Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 30.7.2002
Svátek má Bořivoj
  Výběr z vydání
 >ENERGETIKA: Poslední reaktor
 >POLEMIKA: K údajné "osvětimské lži" po česku
 >HISTORIE: Tunelované vraždy J. Loewyho
 >POLITIKA: K návrhu poslance Křečka
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Arogance mocenské osy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kropičák z onoho času
 >PSÍ PŘÍHODY: Bonnie a Bart
 >POLITIKA: Špidla mezi Roosweltem a Firlingerem
 >ARCHITEKTURA: Kontroverzní nový most v Ústí nad Labem
 >KULTURA: Africké umění
 >ZDRAVÍ: Sex ve vesmíru - jen dvě polohy z deseti
 >PŘÍRODA: Létající draci
 >EKONOMIKA: Experti čekají růst, zvláště v půlročním výhledu
 >SVĚT: Převleky
 >ZDRAVÍ: Češi jsou průměrní milovníci, ročně mají 99 styků

  Starší články
 >5.6. MROŽOVINY: Alláhův prorok
 >3.6. MROŽOVINY: Šedesát let Atentátu
 >29.5. MROŽOVINY: Velká aliance na obzoru
 >27.5. MROŽOVINY: S Walkmany na moři
 >22.5. MROŽOVINY: Le Penův fenomén
 >20.5. MROŽOVINY: Minidějiny ropy II
 >15.5. MROŽOVINY: Minidějiny ropy I
 >13.5. MROŽOVINY: Předvolební inventura spíše pro mimozemce
 >8.5. MROŽOVINY: Bitva o konvoj PQ-16
 >6.5. MROŽOVINY: Mýtus Jalty
 >1.5. MROŽOVINY: Tři ze zákulisí Modré planety
 >29.4. MROŽOVINY: Muž v červených ponožkách
 >24.4. MROŽOVINY: Srebrenická etuda na téma násilí
 >22.4. MROŽOVINY: Poslední Viking
 >17.4. MROŽOVINY: Paradox moralistů
 >15.4. MROŽOVINY: Méně šťastný z bratří Wrightů
 >10.4. MROŽOVINY: Chlapec, kterému doktor často píchal uši
 >8.4. MROŽOVINY: Ozbrojenci v chrámu
 >3.4. MROŽOVINY: Izrael za naftu
 >1.4. MROŽOVINY: Velikonočně o smíření

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny
 
29.7. MROŽOVINy: Mistr marin
František Novotný
Marinami se nazývají obrazy s mořskými náměty a malovalo je mnoho slavných umělců. V ruském malířství patří k nejvýznačnějším tvůrcům marin Ivan K. Ajvazovskij, od jehož narození toto pondělí uplynulo 185 let.
Komentářů k článku:

24.7. MROŽOVINY: Zjevení baroka
František Novotný
Snad o žádné historické epoše si neodnášíme ze školy tak zkreslené představy jako o baroku. Podle českých učebnic dějepisu tu temnou dobu po Bílé hoře ozařoval jenom svit pálených knih a řádění Koniášů a historie znovu začíná až obrozením v 19. století. Proto jako zjevení působí kniha "Evžen Savojský, portrét barokního válečníka" z pera českého historika Víta Vlnase. Není to totiž kabinetní portrét, ale obrovitá freska pro čtenáře neznáme epochy, na niž pak zírá s radostným úžasem objevitele.
Komentářů k článku:


22.7. MROŽOVINY: Kaťuše a její kapalinové sestřenice 2
František Novotný
Spalovací komora A-4 Jenom diktátoři totalitních států, s vidinou superzbraně, si mohli dovolit financování tak utopických projektů, jakými byl i vývoj velkých kapalinových raket. V případě hitlerovského Německa k tomu přispěla i zoufalá vojenská situace, již měly zvrátit, mezi jinými zázračnými zbraněmi, i balistické střely na kapalné pohonné hmoty.
Komentářů k článku:


17.7. MROŽOVINY: Kaťuše a jejich kapalinové sestřenice 1
František Novotný
Raketa Vostok Málokdy se najde v dějinách techniky tak fascinující kapitola, jakou byl vývoj kapalinových raket. Je to současně i kapitola znepokojující, neboť u žádného lidského výrobku nebyla tak vyhroceny proti sobě otázky technologie a morálky jako právě u raket s kapalinovým pohonem.
Komentářů k článku:


15.7. MROŽOVINY: Kaťuše a jejich méně slavné sestry 2
František Novotný
Bazooka Třetí část historického miniseriálu o vojenských raketách přináší přehled britských a amerických neřízených prachových raket používaných za 2. světové války.
Komentářů k článku:


10.7. MROŽOVINY: Kaťuše a jejich méně slavné sestry 1
František Novotný
Sovětské dělostřelec. rakety Od hračky k superzbrani, od prostředku zábavy k cestám do vesmíru - tak lze stručně charakterizovat příběh raket ve 20. století. 2. světová válka ale ještě patřila prachovým neřízeným projektilům.
Komentářů k článku:


8.7. MROŽOVINY: Kaťuše a jejich zapomenuté prababičky
František Novotný
Rakety Congrave Ohlasy na články o zbraních a jejich vývoji svědčí o tom, jak silně tato tématika čtenáře zajímá. Snad v horkých letních dnech zaujme i miniseriál o historii vojenských raket, jehož první část Mrožoviny právě přinášejí.
Komentářů k článku:


3.7. MROŽOVINY: Americké kořeny sovětského tanku T-34
František Novotný
Čtenářská diskuse k článku "Šedesát let bitvy u Midwaye" se stočila nečekaným směrem - k problematice kvality sovětských zbraní za 2. světové války a závislosti sovětských konstrukcí na západních technologiích. Vznik fenomenálního středního tanku T-34 je pak vzorovým příkladem, jak silná či slabá tato závislost byla.
Komentářů k článku:


1.7. MROŽOVINY: Šumava technologická (a jiná)
František Novotný
Když se řekne Šumava, každý si asi představí národní park, chráněné krajinné území s horskými lesy, unikátní slatě a jezera. Do této představy se technická díla jaksi nehodí, a přesto právě zde se nacházejí jedinečné technologické celky, jež jsou na seznamu národních technických památek.
Komentářů k článku:


26.6. MROŽOVINY: Vyvrtejte si svoje dělo
František Novotný
Patříme k technické civilizaci, která své přežívání založila na znalostech výrobních postupů, na receptech jak co vyrábět. Je charakteristické, že těmi prvními recepty byly postupy pro výrobu zbraní, především starých předem nabíjených děl. Právě technologie jejich výroby se stala základem současného hutnictví, slévárenství a strojírenství.
Komentářů k článku:


24.6. MROŽOVINY: Šedesát let bitvy u Midwaye
František Novotný
Někteří čtenáři vyčítali "Neviditelnému psu", že opomněl výročí "Dne D", vylodění Spojenců v Normandii. Předvolební kampaň zřejmě může i za to, že bylo opomenuto i kulaté výročí bitvy u Midwaye. Tento letecko-námořní střet znamenal obrat v pacifické válce a proto stojí zato se k němu vrátit.
Komentářů k článku:


19.6. MROŽOVINY: Obal prodává
František Novotný
Těžká porážka ODS a Koalice svědčí na první pohled o významném posunu voličů doleva. Nesměli bychom ale být Češi, aby nebyly ve hře i jiné možnosti a faktory, než je pouze rozdílnost politických programů a odlišný přístup k sociálním otázkám. Třeba obal politického stylu.
Komentářů k článku:


17.6. MROŽOVINY: Malbruk na vojnu jede
František Novotný
Psát o výsledku voleb by bylo nošením dříví do lesa, neboť dnešní komentáře o ničem jiném nebudou. Proč tedy nevyrazit po stopách jedné z půvabných písniček ze Zpěvů sladké Francie, když od smrti muže, o němž se v ní zpívá a jenž se zapsal do politické mapy tehdejší Evropy nesrovnatelně důkladněji, než se může novopečeným poslancům vůbec zdát, včera uplynulo rovných 280 let.
Komentářů k článku:


12.6. MROŽOVINY: Skryté téma voleb
František Novotný
Usnesení Poslanecké sněmovny k Benešovým dekretům ze dne 24. dubna 2002 neutralizovalo volební téma, jakým se postoj k poválečným dekretům prezidenta republiky mohl stát. Jednotným stanoviskem všech parlamentních stran bylo uloženo k ledu, nicméně poslední televizní vystoupení lídrů ČSSD a ODS nasvědčují, že zahraničně politické koncepce obou nejsilnějších stran se liší i v případě Benešových dekretů a že volby budou i o tom, která koncepce zvítězí.
Komentářů k článku:


10.6. MROŽOVINY: Pětadevadesátiprocentní demokracie
František Novotný
Komu dát hlas?, budou v pátek a v sobotu mnozí z nás meditovat. Velké strany jsou beztvaré jako améba, ochotné se prostituovat s kýmkoli z politických protivníků - jen když to posype - a hlas pro malé je zase jenom hlasem pro velké - kvůli 5% klauzuli.
Komentářů k článku: