Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 8.7.2002
Svátek má Nora
  Výběr z vydání
 >LIDÉ: Nezřídka disharmonické pravdy životopisců (část 1.)
 >POLITIKA: Evropská vývojová spirála
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >MROŽOVINY: Kaťuše a jejich zapomenuté prababičky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kráska s vyhřezlým mozkem
 >PSÍ PŘÍHODY: Kuna je znovu na balkóně
 >DOPRAVA: Blízké minutí čelního typu
 >PŘÍRODA: Bojující zvířata (1)
 >FEMINISMUS: Ženský hlas
 >ZE ŽIVOTA: Nevěsta prodaná nebo prohraná?
 >ARMÁDA: Jak se stravují zajatci
 >Z AUSTRÁLIE: Neprůstřelná babička.
 >AFGHÁNISTÁN: Romantické představy
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Bohyně se zavázanýma očima
 >SERIÁL: Příběh zapeklitého starce 15

  Starší články
 >15.6. Politické zemětřesení způsobí změny na scéně
 >14.6. Dnes začínají volby, zítra skončí
 >13.6. Vláda je hotova, stačí jen odvolit!
 >12.6. Tak tohle je předvolební slib!
 >11.6. Svíčkovou, nebo vepřo-knedlo-zelo?
 >10.6. Poslední střet před volbami, jaký byl?
 >7.6. Poslední střet před volbami
 >6.6. Hra o vládu zákona
 >5.6. Jakou budeme mít vládu
 >4.6. Památník obětem komunismu v Praze
 >3.6. Nezájem o politiku, političičku
 >1.6. NÁŠ RYBNÍK: Týden v trapu
 >31.5. NÁŠ RYBNÍK: Ohneme hřbet před teokracií (Vatikánem)?
 >30.5. NÁŠ RYBNÍK: Já se vrátím a se mnou přijde zákon...
 >29.5. NÁŠ RYBNÍK: Zoon politikon aneb jsme v tom všichni!
 >28.5. NÁŠ RYBNÍK: Já schvaluji...
 >27.5. NÁŠ RYBNÍK: Nediplomatický diplomat?
 >25.5. NÁŠ RYBNÍK: Týden v trapu
 >22.5. NÁŠ RYBNÍK: Host do domu...
 >21.5. NÁŠ RYBNÍK: Tak to začalo!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne
 
8.7. Pauza před finálním jednáním
(eff)
První kolo jednání o koaliční vládě máme za sebou. Výsledek známe - uzavřena dohoda o základních principech vládního programu. Víme i to, že Koalice by měla obsadit v koalici 6 křesel z celkového počtu 17.
Komentářů k článku:

5.7. Hana Marvanová v roli bílé vrány
(eff)
Předsedkyni unie Haně Marvanové mnozí vytýkali snílkovství a nedostatek smyslu pro politiku, a měli pravdu, protože se zachovala tak, jak není v kraji zvykem. Odstoupila z předsednické funkce, protože nesouhlasí s výsledky dohod Dvojplošníku se sociálními demokraty, zejména pak nesouhlasí s tempem snižování schodku rozpočtu.
Komentářů k článku:


4.7. Schovejme se pod peřinu a zavřeme oči!
(eff)
Vláda rozhodla: na prestižní akci Česká sezóna propagující českou kulturu v Paříži nepošleme to nejlepší, co zde v Praze z francouzské kultury máme, totiž ukázky ze sbírek někdejší sbírky Vincence Kramáře. Důvod? Mohli by přijít exekutoři a obrazy odhadované na bezmála 17 miliard korun prostě zfendovat. A hned ze dvou důvodů: jednak proto, že Česká republika neuchránila investice americké firmy CME před českou mazaností a českým právním chaosem (co dále bylo mysliti si mohu, dokázati nelze), jednak proto, že tehdejší komunistický stát získal sbírku způsobem sobě vlastním, a sběratelovi dědicové korektnost "nabytí" zpochybňují.
Komentářů k článku:


3.7. Optimismus s výhradou nejistoty
(eff)
Výhradou je třeba doprovodit sám pojem "optimismus" ve spojení s ustavením koaliční vlády sociálních demokratů s Dvojplošníkem - byla by to vskutku dobrá vláda? Ale dejme tomu, že by to byla lepší vláda, než vláda menšinová sedící na lopatě komunistů (nebo ODS?), a pak tedy je třeba označit za optimistické dnešní prohlášení prezidenta Havla.
Komentářů k článku:


2.7. Kdo je cvok, ať investuje v České republice
(eff)
Situace dospěla do toho stádia, že nejlépe informovaní novologové (to je vědní obor na rozhraní seriózního bádání a ptakopravectví) píší do novin články o tom, jak nechápou vlastnickou strukturu TV Nova a spolků s ní spojených. A v jejich elaborátech se objevují přinejmenším dva koláče s rozdělením miliard a procent, které se vzájemně liší tak, jako nebe a dudy. Co je nebe a co jsou dudy záleží na tom, jak je kdo v koláči umístěn.
Komentářů k článku:


28.6. My tě, Špidlíku, naučíme, co je to demokracie
(eff)
Jeden z pěti, ve skutečnosti jeden z deseti voličů, to je komunistický výsledek - po zaokrouhlení - po posledních volbách, ke kterých - opět po zaokrouhlení- přišla jen půlka voličů. Statistické cifry zamlžují skutečnost: komunisté historickou bitvu prohráli, ocelový kruh jejich diktatury pukl, a třebaže radostně vykřikují "my tě, Špidlíku, naučíme, co je to demokracie", jsou ve skutečnosti bezmocní: nemají za sebou tanky, už nemají armádu fízlů, už nemají kriminály a mučírny. Už nemohou poroučet větru, dešti, už mohou jen škodit v reálném životě, a to dnes hrozí.
Komentářů k článku:


27.6. Pustili Milana Šrejbera, máme plivat nebo tleskat?
(eff)
Na základě stížnosti ministra spravednosti Jaroslava Bureše z letošního března dal Nejvyšší soud propustit Milana Šrejbera. Ten vyfasoval pět let za "zneužití informací v obchodním styku". Mnoho zasvěcených lidí tehdy tvrdilo, že jde o politický proces - že sociální demokracie potřebovala před volbami chytit do tenat akce Čisté ruce pořádnou rybu.
Komentářů k článku:


26.6. Jsme ve stádiu mezivládí
(eff)
Vláda Miloše Zemana spěje k závěru svého vládění a Vladimír Špidla stejně zvolna a plynule spěje k uzavření koaliční dohody. Řeči o "nepřirozenosti vztahu" jsou zbytečné a marné: jak sociální demokracie, tak Dvojplošník (lidovci+US) jasně a jednoznačně oznámili voličům, co mají v úmyslu, a voliči jasně a jednoznačně volili koho volili s výsledkem, jaký známe. Jak soc-dem, tak Dvojplošník mají plnohodnotný mandát k jednání a uzavření dohody. Toto není žádný podfuk na voličích. Voliči to věděli dopředu, a pokud volili jedny či druhé, vyslovili se záměrem koaliční dohody souhlas.
Komentářů k článku:


25.6. První laťka byla moc vysoko
(eff)
V Lidovém domě znovu jednali sociální demokraté s lidovci a unionisty o podmínkách, za jakých by eventuálně zavřeli dohodu o koalici. Jedná se o desetistránkovém elaborátu vypracovaném Špidlovými lidmi - který byl podle mínění i některých soc.-dem "maximalistický"". Nastavili laťku, aby viděli, jak vysoko jsou partneři či soupeři ochotni skákat.
Komentářů k článku:


24.6. Nástin nástinu koalice s Koalicí
(eff)
V sobotu večer dopracovali sociální demokraté nástin vládního prohlášení: je teď na Koalici, jak se vůči nástinu zachová. Vše se odehrává velmi kryptopoliticky, tedy v utajení. Podivuhodnou roli "zlé ženy" v sociální demokracii dostala místopředsedkyně Marie Součková. O existenci této dámy neměla většina z nás do čerstvého nedávna tušení. Teď se dostala Součková do popředí, na politickou forbínu čili předscénu, kdež vyhlašuje sentence ve smyslu: "Naším společným historickým úkolem je kompromis, a musí ho uzavřít lidovci a unionisté, protože dostali málo hlasů".
Komentářů k článku:


21.6. Tančení na mrtvole se nekoná
(eff)
Václav Klaus svolal na prosinec mimořádný kongres Občanské demokratické strany. Dosavadní vedení s e odporoučí a kongres rozhodne o dalším osudu ODS. To je bezesporu hlavní zpráva dne - a pravděpodobně i jedna z nejdůležitějších novinek povolebního období.
Komentářů k článku:


20.6. Zatím se to zdá býti rozumným - s výhradami
(eff)
Jako nečekaný obrat k rozumu vyzněly zveřejněné závěry schůzky sociálních demokratů s lidovci a unionisty. Do konce týdne chtějí sociální demokraté vypracovat cosi jako náčrt vládního programu. V pondělí se tři potenciální partneři (nebo snad jsou dva?) sejdou a posoudí, zda jim platforma vyhovuje. Pokud se shodnou, teprve pak se začnou bavit o rozdělení ministerských křesel. A teprve potom se budou dohadovat o tom, kdo si na ta křesla sedne.
Komentářů k článku:


19.6. Koaliční jednání zahájena
(eff)
Nedalo se čekat, že nám dnes večer naši političtí předáci sdělí, kdo bude sedět ve vládě. Jednání v Lidovém domě začala v šest večer, a ani dvě hodiny neuplynuly a už byla na ulici místopředsedkyně sociálních demokratů Marie Součková, a jediné, co sdělila, bylo to, že se jednalo. Jinak její odpovědi zněly:

"Těžko říct. Možná tak či onak. Sotva. Nemám co dodat."
Komentářů k článku:


18.6. Špidla bude vyjednávat s Koalicí o nové vládě
(eff)
Není třeba schopností Nostradamových k následující předpovědi budoucnosti: s premiérem Špidlou se nenasmějeme! Což je do značné míry dobře, se Zemanem jsme se nasmáli až moc. Je třeba se rozhlédnout jinde, abychom vyloudili úsměv na líci.
Komentářů k článku:


17.6. Zatímco čekáme, uvolněme fantasii
(eff)
Co kdyby došlo v ODS k novému Sarajevu? Přece není možné, aby uvnitř ODS byli všichni do jednoho maňáskové navlečení na ruce Václava Klause. Vždyť toto je druhá masivní parlamentní profesorova porážka, druhý KNOCK OUT po jeho druhé celonárodní mobilizaci, přičemž porážka teď, napodruhé, je o to tvrdší, že hlavním stratégem kampaně byl Klaus sám osobně, a skoro nikoho nepustil před kameru, natož pak k rozhodování.
Komentářů k článku: