohody. Toto není žádný podfuk na voličích. Voliči to věděli dopředu, a pokud volili jedny či druhé, vyslovili se záměrem koaliční dohody souhlas.
Komentářů k článku:


25.6. První laťka byla moc vysoko
(eff)
V Lidovém domě znovu jednali sociální demokraté s lidovci a unionisty o podmínkách, za jakých by eventuálně zavřeli dohodu o koalici. Jedná se o desetistránkovém elaborátu vypracovaném Špidlovými lidmi - který byl podle mínění i některých soc.-dem "maximalistický"". Nastavili laťku, aby viděli, jak vysoko jsou partneři či soupeři ochotni skákat.
Komentářů k článku:


24.6. Nástin nástinu koalice s Koalicí
(eff)
V sobotu večer dopracovali sociální demokraté nástin vládního prohlášení: je teď na Koalici, jak se vůči nástinu zachová. Vše se odehrává velmi kryptopoliticky, tedy v utajení. Podivuhodnou roli "zlé ženy" v sociální demokracii dostala místopředsedkyně Marie Součková. O existenci této dámy neměla většina z nás do čerstvého nedávna tušení. Teď se dostala Součková do popředí, na politickou forbínu čili předscénu, kdež vyhlašuje sentence ve smyslu: "Naším společným historickým úkolem je kompromis, a musí ho uzavřít lidovci a unionisté, protože dostali málo hlasů".
Komentářů k článku:


21.6. Tančení na mrtvole se nekoná
(eff)
Václav Klaus svolal na prosinec mimořádný kongres Občanské demokratické strany. Dosavadní vedení s e odporoučí a kongres rozhodne o dalším osudu ODS. To je bezesporu hlavní zpráva dne - a pravděpodobně i jedna z nejdůležitějších novinek povolebního období.
Komentářů k článku:


20.6. Zatím se to zdá býti rozumným - s výhradami
(eff)
Jako nečekaný obrat k rozumu vyzněly zveřejněné závěry schůzky sociálních demokratů s lidovci a unionisty. Do konce týdne chtějí sociální demokraté vypracovat cosi jako náčrt vládního programu. V pondělí se tři potenciální partneři (nebo snad jsou dva?) sejdou a posoudí, zda jim platforma vyhovuje. Pokud se shodnou, teprve pak se začnou bavit o rozdělení ministerských křesel. A teprve potom se budou dohadovat o tom, kdo si na ta křesla sedne.
Komentářů k článku:


19.6. Koaliční jednání zahájena
(eff)
Nedalo se čekat, že nám dnes večer naši političtí předáci sdělí, kdo bude sedět ve vládě. Jednání v Lidovém domě začala v šest večer, a ani dvě hodiny neuplynuly a už byla na ulici místopředsedkyně sociálních demokratů Marie Součková, a jediné, co sdělila, bylo to, že se jednalo. Jinak její odpovědi zněly:

"Těžko říct. Možná tak či onak. Sotva. Nemám co dodat."
Komentářů k článku:


18.6. Špidla bude vyjednávat s Koalicí o nové vládě
(eff)
Není třeba schopností Nostradamových k následující předpovědi budoucnosti: s premiérem Špidlou se nenasmějeme! Což je do značné míry dobře, se Zemanem jsme se nasmáli až moc. Je třeba se rozhlédnout jinde, abychom vyloudili úsměv na líci.
Komentářů k článku:


17.6. Zatímco čekáme, uvolněme fantasii
(eff)
Co kdyby došlo v ODS k novému Sarajevu? Přece není možné, aby uvnitř ODS byli všichni do jednoho maňáskové navlečení na ruce Václava Klause. Vždyť toto je druhá masivní parlamentní profesorova porážka, druhý KNOCK OUT po jeho druhé celonárodní mobilizaci, přičemž porážka teď, napodruhé, je o to tvrdší, že hlavním stratégem kampaně byl Klaus sám osobně, a skoro nikoho nepustil před kameru, natož pak k rozhodování.
Komentářů k článku:


17.6. Čím se řídily kroky Kavanova úřadu vůči represivním režimům
www.infoservis.net
logo Ve vztahu k represivním režimům si ministr zahraničí Kavan nechával vždy otevřená zadní vrátka
Komentářů k článku:


14.6. Dnes začínají volby, zítra skončí
(eff)
Prosté zjištění: volby začnou, volby skončí. Nyní se šaškové stáhnou do kulis, novináři se odeberou do hostinců - a voliči k urnám, řečeno s trochou nadsázky.
Komentářů k článku: